Αφίσσες & Φυλλάδια

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 02 Οκτ 2009, 13:11

Δεν ξέρω αν έχει τεθεί το θέμα κάπου αλλού αλλά εγώ δεν το εντόπισα κάπου.

Καθώς πολλοί εδώ είμαστε φοιτητές, πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ να βάλουμε σε κάποια σημεία της σχολής μας αφίσσες του Ubuntu.

Θα βοηθούσε με τον εξής τρόπο. Θα εξοικίωνε πολύ κόσμο με το όνομα και το σήμα του Ubuntu. Στο βαθμό που κάτι το βλέπεις καθημερινά (έστω και μόνο σαν λέξη), σου φαίνεται περισσότερο οικείο. Σε ξενίζει λιγότερο, το θεωρείς περισσότερο mainstream και λιγότερο περιθωριακό και εξωγήινο.

Οι αφίσσες λοιπόν δεν θα έχουν άμεσο αποτέλεσμα αλλά θα είναι ένα είδος πρώτης επαφής του κοινού με το Ubuntu.

Φυσικά αυτό καλό θα ήταν να το κάνουμε κάπως συστηματικά.

Υπάρχει κανείς που θα μπορούσε να τυπώσει έναν σημαντικό αριθμό αφισσών σε λογικό κόστος; Γιατί αν τυπώνουμε ο καθένας ξεχωριστά θα μας κοστίσει κάτι παραπάνω.

Από εκεί και πέρα κανονίζουμε πώς θα τις πάρουμε στα χέρια μας.

Ή τις παραλαμβάνουμε με αντικαταβολή ή τις δίνουμε σε κάποια μαγαζί/σημείο στο κέντρο ώστε να μπορούμε όσοι είμαστε από Αθήνα να τις προμηθευτούμε από εκεί.
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες για το Ubuntu

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Οκτ 2009, 13:43

Νομίζω ότι έχουμε κάποια αρχεία ήδη για αφίσες, μαζί με κείμενο, που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως αρχή.
Αν είναι διαθέσιμα ακόμα, τα χρησιμοποιούμε.

Το έργο χωρίζεται στα μέρη,
1. Alexandros, ξεκίνησε με ένα κείμενο/περιγραφή της αφίσας εδώ ώστε να υπάρξουν σχόλια (αν χρειάζονται).
2. Η ψηφιακή σύνθεση της αφίσας μπορεί να γίνει με το Inkscape, ή οποιοδήποτε πρόγραμμα επιλέξει το άτομο που θα αναλάβει την πρωτοβουλία.
Η αφίσα και το περιεχόμενό της πρέπει να είναι σε διανυσματική μορφή (να μην υπάρχουν εικόνες bitmap), για να μπορεί να τυπωθεί σε A4, A3, κτλ.
Alexandros, μπορείς να το αναλάβεις και αυτό;
3. Για την εκτύπωση είχαμε κάποιες επαφές για φθηνή αναπαραγωγή, οπότε πιστεύω ότι θα είναι σχετικά εύκολο να ανησυχήσουμε αργότερα.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες για το Ubuntu

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 02 Οκτ 2009, 13:51

Ήθελα και εγώ να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα πριν κάποιο διάστημα αλλά δεν το έκανα γιατί είχα διάφορες εκκρεμότητες, καλά έκανες και άνοιξες αυτό το θέμα Αλέξανδρε. :thumbup: Συμφωνώ με αυτά που ανέφερες, είναι ένας τρόπος και αυτός για να προωθήσουμε το Ubuntu Linux, το ΕΛ/ΛΑΚ και την κοινότητα μας.

Να έχουμε όσο καλύτερη οργάνωση και συνεργασία εξ αποστάσεως. Δεν μένω στην Αθήνα, παρόλα αυτά όμως οτιδήποτε μπορούμε να κάνουμε ως κοινότητα και ας υπάρχει το πρόβλημα της απόστασης να το κάνουμε.

Αναμφισβήτητα σε αυτό το θέμα μπορούν ελεύθερα να προσφέρουν οι γραφίστες δημιουργώντας αφίσες, εννοείτε όλοι όσοι ασχολείστε με το GIMP, το Inkscape και τέτοιου είδους προγράμματα κάντε ποστ ελεύθερα εδώ τις δημιουργίες σας.


Όσων αφορά το κόστος, είναι κάτι που πρέπει να συζητήσουμε. Σαφώς ως κοινότητα θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο όλοι μαζί, για να μην χρειάζεται να σπαταλήσει κάποιο μέλος της κοινότητας πολλά χρήματα μόνος του. Όσοι έχετε κάποια ιδέα για το πως μπορεί να γίνει αυτή η προσπάθεια με τις αφίσες με όσο γίνεται πιο χαμηλό κόστος, κάντε ποστ.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες για το Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 02 Οκτ 2009, 13:55

Είχα στο μυαλό μου να χρησιμοποιούσαμε κάποιες από τις ήδη υπάρχουσες. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό;

Όχι, δυστυχώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα από σχεδιασμό οπότε δεν μπορώ να αναλάβω τίποτε σχετικό. :(


----------

Αν μπορούμε να τυπώσουμε με χαμηλό κόστος να προτείνω και κάτι ακόμη; (αν χρειάζεται να κάνω διαφορετικό νήμα πείτε μου).

Έχω γράψει ένα κείμενο με τίτλο Why Ubuntu με 10 βασικούς λόγους για τους οποίους το Ubuntu είναι καλύτερο από τα παραθύρια.

Το έγραψα με στόχο να δημοσιευτεί σε κάποια έντυπα με τα οποία είχα επαφή αλλά προς το παρόν δεν έχει γίνει ακόμη αυτό. Προφανώς απευθύνεται σε ανθρώπους που δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το Ubuntu.

Θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα μικρό εντυπάκι με το συγκεκριμένο κείμενο (ή με κάποιο άλλο σε αντίστοιχο πνεύμα) ώστε να το βάλουμε στις βιβλιοθήκες, εργαστήρια κλπ της σχολής μας και να το παίρνει όποιος ενδιαφέρεται;
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες για το Ubuntu

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Οκτ 2009, 13:58

Alexandros έγραψε:Είχα στο μυαλό μου να χρησιμοποιούσαμε κάποιες από τις ήδη υπάρχουσες. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό;

Όχι, δυστυχώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα από σχεδιασμό οπότε δεν μπορώ να αναλάβω τίποτε σχετικό. :(


Είναι πολύ πιθανό να υπάρχει μια σχετική αφίσα από εκδήλωση πριν από 1-2 χρόνια.
Μπορείς να ρωτήσεις στη λίστα ubuntu-gr για το αν υπάρχει κάποια αφίσα;
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες για το Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 02 Οκτ 2009, 14:26

Καλά ρε παιδιά. Ολόκληρη κοινότητα Ubuntu ανά τον κόσμο και δεν έχουμε μία απλή αφίσσα με το το λογότυπο και την λέξη;

Να το ψάξω στο google τότε...
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες για το Ubuntu

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 02 Οκτ 2009, 14:35

Εδώ συνεργαζόμαστε επάνω στα όποια θέματα όλοι μαζί, ο καθένας προσφέρει με τον δικό του τρόπο. Είχα στο παρελθόν ιδέες, ωραία πήρα πρωτοβουλίες και τις υλοποίησα. Άνοιξες αυτό το θέμα τώρα Αλέξανδρε, τώρα αυτό που χρειάζεται είναι να πάρουν πρωτοβουλίες τα μέλη της κοινότητας. Όσοι ενδιαφέρονται τουλάχιστον ώστε να έχουμε εξέλιξη στο θέμα.

Για αυτό υπάρχει αυτή η ενότητα Ubuntu-gr Marketing, για να κάνουμε εργασίες, για να προσπαθήσουμε και να προωθήσουμε το Ubuntu (ΕΛ/ΛΑΚ, Ubuntu-gr). Μπορεί στο παρελθών να μην έγιναν κάποια πράγματα, όμως ορίστε... εδώ είμαστε εμείς τώρα και εξετάζουμε το θέμα.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες για το Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Alexandros_ » 02 Οκτ 2009, 14:38

Φιλε "Alexandros" εχεις δικιο για την αφισσα κ καθως κ εγω φοιτητης, καλο θα ηταν να υπαρχει μια αφισσα κ σιγα σιγα να μαθαινουν τι ειναι αυτο που βλεπουν!!!
Το θεμα ειναι οτι εδω ολοι ειμαστε εθελοντες κ με περιορισμενο χρονο οι περισσοτεροι...Για πχ εγω θεωρω πολυ συμαντικο μεσα απο αυτο το forum να συνενοουμαστε κ αν συμμετεχουμε σε εκδηλωσεις, (οπως εχει αναφερθει σε αλλο θεμα στο forum εδω) ΑΛΛΑ δεν υπαρχει μεγαλη ανταποκριση!!!


Ο καθενας οτι μπορει κανει...Εγω εχω φτιαξει ενα μπλουζακι ubuntu κ σε οσα παιδια παω κ ασχολουμαστε ή μιλαμε για pc τους αναφερω το linux (μπορω να πω οτι αρκετοι απο αυτους το βαζουν εστω κ με dual boot!!!)
Αν εχεις γνωσεις για να φτιαξεις εσυ μια αφησα θα χαιρομασταν ολοι νομιζω συντομα να την δουμε εδω!!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros_
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: 11 Φεβ 2009, 21:02
Τοποθεσία: Ubuntu planet_(Ελλαδα!)
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες για το Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 02 Οκτ 2009, 15:12

Λοιπόν βρήκα αυτήν εδώ την αφίσσα:

http://spreadubuntu.neomenlo.org/en/mat ... mple-flyer

http://spreadubuntu.neomenlo.org/files/ ... rimage.png

Η οποία είναι απλή και κατανοητή. Μπορώ να μεταφράσω το κείμενο.

-Όποιος έχει γνώσεις ώστε να αντικαταστήσει το αγγλικό κείμενο με το ελληνικό που θα γράψω ας μου στείλει πμ.

-Όποιος μπορεί να δει τι θα κάνουμε με την εκτύπωση επίσης ας μου στείλει πμ.
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες για το Ubuntu

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Οκτ 2009, 15:18

Alexandros έγραψε:Λοιπόν βρήκα αυτήν εδώ την αφίσσα:

http://spreadubuntu.neomenlo.org/en/mat ... mple-flyer

http://spreadubuntu.neomenlo.org/files/ ... rimage.png

Η οποία είναι απλή και κατανοητή. Μπορώ να μεταφράσω το κείμενο.

-Όποιος έχει γνώσεις ώστε να αντικαταστήσει το αγγλικό κείμενο με το ελληνικό που θα γράψω ας μου στείλει πμ.

-Όποιος μπορεί να δει τι θα κάνουμε με την εκτύπωση επίσης ας μου στείλει πμ.


Μπράβο!

Για να το μεταφράσεις, αρκεί να κάνεις τη λήψη του πηγαίου κώδικα (σύνδεσμος Source), να το αποσυμπιέσεις και να ανοίξεις το αρχείο με κατάληξη .odg.
Ανοίγει με διπλό κλικ και φορτώνει το OpenOffice.org Draw. Από εκεί και μετά είναι εύκολη η μετάφραση του αγγλικού κειμένου μέσα από το OpenOffice.org Draw.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron