Συζήτηση για τη δημιουργία ραδιοφωνικού σταθμού Ubuntu-gr

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Συζήτηση για τη δημιουργία ραδιοφωνικού σταθμού Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 08 Αύγ 2009, 06:55

Με αφορμή την πρόταση του c7p σε αυτό το θέμα viewtopic.php?f=2&t=2&start=230
c7p έγραψε:Mου ήρθε στο μυαλό πως ένα ubuntu gr radio δεν θα ήταν και άσχημο (μουσική , εκπομπές). Η ακόμα και τίποτα podcasts (τύπου π.χ tuxradar.com/). Πιστεύω πως με το ράδιο (αν παίζει καλή μουσική :P και αν γίνει καλή προώθηση ) μπορούμε να κάνουμε το ubuntu , linux πιο γνωστό .

Αποφάσισα να δημιουργήσω αυτό το θέμα γιατί μου άρεσε η ιδέα. Προσωπικά δεν ασχολήθηκα ποτέ αρκετά με το ραδιόφωνο, δεν γνωρίζω πως γίνεται να δημιουργηθεί ένας ραδιοφωνικός σταθμός στο διαδίκτυο. Ωστόσο με της λίγες πληροφορίες που ξέρω δεν νομίζω να είναι δύσκολο. Αυτή είναι η αρχή εδώ στην ενότητα Ubuntu-gr Marketing για να χτίσουμε το ραδιόφωνο της κοινότητας.

Όσοι γνωρίζετε πως γίνεται να δημιουργηθεί όσο το δυνατόν καλύτερα μια τέτοια προσπάθεια κάντε πόστ ...και φυσικά μπορούμε να συζητήσουμε ελεύθερα. :)
Τελευταία επεξεργασία από simosx και 09 Σεπ 2009, 18:28, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: βελτίωση τίτλου - τυπογραφικό
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό c7p » 08 Αύγ 2009, 11:26

Με πρόλαβες filippos.xf :P . Λοιπόν εγώ προτείνω το ράδιο να είναι πάνω σε έναν icecast server ( Radio streaming: icecast2 με ices2 ή pulseaudio live stream ) και για source client να χρησιμοποιούμε το ice όπου θα έχουμε μία λίστα να παίζει. Μετά απο εκεί και έπειτα τι σόι ράδιο θα είναι αν δεν έχει καμία εκπομπή live ;) ...? Για τις εκπομπές προτείνω να χρησιμοποιούμε το idjc ,το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά και είναι εξαιρετικό εργαλείο.

Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 08 Αύγ 2009, 11:36

c7p ωραία :P
Και επειδή εγώ όπως είπα είμαι άσχετος επί του θέματος, θα κάνω μερικές ερωτήσεις. Με τον τρόπο που ανέφερες σε έναν icecast server:
  • Χρειάζονται χρήματα για να γίνει κάτι τέτοιο ή είναι εντελώς δωρεάν;
  • Μπορούμε να το προγραμματίσουμε να παίζει συγκεκριμένη μουσική ανά ώρες; Π.χ. το πρωί να παίζει αυτά τα τραγούδια, το μεσημέρι αυτά και πάει λέγοντας.
  • Εκεί που είπες για live, δηλαδή θα μπορούμε να κάνουμε κανονικά ζωντανές εκπομπές με μικρόφωνο κτλ.;
  • Υπάρχει κάποιο όριο στους χρήστες που θα μπορούν να ακούνε το ραδιόφωνο;
  • Στον server υπάρχει κάποιο όριο χωρητικότητας για τα τραγούδια που θα βάλουμε;
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό c7p » 08 Αύγ 2009, 12:11

* Χρειάζονται χρήματα για να γίνει κάτι τέτοιο ή είναι εντελώς δωρεάν;

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν παλιό υπολογιστή για αυτήν την δουλειά (φορτώνουμε linux και μετά κάνουμε και εγκατάσταση το icecast το ρυθμίζουμε κτλ ). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο server που θα ανεβάζει μουσική πρέπει να έχει σύνδεση με αρκετά Mbps upload.
Π.χ εαν κάνουμε stream σε μορφή ogg στα με σταθερό bitrate στα 64 kbits (ακούγεται καθαρά ο ήχος) θέλουμε 1Mbps ανα 12-15 άτομα περίπου (θεωρητικά 15).
Η δουλεία μπορεί να γίνει αρκετά καλά δωρεάν. Φυσικά υπάρχουν και λύσεις επί πληρωμής .

* Μπορούμε να το προγραμματίσουμε να παίζει συγκεκριμένη μουσική ανά ώρες; Π.χ. το πρωί να παίζει αυτά τα τραγούδια, το μεσημέρι αυτά και πάει λέγοντας.

Δεν το έχω ψάξει αλλά πιστεύω με απλά μαθηματικά μπορούμε να το κανονίσουμε αυτό. Έχουμε και την δυνατότητα shufflας.

* Εκεί που είπες για live, δηλαδή θα μπορούμε να κάνουμε κανονικά ζωντανές εκπομπές με μικρόφωνο κτλ.;

Ναι , θα μπορούμε να κάνουμε ζωντανές εκπομπές με μικρόφωνο και νομίζω πως μπορούμε και να συνδεθούμε 2-3 άτομα μέσω voip για να γίνει εκπομπή
(δες review για τις ικανότητες του idjc απο softpedia)

* Υπάρχει κάποιο όριο στους χρήστες που θα μπορούν να ακούνε το ραδιόφωνο;

Μπορούμε να θέσουμε ένα όριο εμείς , αλλά νομίζω το μόνο όριο μας θα είναι η σύνδεσή μας...

* Στον server υπάρχει κάποιο όριο χωρητικότητας για τα τραγούδια που θα βάλουμε;

Το όριο θα είναι η χωρητικότητα του δίσκου...
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 08 Αύγ 2009, 12:34

c7p έγραψε:Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν παλιό υπολογιστή για αυτήν την δουλειά (φορτώνουμε linux και μετά κάνουμε και εγκατάσταση το icecast το ρυθμίζουμε κτλ ). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο server που θα ανεβάζει μουσική πρέπει να έχει σύνδεση με αρκετά Mbps upload.
Π.χ εαν κάνουμε stream σε μορφή ogg στα με σταθερό bitrate στα 64 kbits (ακούγεται καθαρά ο ήχος) θέλουμε 1Mbps ανα 12-15 άτομα περίπου (θεωρητικά 15).
Η δουλεία μπορεί να γίνει αρκετά καλά δωρεάν. Φυσικά υπάρχουν και λύσεις επί πληρωμής .

Ωραία, αφού μπορεί να γίνει αρκετά καλά δωρεάν ας το κάνουμε έτσι... αλλά ποιος θα είναι αυτός ο παλιός υπολογιστής στον οποίο θα γίνει όλη η προσπάθεια;

c7p έγραψε:Δεν το έχω ψάξει αλλά πιστεύω με απλά μαθηματικά μπορούμε να το κανονίσουμε αυτό. Έχουμε και την δυνατότητα shufflας.

Η αλυσίδα ίντερνετ καφέ InSpot έχει δικό της ραδιόφωνο, δούλεψα παλιά σε 2 καταστήματα. Το ραδιόφωνο είναι στο διαδίκτυο και για παράδειγμα κάθε μέρα σχεδόν τα πρωινά έπαιζε χαλαρή μουσική. Δεν νομίζω τα πρωινά να είναι ότι καλύτερο κάποιος να ακούει Metal, βέβαια είναι ανάλογα και με τις προτιμήσεις αλλά το ραδιόφωνο δεν θα είναι μόνο για αυτούς που ακούνε χιπ χοπ ή για αυτούς που ακούνε μεταλ κτλ. καταλαβαίνεις. Οπότε πρέπει να το προσέξουμε αυτό.

c7p έγραψε:Ναι , θα μπορούμε να κάνουμε ζωντανές εκπομπές με μικρόφωνο και νομίζω πως μπορούμε και να συνδεθούμε 2-3 άτομα μέσω voip για να γίνει εκπομπή
(δες review για τις ικανότητες του idjc απο softpedia)

Ωραία, οπότε όποιος θέλει να συμμετέχει σε κάποια εκπομπή ας ενημερώσει εδώ σε αυτό το θέμα. Θα το κοιτάξουμε και αυτό το κομμάτι ακόμα καλύτερα στην πορεία.

c7p έγραψε:Μπορούμε να θέσουμε ένα όριο εμείς , αλλά νομίζω το μόνο όριο μας θα είναι η σύνδεσή μας...

Νομίζω το καλύτερο είναι όσα άτομα και αν θέλουν να μπορούν να ακούσουν το ραδιόφωνο της κοινότητας. Εκτός αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα, δεν ξέρω.

c7p έγραψε:Το όριο θα είναι η χωρητικότητα του δίσκου...

Ελπίζω να μην έχει πολύ μικρή χωρητικότητα τότε ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή. :P
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό c7p » 08 Αύγ 2009, 12:54

Καλό θα ήταν να ακουστούν και άλλες ιδέες (π.χ αντι για χρήση icecast χρήση shoutcast κτλ) ή και προτάσεις βελτιώσεις του "σχεδίου" επάνω.

Να ξεκαθαρίσω κάτι που δεν το είπα πάνω.
Ο source client που θα δίνει stream στον icecast server μπορεί να είναι πάνω στο ίδιο pc (μη ζωντανό ράδιο) ή ακόμα και σε άλλο pc (ζωντανές εκπομπές μέσω idjc).
Spoiler: show
Επίσης έχουμε την δυνατότητα να δημιουργήσουμε πολλά streams (απο διαφορετικούς source clients) τα οποία θα τα streamάρει ένας iceast server και έτσι να δίνουμε την δυνατότητα στον ακροατή να διαλέξει το stream που θέλει ανάλογα με το γούστα του (hip hop, rock ,metal) , αλλά μάλλον δεν είναι και πολύ πρακτικό.Επειδή είμαι σίγουρος πως πολλοί δεν καταλαβαίνουν τι είναι source client , icecast server , η εικόνα που έδωσα παραπάνω είναι διαφωτιστική.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό atermon » 09 Αύγ 2009, 00:25

Καλή η ιδέα αλλά με τα πνευματικά δικαιώματα της μουσικής πώς θα γίνει; Αυτό είναι το σημαντικότερο πρόβλημα. Μην ξαφνικά δούμε ασφαλιστικά μέτρα εναντίον της ελληνικής κοινότητας ύψους δεκάδων ή εκατοντάδων χιλιάδων δολαρίων από την απέναντι πλευρά του Ατλαντικού, οι δισκογραφικές καραδοκούν.
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό c7p » 09 Αύγ 2009, 01:05

Χαλάρωσε , μόλις είδα το post με έπιασε κρύος ιδρώτας :P ... Δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος από όσο ξέρω. Ήταν να παρθεί μια τέτοια απόφαση απο το κονγκρέσο πρόπερσι το καλοκαίρι αλλά ευτυχώς δεν πέρασε.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 09 Αύγ 2009, 09:44

Καλημέρα ουμπουντίστες
Να ρωτήσω κάτι, οι κανονικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί πως παίζουν όλα αυτά τα τραγούδια; Πλήρωσαν;
Όχι τίποτα άλλο αλλά ρωτάω για να δούμε μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι και εμείς για το δικό μας θέμα σχετικά με την νομιμότητα... εφόσον δεν χρειάζονται χρήματα.
Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά είναι το σκεπτικό μου τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό grimm » 09 Αύγ 2009, 10:45

filippos.xf έγραψε:οι κανονικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί πως παίζουν όλα αυτά τα τραγούδια; Πλήρωσαν;

Απ' όσο γνωρίζω από συγγενικά μου πρόσωπα που ασχολήθηκαν με το ραδιόφωνο (μη δικτυακό/FM), δεν πλήρωναν τίποτα.
Και όχι μόνο αυτό, αλλά οι δισκογραφικές έστελναν στους παραγωγούς και δωρεάν cds.

Πλέον όμως που τα MP3s δίνουν και παίρνουν, πρέπει να είναι ακόμη πιο δύσκολο να ελεγχθεί τι παίζει κάθε σταθμός και
αν αγόρασε το cd ώστε να πληρώσει τα ανάλογα σε δισκογραφικές εταιρίες ή φορείς.

Οι δικτυακοί σταθμοί είναι άπειροι και δεν έχω ακουσεί τίποτα για *ωλόχερο.
Γνώσεις ⇛ Linux: ψόφια πράγματα ┃ Προγραμματισμός: μόνο διακοπών ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu (lucid)
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 Quad Q6600 │ 3GB │ nVidia GeForce 8600 GT │ TFT 19" / 1280x1024
grimm
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 11:55
IRC: grimm_
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing