Αφίσσες & Φυλλάδια

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό bullgr » 17 Οκτ 2009, 13:17

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα μια πιο εταιρική προσέγγιση... Θα προτιμούσα ως κοινότητα ubuntu-gr να είχαμε ένα κοινό φυλλάδιο (γενικής χρήσης) και να χρησιμοποιούσαμε αυτό σε ότι εκδήλωση προκύπτει.

Και για να το πάω το θέμα ακόμη πιο μακριά, θα μπορούσαμε ως κοινότητα να μαζέψουμε χρήματα και να τυπώναμε μια ποσότητα, την οποία θα διαθέτουμε κατόπιν αιτήματος των μελών της κοινότητας, όπως γίνεται και με τα δισκάκια της canonical...

Ένα τέτοιο φυλλάδιο γενικής χρήσης είναι αυτό εδώ: http://files.ubuntu-gr.org/forum/bullgr/Materials.pdf
Βέβαια τα εταιρικά (canonical) είναι προτιμότερο να φύγουν και να μπουν στη θέση τους οι πληροφορίες της κοινότητας...

Τι λέτε; Εάν είστε σύμφωνοι, μπορούμε να κάνουμε τις μεταφράσεις, να στήσω το φυλλάδιο και έπειτα συζητάμε και για εκτύπωση...

ΥΓ
Για αποφυγή παρεξηγήσεων, και λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας, δεν θα εμπλακώ στο (ίσως πιθανό) θέμα της εκτύπωσης... Δεν θέλω να αφήσω την παραμικρή υπόνοια πως έχω σκοπό να βγάλω χρήματα... Το φυλλάδιο θα παραδοθεί από μένα σε μορφή pdf (και open source εννοείται) και από κει και πέρα αναζητάμε ως κοινότητα την συμφερότερη λύση εκτύπωσης...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 17 Οκτ 2009, 13:29

simosx έγραψε:Το τυπικό εργαλείο για poster είναι το Inkscape και έχω το ενδιαφέρον να μετατρέψω το παραπάνω σε .svg (για Inkscape).
Διαθέτεις το πρωταρχικό κείμενο ως text για να μπορέσω να κάνει αντιγραφή και επικόλληση;
Είναι καλό όταν δίνουμε/παράγουμε ένα πόστερ, να δίνουμε ως πακέτο το .svg (ή όποια άλλη μορφή όπως OOo Draw, κτλ), μαζί με το αρχικό κείμενο ως *.txt).

Ναι φυσικά, το κείμενο είναι από την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας μας. Έχει έναν σύνδεσμο όπου λέει το τι είναι το Ubuntu.
Ορίστε: Τι είναι το Ubuntu;
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό simosx » 17 Οκτ 2009, 13:55

bullgr έγραψε:Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα μια πιο εταιρική προσέγγιση... Θα προτιμούσα ως κοινότητα ubuntu-gr να είχαμε ένα κοινό φυλλάδιο (γενικής χρήσης) και να χρησιμοποιούσαμε αυτό σε ότι εκδήλωση προκύπτει.

Και για να το πάω το θέμα ακόμη πιο μακριά, θα μπορούσαμε ως κοινότητα να μαζέψουμε χρήματα και να τυπώναμε μια ποσότητα, την οποία θα διαθέτουμε κατόπιν αιτήματος των μελών της κοινότητας, όπως γίνεται και με τα δισκάκια της canonical...

Ένα τέτοιο φυλλάδιο γενικής χρήσης είναι αυτό εδώ: http://files.ubuntu-gr.org/forum/bullgr/Materials.pdf
Βέβαια τα εταιρικά (canonical) είναι προτιμότερο να φύγουν και να μπουν στη θέση τους οι πληροφορίες της κοινότητας...

Τι λέτε; Εάν είστε σύμφωνοι, μπορούμε να κάνουμε τις μεταφράσεις, να στήσω το φυλλάδιο και έπειτα συζητάμε και για εκτύπωση...


Είναι κάτι που πρέπει να γίνει και δεν ξέρω τι υπάρχει από τις ενέργειες που απομένουν παραπάνω, υπάρχει κάτι που χρειάζεσαι βοήθεια.
Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι βασικό; Μπορείς να κάνεις την αρχική μετάφραση μαζί με τις νέες παραγράφους που πρόκειται να αλλαχτούν;
Για μορφή, είναι καλό να επιλεγεί .svg ή .odg (ΟΟο Draw).

bullgr έγραψε:ΥΓ
Για αποφυγή παρεξηγήσεων, και λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας, δεν θα εμπλακώ στο (ίσως πιθανό) θέμα της εκτύπωσης... Δεν θέλω να αφήσω την παραμικρή υπόνοια πως έχω σκοπό να βγάλω χρήματα... Το φυλλάδιο θα παραδοθεί από μένα σε μορφή pdf (και open source εννοείται) και από κει και πέρα αναζητάμε ως κοινότητα την συμφερότερη λύση εκτύπωσης...


Αν υπάρχει / υπήρξε πρόβλημα υπόνοιας, θα ήθελα να το πεις. Δεν είναι καλό να δίνουμε σημασία στην υποθετική μελλοντική κακοήθεια που μπορεί να προκύψει στο μέλλον.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό bullgr » 17 Οκτ 2009, 14:44

simosx έγραψε:Είναι κάτι που πρέπει να γίνει και δεν ξέρω τι υπάρχει από τις ενέργειες που απομένουν παραπάνω, υπάρχει κάτι που χρειάζεσαι βοήθεια.
Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι βασικό; Μπορείς να κάνεις την αρχική μετάφραση μαζί με τις νέες παραγράφους που πρόκειται να αλλαχτούν;

-Σαν αρχή θα ξεκινήσω να γράψω το κείμενο και να το μεταφράσω...
-Από κει και πέρα θα διαθέσω το κείμενο για περαιτέρω προσθήκες/αλλαγές
-Και τέλος, θα ετοιμάσω τη μακέτα σε μορφή svg (open source) και σε μορφή εκτύπωσης pdf...

Θα ήθελα όμως πρώτα να δούμε εάν είμαστε σύμφωνοι με αυτά που πρότεινα... Δηλαδή ένα κοινό φυλλάδιο γενικής χρήσης το οποίο θα τυπώσουμε (σε τυπογραφείο) συγκεντρώνοντας χρήματα και το οποίο θα το διαθέτουμε σε εκδηλώσεις κατόπιν αιτήσεως του ενδιαφερομένου, όπως γίνεται και τώρα με τα δισκάκια της canonical...

simosx έγραψε:Αν υπάρχει / υπήρξε πρόβλημα υπόνοιας, θα ήθελα να το πεις. Δεν είναι καλό να δίνουμε σημασία στην υποθετική μελλοντική κακοήθεια που μπορεί να προκύψει στο μέλλον.

Απλώς προλαμβάνω δυσάρεστες καταστάσεις και ειδικά σε ένα θέμα που είμαι υπερευαίσθητος...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 17 Οκτ 2009, 15:35

bullgr έγραψε:Θα ήθελα όμως πρώτα να δούμε εάν είμαστε σύμφωνοι με αυτά που πρότεινα... Δηλαδή ένα κοινό φυλλάδιο γενικής χρήσης το οποίο θα τυπώσουμε (σε τυπογραφείο) συγκεντρώνοντας χρήματα και το οποίο θα το διαθέτουμε σε εκδηλώσεις κατόπιν αιτήσεως του ενδιαφερομένου, όπως γίνεται και τώρα με τα δισκάκια της canonical...

Χμ.. έχω την εντύπωση ότι αρκετοί βαριούνται να κάνουν ποστ και να αναφέρουν το οτιδήποτε, πιο εύκολο είναι το να πατήσουν ένα δύο κουμπάκια μόνο εφόσον δίνεται αυτή η δυνατότητα. Οπότε ίσως μια ψηφοφορία για αυτό το θέμα-ερώτημα σου bullgr να βόλευε. Λέω εγώ τώρα, γιατί μπορεί να μην υπάρχει συμμετοχή και να μείνουν μόνο οι γνώμες απειροελάχιστων ατόμων. Όμως έχουμε να κάνουμε με ολόκληρη κοινότητα.

Δεν βιάζομαι να κατακρίνω πάντως την πρόταση, ποιος ξέρει μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι καλό. ;) Δεν είμαι σίγουρος. Θα φανεί. Εγώ λέω ας θέσουμε το θέμα σε μια ψηφοφορία και ότι βγει.

Σίμο είδες το κείμενο από το φυλλάδιο που έκανα το πρωί, στην κεντρική ιστοσελίδα;
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 17 Οκτ 2009, 23:29

Ο c7p κι εγώ ολοκληρώνουμε την μετάφραση σε αυτά εδώ:

http://spreadubuntu.neomenlo.org/files/ ... ntu3_5.pdf

http://spreadubuntu.neomenlo.org/en/mat ... mple-flyer

Παρακαλούμε λάβετε το υπόψη σας πριν προχωρήσουμε σε κάτι επιπλέον.

Σε ό,τι αφορά την εκτύπωση και προς αποφυγή τυχόν "παρεξηγήσεων" (που έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν), μπορούμε να κάνουμε το εξής:

Αφού καταλήξουμε στις προδιαγραφές της εκτύπωσης (διαστάσεις, βάρος χαρτιού, τεμάχια κλπ) ψάχνουμε να βρούμε πόσο μπορούμε να το τυπώσουμε και δημοσιεύουμε τις τιμές που βρήκαμε εδώ. Εγώ π.χ. συνεργάζομαι με δύο τυπογραφεία τα οποία είναι σχετικά φθηνά οπότε θα ρωτήσω. Αν κάποιος βρει κάτι καλύτερο, πηγαίνουμε εκεί ;)
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό bullgr » 18 Οκτ 2009, 13:54

Για να γίνω πιο κατανοητός για το φυλλάδιο που προτείνω και γιατί πρέπει να εκτυπωθεί σε τυπογραφείο:
-Είναι φυλλάδιο τρίπτυχο, δηλαδή διπλώνει στα 3 και η μορφή του είναι περισσότερο εταιρική και επαγγελματική...
-Η εκτύπωση σε τυπογραφείο είναι μονόδρομος σε φυλλάδια τρίπτυχα, καθώς εκτός της εκτύπωσης, το φυλλάδιο μπαίνει και σε διπλωτική μηχανή από την οποία παραλαμβάνεται το φυλλάδιο έτοιμο διπλωμένο...
-Το τρίπτυχο φυλλάδιο είναι βασανιστικό να γίνει σε απλό εκτυπωτή, λόγω του ότι θα πρέπει να διπλωθεί με το χέρι, και όταν μιλάμε για μεγάλη ποσότητα, καταλαβαίνετε ότι δεν είναι εφικτό να γίνει...

Άρα δεν έχει νόημα να το κάνω για να βρίσκεται έτσι απλώς, καθώς όταν κάποιος θα χρειαστεί ένα φυλλάδιο για μια εκδήλωση, θα προτιμήσει τα μονόφυλλα τα οποία είναι πολύ εύκολα να γίνουν με έναν κοινό εκτυπωτή... Το τρίπτυχο φυλλάδιο είναι ΜΟΝΟ για τυπογραφείο...

Βέβαια θα μου πει κανείς "γιατί τρίπτυχο και όχι μονόφυλλο;"... Επειδή το τρίπτυχο δείχνει πιο σοβαρό και πιο επαγγελματικό, απ' ότι το μονόφυλλο... Πάρτε για παράδειγμα όταν δίνετε σε κάποιον γνωστό σας το εταιρικό cd της canonical, πως είναι η αντίδρασή του, και όταν δίνετε μια κόπια δική σας... Η εντύπωση που δίνετε με το εταιρικό cd της canonical δεν συγκρίνεται με την κόπια...

Καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι πολύ δύσκολο να οργανωθεί το θέμα της εκτύπωσης για τους λόγους που προανέφερε ο @fillipos... Αλλά επειδή έχω απογοητευτεί ήδη με τα cd wallet που έφτιαχνα (viewtopic.php?f=34&t=475), γιατί εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι ο καθένας τύπωνε ότι ήθελε για την εκδήλωσή του, δεν θέλω να ξαναπεράσω τα ίδια, δηλαδή ο κόπος μου να πάει στράφι... Δεν είναι ότι φοβάμαι τη δουλειά, αλλά θέλω η δουλειά που θα κάνω να πιάσει τόπο, και όπως προείπα το τρίπτυχο φυλλάδιο δεν γίνεται να εκτυπωθεί σε κοινό εκτυπωτή λόγω της διαδικασίας του διπλώματος, με αποτέλεσμα εάν δεν πάει τυπογραφείο, να είναι άχρηστο...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 18 Οκτ 2009, 14:55

@bullgr εμένα δεν μου φαίνεται άσχημη η ιδέα. Είναι κάτι όμως για το οποίο αναμφισβήτητα πρέπει να εκφέρουν γνώμη και άλλα μέλη για το αν συμφωνούν ή διαφωνούν. Όχι μέσα στην υποενότητα Ubuntu-gr Marketing αλλά μέσα στην ενότητα "Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης" (ίσως δούνε περισσότεροι το θέμα τότε), αν θέλεις δημιούργησε ένα νέο θέμα με όλες τις σχετικές πληροφορίες (μπορείς να κάνεις αντιγραφή & επικόλληση), φυσικά πρόσθεσε και μια ψηφοφορία για να ψηφίσουν τα μέλη αν συμφωνούν ή διαφωνούν κτλ. Δεν βιαζόμαστε, οπότε μπορείς να ορίσεις κάποιο σεβαστό χρονικό διάστημα για την ψηφοφορία αν ανοίξεις θέμα. Διαφορετικά δεν νομίζω να προχωρήσει η ιδέα σου καλώς ή κακώς.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Αφίσσες & Φυλλάδια

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 28 Απρ 2012, 15:31

Παιδία έχετε κανά νέο σχετικά με φυλλάδια?
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron