τυφλό σύστημα

τυφλό σύστημα

Δημοσίευσηαπό simosx » 09 Μαρ 2013, 21:30

sofokles5 έγραψε:το σχολιο σου ειναι ανουσιο.
Φιλικά


Αυτές οι δύο γραμμές μαζί είναι αυτό που οι ξένοι λένε passive aggresive, και κάτι που χαρακτηρίζει αρκετούς Έλληνες.

Η πρακτική στο φόρουμ είναι να αναφέρουμε όταν κάποιο πακέτο λογισμικού είναι κλειστό, και θα το βλέπεις τακτικά.
Και όταν κάτι είναι κλειστό, τότε για τυχόν προβλήματα ρωτάς τον κατασκευαστή ή ζητάς βοήθεια εδώ εξαιρετικά ευγενικά.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: τυφλό σύστημα

Δημοσίευσηαπό sofokles5 » 09 Μαρ 2013, 22:14

Th P έγραψε:Off topic:
sofokles5 έγραψε:το σχολιο σου ειναι ανουσιο.


Δηλαδή η διαφορά ανάμεσα σε κλειστό λογισμικό και ΕΛ/ΛΑΚ είναι ανούσια;


ρε συ ThP μιλάς με κάποιον που πιστεύει στo linux.

Αλλά το θέμα στο ποστ ειναι αν ξέρει κάποις να του προτείνει ενα πρόγραμμα εκμάθησης τυφλού απλό κλπ.

Εγώ στο γραφείο αυτό χρησιμοποίησα (σε windows pc) αυτό του πρότεινα.

Η τεράστια συζήτηση των διαφορών windows linux μου φαίνεται εκτός θέματος.
sofokles5
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 19:49
Εκτύπωση

Re: τυφλό σύστημα

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 09 Μαρ 2013, 23:10

sofokles5 έγραψε:ρε συ ThP μιλάς με κάποιον που πιστεύει στo linux.

Μιλάει με κάποιον που χρησιμοποιεί linux. Για το τι πιστεύει ο καθένας μας κανένας δεν μπορεί να έχει ιδέα.
sofokles5 έγραψε:Αλλά το θέμα στο ποστ ειναι αν ξέρει κάποις να του προτείνει ενα πρόγραμμα εκμάθησης τυφλού απλό κλπ.
Εγώ στο γραφείο αυτό χρησιμοποίησα (σε windows pc) αυτό του πρότεινα.

Και η δημοσίευση του Th P ήταν η διευκρίνηση ακριβώς μιας λεπτομέρειας που αφορά το συγκεκριμένο πρόγραμμα, δεν είπε ο άνθρωπος να μην το βάλει.
sofokles5 έγραψε:Η τεράστια συζήτηση των διαφορών windows linux μου φαίνεται εκτός θέματος.

Σε αυτό το φόρουμ η συζήτηση περί των διαφορών ελευθέρου λογισμικού και ιδιοταγούς λογισμικού εξ' ορισμού δεν μπορεί να είναι εκτός θέματος.
Αν ζητούσα εγώ πληροφορίες για παρόμοιο πρόγραμμα, το σχόλιο αυτό μάλλον θα με απέτρεπε από τη χρησιμοποίηση του προγράμματος αυτού έναντι κάποιου εναλλακτικού που ανήκει στο ελεύθερο λογισμικό, οπότε θα το έβρισκα χρήσιμο και θα ευχαριστούσα όποιον το δημοσίευε.

Ακόμα κι έτσι να μην ήταν όμως, αγενείς απαντήσεις όπως αυτή
sofokles5 έγραψε:το σχολιο σου ειναι ανουσιο.
Φιλικά
θα έπρεπε να αποφεύγονται.
Εξάλλου, θα μπορούσες να απαντήσεις και κάτι σαν «Ναι είναι κλειστό, αλλά είναι καλό-βολικό» για παράδειγμα.

Επίσης, Tip:
Όταν χρειάζεται να βάλεις το «Φιλικά» σε ένα συγκεκριμένο ποστ, είναι η απόλυτη ένδειξη πως αυτό δεν ισχύει.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: τυφλό σύστημα

Δημοσίευσηαπό sofokles5 » 09 Μαρ 2013, 23:41

1-Μιλάει με κάποιον που χρησιμοποιεί linux. Για το τι πιστεύει ο καθένας μας κανένας δεν μπορεί να έχει ιδέα.

τι να πω? τα πες όλα με μερικές λέξεις.

2-Και η δημοσίευση του Th P ήταν η διευκρίνηση ακριβώς μιας λεπτομέρειας που αφορά το συγκεκριμένο πρόγραμμα, δεν είπε ο άνθρωπος να μην το βάλει.

Ισως να μη το κατάλαβα σωστά αυτό που ήθελε να πει, αλλά το "Δηλαδή η διαφορά ανάμεσα σε κλειστό λογισμικό και ΕΛ/ΛΑΚ είναι ανούσια;" ενισχύει την εντύπωση μου οτι το κατάλαβα σωστά. Οτι δηλαδή, στο τοπικ με θεμα τυφλό σύστημα η συζήτηση είναι linux vs windows.


3-Σε αυτό το φόρουμ η συζήτηση περί των διαφορών ελευθέρου λογισμικού και ιδιοταγούς λογισμικού εξ' ορισμού δεν μπορεί να είναι εκτός θέματος.
Αν ζητούσα εγώ πληροφορίες για παρόμοιο πρόγραμμα, το σχόλιο αυτό μάλλον θα με απέτρεπε από τη χρησιμοποίηση του προγράμματος αυτού έναντι κάποιου εναλλακτικού που ανήκει στο ελεύθερο λογισμικό, οπότε θα το έβρισκα χρήσιμο και θα ευχαριστούσα όποιον το δημοσίευε.

οκ.

4-θα έπρεπε να αποφεύγονται. Εξάλλου, θα μπορούσες να απαντήσεις και κάτι σαν «Ναι είναι κλειστό, αλλά είναι καλό-βολικό» για παράδειγμα.

δε χρειαζόταν να το ξανα-πω. το είχα πει έμμεσα όταν το πρότεινα.

5-
Όταν χρειάζεται να βάλεις το «Φιλικά» σε ένα συγκεκριμένο ποστ, είναι η απόλυτη ένδειξη πως αυτό δεν ισχύει.

δική σ αποψη.
Τελευταία επεξεργασία από sofokles5 και 09 Μαρ 2013, 23:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
sofokles5
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 19:49
Εκτύπωση

Re: τυφλό σύστημα

Δημοσίευσηαπό dim459 » 09 Μαρ 2013, 23:44

Αν και γενικώς είναι ελαφρώς αδόκιμο να προτείνουμε λογισμικό για windows σε ένα χρήστη linux, ο οποίος ΙΣΩΣ μπορέσει να το τρέξει μέσω wine, εν πάσει περιπτώσει όταν το κάνουμε καλό είναι να διευκρινίζουμε περί τίνος πρόκειται.
Αν μέσα σε αυτό το forum μου γράψεις κατέβασα το <<τάδε>> πρόγραμμα από εκεί, χωρίς περαιτέρω διευκρινίσεις, τότε αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι πρόκειται κάποιο αρχείο .deb ή για κάποιο tarball.
Ότι πρόκειται για εκτελέσιμο windows .exe, δεν μου περνάει καν από το μυαλό.
Εν προκειμένω λοιπόν το θέμα δεν είναι ότι πρόκειται για κλειστό λογισμικό, αλλά για λογισμικό φτιαγμένο για άλλο λειτουργικό.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: τυφλό σύστημα

Δημοσίευσηαπό sofokles5 » 09 Μαρ 2013, 23:46

dim459 έγραψε:Αν και γενικώς είναι ελαφρώς αδόκιμο να προτείνουμε λογισμικό για windows σε ένα χρήστη linux, ο οποίος ΙΣΩΣ μπορέσει να το τρέξει μέσω wine, εν πάσει περιπτώσει όταν το κάνουμε καλό είναι να διευκρινίζουμε περί τίνος πρόκειται.
Αν μέσα σε αυτό το forum μου γράψεις κατέβασα το <<τάδε>> πρόγραμμα από εκεί, χωρίς περαιτέρω διευκρινίσεις, τότε αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι πρόκειται κάποιο αρχείο .deb ή για κάποιο tarball.
Ότι πρόκειται για εκτελέσιμο windows .exe, δεν μου περνάει καν από το μυαλό.
Εν προκειμένω λοιπόν το θέμα δεν είναι ότι πρόκειται για κλειστό λογισμικό, αλλά για λογισμικό φτιαγμένο για άλλο λειτουργικό.


εχεις δίκο. επρεπε να διευκρινίσω αυτό ακριβώς. απλά επειδή μου ήρθε αμέσως στο μυαλό επειδή ήταν πολύ εξυπηρετικό πρόγραμμα exe δε μπήκα σε άλλες σκέψεις του στύλ (-πρόσεχε τι γράφεις μη σου τη πέσουν απο παντού)
sofokles5
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 19:49
Εκτύπωση

Re: τυφλό σύστημα

Δημοσίευσηαπό sofokles5 » 10 Μαρ 2013, 00:33

simosx έγραψε:
sofokles5 έγραψε:το σχολιο σου ειναι ανουσιο.
Φιλικά


Αυτές οι δύο γραμμές μαζί είναι αυτό που οι ξένοι λένε passive aggresive, και κάτι που χαρακτηρίζει αρκετούς Έλληνες.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
δε σε προσέβαλα ούτε σε έβρισα.

Βρίσκω το χαρακτηρισμό που μου κάνεις (passive agressive) εντελώς απαράδεκτο και σου τον επιστρέφω.
sofokles5
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 19:49
Εκτύπωση

Re: τυφλό σύστημα

Δημοσίευσηαπό clepto » 10 Μαρ 2013, 11:29

Θα παρακαλούσα η αντιπαράθεση αυτή να τελειώσει εδώ για να μην χρειαστεί να διαχωρίσω τις δημοσιεύεις

1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: τυφλό σύστημα

Δημοσίευσηαπό Th P » 10 Μαρ 2013, 12:20

Off topic:
sofokles5 έγραψε:Ισως να μη το κατάλαβα σωστά αυτό που ήθελε να πει, αλλά το "Δηλαδή η διαφορά ανάμεσα σε κλειστό λογισμικό και ΕΛ/ΛΑΚ είναι ανούσια;" ενισχύει την εντύπωση μου οτι το κατάλαβα σωστά.


Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά (ή εναλακτικά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις).

Το "ανούσιο" σχόλιο μου αφορούσε τον χαρακτηρισμό πού δίνεις στο πρόγραμμα που προτείνεις: "free"

"Είναι free όπως λέμε τζάμπα, αλλά δεν είναι free = ελευθερία.
Δεν είναι ΕΛ/ΛΑΚ. Το πρόγραμμα είναι κλειστό για windows και εγκαθίσταται με setup.exe"


Από την στιγμή που ο κώδικας του προγράμματος δεν είναι δημοσιευμένος (τουλάχιστον εγώ δεν τον βρήκα)
υπό GPL άδεια, και εσύ το χαρακτηρίζεις "free" ,εγώ κάνω το αυτονόητο,
να διευκρινίσω ότι πρόκειται περί κλειστού λογισμικού, κάτι που αποτελεί κανόνα σ`αυτήν εδώ την κοινότητα
και εσύ ακολούθως χαρακτηρίζεις την διευκρίνισή μου αυτή "ανούσια".
Άρα συμπερασματικά 'ανούσια' βρίσκεις και την διαφορά ανάμεσα σε κλειστό λογισμικό και ΕΛ/ΛΑΚ,
γιατί σε περίπτωση που εκ παραδρομής δεν το είχες αναφέρει στην αρχική σου δημοσίευση
αντί να χαρακτηρίσεις "ανούσια" την δική μου θα μπορούσες απλά να παραδεχτείς ότι ξέχασες να το αναφέρεις και ότι με το "free" εννοούσες τζάμπα.

Φιλικά
Θανάσης Π.
(έτσι υπογράφω το σύνολο σχεδόν των δημοσιεύσεων μου)
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Κάδος Απορριμμάτων (πλην SPAM)

cron