Καταστροφή συστήματος αρχείων σε USB δίσκους

Re: Καταστροφή συστήματος αρχείων σε USB δίσκους

Δημοσίευσηαπό xXx » 13 Οκτ 2014, 23:43

Βασικά δεν μιλάμε για το ίδιο στικ.
Μιλάμε για 2 στικ Silicon Power 8GB ( οκ, φτηνά το ξέρω ).
Για ένα στικ Kingston DataTraveller 16GB G3 ( όχι και τόσο φτηνό )
Και για ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο 160GB Seagate
Όλα καταστράφηκαν με τον ίδιο τρόπο.
Το εν λόγω στικάκι ( OLD ) λειτουργεί στο Debian της υπογραφής κανονικά.
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Καταστροφή συστήματος αρχείων σε USB δίσκους

Δημοσίευσηαπό xXx » 14 Οκτ 2014, 02:53

Προσπάθησα να καταγράψω την διαδικασία καταστροφής σε βίντεο, και... φαντάζεστε τι;
Το στικάκι δούλεψε κανονικά.
Δηλαδή:
Χαλασμένο σύστημα αρχείων --> gparted --> mbr --> 1partition --> FAT32 --> LABEL --> κοπή αρχείων --> sync --> md5sum -c αρχείων --> εξαγωγή --> εισαγωγή
το στικάκι οκ, τα αρχεία τεστάρισμα (md5sum) οκ, άδικα έγραφα το βίντεο.
Το χαλάω ηθελημένα, ξανακάνω τα βήματα που περιέγραψα πριν, όλα οκ. Καλά που δεν έγραφα βίντεο :-).
Οπότε: Το πρόβλημα φαίνεται να είναι απρόβλεπτο πότε θα συμβεί.
Επίσης: Τις φορές που τα στικάκια και οι δίσκοι χάλασαν είχα εγγράψει μεγάλο μέγεθος αρχείων, ενώ τώρα απλά ένα PDF (169KB) και το md5sum του.
Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο στην εκδήλωση του προβλήματος.
Για εμένα αυτό το πρόβλημα είναι μεγάλο γιατί:
Συνήθως επανακωδικοποιώ κάποιο βίντεο ( ) για να το δω στην τηλεόραση μου.
Αυτό το βίντεο ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ, το κάνω αποκοπή --> επικόλληση σε στικάκι, το βλέπω και το σβήνω.
Όταν λοιπόν πάω κάτω στο σαλόνι, και το στικάκι μου είναι κατεστραμμένο, έχω χάσει από μισή έως 1 ώρα άδικα ( αυτό ακριβώς συνέβη σήμερα ) συν την απογοήτευση.
Δεν μου αρέσει - δεν με βολεύει το unity ( 99% κλείνω τον υπολογιστή με εφαρμογές να τρέχουν, και ανοιχτά αρχεία).
Κάνω υπομονή μόνο και μόνο χάριν της [ ευκολίας που παρέχονται κάποιες εφαρμογές στο ubuntu ] - μεγάλης γκάμας εφαρμογών.
Αυτό φυσικά έχει αρχίσει να αλλάζει ακόμη και στις πιο αυστηρές διανομές (π.χ. Debian, OpenBSD).
Άν πρόκειται να ζω με τον φόβο να καρφιτσώσω στικάκι - δίσκο USB στον υπολογιστή μου... δεν ξέρω.
Μάλλον θα το ξηλώσω μέχρι την επόμενη LTS έκδοση ( αν θέλει ο Θεός και υφίσταμαι ως τότε ).
Εξ' άλλου για LTS είναι πάρα πολλά τα προβλήματα:
* Ο γκράμπ ξεκινάει σπανίως σωστά ( όλο και παραπονιέται για κάτι, κάνει ένα delay 5'' περίπου, press any key λέει, και μετά ξεκινάει χωρίς να πατήσω τίποτα ).
* Ο dash κρασάρει συχνά - πυκνά με ένα μήνυμα περί compiz ( αφού πρώτα μου παγώσει το pc για 15 - 20'' ).
* Το μικρόφωνο μου ( headset ) βγάζει απίστευτο θόρυβο σε σημείο να καταστά την εγγραφή screencast άχρηστη.
* Κάποιες εφαρμογές άλλοτε ανοίγουν ( π.χ. gparted ) και άλλοτε όχι ( επειδή λέει είναι ήδη ανοιχτές (ps -A)).
* Πολλές φορές ( όχι συχνά, μάλλον σπάνια αλλά συμβαίνει ) κατά την εκκίνηση δεν έχω καθόλου ήχο.
* Και κανα-δυό ακόμη που δεν μπορώ να θυμηθώ σε τι αναφερόταν ( επειδή δεν ασχολήθηκα ) αλλά άνοιγαν το apport το οποίο δεν ολοκλήρωνε ποτέ την αναφορά.
* Και τώρα αυτό με το USB...
Ξέρω ότι όλα αυτά επιλύονται, αλλά:
Α) Είμαι πολύ γέρος πια για να έχω τόση υπομονή, και να κάνω φακιρικά.
Β) Έχω και άλλα, πολύ μεγαλύτερα και "χειροπιαστά" προβλήματα να ασχοληθώ.
Γ) Ασχολούμαι με τους υπολογιστές για να προσπερνώ τα προβλήματα μου, όχι για να επωμίζομαι περισσότερα.
Για εσάς που θα το κρατήσετε, ( και πολύ καλά θα κάνετε αφού δεν έχετε προβλήματα ) σας έχω αυτή τη συμβουλή:
Αν χρησιμοποιείτε unity να μην κάνετε ποτέ εξαγωγή από τον Launcher αλλά από τον Files (Nautilus, Αρχεία).

Αυτά από εμένα, το θέμα μπορεί να κλείσει ανεπίλυτο, να το επιλύσετε αν μπορείτε και θέλετε, να σβηστεί, ότι νομίζετε.
Εγώ δεν σκοπεύω ασχοληθώ περαιτέρω ( εκτός αν καταστεί αναγκαίο, αλλά δεν θα μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν θα έχω Ubuntu ).
Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν. Να είστε καλά και να περνάτε ακόμη καλύτερα.
Τα λέμε ( αμιγώς περί Ubuntu ) με την επόμενη LTS ( περί Linux γενικότερα, εδώ θα είμαι...)
Φιλικά: xXx
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κάδος Απορριμμάτων (πλην SPAM)