Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό simosx » 25 Αύγ 2009, 01:54

sokoban4ever έγραψε:@linuxman
Πλακα πλάκα σημφωνούμε να βάζουμε κάποις παραλαγές στις άδειες στα video
δηλαδή εγώ να βάλω την non-commercial ο linuxman την attribution
αλλά όλες να είναι CC?

και κάτι ακόμα με βρίσκει αντίθετο άδεια η οποία να επιτρέπει το παράγωγο να διατεθεί σε μια ποιο κλειστή άδεια :evil:
Εσείς ?


Μιας και το σφάλμα ήταν δικό μου (στο παραπάνω μήνυμα αναφέρω ότι το sharealike είναι καλό να το βάζουμε ωστόστο είχα γράψει κατά λάθος σκέτο Creative Commons Attribution 3.0. Ο linuxman έγραψε και αυτός το σκέτο.

Οπότε προτείνω (ξανά) το Creative Commons Attribution 3.0 ShareAlike.

Αν κάποιος τρίτος έχει σοβαρό λόγο να παράγει κάποια έκδοση που να είναι με διαφορετική (κλειστή;) άδεια, τότε το ζήτημα είναι απλό· επικοινωνεί με τον αρχικό παραγωγό του βίντεο για το αν είναι δυνατό να γίνει κάτι (dual licensing, κτλ). Κάτι τέτοιο θα είναι σπάνιο.

Οπότε, επαναλαμβάνω, Creative Commons Attribution 3.0 ShareAlike.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 25 Αύγ 2009, 02:37

@linuxman τα περισσότερα βίντεο από το υλικό που έχω διαθέσιμο για ανέβασμα είναι δικά σου, οπότε ξανά ρωτάω για σιγουριά... θέλεις να βάλω -> Creative Commons Attribution 3.0 ShareAlike ή κάποια άλλη άδεια ;

Δεν έχω ανεβάσει βίντεο ακόμα στο blip.tv πιστεύω όμως ότι και αφού τα ανεβάσω θα μου δίνεται η δυνατότητα να αλλάξω τις ιδιότητες του υλικού που ανέβασα (στο YouTube γίνεται), δηλαδή αν βάλω Creative Commons Attribution 3.0 ShareAlike σε όλα τα βίντεο θα μπορώ να αλλάξω την άδεια μετά εφόσον θέλει ο δημιουργός του βίντεο.

Τι λέτε να βάλω σε όλα τα βίντεο την άδεια -> Creative Commons Attribution 3.0 ShareAlike ; Από εκεί και πέρα αν ο δημιουργός του βίντεο θέλει να αλλάξω την άδεια της προσωπικής του δημιουργίας... πολύ απλά εγώ θα την αλλάξω. ;)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό linuxman » 25 Αύγ 2009, 02:56

filippos.xf έγραψε:@linuxman τα περισσότερα βίντεο από το υλικό που έχω διαθέσιμο για ανέβασμα είναι δικά σου, οπότε ξανά ρωτάω για σιγουριά... θέλεις να βάλω -> Creative Commons Attribution 3.0 ShareAlike ή κάποια άλλη άδεια ;

Δεν έχω ανεβάσει βίντεο ακόμα στο blip.tv πιστεύω όμως ότι και αφού τα ανεβάσω θα μου δίνεται η δυνατότητα να αλλάξω τις ιδιότητες του υλικού που ανέβασα (στο YouTube γίνεται), δηλαδή αν βάλω Creative Commons Attribution 3.0 ShareAlike σε όλα τα βίντεο θα μπορώ να αλλάξω την άδεια μετά εφόσον θέλει ο δημιουργός του βίντεο.

Τι λέτε να βάλω σε όλα τα βίντεο την άδεια -> Creative Commons Attribution 3.0 ShareAlike ; Από εκεί και πέρα αν ο δημιουργός του βίντεο θέλει να αλλάξω την άδεια της προσωπικής του δημιουργίας... πολύ απλά εγώ θα την αλλάξω. ;)

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με ότι άδει θα βάλεις Off topic:
αρκεί να μην είναι σαν την MS EULA μόνο με δύο αποδοχές και καμιά δεν αποδέχομαι :lol: :lol: :lol: :lol:
Creative Commons Attribution 3.0 ShareAlike αρκεί νομίζω .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 25 Αύγ 2009, 06:08

Εντάξει με τις άδεις κτλ. αλλά από τι βλέπω προέκυψε άλλο πρόβλημα.
Στο blip.tv δεν αναγνωρίζονται οι ελληνικοί χαρακτήρες, τα ελληνικά γράμματα. Όπου ελληνικά εμφανίζει ερωτηματικά δυστυχώς.
Κανάλι: http://ubuntugr.blip.tv/

Τι προτείνετε να γίνει; Να αντικαταστήσω τα ελληνικά γράμματα με greeklish;
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό c7p » 25 Αύγ 2009, 12:02

Κάντα greeklish γιατί αυτά για ελληνικά δεν τα βλέπω , Δεν στέλνουμε και λίγα mails, για να ζητήσουμε υποστήριξη ελληνικών ...? ;)
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 26 Αύγ 2009, 09:51

Θα τα κάνω greeklish τότε.
Ναι γιατί όχι, στείλε εσύ αν ξέρεις καλά αγγλικά... απλά ζήτησε τους να προσθέσουν τα ελληνικά. ;)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό simosx » 26 Αύγ 2009, 15:42

Λοιπόν, το πρόβλημα δεν είναι στη «μη υποστήριξη ελληνικών».

Το πρόβλημα είναι στο ότι το blip.tv δεν υποστηρίζει Unicode. Μπορεί να υπάρχει ζήτημα και με το Flash όπου δεν είσαι σε θέση να γράψεις Unicode, ωστόσο νομίζω ότι το κείμενο το γράφεις σε HTML φόρμες (οπότε OK), αλλά εσωτερικά η βάση του blip.tv δεν αναγνωρίζει Unicode.
Το ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλες γλώσσες που χρησιμοποιούν δικό τους αλφάβητο.

Οπότε, ζητάμε από το blip.tv να υποστηρίξει Unicode. :idea:
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 27 Αύγ 2009, 02:27

@simosx :thumbup:
Επικοινώνησα χθες μέσω του msn με τον c7p και μου είπε ότι έστειλε μήνυμα στο blip.tv, δεν νομίζω ότι τους είπε συγκεκριμένα για να υποστηρίξει Unicode αλλά για "μη υποστήριξη ελληνικών".

@c7p φίλε ξανά μπες στον κόπο να τους στείλεις ένα μήνυμα για να υποστηρίξει το blip.tv Unicode, κοίτα το ποστ που έκανε ο simosx πάνω από αυτό για να καταλάβεις τι θέλουμε τώρα. ;)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό c7p » 27 Αύγ 2009, 11:43

Hi there,

We're working to add more support for non-English language character encoding in the near future. Sorry for the inconvenience.

Regards,
Tom

Μόλις μου ήρθε αυτό το μήνυμα από το blip.tv
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Blip.tv: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 27 Αύγ 2009, 12:21

Απάντησαν γρήγορα, καλό αυτό... αν τα καταφέρουν και το κάνουν με υποστήριξη Unicode θα είναι ακόμα καλύτερα.

Βασικά πρόσεξα ότι το πρόβλημα είναι μόνο μέσα στο flash με τα ελληνικά, στην ιστοσελίδα πέρα από το flash τα ελληνικά φαίνονται κανονικά. Εγώ τα βλέπω κανονικά δηλαδή για δείτε την εικόνα:



:think: τώρα να είναι όλα στα ελληνικά και ας υπάρχει αυτό το πρόβλημα προς το παρών στον τίτλο (προς το παρών γιατί μπορεί να το λύσουν) ή να γράψω την περιγραφή στα ελληνικά και τον τίτλο στα greelish; Τι λέτε;

Το κανάλι: http://ubuntugr.blip.tv/
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing