Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 21 Φεβ 2011, 01:36

simosx έγραψε:1. Εκείνο το πράσινο τικ που έχουμε για να σημάνουμε ότι ένα θέμα έχει επιλυθεί, έχει σοβαρά προβλήματα χρηστικότητας. Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ως παράδειγμα για το πως δεν βελτιώσαμε κάτι στο φόρουμ. Η μορφή του εικονιδίου θα έπρεπε να είναι κάτι άλλο (π.χ. φράση), ώστε να μη χρειάζεται να το μάθουμε καν στα νέα μέλη. Ακόμα, για το άτομο που ξεκίνησε μια συζήτηση, θα μπορούσαμε να κάνουμε να βλέπει ένα μήνυμα που εξηγεί το ζήτημα με το τικ. Δεν τα κάναμε, και έχουμε τα αποτελέσματα που έχουμε. Πρέπει να μαθαίνουμε στον καθένα τι κάνει το τικ.

2. Θυμάμαι πριν από 2-3 χρόνια τη συζήτηση για το αν είναι καλό να ξεκινήσουμε ένα ε-περιοδικό για το Ubuntu στην Ελλάδα. Η προσωπική μου θέση ήταν ότι έχουμε αρκετές ανάγκες, και το περιοδικό μπορεί να απορροφήσει αρκετή ενέργεια, που θα μπορούσαμε να διοχετεύσουμε στο φόρουμ. Ωστόσο, αυτό που είπα είναι ότι τα άτομα που θέλουν να το προσπαθήσουν, να το κάνουν. Και αυτό είναι σημαντικό, να έχουμε την ωριμότητα να μην κόβουμε την προσπάθεια του άλλου για να κάνει κάτι καλό στο φόρουμ.
Παραπάνω διαβάζω ότι ένας δε θέλει να φαίνονται για τον ίδιο τα πόσα ευχαριστώ έχει πάρει, ο άλλος αναφέρει «χ@στηκα αν μπει η οχι...».

3. Ο καθένας έχει τη δική του ιδέα για το τι προσπαθούμε να καταφέρουμε με το Ubuntu, ή μπορεί να μην έχει καν ιδέα. Μπορούμε να ακολουθήσουμε την πρακτική σε άλλες κοινότητες όπου «ας τα κάνουμε οι άλλοι», ή «αν δεν τα κάνει οργανωμένα μια εταιρία, δεν αξίζει να κάνουμε τίποτα». Ή μπορούμε να ακολουθήσουμε την πρακτική όπου βοηθούμε ώστε ο καθένας να λαμβάνει πρωτοβουλίες και να ολοκληρώνει έργα για το Ubuntu.

Σιμο, οφειλω να ομολογησω οτι εκνευριστηκα αρκετα διαβαζοντας το παραπανω ποστ σου. Εκοψες ενα μικρο κομματι απο το ποστ μου και δημιουργησες την αντιδιαμετρικη εντυπωση. Παραθετοντας ολοκληρο το ποστ μου οπως βλεπεις και εγω προτεινω "να μην κοβουμε την προσπαθεια του αλλου να κανει κατι καλο στο φορουμ", η με δικα μου λογια
"Η διασταση που θα ηθελα να προσθεσω ειναι:

Μηπως ολοι εμεις του 'να μην μπει' στερουμε κατι απο τα παιδια του 'να μπει';;...

Εμεις (εγω τουλαχιστον), χ@στηκα αν μπει η οχι... αν αυτο το ρημαδι το κουμπακι αποτελει κινητρο για καποιον αλλον, γιατι να του το στερησω;"


Το αν μ'ενδιαφερει η οχι το κουμπακι ειναι προσωπικη μου θεση... το να το παρουσιαζεις αποκομμενο δημιουργωντας εντυπωσεις, ειναι καπως...

Επωνυμα... ο αλλος...

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό simosx » 21 Φεβ 2011, 02:10

@ΜακηςΜ: χρησιμοποίησες την έκφραση «χ@στηκα αν μπει η οχι...». Δεν χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις στο φόρουμ.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό kriti » 21 Φεβ 2011, 03:01

Πραγματικα δεν καλαβαινω γιατι τοσο ντορο για τοσο ασημαντο θεμα.
manjaro - hp pavilion -geforce 7400 -1,73 dualcore
Άβαταρ μέλους
kriti
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:21
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
IRC: kriti
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum