ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό ZF1986 » 25 Απρ 2010, 21:32

Γεια σας!! Είμαι νέο μέλος σ' αυτό το forum και θα ήθελα, καταρχάς, να σας συγχαρώ για την ανιδιοτελή βοήθεια που προσφέρετε σε κάθε linux user!!
:clap: Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες πολύ σημαντικές για μένα ερωτήσεις:

1. Πώς μπορώ να μάθω εντολές linux ώστε να μην χρησιμοποιώ το γραφικό περιβάλλον τού;
2. Τι σημαίνουν στον σκληρό δίσκο όλα αυτά τα etc, dev, bin (το οποίω περιέχεται και σε υποφακέλους), κ.α.
3. Πού είναι τα program files; Υπάρχει ένα χάος μέσα στο σκληρό δίσκο!
4. Γιατί κάθε εφαρμογή δεν συνοδεύεται από κατάληξη όπως στα Ms Windows; π.χ. πού είναι τα exe, dll, sys κ.α ώστε να γνωρίζω τι κάνω;
5. Όταν εσείς δίνεται κάποιες εντολές και λέτε κάνε αυτό με copy - paste θέλω να γνωρίζω πως συντάσσεται αυτές τις εντολές!! π.χ. γιατί να βάλω sudo και τι είναι το apgt;

Υ.Γ. Συγνώμη αν σας κουράζω αλλά μου αρέσει η ιδέα να βάλω linux, απλά τόσα χρόνια χρησιμοποιούσα windows XP και εκεί έκανα απίστευτα πράγματα χωρίς να διαβάσω 300 σελίδες με εντολές!! Απλά ανήκω στην κατηγορία των power-user και δεν θέλω απλά να μου λέτε κάθε φορά κάνε copy-paste τις εντολές και όλα θα είναι οκ......θέλω όταν μου συμβεί κάτι να μπορώ να το αντιμετωπίσω μόνος μου όπως και στα XP. :? :?:

Ευχαριστώ a priori!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: Ubuntu 10.04
Προδιαγραφές ⇛AMD Athlon XP 64 s754│ 1GB Kingstone @ 400 MHz│ ATI Radeon 9600 Pro AGP 8x 128MB │ TP-Link TL-WN353GD │ Κάρτα Buetooth --> Όχι│ Realteck 5.1 Channel On Board│ CRT Nokia 449ZA 800x600 │MSI K8N Neo Platinum
ZF1986
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 21:01
Εκτύπωση

Re: ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό atermon » 28 Απρ 2010, 15:38

Μπορείς να ξεκινήσεις με τους συνδέσμους της υπογραφής μου. Ξεκίνα από οδηγίες προς νεοεισερχόμενους και μετά δες τους οδηγούς του φόρουμ. Θαλύσεις όλες τις απορίες σου εκεί, αφού μπεις στον κόπο να διαβάσεις λίγο.
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Κάδος Απορριμμάτων (πλην SPAM)