Οι διανομές Linux το UEFI & το κλειδί της Microsoft

Οι διανομές Linux το UEFI & το κλειδί της Microsoft

Δημοσίευσηαπό kigk » 27 Ιουν 2012, 00:47

fkol k4 έγραψε:Ρε παιδιά, έκατσα και το μετέφρασα όλο μόνο και μόνο για να το διαβάσετε από μόνοι σας και να μην επηρεάζεστε από τις βλακείες που γράφτηκαν στο OSArena...

Το θέμα δεν αφορά το αν θα μπορούμε να βάζουμε Linux στον υπολογιστή, θα μπορούμε, το λέει καθαρά ο άνθρωπος
η Microsoft τροποποίησε την αρχική θέση της και όλα τα X86 Windows μηχανήματα θα απαιτείται να έχουν μια επιλογή στο firmware είτε για να απενεργοποιείται είτε για να επιτρέπεται να εγγράφει ο χρήστης τα δικά του κλειδιά

Το θέμα δεν είναι καν αν θα μπορούμε να κάνουμε Dual boot με windows 8, και από αυτό θα μπορούμε καταργώντας το secure boot, το λέει καθαρά
το να αναγκάζουμε όλους τους χρήστες μας να παίζουν με δύσκολες στην εύρεση ρυθμίσεις firmware προτού να είναι σε θέση να τρέξουν τη Fedora

Όλη την ιστορία η Red Hat την έκανε για να μπορούμε και να κάνουμε dual boot με windows 8 αλλά και να τρέχουμε τα windows 8 χωρίς να χρειάζεται να απενεργοποιήσουμε τη λειτουργία του secure boot που για τα windows είναι πολύ χρήσιμη, πόσο πιο καθαρά να το πει ο άνθρωπος;

Και τα 99 δολάρια δεν θα τα πληρώνει ο κάθε χρήστης (έλεος πια...), τα πλήρωσε μια φορά η Red Hat και τέλος, αυτό ήταν, αμάν πια, ο καθένας δημοσιεύει ότι να 'ναι...

Ας βάλει και η Canonical άλλα 99 ρε παιδί μου, άμα δεν έχει ο Mark ας μου ζητήσει να του δανείσω εγώ (θα τον βάλω να υπογράψει και μνημόνιο να με ξεχρεώσει...)

Το Debian που είναι κοινοτικό και δεν έχει λεφτά, ας κάνει έρανο, ή στο κάτω κάτω ας κάνουν το Dual Boot τους χωρίς secure boot βρε αδερφέ, δεν χάλασε ο κόσμος...

Ειλικρινά λυπάμαι & θλίβομαι για κάποιους ανθρώπους. Η μάλλον δεν σταματώ να εκπλήσσομαι με την άγνοια & την κακεντρέχεια τους.
Μπορείς να κάνεις τα εξής:
1. Να μην διαβάζεις βλάκες.
2. Να γίνεις παραγωγικός & να συνεισφέρεις & εσύ ουσιαστικά, όπως κανουν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι του osarena ανιδιοτελώς& μεγάλη μερίδα ανθρώπων εδώ.
3. Να μασάς αντί να μιλάς. Πιο απλά να ψάχνεις πριν αμολήσεις από του καναπέ σου καθήμενος οτιδηποτε.
4. Το Debian έχει χρήματα & επιχορηγήσεις & δεν έχει αναγκη από έρανο. Το ξέρουν και οι πέτρες αυτό.

Το θέμα είναι σοβαρό & απαιτεί λίγο πιο διορατικό μυαλό, κάτι που δυστυχώς δεν διαθέτουμε όλοι (απόδειξη η χώρα που ζούμε & το αποτέλεσμα των προσφάτων εκλογών).
Όπως & να έχει και οι "βλάκες" της Canonical πήραν θεση στο θέμα.
Άβαταρ μέλους
kigk
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Φεβ 2009, 19:49
Τοποθεσία: Lepando (στα παγκακια!)
Εκτύπωση

Re: Οι διανομές Linux το UEFI & το κλειδί της Microsoft

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 27 Ιουν 2012, 01:12

kigk έγραψε:1. Να μην διαβάζεις βλάκες.

Δεν αναφέρθηκα σε βλάκες, αν θεωρούσα τον συντάκτη βλάκα δεν θα σχολίαζα καν. Θεωρώ πως αυτά που έκατσες και έγραψες είναι οι προσωπικές σου ερμηνείες που έδωσες διαβάζοντας τις 2-3 πρώτες γραμμές και αφού τα «είχες πάρει στο κρανίο».
Και ακριβώς αυτό σου καταλογίζω, πως δεν έκανες ρεπορτάζ, αλλά έβγαλες λόγο, πράγμα που το συνηθίζεις.
Και να σου πω την αλήθεια δεν θα αναφερόμουν καθόλου στο OSArena, αν το εν λόγω άρθρο δεν ξεκινούσε με το
Στην αρχή προτιμήθηκε να μην αναφερθούμε την παρούσα στιγμή στο θέμα, ωστόσο διαβάζοντας διάφορες υποθέσεις και ανακρίβειες δεξιά κι’ αριστερά και κατόπιν υπόδειξης των συνεργατών, θα γίνει ένα μικρο άρθρο και αναφορά στο θέμα που φαίνεται εδώ και κάμποσο διάστημα ταλανίζει τον κόσμο του Linux

και πιο κάτω
Για να το δούμε λίγο πιο ρεαλιστικά του τι συμβαίνει, επειδή το χειρότερο όλων είναι η ελλειπής πληροφόρηση, βάση της οποίας δρομολογούνται μισές αλήθειες, οι οποίες είναι χειρότερες ακόμα και από μια ψεύτικη είδηση.
Εμείς δίνουμε την είδηση, βάση της ενημέρωσης που έχουμε και βάση της όποιας εμπειρίας υπάρχει.

Αν δεν θέλεις κριτική, βάζε μια υποσημείωση στα άρθρα πως είναι προσωπικές εκτιμήσεις και ερμηνείες και μην αυτοαναγορεύεσαι σε παντογνώστη κατηγορώντας άλλους που προσπαθούν να είναι παραγωγικοί και να συνεισφέρουν έστω και κάνοντας και κανένα λάθος που και που.


Κατά τα άλλα, κι εγώ σ' αγαπάω πολύ και σε φιλώ γλυκά... :wave:

Α, και EDIT:
kigk έγραψε:Όπως & να έχει και οι "βλάκες" της Canonical πήραν θεση στο θέμα.

To PDF που παραθέτεις στο άρθρο (ναι, και το άρθρο διάβασα και το PDF), δεν έχει καμία, μα απολύτως καμία σχέση με το θέμα.
Είναι τεχνικές οδηγίες προς κατασκευαστές που θα διανέμουν υπολογιστές με Ubuntu προεγκαταστημένο από το εργοστάσιο...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Οι διανομές Linux το UEFI & το κλειδί της Microsoft

Δημοσίευσηαπό kigk » 27 Ιουν 2012, 09:08

Τι να σχολιασω. Το ποιον σου φαινεται.
Οπως σου ειπα καλυτερα να μασς παρ4α να μιλας.
Αν και παλι ειχες κανει τον κοπο να διαβσεις, θα εβλεπες πως η αναφορα αυτη για την παραπληροφορηση αφορουσε καποια αρθρα πως η Fedora "εξαγοραστηκε" απο την MS, οτι πουλανε τις αλλες διανομες, κλπ.
Τεεσπα για εμενα το θεμα τελειωσε.
Το ποιοι κανουν κατι χρησιμο & ποιοι μιλανε απο τον καναπε τελειωσε.
Οτι πεις κατα τ' αλλα. Κριμα που μαλλον εισαι & νεο παιδι.
Άβαταρ μέλους
kigk
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Φεβ 2009, 19:49
Τοποθεσία: Lepando (στα παγκακια!)
Εκτύπωση

Re: Οι διανομές Linux το UEFI & το κλειδί της Microsoft

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 27 Ιουν 2012, 09:39

kigk έγραψε:Τι να σχολιασω. Το ποιον σου φαινεται.
Οπως σου ειπα καλυτερα να μασς παρ4α να μιλας.
Αν και παλι ειχες κανει τον κοπο να διαβσεις, θα εβλεπες πως η αναφορα αυτη για την παραπληροφορηση αφορουσε καποια αρθρα πως η Fedora "εξαγοραστηκε" απο την MS, οτι πουλανε τις αλλες διανομες, κλπ.
Τεεσπα για εμενα το θεμα τελειωσε.
Το ποιοι κανουν κατι χρησιμο & ποιοι μιλανε απο τον καναπε τελειωσε.
Οτι πεις κατα τ' αλλα. Κριμα που μαλλον εισαι & νεο παιδι.

Μια ματιά στο προφίλ μου θα σε πείσει για το πόσο νέο ή παλιό παιδί (παλιόπαιδο δηλαδή) είμαι.
Το αν εγώ έχω ποιόν χαμηλής στάθμης είναι μια υποκειμενική κουβέντα, ο καθένας μπορεί να με θεωρεί ότι θέλει.
Η κακή ποιότητα των ρεπορτάζ σου είναι αντικειμενική πραγματικότητα και αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί μιας και έχεις το βίτσιο να ενημερώνεις τον κόσμο.

Τα περί καναπέ μην τα λες σε μένα, εγώ δεν βαρέθηκα να ψάξω παραπάνω στοιχεία για να δω τι συμβαίνει και να δώσω και σε όλους τους υπολοίπους τη μετάφραση της ανακοίνωσης του Matthew Garrett (την οποία είμαι σίγουρος πως βαρέθηκες να διαβάσεις), ενώ εσύ δεν έχεις διορθώσει ακόμα στο άρθρο την ανακρίβεια πως το κλειδί θα το πληρώνουν οι κάτοχοι υπολογιστή.
Κάνε καμία διόρθωση όταν καταλαβαίνεις πως γράφεις ανακρίβειες και θα είμαι ο πρώτος που θα σε παραδεχτεί.

Όσο για το ποιόν μου, αρκεί να διαπιστώσεις πως εγώ κρίνω τη δουλειά σου ενώ εσύ απλά βρίζεις.

Κρίμα, γιατί δεν είσαι και νέο παιδί για να φέρεσαι με τέτοια κακομαθημένη συμπεριφορά...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Οι διανομές Linux το UEFI & το κλειδί της Microsoft

Δημοσίευσηαπό simosx » 27 Ιουν 2012, 09:54

kigk έγραψε:Τι να σχολιασω. Το ποιον σου φαινεται.
Οπως σου ειπα καλυτερα να μασς παρ4α να μιλας.


Αυτή είναι προσωπική επίθεση, είναι κατά της πολιτικής του φόρουμ και δεν είναι αποδεκτή.
Θα ήθελα μια ανασύνταξη των γραφόμενων.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Οι διανομές Linux το UEFI & το κλειδί της Microsoft

Δημοσίευσηαπό Learner » 27 Ιουν 2012, 09:58

Κανόνες Λειτουργίας του φόρουμ

Είναι αυτονόητο ότι οι χρήστες μπορούν να εκφράζουν την άποψή τους ελεύθερα, για κάθε θέμα που ανοίγει και συζητείται. Επιβάλλεται να το κάνουν αυτό με ευγένεια και πνεύμα σεβασμού του συνομιλητή τους, χωρίς τη χρήση προσβλητικών και επιθετικών χαρακτηρισμών και χωρίς να θίγουν, άμεσα ή έμμεσα, τα υπόλοιπα μέλη.

About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάδος Απορριμμάτων (πλην SPAM)