Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό jennie » 30 Οκτ 2009, 16:05

Δε νομίζω ότι θα είναι εύκολο να δημιουργηθεί ένας λογαριασμός χωρίς να υπάρχει ένας σύλλογος ή ΜΚΟ από πίσω. Αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω ας το πει, αλλά εμένα μου προκύπτει η εξής απορία: Έστω ότι δημιουργείται ένας λογαριασμός στο όνομα 2-3 ατόμων. Αν μετά από ένα χρόνο αυτά τα άτομα αποσυρθούν και αντικατασταθούν από άλλους, θα δεχτεί η τράπεζα να αλλάξει τα ονόματα των δικαιούχων;
Από την άλλη, αν πρόκειται για μια μεμονωμένη πρωτοβουλία (π.χ. διαφήμιση σε εφημερίδα), θα μπορούσαν κάποιοι να αναλάβουν να ανοίξουν λογαριασμό και να είναι υπεύθυνοι για αυτόν για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Οπότε, στο τέλος, θα πάρουν τα χρήματα, θα τα διαθέσουν όπως έχει αποφασιστεί, και θα κλείσουν το λογαριασμό. Και για να είμαστε και όλοι καλυμμένοι, θα αναρτήσουν και ένα αντίγραφο όλων των κινήσεων του λογαριασμού. Δυνατότητα real time ενημέρωσης χωρίς να προκύψουν προβλήματα ασφαλείας αμφιβάλλω αν υπάρχει.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 30 Οκτ 2009, 17:31

Καλησπέρα!

bullgr έγραψε:Για να γίνει αυτό που προτείνεις @filippos.xf θα πρέπει πρώτα να βρεθούν τα άτομα που θα αναλάβουν τις ευθύνες... Να βγουν μπροστά και να πουν "Εμείς θα είμαστε οι υπεύθυνοι, σε εμάς θα δίνετε τα χρήματά σας..."

Όσον αφορά το ότι πρέπει να ξέρουμε ποιοι θα έχουν την ευθύνη για τις όποιες κινήσεις μπορεί να γίνουν στο μέλλον συμφωνώ. Η πρόταση ήρθε από τον Apopas και εγώ αποφάσισα να φτιάξω αυτό το θέμα για να δούμε μήπως μπορούμε να φέρουμε κάποιο καλό αποτέλεσμα, να εξελίξουμε την ιδέα του. Είμαι πεπεισμένος ότι μπορούμε να υλοποιήσουμε κάτι καλό, όποιες δυσκολίες υπάρχουν ας τις ξεπεράσουμε. Εδώ προσπαθούμε να βρούμε τον καλύτερο τρόπο για να οργανωθούμε, μην βλέπετε μόνο την ψηφοφορία. Όπως είπα σε ένα από τα προηγούμενα μου ποστ:
filippos.xf έγραψε:Βασικά από τι βλέπω στον κορμό του θέματος, συμφωνούμε όλοι μέχρι στιγμής στο να χρησιμοποιηθούν χρήματα για κάποιες ενέργειες που να προωθήσουν την κοινότητα Ubuntu-gr και το Ubuntu στην Ελλάδα. Απλά υπάρχουν διαφωνίες στο πως θα οργανωθεί το θέμα. Ωραία, σιγά σιγά θα καταλάβουμε ποιος είναι ο ποιο σωστός τρόπος για να οργανώσουμε το θέμα με τα ποστ μας.

Το ότι η ψηφοφορία είναι ανοιχτή και σε εξέλιξη αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον τρόπο. Φυσικά και μπορούμε και εννοείτε ότι εφόσον διαφωνούμε πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο, όλα είναι ανοιχτά.

Off topic:
@Kira δεν τίθεται καν θέμα για το αν είναι σωστό να προωθούμε το Ubuntu και την κοινότητα στην Ελλάδα, έχει γίνει μεγάλη συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα στο παρελθόν. Δες εδώ --> Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu -Αρχική Συζήτηση

@jennie σωστές και κατανοητές οι απορίες σου.

Βασικά από ότι βλέπω την γνώμη τους τις ανέφεραν αρκετά μέλη της κοινότητας, προτάσεις αρκετές δεν ειπώθηκαν. Ήδη φαίνεται ότι διαφωνούν 18 άτομα με την δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού, είναι μεγάλος αριθμός και υπερτερούν μέχρι στιγμής. Όμως έτσι και αλλιώς ακόμα και το "Συμφωνώ" να υπερτερεί στην πορεία και να λήξη έτσι, ποιοι θα αναλάβουν ευθύνες; Άτομα για να αναλάβουν ευθύνες δεν βλέπουμε μέχρι στιγμής πουθενά και ούτε δίνονται απαντήσεις σε κάποια σημαντικά ερωτήματα. Θέλετε μήπως να τροποποιήσουμε την οργάνωση του θέματος :?: Να το κάνουμε με τον τρόπο που ανέφερε ο logari81 εδώ --> http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=56&t=7903#p80191

Το να μην αναφέρετε την γνώμη σας επειδή πιστεύετε ότι "δεν" μπορεί να βγει κάτι καλό δεν βοηθάει. Όπως και να έχουν τα πράγματα, να λέτε την γνώμη σας συνέχεια μετά από κάθε εξέλιξη του θέματος και θα φανεί στην πορεία το τι θα γίνει.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 30 Οκτ 2009, 17:50

Eγω αυτο που βλεπω ειναι οτι συνεχιζει να υπαρχει ο "φοβος" σε κατι νεο οτι και να ειναι αυτο.Δεν ξερω γιατι αλλα τελικα αυτο που διακρινω καπου βαθια μεσα σε αρκετους ειναι (δεν γραφω μονο για εδω) οτι τελικα ολοι μιλανε πολυ σωστα για την ελευθερια που προσφερει το ελευθερο λογισμικο (δεν εννοοω το τζαμπα) αλλα μεσα τους υπαρχει η εννοια κλειστης κοινωνιας με τα στεγανα της λες και καποιοι φοβουνται το ανοιγμα στον εξω κοσμο .
Μηπως δεν ειναι μεσα στην ζωη και τα λαθη και οι αποτυχιες ?
Απο αυτα εξαλλου μαζευουμε εμπειριες και γινομαστε καλυτεροι σαν ατομα,σαν ομαδα κ.λ.π.



Υ.Γ Για μενα το ελευθερο λογισμικο δεν ειναι ενα κλειστο club που οι εχοντες τις γνωσεις εχουν φτιαξει το δικο τους μικροκοσμο
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 30 Οκτ 2009, 18:13

@ubuderix από την μια καλό είναι σίγουρα να βρεθούν υπεύθυνοι σε τέτοιες περιπτώσεις, από την άλλη έχεις δίκαιο σε αυτά που ανέφερες. Εγώ προσωπικά δεν είμαι από αυτούς που φοβούνται στις νέες προτάσεις & ιδέες και ας είμαστε ασυνήθιστοι σε αυτές , είναι πολλοί που φοβούνται σχεδόν σε οτιδήποτε νέο προκύπτει με αποτέλεσμα να μην υπάρχει εξέλιξη. Συμφωνώ μαζί σου, με αυτά που ανέφερες θα μπορούσε να γίνει μεγάλη κουβέντα αλλά τότε θα βγούμε off topic. ;)

Θα δούμε τι θα γίνει και με αυτό το θέμα, ελπίζω να γίνουν ποστ από τα μέλη ώστε να αποφασίσουμε με ποιο τρόπο θα οργανωθούμε.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 30 Οκτ 2009, 18:30

Με αυτα που εγραψα δεν σημαινει πως προσωπικα δεν δεχομαι την γνωμη των παιδιων που διαφωνουν ,ουτε φυσικα για μενα δεν μετραει το αποτελεσμα της ψηφοφοριας
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό Apopas » 30 Οκτ 2009, 18:58

@ubuderix
Το εξέφρασες όπως ακριβώς το σκέφτομαι κι εγώ :thumbup:

Κατανοώ πλήρως την ανάγκη πρότασης συγκεκριμένου σχεδίου και βλέπω ότι προς το παρόν η ψηφοφορία δείχνει ότι οι περισσότεροι είναι σύμφωνοι με την ιδέα της συγκέντρωσεις χρημάτων εφόσον τελειοποιηθεί ώριμα και υπέυθυνα σαν πρόταση. Κι αυτό είναι θετικό.
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο δεν μπορώ να παρουσιάσω έτσι απλά ένα λεπτομερές και ολοκληρωμένο σχέδιο.Έχω ένα φίλο τραπεζικό και θα τον ρωτήσω να με διαφωτίσει προς την καλύτερη δυνατή λύση την οποία θα παρουσιάσω φυσικά εδώ. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάποιον τραπεζικό ή δικηγόρο ή μέλος κάποιου σωματείου με παρόμοια δράση καλό είναι να απευθυνθεί. Όσο περισσότερα γνωρίζουμε τόσο το καλύτερο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό lalakis » 30 Οκτ 2009, 21:41

Το δυσκολο ειναι να βρεθει μια ομαδα απο 3-4 ατομα που θα αναλαβουν την διαχειρηση των χρηματων.

Μολις βρεθουν δωστε ενα λογαριασμο paypal η ενα τραπεζικο λογαριασμο με IBAN και BIC και εδω ειμαστε...

Εγω ειμαι μεσα!
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 LinuxMint 17.1 rebecca 3.13.0-24-generic 64bit (de_DE.UTF-8, X-Cinnamon default)
3 Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 5768 MiB ‖ Dell Inc. 033FF6 - Dell Inc. Inspiron 580
4 Intel Core Processor Integrated Graphics [8086:0042] {i915}
5 eth0: Broadcom NetLink BCM57788 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:1691] (rev 01)
lalakis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 19:22
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό motzin » 31 Οκτ 2009, 14:51

Δεν συμφωνώ ψήφισα. Για ποιο λόγο να υπάρχουν χρήματα; για διαφήμιση; για πληρωμή εργατοωρών; η καλύτερη διαφήμιση ξέρουμε ποια είναι; (πως ήρθαν οι πατάτες στην Ελλάδα;) αν χρειαστούν χρήματα να αναφερθεί ο σκοπός και το πόσο που απαιτείται και να γίνει έρανος. γιατί αν υπάρχει το Χ ποσό ποιός είναι αυτός που θα ορίσει που θα ξοδευτεί; ο πρόεδρος;
motzin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 10:48
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 31 Οκτ 2009, 16:23

και εγώ ψήφισα όχι (λεφτά == προβλήματα )και όπως θα είδατε παραπάνω είπα και μια πρόταση
(μάλλον δεν θα ήταν ξεκάθαρη)

Ξαναλέω ότι πιστεύω ότι λόγω του ότι το ubuntu έγινε διάσημο και στα γυμνάσια
( εκεί δηλαδή που το παιδάκι και οι γονείς του θα περίμεναν μια έκδοση windows με τις διάφορες ανασφάλειες της και την ανάγκη για antivirus
anti τόνα anti τ' άλλο κλπ κλπ ξαφνικά για πρώτη φορά και στην Ελλάδα είδαν ότι το pc τους έχει ένα περίεργο λειτουργικό που κάποιο λένε
ότι είναι καλύτερο για διάφορους λόγους αλλά δεν γνωρίζουν όλοι για ποιους λόγους...)

Υπάρχει και θα υπάρξει μεγάλη ανάγκη για επεξήγηση τι είναι αυτό το linux ρε παιδάκι μου και γιατί να το χρησιμοποιήσει ο κανακάρης μου η κόρη μου
κλπ
υπάρχει δηλαδή κοινό που ζητάει να διαβάσει για linux αρκετά άρθρα και μάλιστα από ειδικούς είτε ειδήμονες είτε από άτομα μιας κοινότητας linux (όπως αυτή εδώ που λέγεται ubuntu ... και είναι η επίσημη ελληνική ... ;) ) και όχι από βιαστικούς δημοσιογράφους ( η άσχετους windoζάδες :lol: ;) :mrgreen: )

Έτσι αργά η γρήγορα η κάθε εφημερίδα που θα θέλει να πιάσει τον σφυγμό των καιρών ( να είναι επίκαιρη)
θα θελήσει κατα καιρούς πιο αναλυτικά άρθρα ( και πιθανόν συνεντεύξεις ) για linux ubuntu opensource κλπ

Έτσι λοιπόν θα μπορέσουμε να έχουμε ευκαιρία να προβάλουμε το linux και χωρίς λεφτά αφού θα μας έχουν ανάγκη
Προτείνω λοιπόν για να το επισπεύσουμε να τους στείλουμε κάποιο/α e-mails ως κοινότητα Ubuntu ( αρκετές αν χρειαστεί φορές )
ωσότου να τους πείσουμε να μας δώσουν στήλη τζάμπα ( που θα μας δώσουν κάποια στιγμή πιστεύω)



Για τα λεφτά γενικά δεν ξέρω πως και γιατί αλλά πιστεύω ότι για τις εφημερίδες ,media ,περιοδικά
μπορούμε να κάνουμε άρθρο (συνέντευξη κλπ ) χωρίς λεφτά
αυτοί μας έχουν ανάγκη όσο τους έχουμε και εμείς και μάλλον κατα πολύ περισσότερο αυτοί

Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό giormatsis » 31 Οκτ 2009, 16:32

Ο τρόπος είναι ένας να δώσουμε νομική μορφή ( Μ.Κ.Ο, Σύλλογος, Εταιρία) αν σύμφωνήσουμε πρώτα σε αυτό τα υπόλοιπα είναι απλά διαδικασία.Όπως το έχουμε βάλει το θέμα δεν πρόκειται να δουλέψει και οι λόγοι είναι πολλοί και μπορούμε να τους δούμε στις δημοσιεύσεις του κάθενος απο εμάς. ;)
"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both."
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά/
Compaq nc6120 512 Ram Ubuntu 10.4
Άβαταρ μέλους
giormatsis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 07:55
Τοποθεσία: Λουτράκι
IRC: giormatsis
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing