Συζήτηση για τη δημιουργία ραδιοφωνικού σταθμού Ubuntu-gr

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό mmonLSD » 03 Σεπ 2009, 22:14

Η εγγραφή της εκπομπής γίνεται τέλεια με το Sam broadcaster ακόμα και offline, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο πρός το παρών, έχει όλα τα fade in out, auto etc, επίσης χαμηλώνει μουσική αυτόματα όταν μιλάς και τέτοια καλούδια. Όσο αφορά τις συνεντεύξεις με το Mumble που θα έχουν ηχογραφηθεί απλά γίνονται Queue σαν κανονικό τραγούδι.

Οδηγίες εγκατάστασης http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... &iId=11411 συστήνω την χρήση με "FOR USE WITH 'HOST' MYSQL SERVER" γιατί με firebird δεν κατάφερα να το εγκαταστήσω.

Edit: Επιμένω στο Sam γιατί θέλω να τα έχω όλα σε ένα λειτουργικά...
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό| Προγραμματισμός: Όχι| Αγγλικά: Κάλα| Λειτουργικό/ μοντέλο: ubuntu 9.04 σε acer aspire 5520| Προδιαγραφές ⇛ AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual-Core Processor TK-57 | RAM 2GB | nVidia Corporation GeForce 7000M | Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg | nVidia Corporation MCP67 High Definition Audio | 15,4 inch
mmonLSD
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 01 Ιουν 2009, 20:24
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό simosx » 04 Σεπ 2009, 04:47

Δοκίμασα για ηχογράφηση με τον απλό τρόπο που περιγράφει στο FAQ του mumble, και οι εντολές που χρησιμοποίησα για την κάρτα ήχου μου ήταν

gst-launch-0.10 pulsesrc device=alsa_output.dmix.monitor ! queue ! audioconvert ! vorbisenc ! oggmux ! filesink location=`date +%Y%m%d-%H%M%S`-monitor.ogg &
gst-launch-0.10 pulsesrc device=alsa_input.pci_8086_293e_sound_card_0_alsa_capture_0 ! queue ! audioconvert ! vorbisenc ! oggmux ! filesink location=`date +%Y%m%d-%H%M%S`-capture.ogg &

Η πρώτη εντολή υποτίθεται ότι είναι για τη δική μου φωνή, και η άλλη για την φωνή των άλλων.
Στην περίπτωσή μου μπόρεσα να ηχογραφήσω τη φωνή των άλλων μόνο· μπορεί να είναι πρόβλημα ειδικά σε μένα.
Η ποιότητα ήταν αξαιρετική, ακριβώς ό,τι άκουγα.
Στη χειρότερη περίπτωση έχουμε ένα τρίτο μέλος που δε μιλάει και απλά ηχογραφεί (μπούμαν...). :lol:

Μέχρι στιγμής η όλη διαδικασία είναι θετική.
Ένα ζήτημα είναι όμως ότι το πρόγραμμα δεν υποστηρίζει ακόμα echo cancellation, οπότε αυτοί δίχως headset (δηλαδή με ηχεία) παράγουν ηχό.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό simosx » 04 Σεπ 2009, 04:50

mmonLSD έγραψε:Η εγγραφή της εκπομπής γίνεται τέλεια με το Sam broadcaster ακόμα και offline, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο πρός το παρών, έχει όλα τα fade in out, auto etc, επίσης χαμηλώνει μουσική αυτόματα όταν μιλάς και τέτοια καλούδια. Όσο αφορά τις συνεντεύξεις με το Mumble που θα έχουν ηχογραφηθεί απλά γίνονται Queue σαν κανονικό τραγούδι.

Οδηγίες εγκατάστασης http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... &iId=11411 συστήνω την χρήση με "FOR USE WITH 'HOST' MYSQL SERVER" γιατί με firebird δεν κατάφερα να το εγκαταστήσω.

Edit: Επιμένω στο Sam γιατί θέλω να τα έχω όλα σε ένα λειτουργικά...


Αν δεν υπάρξει άλλος να προσφερθεί και να αναφέρει πως μπορεί να κάνει τι δουλειά, νομίζω ότι θα ήταν στο χέρι σου να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο της επιλογής σου.
Είδα ότι έστειλες ένα μήνυμα στο IRC νωρίτερα. Αν με βρεις online αύριο, μπορούμε να δοκιμάσουμε το εργαλείο και να δούμε αν δουλεύει όπως θέλουμε.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό c7p » 04 Σεπ 2009, 19:11

Μετά από λίγη συζήτηση σε μερικά irc chatrooms απο όλο τον κόσμο μου πρότειναν το talkshoe για το εγχείρημα μας. Με μια ματιά που έριξα στην σελίδα (1) φαίνεται καλό .
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό Nisok » 04 Σεπ 2009, 19:17

Χμμμμ....
Μπορούν αυτά τα δύο να επικοινωνήσουν... είτε το καθένα έχει τα δικά του πρωτόκολλα.?
Για να ξέρουμε αν μπορούμε να διατηρήσουμε το δικαίωμα της επιλογής...
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr Radio - Το ραδιόφωνο της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό c7p » 04 Σεπ 2009, 21:22

Δημιουργώ ένα πρόχειρο λογαριασμό για να πειραματιστούμε . Να δούμε τι επιλογές έχουμε.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για την δημιουργάα ραδιοφωνικού σταθμού Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό panagiotis » 09 Σεπ 2009, 18:12

Εγώ περίπου χρησιμοποιώ το sam broadcaster 1+ χρόνια...Κάνουμε οπαδικό ραδιόφωνο online..'Εχουμε λογαριασμό στο shoutcast.Στα παράθυρα μπορώ να πω είναι πάρα πολύ καλό.Πολύ βολικό.Τα τραγούδια δεν τα αποθηκεύεις στον σέρβερ αλλά τα κάνεις upload από τον υπολογιστή σου, δηλαδή ο καθένας (παρουσιαστής) μπορεί να παίζει ότι τραγούδια θέλει.
Το έχω και στο ubuntu μέσω wine αλλά δεν μπορώ να πω ότι είμαι 100% ευχαριστημένος γιατί μερικές φορές κολλάει και όταν είσαι στον αέρα....... δεν γίνεται, άρα δεν το ρισκάρω.(μερικές φορές στο ubuntu κολλάει και στη εισαγωγή μουσικής από εξωτερικό σκληρό.)
Οπόταν όποτε έχω εκπομπή είμαι με windows, μόνο για τον φίλο μας τον Σάμ.
Στον σέρβερ στην αρχή είχαμε όριο 20 άτομα να μπορούν να συνδεθούν και μετά το κάναμε 100.Τιμές δεν ξέρω να σας πω ακριβώς.Σαν σέρβερ είναι πολύ καλός (μια φορά μου "έπεσε" εμένα σε 1+ χρόνια).
Ελπίζω να βοήθησα.
Εικόνα Εικόνα
Toshiba Sattelite A100: Intel CoreDuo (1.83GHz) / Nvidia Ge Force 7600 / 1 GB DDR2 / 15.4" Mobile High Definiton.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Καλό/Υψηλό / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά/ Λειτουργικό:Ubuntu 11.10LTS "Oneiric Ocelot"
Άβαταρ μέλους
panagiotis
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Οκτ 2008, 17:10
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για τη δημιουργία ραδιοφωνικού σταθμού Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 01 Οκτ 2009, 21:44

Καλησπέρα!

Δεν είδα συμμετοχή στο συγκεκριμένο θέμα πρόσφατα δυστυχώς και επειδή δεν μου αρέσει να μένουν μισές εργασίες θα κάνω μια λίγο διαφορετική προσέγγιση του θέματος. Μπορούμε να προσαρμόσουμε την ιδέα της δημιουργίας ραδιοφωνικού σταθμού για την κοινότητα έτσι ώστε να είναι υλοποιήσιμη ευκολότερα.

Σχετικά με το πρόγραμμα με το οποίο θα κάνουμε τις ηχογραφήσεις.
  • Από το πρόγραμμα θέλουμε φυσικά να έχουμε όσο γίνεται καλύτερη ποιότητα ήχου.
  • Επιπλέον να δίνει την δυνατότητα σε δύο ή περισσότερα άτομα να κάνουν ηχογράφηση εξ αποστάσεως.

Κάτι άλλο πολύ σημαντικό είναι το εξής, δεν χρειάζεται να κάνουμε ηχογραφήσεις-εκπομπές πολύ πολύ συχνά. Αν η εκπομπή γίνεται κάθε εβδομάδα θα είναι δύσκολο να παρουσιάζονται κάθε φορά πολλά και διαφορετικά νέα για τον κόσμο του ΕΛ/ΛΑΚ, φρέσκα γεγονότα. Προτιμώ να γίνεται κάθε μήνα ή κάθε δύο μήνες η δημιουργία podcasts (miro κτλ.), αν κρίνουμε με βάση την συμμετοχή σε αυτό το θέμα από τα μέλη της κοινότητας ίσως είναι η καλύτερη λύση. Μετά θα τα περνάμε στην κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας σε κάποια νέα σχετική επιλογή και όσοι σταθμοί θέλουν θα τα κατεβάζουν και θα τα αναπαράγουν. Το περιεχόμενο των εκπομπών θα καθορίζεται από την κοινότητα μας, για παράδειγμα αν έχετε κάποια ιδέα που μπορεί να παρουσιαστεί στην εκπομπή κάντε την ποστ εδώ. Να μπορούμε να έχουμε και καλεσμένους στις εκπομπές εκτός από τα νέα. Μετά μπορούμε να δημιουργήσουμε οδηγό εδώ στο φόρουμ για το πως μπορούν όσοι ενδιαφέρονται να φτιάξουν ηχογραφήσεις για το ραδιόφωνο της κοινότητας και να μας τις στέλνουν.

Έτσι θα έχουμε ωραίο αποτέλεσμα πιστεύω μιας και αυτοί που θα κάνουν την ηχογράφηση θα έχουν μπροστά τους όλα τα απαραίτητα στοιχεία για μια εκπομπή, θα έχουν μαζέψει υλικό για να κάνουν μια αξιόλογη ηχογράφηση. Κάτι σαν το Ubuntistas που γίνεται ανά δύο μήνες δηλαδή.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για τη δημιουργία ραδιοφωνικού σταθμού Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό c7p » 01 Οκτ 2009, 23:36

Τελικά το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσουμε είναι το mumble ? Αν ναι βρήκα μερικές χρήσιμες πληροφορίες για το πως θα γίνουν οι ηχογραφήσεις

http://files.kral.ws/Tobias/Gentoo/mumble-conference_record_with_pulseaudio_and_gstreamer.txt (αυτό πρέπει να το είδε και ο simosx)
http://www.lojban.org/tiki//tiki-view_forum_thread.php?forumId=5&comments_parentId=7561



αν δεν χρησιμοποιήσουμε το αυτόν τον τρόπο ηχογράφησης μένει μετά μένει η λύση του audacity , κάνουμε συνομιλία μέσω ενός χ προγράμματος και μετά ο καθένας ηχογραφείται στον υπολογιστή του μέσω audacity, στέλνουμε τα αρχεία σε αυτόν που θα λάβει την ευθύνη για να τα ενώσει και να τα εκλεπτύνει και έχουμε έτοιμο το podcast.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για τη δημιουργία ραδιοφωνικού σταθμού Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό Rightman » 08 Νοέμ 2009, 00:08

Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά:Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 10.04 LTS σε Intel(R) Pentium(R) M processor 1.86GHz
Προδιαγραφές ⇛ Pentium III Xeon │ RAM 1,5GB │ ATI Mobility Radeon X600 │ Intel PRO Wireless 2200BG │ Buetooth BNEP│82801FB Intel ICH6 AC'97 Audio Controller │X.Org Foundation & 1400 X 1050
Άβαταρ μέλους
Rightman
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 17:05
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing