Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 06 Νοέμ 2009, 11:33

taratatzoum έγραψε:δεν επιτρέπετε αυτό και ΝΑΙ θέλετε άδεια για να το κάνετε.


Αν υπάρχουν κατατεθειμένα εμπορικά σήματα κλπ. τότε εντάξει, πάω πάσο. Οπότε καλό θα ήταν να μας ενημερώσει κάποιος τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσουμε για να πάρουμε αυτήν την άδεια.

Απλώς, για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου, να αναφέρω ότι ακόμη και αν έκανε η Canonical κάποιο δικαστήριο, θα έπρεπε να αποδείξει

α. Ότι αυτοί που έβαλαν τη διαφήμιση αποκόμισαν κάποιο κέρδος

ή/και

β. Ότι υπέστη ζημία (οποιασδήποτε μορφής)

Αν και όχι αδύνατο, είναι μάλλον απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο οπότε... ;)
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό bullgr » 06 Νοέμ 2009, 13:03

Έχουμε χάσει την μπάλα...

Θα πρέπει να καταλάβουμε πως το ubuntu-gr δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια ονομασία μιας επίσημης locoteam του ubuntu... Το ubuntu-gr δεν είναι επίσημος φορέας, δεν είναι σύλλογος, δεν έχει καμία νομική υπόσταση... Είναι απλώς ένα όνομα που επέλεξαν μια παρέα ανθρώπων που ήθελαν να δημιουργήσουν μια locoteam.

Αυτό σημαίνει πως δεν χρειάζεται να πάρουμε άδεια από κανέναν για να κάνουμε κάποια δράση...

Άρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να γίνει ψηφοφορία... Οι ψηφοφορίες σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει διοίκηση, δεν υπάρχει Δ.Σ. έχει μόνο την έννοια του γκάλοπ, της σφυγμομέτρησης, να δούμε τη προτίμηση των χρηστών...

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗ & Δ.Σ. ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΕΣΩ ΨΗΦΟΦΟΡΙΩΝ... Γιατί απλά είναι άσκοπο, αφού δεν θα μπορεί να επιβληθεί η απόφαση στους διαφωνούντες.

Σε έναν σύλλογο για παράδειγμα τίθενται τα θέματα προς συζήτηση στη γενική συνέλευση... Και αφού γίνει η ψηφοφορία μέσω των μελών για κάποιο ζήτημα, την απόφαση αυτή την εφαρμόζει το Δ.Σ. του συλλόγου... Και οι μειοψηφούντες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ακολουθήσουν τις αποφάσεις, ειδάλλως μπορούν να αποχωρήσουν από τον σύλλογο...

Στη περίπτωση του ubuntu-gr, γιατί γίνεται η ψηφοφορία; Όποιος θέλει να συμμετάσχει σε μια δράση, συμμετάσχει, όποιος δεν θέλει να συμμετάσχει, δεν συμμετάσχει... Δεν υπάρχει διοίκηση/Δ.Σ. που να επιβάλλει τις αποφάσεις της πλειοψηφίας...

Το σωστότερο θα ήταν να άνοιγε ένα θέμα με το ποιος θέλει να συμμετάσχει... Και αυτοί που θα δήλωναν ενδιαφέρον, θα μαζευόντουσαν με κάποιο τρόπο (irc, ενότητα στο forum, λίστα) και θα συζητούσαν τις λεπτομέρειες...

Η λύση της ψηφοφορίας είναι εντελώς λάθος...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 06 Νοέμ 2009, 13:19

@bullgr έχεις δίκαιο.

Έχει αρκετές μέρες που σκεφτόμουν να διαγράψω την ψηφοφορία και λάθος μου που την έβαλα. Εγώ το έγραψα όμως αρκετές φορές στα προηγούμενα μου ποστ ότι η ψηφοφορία λίγη σημασία έχει, ειδικά μετά τα ποστ που έγιναν και την τροπή που πήρε το θέμα φάνηκε αυτό. Αφαίρεσα την ψηφοφορία.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό bullgr » 06 Νοέμ 2009, 13:40

@filippos.xf
Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω και κρίνοντας τις καλές σου προθέσεις, θα σου πω εκ πείρας το εξής:
Άνοιξε ένα νέο θέμα για δημιουργία τραπεζικού λογαριασμό, να δηλώσουν ενδιαφέρον όσοι θέλουν, και όταν μαζευτείτε αρκετοί, συζητήστε είτε μέσω irc, λίστας, forum τα επόμενά σας βήματα...

Εσείς μεταξύ σας θα οργανωθείτε, μεταξύ σας θα αποφασίζετε για τα χρήματα και πως θα τα διαθέσετε... Με αυτόν τον τρόπο δεν θα έχει κανένας δικαίωμα να σας την λέει μέσα από την κοινότητα ubuntu-gr...

Γιατί έχω βαρεθεί αυτή τη κατάσταση... Κάποιοι να κοπιάζουν, να αφιερώνουν άπειρο χρόνο και κάποια στιγμή να τους την λέει ο κάθε τυχάρπαστος στα πλαίσια της "κοινότητας"... Τα έχω βιώσει και εγώ και κάηκα... Δεν θέλω να περάσεις και εσύ τα ίδια...

Μαζευτείτε μεταξύ σας μια παρέα ανθρώπων που συμφωνούν με το θέμα των χρημάτων, και αποφασίστε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ τα επόμενα βήματα... Έξω από κοινότητες και τυχάρπαστους...

ΥΓ
Τα παραπάνω παρακαλώ να μην παρερμηνευτούν... Εάν θέλει κάποιος διευκρινίσεις/επεξηγήσεις ας μου στείλει pm...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ilpara » 06 Νοέμ 2009, 14:13

Σημειώνω ότι εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα συμμετέχω στην πρωτοβουλία παρά μόνο ως απλός δωρητής
@filippos.xf παραθέτω το ακόλουθο υπόδειγμα:

ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ UBUNTU LINUX & ΕΛ/ΛΑΚ
1. Οι υπογράφοντες το παρόν "φίλοι" του Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ) και σήμερα χρήστες Ubuntu Linux αποφασίσαμε να ανοίξουμε έναν τραπεζικό λογαριασμό με δικαιούχους τους 3 πρώτους από εμάς στον οποίο θα συγκεντρώνονται δωρεές προκειμένου να χρηματοδοτούνται δράσεις προώθησης του ΕΛ/ΛΑΚ γενικόετρα και του Ubuntu Linux ειδικότερα.
2. Δεν έχουμε καμία σχέση με την Canonical, δεν εκπροσωπούμε την --ούτως ή άλλως ανεπίσημη-- Ελληνική Κοινότητα του Ubuntu, δεν έχουμε νομική υπόσταση ή καταστατικό. Είμαστε μια παρέα εθελοντών που θεωρήσαμε χρήσιμη την υλοποίηση της προαναφερόμενης ιδέας. Θα χαρούμε στην παρέα να προστεθούν και άλλοι.
3. Που θα διατεθούν τα χρήματα θα συζητείται στην κοινότητα του Ubuntu-Gr, θα ακολουθείται η άποψη της πλειοψηφίας, αλλά για πρακτικούς λόγους τις αποφάσεις θα τις λαμβάνουνε οι δικαιούχοι του λογαριασμού.
4. Θα προσπαθήσουμε η διαχείριση των χρημάτων να γίνεται με διαφάνεια, αλλά ως "παρέα" είναι δεδομένο ότι δεν έχουμε οργάνωση, λογιστικά βιβλία κλπ, ούτε καν διάθεση (ελάτε στην θέση μας) να ψάχνουμε και το τελευταίο cent ή να απολογούμαστε για το αν αγοράσαμε κάτι για την κοινότητα (π.χ. διαφημιστικό banner) σε καλή τιμή ή αν θα μπορούσαμε να πετύχουμε καλύτερη.
5. Πρωτεύουσας σημασίας είναι το καλό κλίμα και η εμπιστοσύνη. Όποιος έχει πρόθεση να προβεί σε δωρεά χρηματικού ποσού αλλά δεν έχει εμπιστοσύνη στα πρόσωπα των δικαιούχων του λογαριασμού και απαιτεί έλεγχο διαχείρισης παρακαλούμε να μην συμμετέχει αλλά να απευθυνθεί σε κάποιο επίσημο σύλλογο.
Ο Τραπεζικός Λογαριασμός είναι ο ........................................... ενώ μπορείτε να συνεισφέρετε και μέσω Paypal (...)
Οι Δικαιούχοι του Λογαριασμού είμαστε οι:
1. ....................
2. ....................
3. ....................
Συμμετέχοντες στην πρωτοβουλία
1. ...................
2. ...................
Ν. ...................
Τα ακόλουθα χρηματικά ποσά έχουν κατατεθεί επωνύμως:
ΠΟΣΟ - ΗΜ/ΝΙΑ - ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
1. ...................
2. ...................
Ν. ...................
Τα ακόλουθα χρηματικά ποσά έχουν κατατεθεί ανωνύμως:
ΠΟΣΟ - ΗΜ/ΝΙΑ
1. ...................
2. ...................
Ν. ...................
Έχουν διατεθεί τα ακόλουθα ποσά
ΠΟΣΟ - ΗΜ/ΝΙΑ - ΣΚΟΠΟΣ/ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ
1. ..................
2. ..................
Ν. ..................
Το υπόλοιπο του Λογαρισμού είναι ..................................
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό vista killer » 06 Νοέμ 2009, 14:56

Και εγώ είμαι τελείως αντίθετος με το να πέρνουμε χρήματα. Καταρχήν για μένα είναι ανήθικο από την μια να λέμε ότι είμαστε εθελοντές και από την άλλη να ζητάμε χρήματα για τις λειτουργικές μας ανάγκες. Μέχρι εδώ που έχουμε φτάσει το κάναμε χωρίς να χρειαστεί να βγούμε σε έρανο.
Αν κάποιος τώρα θέλει να δει την οικονομική πλευρά του ελεύθερου λογισμικού μπορεί άνετα να φτιαξει μια επιχείρηση προσφοράς support στους τελικούς χρήστες με μίσθωση αλλά να μην έχει καμία σχέση με το ubuntu-gr και την κοινότητα μας. Αυτά είχα να πω θα μπορούσα να γίνω και πιο σκληρός και αγνοώ τελείως την πολιτκά όρθή συμπεριφορά....
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 06 Νοέμ 2009, 15:14

Το υπόδειγμα είναι πολύ καλό. +1 από εμένα!

Θα πρότεινα μόνο αντί να λέει

δράσεις προώθησης του ΕΛ/ΛΑΚ γενικόετρα και του Ubuntu Linux ειδικότερα


να αναφέρεται σε συγκεκριμένες δράσεις. Π.χ. ολοσέλιδη διαφήμιση σε έντυπο για την προώθηση του 10.04 ή κάτι τέτοιο.

Να μην δοθεί η εντύπωση ότι δίνουμε χρήματα γενικώς και αορίστως. Αυτό που λέω όμως, είναι απλό σχόλιο. Εγώ θα υποστηρίξω την προσπάθεια ανεξάρτητα από αυτό.

@vista killer

ΔΕΝ παίρνουμε χρήματα. ΔΙΝΟΥΜΕ χρήματα.

Απλώς συζητάμε ποιοι θέλουμε να δώσουμε, με τι διαδικασίες θα τα δώσουμε και που θα πάνε αφού τα δώσουμε.
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό c7p » 06 Νοέμ 2009, 15:29

Μέχρι εδώ που έχουμε φτάσει το κάναμε χωρίς να χρειαστεί να βγούμε σε έρανο.

Σίγουρα και αυτό οφείλεται στην καλή δουλειά των ιδρυτών αυτού του χώρου. Το θέμα είναι να κοιτάμε μπροστά και να δούμε τρόπους υγιούς ανάπτυξης αυτής της κοινότητας. Ο σημαντικότερος παράγοντας σε αυτόν τον στόχο είναι η καλή δουλειά των μελών που θα ασχοληθούν με την προώθηση ή γενικά όσων θέλουν να βοηθήσουν με το α, β τρόπο και η συμμετοχή που υπάρχει σε τέτοιες κινήσεις. Μέσα από το διαδίκτυο μπορούμε να προωθήσουμε το ubuntu δωρεάν, το ίδιο δεν ισχύει στον πραγματικό κόσμο.
Αν θέλουμε να κάνουμε μια σοβαρή κίνηση χρειαζόμαστε υλικά μέσα π.χ φυλλάδια τα οποία δυστυχώς απαιτούν την διάθεση ενός χρηματικού ποσού για την εκτύπωση τους.
Καταρχήν για μένα είναι ανήθικο από την μια να λέμε ότι είμαστε εθελοντές και από την άλλη να ζητάμε χρήματα για τις λειτουργικές μας ανάγκες.

Πως υποστηρίζονται οι ενέργειες η ενέργειες της οργάνωση Greepeace; Από όσο ξέρω κυρίως μέσω δωρεών τις οποίες η οργάνωση της διαχειρίζεται όπως θεωρεί αυτή σωστό. Κάποια χρήματα πηγαίνουν στην διαφημιστική καμπάνια (ένα μέρος πάει στην τύπωση φυλλαδίων) την οποία την προωθούν οι εθελοντές.

Λέω εγώ τώρα, αύριο μεθαύριο προγραμματίζουμε μια οργανωμένη ενέργεια προώθησης σε πολλά μέρη της Ελλάδας. Σίγουρα το κόστος θα είναι μεγάλο και οι εθελοντές είτε δεν θα μπορούν να διαθέσουν πολλά είτε δεν θα θέλουν να βοηθήσουν και με αυτόν τον τρόπο. Εδώ έρχεται η δωρεά που θα δώσει ώθηση σε τέτοιες ενέργειες. Βέβαια πρέπει να υπάρχουν και άλλοι τρόποι με τους οποίους μπορούμε να εξασφαλίσουμε τα υλικά μέσα.

Αυτά για τον ρόλο της δωρεάς από την δική μου οπτική γωνία.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό vista killer » 06 Νοέμ 2009, 16:42

Καταρχήν αφού εχει βγει για συζήτηση να ανοίξετε μια ψηφοφορία να δούμε ποιός θέλει να δίνει χρήματα και αν είναι σωστή να μπει μια τέτοια διαδικασία στην κοινότητα. Αφού λέτε ότι η κοινότητα δεν είναι αποφάσεις ενός μέλους γιατί πάτε εκβιαστικά να επιβάλετε πρακτικές χωρίς καν μια ψηφοφορία.
Εγώ τελείως αντίθετος σε μια τέτοια προοπτική δλδ να μαζεύουμε λεφτά για δραστηριότητες της κοινότητας αλλά μια και η γνώμη μου είναι προσωπική ανοίξτε ένα poll γιατί βλέπω πάει να επιβληθεί κάτι χωρίς καν ψηφοφορία.
Και και τελεύταίο. Το να μαζεύεις λεφτά είναι και νομικά μετέωρο και μην φέρνετε παραδείγματα σαν την greenpeace. Εκεί μπορούν να το κάνουν γιατί αναγνωρισμένος σύλλογος από το κράτος. Στο ανοιχτό λογισμικο ο μόνος σύλλογος που είναι αναγνωρισμένος είναι ο hellug και που νομικά έχει και το δικαίωμα συνδρομής από τα μέλη του.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ilpara » 06 Νοέμ 2009, 16:49

@vista killer μα το παρακάτω δεν σε καλύπτει;
ilpara έγραψε:2. Δεν έχουμε καμία σχέση με την Canonical, δεν εκπροσωπούμε την --ούτως ή άλλως ανεπίσημη-- Ελληνική Κοινότητα του Ubuntu, δεν έχουμε νομική υπόσταση ή καταστατικό. Είμαστε μια παρέα εθελοντών που θεωρήσαμε χρήσιμη την υλοποίηση της προαναφερόμενης ιδέας. Θα χαρούμε στην παρέα να προστεθούν και άλλοι.

αφού δεν θα είναι δραστηριότητα της κοινότητας Ubuntu-gr και το αναφέρει ξεκάθαρα, ...από που και ως που εμείς θα τους απαγορέψουμε να ενεργήσουν όπως αυτοί νομίζουν;

Άποψη μου είναι ...να αφήσουμε όλα τα λουλούδια να ανθίσουν, με πολυφωνία και πλουραλισμό!

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ πλην του να δωρίσω ένα μικροποσό αν και όταν μπορώ.

ΥΓ: το παιδί είχε ανοίξει ψηφοφορία αλλά για τον παραπάνω λόγο την έσβησε
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron