Petition για dual boot

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Petition για dual boot

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 02 Οκτ 2009, 12:59

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο νήμα, νομίζω ότι η πώληση υπολογιστών με δυνατότητα dual boot (Windows-Ubuntu - με default τα Windows) θα έδινε την ευκαιρία σε πολλούς ανθρώπους να έρθουν σε επαφή με το Ubuntu και να διαπιστώσουν τα πλεονεκτήματα του.

Πιστεύω επίσης ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει σε σχέση με την προοπτική "αποκλειστικά Ubuntu" η οποία μπορεί να είναι και δίκοπο μαχαίρι αν τελικά κάποια από αυτά τα μηχανήματα δεν πουληθούν.

Επίσης και για τις εταιρείες θα ήταν ένα πλεονέκτημα αφού στην ουσία θα πουλάνε ένα προϊόν το οποίο θα έχει και "κάτι παραπάνω" χωρίς όμως αυτό να τους κοστίσει τίποτε!!!

Προτείνω λοιπόν το εξής. Να φτιάξουμε ένα petition στο οποίο θα ζητάμε από e-shop και Πλαίσιο (ενδεχομένως και από άλλους) να διαθέτουν στην αγορά κάποιους από τους υπολογιστές τους με dual boot.

Αν και θα μπορούσε να γίνει και στο petition online, νομίζω ότι θα είναι καλύτερο να κάνουμε κάποιο ξεχωριστό και αυτόνομο site το οποίο θα στέλνει και σχετικό e-mail με το κείμενο του petition στις πιο πάνω εταιρείες (κάτι αντίστοιχο με τα petition της Greenpeace για όποιον το έχει υπόψη του) κάθε φορά που κάποιος υπογράφει.

Φυσικά θα πρέπει να έχει κάπως αξιοπρεπή σχεδιασμό για να μην γινόμαστε και ρεζίλι.

Επίσης θα πρέπει κάποιοι από εμάς να επικοινωνήσουν με τις εταιρείες (αφού μαζευτούν αρκετές υπογραφές) κάπως πιο "επίσημα" εκ μέρους της κοινότητας και να κάνουν μια κάπως πιο συγκεκριμένη πρόταση. Να μην το αφήσουμε στον αυτόματο πιλότο δηλαδή.

Τέλος πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι το petition θα έχει αρκετή συμμετοχή γιατί διαφορετικά περισσότερο κακό θα κάνει παρά καλό.

Τα πιο πάνω φυσικά δεν αναιρούν άλλες προσπάθειες που μπορούμε να κάνουμε ούτε φυσικά αποτελούν την "απόλυτη" λύση στο θέμα της προώθησης του Ubuntu. Νομίζω όμως ότι μαζί με τις υπόλοιπες δυνατές ενέργειες θα είναι ένα ακόμη βήμα προς την σωστή κατεύθυνση.
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Petition για dual boot

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Οκτ 2009, 13:56

Η προσωπική μου επιλογή θα ήταν για το σύστημα που υπάρχει σε άλλες χώρες όπου μπορείς να αγοράσεις τον υπολογιστήμε FreeDOS, και αν θέλεις να πάρεις Windows, να πληρώσεις έξτρα το αντίστοιχό ποσό,
http://simos.info/blog/archives/1021
Με αυτό το τρόπο, η τιμή χαμηλώνει.

Για να διατίθενται οι υπολογιστές με dual boot μέσα στην Ελλάδα, πρέπει να μάθουμε όσο το δυνατόν περισσότερα από το παράδειγμα με τους μαθητικούς υπολογιστές. Δηλαδή, οι υπολογιστές που λαμβάνουν οι μαθητές ανοίγονται στην Ελλάδα και μπαίνει Ubuntu; Σε ποιο σημείο γίνεται η εγκατάσταση;
Από πλευρά οικονομίας, θα ήταν καλό να μην πλήρωνε ο πελάτης για Windows αν δεν χρησιμοποιεί Windows.
Για Windows 7 (πιο φθηνή έκδοση), το κόστος για την ΟΕΜ έκδοση είναι 75€. Θα ήθελα να γλύτωνα τα 75€ από το νέο μου υπολογιστή αν δεν χρησιμοποιούσα Windows.

Πηγή: http://www.channelregister.co.uk/2009/0 ... m_pricing/
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Petition για dual boot

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 02 Οκτ 2009, 14:31

simosx έγραψε:Η προσωπική μου επιλογή θα ήταν για το σύστημα που υπάρχει σε άλλες χώρες όπου μπορείς να αγοράσεις τον υπολογιστήμε FreeDOS, και αν θέλεις να πάρεις Windows, να πληρώσεις έξτρα το αντίστοιχό ποσό,
http://simos.info/blog/archives/1021
Με αυτό το τρόπο, η τιμή χαμηλώνει.

Για να διατίθενται οι υπολογιστές με dual boot μέσα στην Ελλάδα, πρέπει να μάθουμε όσο το δυνατόν περισσότερα από το παράδειγμα με τους μαθητικούς υπολογιστές. Δηλαδή, οι υπολογιστές που λαμβάνουν οι μαθητές ανοίγονται στην Ελλάδα και μπαίνει Ubuntu; Σε ποιο σημείο γίνεται η εγκατάσταση;
Από πλευρά οικονομίας, θα ήταν καλό να μην πλήρωνε ο πελάτης για Windows αν δεν χρησιμοποιεί Windows.
Για Windows 7 (πιο φθηνή έκδοση), το κόστος για την ΟΕΜ έκδοση είναι 75€. Θα ήθελα να γλύτωνα τα 75€ από το νέο μου υπολογιστή αν δεν χρησιμοποιούσα Windows.

Πηγή: http://www.channelregister.co.uk/2009/0 ... m_pricing/


Όλα αυτά είναι καλά και θεμιτά. Δεν είναι ρεαλιστικά όμως και η Microsoft φαντάζομαι ότι μπορεί να πιέσει ώστε να αργήσει πολύ να γίνει κάτι τέτοιο.

Η λύση του dual boot είναι ένα εφικτό πρώτο βήμα προς το στόχο μας. Ας μπει το Ubuntu στο παιχνίδι. Ας το βλέπει ο κόσμος στα διαφημιστικά φυλλάδια, ας εξοικιώνεται με το όνομα ακόμη και αν δεν το χρησιμοποιεί.

Αυτό είναι κάτι που μπορούμε να το πετύχουμε.

Ας κάνουμε την αρχή και στη συνέχεια προσπαθούμε και για τα υπόλοιπα.

Σκέψου για παράδειγμα το εξής. Ότι κάποιοι τουλάχιστον χρήστες, όταν τα παίξει το σύστημα τους, θα μπουν στον πειρασμό να κάνουν boot στο Ubuntu. Έστω και μόνο για να μπουν στο Internet, να στείλουν ένα σημαντικό e-mail, να αντιγράψουν ένα αρχείο ή να γράψουν ένα κείμενο.

Αν το κάνουν αυτό η αρχή θα έχει ήδη γίνει. Θα μπει το νερό στ' αυλάκι και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους ;)
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Petition για dual boot

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 02 Οκτ 2009, 19:46

Δεν σας βλέπω πολύ ζεστούς αλλά εγώ θα το προσπαθήσω και ελπίζω στην υποστήριξη σας :D :D

Αν για κάποιο λόγο πιστεύετε ότι δεν πρέπει ή δεν έχει νόημα να γίνει μια τέτοια ενεργεια θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τις αντιρρήσεις σας.

1)Έχει κανείς τις γνώσεις για να κάνει μια φόρμα σαν αυτή εδώ:

http://oceans.greenpeace.org/en/take-action/denmark

(το κείμενο θα το συντάξω εγώ και στη συνέχεια το επεξεργαζόμαστε όλοι μαζί)

2)Αν κατοχυρώσω κάποιο domain-name του τύπου ubuntu-dualboot-petition.gr υπάρχει δυνατότητα να φιλοξενηθεί από κάποιον δικό μας server μαζί με την φόρμα;

3)Υπάρχει δυνατότητα να κάνω την κατοχύρωση στο όνομα της ελληνικής κοινότητας του Ubuntu ή κάτι αντίστοιχο (δεν έχει νόημα να το κάνω στο όνομα μου). Το κόστος θα το καλύψω εγώ, don't worry ;)

4)Αν τελικά το φτιάξουμε, μπορώ να υπολογίζω στη βοήθεια σας σε ότι αφορά την προβολή/γνωστοποίηση της ύπαρξης του petition(στο περιοδικό, με banner εδώ ή όπου αλλού μπορούμε, μέσω της ΕΛΛΑΚ κλπ); Γιατί άμα είναι να το υπογράψω μόνος μου, δεν έχει και πολύ νόημα.
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Petition για dual boot

Δημοσίευσηαπό gilux » 03 Οκτ 2009, 09:58

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, το να φτάσουν να ενσωματώνουν και το ubuntu ως λειτουργικό σύστημα λέει πολλά. Λέει ότι σιγά σιγά το ubuntu και γενικότερα το Linux κερδίζουν έδαφος.
Το θέμα είναι όμως κατά πόσο θα χρησιμοποιηθούν από τους μαθητές και κατά πόσο οι ίδιοι οι καθηγητές θα παροτρίνουν τους μαθητές να τα χρησιμοποιήσουν.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 64bit σε hp pavilion dv6500(laptop)
Προδιαγραφές ⇛ AMD turion 64x2 │ 2GB ram │ NVIDIA GeForce 8400M GS
gilux
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009, 22:50
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron