Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό logari81 » 20 Φεβ 2011, 12:33

Η άποψή μου για το θέμα είναι ότι στην κοινωνία που ζούμε, έχουμε συνηθίσει να μην θεωρούμε αυτονόητο πως κάποιος θα μας βοηθήσει αφιλοκερδώς, κι όταν κάποιος το κάνει συνηθίζουμε να τον ευχαριστούμε. Αντιθέτως στον χώρο του ελεύθερου λογισμικού θεωρούμε αυτονόητο το να δώσουμε και να λάβουμε βοήθεια αφιλοκερδώς και αφού αυτό είναι ο κανόνας δεν είναι ανάγκη να λέμε κάθε φορά ευχαριστώ. Το ευχαριστώ μας είναι έμπρακτο νιώθοντας την υποχρέωση να ανταποδώσουμε την υποστήριξη που λάβαμε βοηθώντας άλλα νεότερα μέλη.

Πιστεύω λοιπόν ότι:

1. Αν θέλουμε να περάσουμε το μήνυμα ότι η αλληλοβοήθεια είναι κάτι αυτονόητο κι αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της ιδεολογίας του ΕΛΛΑΚ, δεν πρέπει να προσθέσουμε κουμπάκι για ευχαριστώ.

2. Ο μόνος λόγος που βλέπω να μπει το ευχαριστώ είναι να γίνεται μία έμμεση αξιολόγηση των απαντήσεων που δίνονται από το κάθε μέλος. Για αυτόν τον σκοπό υπάρχει το κουμπάκι επιλύθηκε. Ίσως είναι αυτό που θα έπρεπε να προβάλλουμε.

3. Δεν θεωρώ ότι η καταμέτρηση των "ευχαριστώ" θα αποτελέσουν κίνητρο για νέα μέλη να προσφέρουν βοήθεια.

Σημείωση: η συζήτηση δεν έχει σχέση με κάποια ελληνική ιδιαιτερότητα, απ'ότι βλέπω ούτε το γερμανικό φόρουμ έχει "ευχαριστίες". Το πιθανότερο είναι ότι κάποια φορουμ το χρησιμοποιούν και κάποια όχι, δεν βλέπω κάποιο λόγο να το συσχετίσουμε με εθνικότητες.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό pros » 20 Φεβ 2011, 13:00

Πρέπει να έχω ήδη εκφράσει την γνώμη μου. Αλλά μια και το θέμα είναι ακόμη ανοιχτό και προκαλεί ενδιαφέρον, την επαναλαμβάνω...
Κατ' αρχήν δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο (ένα εργαλείο αξιολόγησης απαντήσεων, ή κατά κάποιον τρόπο «ηθικής ανταμοιβής»)
έχει ιδεολογικές προεκτάσεις ή μπορεί να επηρεάσει τον τρόπο
που αντιλαμβάνονται και χρησιμοποιούν το ελεύθερο λογισμικό τα μέλη του φόρουμ.

Συμφωνώ να προστεθεί η δυνατότητα,
ίσως χωρίς να καταμετρώνται τα «ευχαριστώ» στο προφίλ του χρήστη
αλλά είναι ήσσονος σημασίας το τελευταίο.

Το σημαντικότερο σημείο είναι το πως θα χρησιμοποιηθεί στην πράξη.
Προϋποθέτει σοβαρή παρακολούθηση και υποστήριξη από την ομάδα συντονισμού.
Απλά φοβάμαι ότι δεν θα λειτουργήσει σωστά, αναλογιζόμενος την μέχρι τώρα εμπειρία με την σήμανση «επιλύθηκε» που ήδη υπάρχει...
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 20 Φεβ 2011, 13:37

pros έγραψε:Απλά φοβάμαι ότι δεν θα λειτουργήσει σωστά, αναλογιζόμενος την μέχρι τώρα εμπειρία με την σήμανση «επιλύθηκε» που ήδη υπάρχει...
Αυτό εχω εκφράσει σε 3 ποστ μου όσο καιρό είναι ανοιχτό αυτό το θέμα... Για το λόγο αυτό και διαφωνώ στο να προστεθεί η δυνατότητα. Δε θα δουλέψει σωστά, οπότε τι είχαμε τι χάσαμε.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό pros » 20 Φεβ 2011, 13:42

s.dalas έγραψε:Δε θα δουλέψει σωστά, οπότε τι είχαμε τι χάσαμε.

Ας δοκιμάσουμε, οπότε τι είχαμε τι χάσαμε, αν δεν δουλέψει σωστά! :)
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 20 Φεβ 2011, 13:43

logari81 έγραψε:Η άποψή μου για το θέμα είναι ότι στην κοινωνία που ζούμε, έχουμε συνηθίσει να μην θεωρούμε αυτονόητο πως κάποιος θα μας βοηθήσει αφιλοκερδώς, κι όταν κάποιος το κάνει συνηθίζουμε να τον ευχαριστούμε. Αντιθέτως στον χώρο του ελεύθερου λογισμικού θεωρούμε αυτονόητο το να δώσουμε και να λάβουμε βοήθεια αφιλοκερδώς και αφού αυτό είναι ο κανόνας δεν είναι ανάγκη να λέμε κάθε φορά ευχαριστώ. Το ευχαριστώ μας είναι έμπρακτο νιώθοντας την υποχρέωση να ανταποδώσουμε την υποστήριξη που λάβαμε βοηθώντας άλλα νεότερα μέλη.

Πιστεύω λοιπόν ότι:

1. Αν θέλουμε να περάσουμε το μήνυμα ότι η αλληλοβοήθεια είναι κάτι αυτονόητο κι αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της ιδεολογίας του ΕΛΛΑΚ, δεν πρέπει να προσθέσουμε κουμπάκι για ευχαριστώ.

2. Ο μόνος λόγος που βλέπω να μπει το ευχαριστώ είναι να γίνεται μία έμμεση αξιολόγηση των απαντήσεων που δίνονται από το κάθε μέλος. Για αυτόν τον σκοπό υπάρχει το κουμπάκι επιλύθηκε. Ίσως είναι αυτό που θα έπρεπε να προβάλλουμε.

3. Δεν θεωρώ ότι η καταμέτρηση των "ευχαριστώ" θα αποτελέσουν κίνητρο για νέα μέλη να προσφέρουν βοήθεια.

Σημείωση: η συζήτηση δεν έχει σχέση με κάποια ελληνική ιδιαιτερότητα, απ'ότι βλέπω ούτε το γερμανικό φόρουμ έχει "ευχαριστίες". Το πιθανότερο είναι ότι κάποια φορουμ το χρησιμοποιούν και κάποια όχι, δεν βλέπω κάποιο λόγο να το συσχετίσουμε με εθνικότητες.


Η θεση του logari81 με εκφραζει απολυτα!

Στην τελικη ομως,υπαρχουν 2 γνωμες/δρομοι/θεσεις.

α) Να μπει.

β) Να μην μπει.

Η διασταση που θα ηθελα να προσθεσω ειναι:

Μηπως ολοι εμεις του 'να μην μπει' στερουμε κατι απο τα παιδια του 'να μπει';;...

Εμεις (εγω τουλαχιστον), χ@στηκα αν μπει η οχι... αν αυτο το ρημαδι το κουμπακι αποτελει κινητρο για καποιον αλλον, γιατι να του το στερησω;
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό logari81 » 20 Φεβ 2011, 13:55

να ξεκαθαρίσω ότι ούτε εγώ θα στεναχωρεθώ ιδιαίτερα είτε μπει είτε δεν μπει. Απλώς για την πληρότητα της συζήτησης ήθελα να καταθέσω την άποψή μου. Δεν είναι δα και το πιο σημαντικό ζήτημα στον πλανήτη :).
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 20 Φεβ 2011, 14:59

παιδιά εγω απλώς το ανέφερα επειδή το έχω δει σε άλλα φορουμ και μου άρεσε σαν ιδέα , ειδικα για ενα φορουμ τεχνικης υποστηριξης νομιζω οτι ταιριάζει γάντι

Τωρα γι αυτο που λετε οτι ελάχιστοι θα το εφαρμόσουν, (εδω ουτε το τικ δε πατιέται οταν επιλυεται ενα θέμα) είναι γεγονός

Τεσπα οπως είπατε δεν ειναι και το σημαντικοτερο θεμα ειτε μπει ειτε οχι απλα το ανέφερα σαν προοπτικη βελτιωσης της κοινότητας (αν μπορει να βοηθησει) Αν τους περισσότερους τους ενοχλέι ή δεν τους αρέσει πολύ απλα δε το εφαρμόζουμε :)
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό headless » 20 Φεβ 2011, 17:39

Προσωπικά ούτε θα με πείραζε να υπάρχει,αλλά ούτε πιστεύω οτι θα πρόσφερε κάτι ουσιαστικό.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Th P » 20 Φεβ 2011, 22:35

Πιστεύω πώς η ιδέα τού `κάρμα` δέν είναι κακή, όμως γιά νά συνδέει αντικειμενικά το σύμβολο μέ τίς γνώσεις τού μέλους θά πρέπει νά υπάρχει καί η αντίστοιχη προσφορά του σέ θέματα πού τίς αποδεικνύουν, όπως γιά παράδειγμα η συγγραφή οδηγών ή κάτι αντίστοιχο.
Έτσι αποδεσμεύονται καί οι `κοινοί θνητοί` σάν και μένα από τόν οποιονδήποτε `κακό ανταγωνισμό`, ή καλύτερα δίνεται καί ένα επιπλέον κίνητρο στούς
`γνώστες` νά μάς δώσουν καί κάτι παραπάνω.


Επαναλαμβάνω αυτά πού είχα πεί καί πιό πάνω γιατί πιστεύω ότι άν είναι να προστεθεί κάτι τέτοιο πρέπει νά έχει καί τήν σημειολογική αντιστοιχία του, (γιά νά έχει νόημα σάν ενέργεια)
Διότι
1ον: τά μέλη μέ μεγάλη προσφορά ξεχωρίζουν έτσι κι αλλιώς, καί μία μικρή ενασχόληση στο forum, κάνει εύκολα αντιληπτό στόν καθένα το μέγεθος τής προσφοράς τους
2ον: τουλάχιστον από όσο καταλαβαίνω εγώ, αυτά τά μέλη με μεγάλη προσφορά, δέν επιζητούν καμμία επιβράβευση
3ον: η ηθική επιβράβευση γιά μένα θα λειτουργούσε σάν ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμάς τούς υπόλοιπους
καί 4ον: η αντικειμενική σύνδεση με τήν προσφορά πιστεύω ότι είναι απαραίτητη για να ξεχωρίζει περιπτώσεις όπου θά μπορούσε κάποιος πχ να μαζεύει "ευχαριστώ" στο TIMEOUT (λέμε τώρα),

αλλά εγώ για παράδειγμα απ`ότι βλέπω τώρα στόν πίνακα ελέγχου έχω τίς περισσότερες δημοσιεύσεις στο "περί ανέμων", πού όμως μού δίνουν 173 επιπλέον δημοσιεύσεις στο σύνολο τών 703,
πού έτσι κι αλλιώς δέν αντιστοιχούν στό επίπεδο τών γνώσεών καί τής προσφοράς μου (άν έχω καθόλου)
γιατί πιστεύω ότι άν υπήρχε αντικειμενική αξιολόγηση, θα έπρεπε να είμαι πολύ χαμηλότερα

Έτσι μήπως είναι καλύτερα να καταργηθεί τελείως ο αριθμός τών δημοσιεύσεων σάν χαρακτηριστικό τού κάθε μέλους
καί νά υπάρχει σύστημα αντικειμενικής αξιολόγησης πού να βασίζεται σε επίπεδο γνώσεων καί προσφοράς?

update:εγώ όπως καί τα παλιότερα μέλη ξέρουμε ότι ο αριθμός τών δημοσιεύσεων δέν εκφράζει οπωδήποτε γνώσεις καί προσφορά, οι νεοεισερχόμενοι όμως?

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό simosx » 21 Φεβ 2011, 01:06

1. Εκείνο το πράσινο τικ που έχουμε για να σημάνουμε ότι ένα θέμα έχει επιλυθεί, έχει σοβαρά προβλήματα χρηστικότητας. Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ως παράδειγμα για το πως δεν βελτιώσαμε κάτι στο φόρουμ. Η μορφή του εικονιδίου θα έπρεπε να είναι κάτι άλλο (π.χ. φράση), ώστε να μη χρειάζεται να το μάθουμε καν στα νέα μέλη. Ακόμα, για το άτομο που ξεκίνησε μια συζήτηση, θα μπορούσαμε να κάνουμε να βλέπει ένα μήνυμα που εξηγεί το ζήτημα με το τικ. Δεν τα κάναμε, και έχουμε τα αποτελέσματα που έχουμε. Πρέπει να μαθαίνουμε στον καθένα τι κάνει το τικ.

2. Θυμάμαι πριν από 2-3 χρόνια τη συζήτηση για το αν είναι καλό να ξεκινήσουμε ένα ε-περιοδικό για το Ubuntu στην Ελλάδα. Η προσωπική μου θέση ήταν ότι έχουμε αρκετές ανάγκες, και το περιοδικό μπορεί να απορροφήσει αρκετή ενέργεια, που θα μπορούσαμε να διοχετεύσουμε στο φόρουμ. Ωστόσο, αυτό που είπα είναι ότι τα άτομα που θέλουν να το προσπαθήσουν, να το κάνουν. Και αυτό είναι σημαντικό, να έχουμε την ωριμότητα να μην κόβουμε την προσπάθεια του άλλου για να κάνει κάτι καλό στο φόρουμ.
Παραπάνω διαβάζω ότι ένας δε θέλει να φαίνονται για τον ίδιο τα πόσα ευχαριστώ έχει πάρει, ο άλλος αναφέρει «χ@στηκα αν μπει η οχι...».

3. Ο καθένας έχει τη δική του ιδέα για το τι προσπαθούμε να καταφέρουμε με το Ubuntu, ή μπορεί να μην έχει καν ιδέα. Μπορούμε να ακολουθήσουμε την πρακτική σε άλλες κοινότητες όπου «ας τα κάνουμε οι άλλοι», ή «αν δεν τα κάνει οργανωμένα μια εταιρία, δεν αξίζει να κάνουμε τίποτα». Ή μπορούμε να ακολουθήσουμε την πρακτική όπου βοηθούμε ώστε ο καθένας να λαμβάνει πρωτοβουλίες και να ολοκληρώνει έργα για το Ubuntu.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum