Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 02 Σεπ 2009, 12:51

Συμφωνω απολυτα αλλα το να κανω εγω την παρουσιαση (π.χ στα παιδια μου στο σπιτι) που δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις για να λυσω τυχον αποριες ειναι αρκετο? και σαν και μενα πολλοι αλλοι.Αρα σε καποιο χωρο με τα λαπτοπ και με πολλη ορεξη για μαθηση?Ο καθενας στον τοπο του
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό koukouvaou » 02 Σεπ 2009, 13:21

H συζυγος εργαζετε σε super market βαζωντας δεδομενα στη βαση δεδομενον .....μαντεψτε server..... WINDOWS SERVER EDITION :lol: :lol: :lol: :lol:
Oποτε και μονο η απουσια του εντονου μπλε χρωματος καθε τρεις και λιγο σε ολη την οθονη εφτασε και περισεψε (δεν κανω πλακα, ειναι off 2 με 3 φορες τη βδομαδα,απο 1 μεχρι 8 ωρες τη φορα :lol: :lol:
+ 2 παιδια στο σπιτι...συνολο 4 ubuntu users
Spoiler: show
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Κατι εχω μαθει.../ Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ubuntu 9.10 32bit
Η/Υ&Μοντέλο: intel E5200/ μνημη: 2 gb/ Καρτα γραφων: Intel 3100/ Οθόνη & Ανάλυση:asus 19" wide/camera cyper snipa
# 28271

Ελεύθερο λογισμικό για Ελεύθερους ανθρώπους.
pirateparty.gr
Άβαταρ μέλους
koukouvaou
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 29 Αύγ 2008, 22:02
Τοποθεσία: Μεταμορφωση Αττικης (Koυκουβαουνες)
IRC: koukouvaou
Εκτύπωση

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό c7p » 02 Σεπ 2009, 14:18

Off topic:
Το μικρό ubuntuσπιτο :lol: :lol:

Βίντεο με το

[*] Τι είναι ένας υπολογιστής;
[*] Τι μπορεί να προσφέρει ένας υπολογιστής;
[*] Τι είναι το ΕΛ/ΛΑΚ;
[*] Τι είναι το Ubuntu;
[*] Παρουσίαση της Ελληνικής κοινότητας του Ubuntu.

θα ήταν εξαιρετικό εκπαιδευτικό υλικό, το οποίο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από οποιονδήποτε (π.χ σχολεία).
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 02 Σεπ 2009, 14:52

Spoiler: show
filippos.xf έγραψε:Καλησπέρα.

:think: Πριν μια εβδομάδα περίπου έκανα μερικές σκέψεις για την συμμετοχή του θηλυκού φύλου στην κοινότητα, για τις γυναίκες που χρησιμοποιούν το Ubuntu, όσες δεν ασχολούνται με υπολογιστές και αυτές που χρησιμοποιούν Windows. Πέρα από τις όποιες διαφορές μεταξύ αρσενικών και θηλυκών θεωρώ αναγκαίο να προσεγγίσουμε τις γυναίκες με χαλαρό τρόπο, δείχνοντας κάποια πράγματα. Συγκεκριμένα όταν μια γυναίκα δεν έχει ιδέα από υπολογιστές γιατί προφανώς δεν έχει ασχοληθεί πρέπει να ακολουθήσουμε μια λογική διαδικασία πληροφόρησης δίχως να γινόμαστε κουραστικοί βέβαια. Σε βίντεο μπορούμε να συνδυάσουμε εικόνα, ήχο και κείμενο, θεωρώ έναν πολύ καλό τρόπο το να παρουσιάσουμε σε γυναίκες με μικρά αναλυτικά βίντεο (καλοφτιαγμένα) τις απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις. Με αυτόν τον τρόπο ξεπηδούν οι πληροφορίες και αγγίζουν κάποιες αισθήσεις των ανθρώπων και φυσικά τα βίντεο πρέπει να είναι εξολοκλήρου στα ελληνικά.

  • Τι είναι ένας υπολογιστής;
  • Τι μπορεί να προσφέρει ένας υπολογιστής;
  • Τι είναι το ΕΛ/ΛΑΚ;
  • Τι είναι το Ubuntu;
  • Παρουσίαση της Ελληνικής κοινότητας του Ubuntu.

Εφόσον πληροφορηθούν με καλό τρόπο και μάθουν τα βασικά μετά είναι εύκολο να βρουν διάφορες ασχολίες που μπορούν να κάνουν με τους υπολογιστές.

Όσα ανέφερα παραπάνω είναι μερικές πρόχειρες σκέψεις.

Στο προηγούμενο μου ποστ σε αυτό το θέμα ανέφερα πέντε ερωτήσεις οι οποίες μπορούν να παρουσιαστούν ως απαντήσεις σε βιντεάκια. Προσθέτω άλλη μια ερώτηση --> Τι είναι το διαδίκτυο και τι δυνατότητες μας παρέχει;

ubuderix έγραψε:Συμφωνω απολυτα αλλα το να κανω εγω την παρουσιαση (π.χ στα παιδια μου στο σπιτι) που δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις για να λυσω τυχον αποριες ειναι αρκετο? και σαν και μενα πολλοι αλλοι.Αρα σε καποιο χωρο με τα λαπτοπ και με πολλη ορεξη για μαθηση?Ο καθενας στον τοπο του

Γεια σου ubuderix. :)
Προσωπικά τις σκέψεις που έκανα θα τις έχω υπόψην μου, θα προσπαθήσω με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να υλοποιήσω κάποια πράγματα ώστε να διευκολυνθούμε όλοι στο θέμα που συζητάμε.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Σεπ 2009, 17:19

Για το ειδικό ζήτημα της προώθησης του Ubuntu Linux σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς, πιστεύω ότι οι απαιτήσεις είναι

1. θέλουμε να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον από το πρώτο λεπτό της αρχής του βίντεο. Ο κόσμος κάνει shutdown τον εγκέφαλο αν δε βρει κάτι ως ενδιαφέρον.
2. Το θέμα που θα παρουσιάζει το βίντεο θα είναι μάλλον κάποια εφαρμογή
3. Δίνουμε μια πρακτική χρήση που κάποιος μπορεί να επαναλάβει, με μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας, στον υπολογιστή τους.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό Nisok » 03 Σεπ 2009, 12:01

jennie έγραψε:Και επειδή βλέπω πολλά ρατσιστικά σχόλια, ας κάνω κι εγώ τα δικά μου ;)
Off topic:
Εντάξει τώρα, δεν είσαι σωστή...
Γιατί ρατσιστικά? Είναι λίγο βαριά λέξη.
Πλάκα κάναμε όπως κάνετε και μεταξύ σας όταν μας λέτε ότι δεν καθαρίζουμε και δεν ξέρουμε που είναι τα καθαρά και που τα βρώμικα ... :D :D
Τελευταία επεξεργασία από simosx και 03 Σεπ 2009, 12:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: offtopic
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 03 Σεπ 2009, 12:54

Nisok έγραψε:
jennie έγραψε:Και επειδή βλέπω πολλά ρατσιστικά σχόλια, ας κάνω κι εγώ τα δικά μου ;)
Off topic:
Εντάξει τώρα, δεν είσαι σωστή...
Γιατί ρατσιστικά? Είναι λίγο βαριά λέξη.
Πλάκα κάναμε όπως κάνετε και μεταξύ σας όταν μας λέτε ότι δεν καθαρίζουμε και δεν ξέρουμε που είναι τα καθαρά και που τα βρώμικα ... :D :D


:lol: :lol:

Υ.Γ. (σεξιστικά εννοείς jennie)
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό simosx » 03 Σεπ 2009, 12:59

Nisok έγραψε:
jennie έγραψε:Και επειδή βλέπω πολλά ρατσιστικά σχόλια, ας κάνω κι εγώ τα δικά μου ;)
Off topic:
Εντάξει τώρα, δεν είσαι σωστή...
Γιατί ρατσιστικά? Είναι λίγο βαριά λέξη.
Πλάκα κάναμε όπως κάνετε και μεταξύ σας όταν μας λέτε ότι δεν καθαρίζουμε και δεν ξέρουμε που είναι τα καθαρά και που τα βρώμικα ... :D :D


Είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο αυτά τα συνεχόμενα «ταπεινωτικά» σχόλια/πειράγματα κατά των γυναικών, ότι δεν ξέρουν από πληροφορική, τεχνολογία κτλ.
Τέτοιου είδους σχόλια βλέπει κανείς κατά γυναικών όλων των ηλικιών, και είναι ένας από τους βασικούς λόγους που έχουμε τόσο λίγες γυναίκες στην πληροφορική.
Νομίζω ότι είναι φανερό στο σημείο αυτό ότι θεωρώ τέτοια σχόλια μπαγιάτικα (hopefully no offense Nisok, et al) και επιβλαβή στο φόρουμ.

Ως φόρουμ, θέλουμε να έχουμε ένα θετικό περιβάλλον για να είμαστε σε θέση να βοηθήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη.
Για το θέμα της προώθησης linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας, μια μη-τεχνολογική τεχνική είναι απλά να κατανοήσουμε ότι αυτού του είδους τα πειράγματα είναι από τις πιο σημαντικές πηγές του προβλήματος και να μην τα επαναλαμβάνουμε.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 03 Σεπ 2009, 21:41

simosx έγραψε:
Nisok έγραψε:
jennie έγραψε:Και επειδή βλέπω πολλά ρατσιστικά σχόλια, ας κάνω κι εγώ τα δικά μου ;)
Off topic:
Εντάξει τώρα, δεν είσαι σωστή...
Γιατί ρατσιστικά? Είναι λίγο βαριά λέξη.
Πλάκα κάναμε όπως κάνετε και μεταξύ σας όταν μας λέτε ότι δεν καθαρίζουμε και δεν ξέρουμε που είναι τα καθαρά και που τα βρώμικα ... :D :D


Είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο αυτά τα συνεχόμενα «ταπεινωτικά» σχόλια/πειράγματα κατά των γυναικών, ότι δεν ξέρουν από πληροφορική, τεχνολογία κτλ.
Τέτοιου είδους σχόλια βλέπει κανείς κατά γυναικών όλων των ηλικιών, και είναι ένας από τους βασικούς λόγους που έχουμε τόσο λίγες γυναίκες στην πληροφορική.
Νομίζω ότι είναι φανερό στο σημείο αυτό ότι θεωρώ τέτοια σχόλια μπαγιάτικα (hopefully no offense Nisok, et al) και επιβλαβή στο φόρουμ.

Ως φόρουμ, θέλουμε να έχουμε ένα θετικό περιβάλλον για να είμαστε σε θέση να βοηθήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη.
Για το θέμα της προώθησης linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας, μια μη-τεχνολογική τεχνική είναι απλά να κατανοήσουμε ότι αυτού του είδους τα πειράγματα είναι από τις πιο σημαντικές πηγές του προβλήματος και να μην τα επαναλαμβάνουμε.


μπα, το θέμα ξεκίνησε ως χιουμοριστικό και τα σχόλια ήταν σε αυτό το επίπεδο και όχι ταπεινωτικά, ίσα- ίσα όλοι θέλουμε και γυναίκες στη πληροφορική, όχι όμως ντε και καλά με το ζόρι. ;)
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό jennie » 03 Σεπ 2009, 22:26

stavrosLinux έγραψε: Nisok έγραψε:

jennie έγραψε:Και επειδή βλέπω πολλά ρατσιστικά σχόλια, ας κάνω κι εγώ τα δικά μου ;)

Off topic:
Εντάξει τώρα, δεν είσαι σωστή...
Γιατί ρατσιστικά? Είναι λίγο βαριά λέξη.
Πλάκα κάναμε όπως κάνετε και μεταξύ σας όταν μας λέτε ότι δεν καθαρίζουμε και δεν ξέρουμε που είναι τα καθαρά και που τα βρώμικα ... :D :D



:lol: :lol:

Υ.Γ. (σεξιστικά εννοείς jennie)

Ναι, μάλλον σεξιστικά εννοούσα :)
Ίσως δεν ήταν τόσο πετυχεμένο το σχόλιο, πάντως ήταν μια προσπάθεια να πω ότι καταλαβαίνω μεν ότι πρόκειται για χιούμορ, αλλά ότι κατά βάθος με ενοχλεί. Πάντως και το δικό μου σχόλιο ήταν (εν μέρει) χιουμοριστικό. Αν και περιέγραφε κάτι που ισχύει κατά τη γνώμη μου. Ο λόγος που αρκετές γυναίκες δεν θέλουν να μάθουν από τους συντρόφους τους για τεχνολογία είναι ότι οι εν λόγω σύντροφοι προσπαθούν να το παίξουν έξυπνοι. Και ορισμένες φορές το παίζουν έξυπνοι χωρίς να ξέρουν καν για τι μιλάνε.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron