Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό linuxovios » 13 Ιούλ 2010, 11:41

Περιδιαβαίνοντας στα σοκάκια του ubuntu-gr διάβασα αρκετά για προσπάθειες προώθησης, marketing, ιδέες, απόψεις. Δυστυχώς τα περισσότερα από αυτά είναι διασκορπισμένα και δύσκολο στον απλό χρήστη να τα βρει και να ενημερωθεί, ενώ οι όποιες αποφάσεις δεν υλοποιούνται.

Σκέφτηκα λοιπόν, να διατυπώσω την άποψή μου ότι πρώτα πρέπει να γίνει πολύ καλή δουλειά στο ίδιο το site και μετά στις προσπάθειες φυσικής παρουσίας και επικοινωνίας με τον έξω κόσμο.

Καταρχήν θεωρώ απαραίτητο η πρώτη σελίδα του ubuntu-gr να ενημερώνεται τακτικά με νέα από το χώρο του ubuntu (αρκετές φορές στο 24-ωρο), να δημιουργηθούν μόνιμες στήλες με αρθρογράφους (κάτι σαν blogging), οι οποίες έχουν πολύ πιο προσωπικό ύφος και προσελκύουν πολλούς αναγνώστες. Με αυτό τον τρόπο μπορεί το ubuntu-gr να αποκτήσει πολύ περισσότερους ενεργούς χρήστες-αναγνώστες και έτσι στη συνέχεια να μπορέσουν να ευδοκιμήσουν και οι προσπάθειες προώθησης.

Για να πραγματοποιηθεί η ιδέα μου χρειάζεται οι συντονιστές του ubuntu-gr να γίνουν πιο ενεργοί σε σχέση με το news posting και να γίνει άνοιγμα στο κοινό- ανοικτή πρόσκληση για αρθρογράφους που μπορούν και έχουν τη διάθεση να διατηρούν σταθερές στήλες.

Εγώ πάντως σίγουρα θα ενδιαφερόμουν, αν μου δινόταν το βήμα, να είχα δικιά μου στήλη με τίτλο "Η ζωή με το ubuntu" ή κάτι παρόμοιο Αν η πρόταση μου γίνει αποδεκτή, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου για να γνωριστούμε καλύτερα και να συζητήσουμε την ιδέα μου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Πολύ καλές ┃ Προγραμματισμός: Καλό επίπεδο ┃ Αγγλικά: Καλά

Linux Mint 19.2 σε custom made pc
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 5 1600@3.9GHz2x8GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz DDR4Asus GeForce GTX 1050Audio: Realtek ALC1220Dell U2412 @ 1920x1200
Άβαταρ μέλους
linuxovios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 13:58
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ftso » 13 Ιούλ 2010, 12:16

linuxovios έγραψε:Καταρχήν θεωρώ απαραίτητο η πρώτη σελίδα του ubuntu-gr να ενημερώνεται τακτικά με νέα από το χώρο του ubuntu (αρκετές φορές στο 24-ωρο)

Αυτό είναι πολύ καλό.
Το θέμα είναι ότι πρέπει καθημερινά κάποιος να βρίσκει σημαντικά νέα και να τα μεταφράζει, πράγμα ολίγον τι δύσκολο.

linuxovios έγραψε:να δημιουργηθούν μόνιμες στήλες με αρθρογράφους (κάτι σαν blogging), οι οποίες έχουν πολύ πιο προσωπικό ύφος και προσελκύουν πολλούς αναγνώστες.

Ε αφού υπάρχει ήδη το blogging και οι planets.
Φτιάχνεις blog και μετά γράφεσαι στο πλανήτη ellak ή-και hellug.
Αυτό είναι πολύ καλύτερο πιστεύω για την ενημέρωση όλων των linuxάδων.
Ίσως και ένας ubuntu-gr planet θα ήταν καλή ιδέα.

Το θέμα είναι πόσες συμμετοχές θα έχουμε.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό linuxovios » 13 Ιούλ 2010, 12:35

Αυτό είναι πολύ καλό.
Το θέμα είναι ότι πρέπει καθημερινά κάποιος να βρίσκει σημαντικά νέα και να τα μεταφράζει, πράγμα ολίγον τι δύσκολο.


Όχι και τόσο. Εγώ π.χ. καθημερινά ενημερώνομαι από διεθνή ειδησεογραφικά site για linux. Δεν είναι ανάγκη να μεταφράζεις όλη την είδηση. Ένας τίτλος με 3-4 γραμμές που περιγράφουν την είδηση και ένα link με την πηγή αρκεί και μπορεί να τραβάει πολύ κόσμο στο site. Παράλληλα η κάθε είδηση θα πρέπει να συνδέεται με το αντίστοιχο θέμα στο forum και να μπορεί να γίνεται συζήτηση σε αυτήν (όπως π.χ. συμβαίνει σε όλα τα ελληνικά site , insomnia, thelab, adslgr κτλ. Δεν καταλαβαίνω γιατί η πρώτη σελίδα του ubuntu-gr είναι "αποκομμένη" από το forum και το έχω διατυπώσει πάλι σαν πρότασή μου σε άλλο thread.

Ε αφού υπάρχει ήδη το blogging και οι planets.
Φτιάχνεις blog και μετά γράφεσαι στο πλανήτη ellak ή-και hellug.
Αυτό είναι πολύ καλύτερο πιστεύω για την ενημέρωση όλων των linuxάδων.
Ίσως και ένας ubuntu-gr planet θα ήταν καλή ιδέα.

Το θέμα είναι πόσες συμμετοχές θα έχουμε.


Είναι πολύ πιο άμεσο να γίνει μέσω του site. Οι συμμετοχές θα είναι λίγες στην αρχή, αλλά μετά θα πολλαπλασιαστούν. Αν πρόκειται να ξεκινάμε κάτι με την προϋπόθεση αμέσως να έχουμε πολλές συμμετοχές, τότε δε θα γινόταν τίποτα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Πολύ καλές ┃ Προγραμματισμός: Καλό επίπεδο ┃ Αγγλικά: Καλά

Linux Mint 19.2 σε custom made pc
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 5 1600@3.9GHz2x8GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz DDR4Asus GeForce GTX 1050Audio: Realtek ALC1220Dell U2412 @ 1920x1200
Άβαταρ μέλους
linuxovios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 13:58
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό vista killer » 13 Ιούλ 2010, 13:56

Το θέμα είναι τι ειδήσεις να ανεβάσουμε καθημερινά στην πρώτη σελίδα του ubuntu-gr και που να είναι για το ubuntu. Δλδ σπάνια υπάρχουν συμαντικές ειδήσεις που αφορούν το ubuntu κια μπορούν να προωθηθούν στην πρώτη σελίδα. Σίγουρα χρειάζομαι βοήθεια γιατί έχω μείνει πλέον μόνος μου που ανεβάζει τις ειδήσεις και προσπαθώ να κρατήσω το υφος που έχει η σελίδα όλα αυτά τα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ftso » 13 Ιούλ 2010, 15:14

linuxovios έγραψε:Δεν είναι ανάγκη να μεταφράζεις όλη την είδηση. Ένας τίτλος με 3-4 γραμμές που περιγράφουν την είδηση και ένα link με την πηγή αρκεί και μπορεί να τραβάει πολύ κόσμο στο site.

Με αυτό διαφωνώ. Αν έχει μια είδηση 50 γραμμές και εσύ γράψεις 3-4 τι να το κάνουμε. Τα site που λες (adslgr-insomnia ktl) μεταφράζουν όλη την είδηση!
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό defis » 18 Αύγ 2010, 00:57

Πολυ ομορφη η ιδεα σου linuxovie ,αλλα θα πρεπει να ειναι λιγο πιο συγκεκριμενο ως προς το περιεχομενο του (αρχικα τουλαχιστον), για να δουμε πως θα κυλισει,αν θα εχει ανταποκριση απο το κοινο αλλα και απο τους αρθρογραφους.
Επισης μια δικια μου προταση θα ηταν η δημιουργια μικρων ομαδων που να ασχολουνται με συγκεκριμενα ζητηματα.
π.χ εμπνευσμενος απο το τευχος 6 του Ubuntistas για τα προγραμματα video editing ,ηθελα να μιλησω με ατομα που εχουν χρησιμοποιησει τα εν λογο συγκεκριμενα προγραμματα για ιδεες,βοηθεια,καθοδηγηση και συνεργασια.
Ετσι πιστευω οτι θα βρισκει και καθενας πιο ευκολα τα θεματα που των ενδιαφερουν!
Ελπιζω να μην ειμαι off topic και να μην υπερβαινω τα ορια του site ...νεος...
[spoiler]Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 LTS σε AMD V140 64bit Processor
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 64bit Processor │ 508GB │
Άβαταρ μέλους
defis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 19:46
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 30 Σεπ 2010, 14:46

Βασικά να προτείνω στην κοινότητα να προσθεθεί και η δυνατότητα πέραν από φόρουν να διαθέτει και την δυνατότητα κοινωνικής δικτύωσης. Δηλαδή η σελίδα τηνς κοινότητας να είναι και social networking site παράλληλα με τπο forum. Ακόμα καλό θα έιναι για fοrum και social netwporking να υπάρχει ένα account.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό xXx » 29 Οκτ 2010, 22:47

Γεια και χαρά σε όλους και όλες...
Είχα ξανακάνει στο παρελθόν αυτή τη νύξη, αλλά επειδή το νήμα έκλεισε
σχεδόν αμέσως μετά τη δημοδιοποίησή μου, επαναπαραθέτω:
Έχω να κάνω την εξής πρόταση, που δεν έχω ιδέα πόσο εύκολο ή
δύσκολο μπορεί να είναι, συμβαδίζει όμως με την ιδέα του ελεύθερου
λογισμικού σίγουρα:
Μήπως μπορεί να μπεί επιλογή στα BBCodes, ώστε να μπορούμε να
βάλουμε ενσωματωμένο βίντεο σε ogv (για τους οδηγούς μας...) τα οποία
βρίσκονται στο ubuntu one μας; Έτσι θα δεν είμαστε αναγκασμένοι να
μετατρέπουμε το βίντεο σε proprietary formats, για να τα ανεβάσουμε στο
youtube ή και αλλού. Ξέρω ότι δουλεύει με εξωτερικό σύνδεσμο κανονικά,
αλλά νομίζω ότι η ενσωμάτωση στην κοινοποίηση βολεύει καλύτερα.
Και είναι και πολύ-πολύ απλό άν πρόκειται για ubuntu one σύνδεσμο.
Ευχαριστώ.
Να είστε όλοι καλά.
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 30 Οκτ 2010, 06:25

η πρόταση σου για ogv support είναι πολύ καλή .
και έτσι δεν θα χρειάζεται να του κάνουμε μετατροπή (καθώς τα περισσότερα screen recorders στο linux αποθηκεύουν σε ogv )
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό xXx » 30 Οκτ 2010, 12:33

sokoban4ever έγραψε:η πρόταση σου για ogv support είναι πολύ καλή .
και έτσι δεν θα χρειάζεται να του κάνουμε μετατροπή (καθώς τα περισσότερα screen recorders στο linux αποθηκεύουν σε ogv )

Επίσης δεν θα χρειάζεται να τα ανεβάσουμε πουθενά, μιας και ίσως τα έχουμε ήδη στο UbuntuOne μας.
Το μόνο που θα χρειάζεται, θα είναι να τα κάνουμε publish, που αυτό γίνεται με ένα μόνο κλικ.
Επίσης στο επίσης, ο Firefox υποστηρίζει το ogv φορμά από τη μαμά του, χωρίς χρήση codec, και χωρίς flash player και άλλα φακίρικα!
Άν μπορεί να γίνει αυτό είναι σωτήριο από πολλές απόψεις.
Ευχαριστώ!
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum