Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό c7p » 27 Αύγ 2009, 13:02

Δεν νομίζω υπάρχει ακόμα το πρόβλημα ,σε ορισμένα βίντεο υπάρχει σε άλλα όχι :shock:
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 27 Αύγ 2009, 13:09

@c7p το ξέρω :) είναι επειδή ανέβασα τα βίντεο από το UpperBlip (είναι πρόγραμμα που προσφέρει η σελίδα για ανέβασμα βίντεο).
Όταν κάνω επεξεργασία όμως όσα βίντεο φαίνονται έτσι όπως στην εικόνα μέσα από την ίδια την σελίδα θα φαίνονται κανονικά τα ελληνικά οπότε η ερώτηση μου ισχύει ακόμα.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 10 Νοέμ 2009, 05:24

Spoiler: show
filippos.xf έγραψε:Απάντησαν γρήγορα, καλό αυτό... αν τα καταφέρουν και το κάνουν με υποστήριξη Unicode θα είναι ακόμα καλύτερα.

Βασικά πρόσεξα ότι το πρόβλημα είναι μόνο μέσα στο flash με τα ελληνικά, στην ιστοσελίδα πέρα από το flash τα ελληνικά φαίνονται κανονικά. Εγώ τα βλέπω κανονικά δηλαδή για δείτε την εικόνα:



Το κανάλι: http://ubuntugr.blip.tv/

simosx έγραψε:Οπότε, ζητάμε από το blip.tv να υποστηρίξει Unicode. :idea:

Ναι μεν είχαν απαντήσει γρήγορα από το blip.tv όταν τους έστειλε μήνυμα ο c7p, ακόμα όμως δεν είδα να το διόρθωσαν δυστυχώς. Πριν λίγο μπήκα στο κανάλι που έφτιαξα στο blip.tv και είδα ότι η κατάσταση παραμένει ίδια όπως πριν, υπάρχει ακόμα το πρόβλημα με τους χαρακτήρες.

c7p θα κάνεις τον κόπο να τους ξανά στείλεις ένα μήνυμα; Θέλουμε το blip.tv να υποστηρίξει Unicode.
Αν στείλεις μήνυμα στείλε και την εικόνα που παραθέτω παρακάτω.

filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 10 Νοέμ 2009, 06:10

Off topic:
κάτι άσχετο τώρα έκατσα και τα είδα ...
η κοπέλα που έκανε τα video στο blip.tv είναι μέλος στο forum?
πάντως έχει ωραία φωνή :D τέλεια για tutorials :bow:
keep on :thumbup:
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό pkst » 10 Νοέμ 2009, 11:47

Ωραίο και πρακτικό τα flash videos, αλλά ως κοινότητα ελεύθερου λογισμικού πρέπει να χρησιμοποιούμε ανοικτούς codecs για τα βιντεάκια. To Ogg Theora video format είναι open-source , καλύτερο και λιγότερο resource hungry από άλλα κλειστά πρότυπα κοκ (δεν συνεχίζω γιατί δεν νομίζω να έχει κάποιος ενάντιον των ανοικτών προτύπων εδώ, και όλοι καταλαβαίνουμε ότι είναι οξύμωρο να χρησιμοποιούμε μέσα που δεν είναι open-source κάνουμε γνωστό το open source )
And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble.
Άβαταρ μέλους
pkst
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 19:45
Τοποθεσία: Nea Makri
IRC: pkst
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing