Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Προσθήκη κουμπιού Ευχαριστώ στο φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Φιωτάκης » 05 Δεκ 2010, 06:07

Νομίζω πως ένα σύστημα που θα προβάλει το «κάρμα» κάθε χρήστη αντί/ παράλληλα με τον αριθμό των δημοσιεύσεων του στο πλαίσιο με τις πληροφορίες δίπλα από τα μηνύματα θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Για όσους δεν έχουν υπόψιν τους για τι πράγμα μιλάω:
Το «Κάρμα» είναι κάτι σαν σύστημα αξιολόγησης για τους χρήστες ενός φόρουμ.
Συνήθως μπορεί να αξιολογήσει ο κάθε χρήστης οποιονδήποτε άλλο χρήστη (επειδή πχ τον βοήθησε αποτελεσματικά να επιλύσει κάποιο πρόβλημα, ή επειδή θεώρησε μια δημοσίευση του πολύ σημαντική κλπ.).

Αν γίνει σωστά η χρήση του, μπορεί να βοηθήσει αρκετά στην εξέλιξη του φόρουμ, τουλάχιστον σε ότι αφορά την αντιμετώπιση διάφορων προβλημάτων.

Κι εξηγώ το πως:
Οι νέοι χρήστες που αντιμετωπίζουν προβλήματα θα μπορούν να «εμπιστευτούν» πιο άνετα μια λύση που τους προτείνει κάποιο μέλος που θα έχει «καλό» κάρμα.
Όταν παρουσιάσουμε σε ένα νέο χρήστη 4-5 διαφορετικές προτάσεις για να επιλύσει κάποιο πρόβλημα, θα πρέπει να παρέχουμε και ένα είδος «μπούσουλα» για να μπορεί να ιεραρχήσει αυτές τις προτάσεις.

Δυστυχώς το σύστημα με τους βαθμούς που έχει κάθε μέλος δεν βλέπω να βοηθάει και πολύ σαν «μπούσουλας», το λογικό είναι ότι η πρόταση κάποιου με 100 δημοσιεύσεις θα είναι πιο κοντά στη λύση από την πρόταση κάποιου με 10 δημοσιεύσεις αλλά δεν ισχύει πάντα.
Έχω παρατηρήσει αρκετές φορές απαντήσεις από μέλη με 500+ δημοσιεύσεις που όχι μόνο δεν λύνουν προβλήματα αλλά δημιουργούν κι άλλα.

Προσοχή - δεν το λέω αυτό σαν κριτική ή σαν απαξιωτικό σχόλιο για κάποιους. Όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν και αφιερώνουν τον πολύτιμο χρόνο τους γι' αυτό.
Κάθε δημοσίευση είναι σημαντική για την κοινότητα , ακόμα κι αν κάποιος πει απλά «φίλε δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ, αλλά να είσαι σίγουρος πως κάποιος θα μπορέσει» (ακόμα και σε λάθος κατεύθυνση να είναι μια δημοσίευση - άλλωστε και τα λάθη διδακτικά είναι αν μας ενδιαφέρει να μάθουμε!) .

Από την άλλη, δίνει ένα ακόμη κίνητρο στα μέλη του φόρουμ για να είναι πιο ενεργά αφού θα βλέπουν ότι η προσφορά τους αναγνωρίζεται από τους άλλους χρήστες.

Καλό θα ήταν βέβαια να μην επιτρέπεται το αρνητικό κάρμα (πέρα από την αναίρεση μιας θετικής «ψήφου») γιατί συνήθως οδηγεί σε παρεξηγήσεις.


Τι λέτε;
Τελευταία επεξεργασία από jim137 και 23 Ιαν 2011, 22:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αλλαγή τίτλου θέματος
Πρόβλημα με τον Mozilla Firefox; Μαζί με την αναφορά του προβλήματος, δημοσιεύστε και τις πληροφορίες του about:support και του about:plugins μέσα σε code tag!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φιωτάκης
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 11:49
Εκτύπωση

Re: Πρόσθεση «κάρμα»

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 05 Δεκ 2010, 06:21

Ενδιαφέρουσα πρόταση και δεν θα έλεγα όχι ... :thumbup: :clap: :bow: στην ιστοσελίδα που ήμουν συντονιστής πριν από εδώ υπήρχε αυτό το σύστημα, δηλ. ένα κουμπάκι "ευχαριστώ" και δούλεψε αρκετά καλά. Συμφωνώ ότι το κριτήριο των δημοσιεύσεων δεν λέει πάντα την αλήθεια, αν και συνήθως κι ειδικά σε μέλη που έχουν ξεπεράσει τις 1.000 σου δίνει μια αρκετά καλή εικόνα και η πιθανότητα να πάρεις μια απάντηση που δεν βοηθάει μειώνεται αισθητά. ;)
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Πρόσθεση «κάρμα»

Δημοσίευσηαπό yiannis66 » 05 Δεκ 2010, 08:23

Πολύ καλή ιδέα,συμφωνώ και μια ιδέα θα ήτανε να μην μετράνε η ερωτήσης -απορίες αλλα μόνο σωστές απαντήσεις -οδηγειές κ.τ.λ
Ας το συζητήσουν η συντονιστές γιατί κάτι ανάλογο έχω προσέξει στοhttp://ubuntuforums.org/index.php
1 Γνώσεις Linux: O.K ┃ Προγραμματισμού: 0 ┃ Αγγλικών: O.K
2 Ubuntu 19.10 eoan 5.3.0-19-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu-wayland), Ubuntu 5.3.0-18-generic
3 Intel Core i5 CPU 660 3.33GHz ‖ RAM 7760 MiB ‖ Hewlett-Packard 304Bh - HP Compaq 8100 Elite CMT PC
4 Intel Core Processor Integrated Graphics [8086:0042] {i915}
5 enp0s25: Intel 82578DM Gigabit Network Connection [8086:10ef] (rev 05)
Άβαταρ μέλους
yiannis66
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1016
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2009, 22:52
Τοποθεσία: Ροδος
Εκτύπωση

Re: Πρόσθεση «κάρμα»

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 05 Δεκ 2010, 09:49

Βέβαια, αυτό που είχα σκεφτεί από τις πρώτες μέρες που άρχισα να χρησιμοποιώ το φόρουμ, δεν το είδα και πάρα πολύ (εξαίρεση κάποιοι οδηγοί) και είναι απλό, είναι το εξής :
στο χρήστη που αναφέρει το πρόβλημά του, έρχεται συνήθως μια απάντηση του τύπου «κάνε αυτό» «κάνε εκείνο» ή «δώσε την τάδε εντολή», χωρίς άλλες εξηγήσεις. Εμένα, πριν καταλάβω με την πάροδο του χρόνου πως λειτουργεί το σύστημά μου, αυτό με έβαζε σε μια ανασφάλεια αν κάνω κάτι σωστό ή κάτι επιζήμιο (οπότε έψαχνα να βρω πως θα ξεχωρίσω τον «σοφό» χρήστη, από αυτούς που απαντούσαν, το οποίο μας φέρνει στον τίτλο του θέματος). Ασε που επειδή τα προβλήματα μπορούν συνήθως να προσεγγιστούν με πολλούς τρόπους και σε πολλά επίπεδα, μπορεί κανείς να μπερδευτεί χειρότερα...

ΑΡΑ, νομίζω ότι ένα πρώτο βήμα, το οποίο δεν απαιτεί καμία βελτίωση της υποδομής του φόρουμ αρχικά, είναι να μάθουμε να δίνουμε μαζί με τις απαντήσεις μας και μια έστω υποτυπώδη εξήγηση : «κάνε αυτό για να δούμε αν...» ή «με την τάδε εντολή τσεκάρουμε αυτό, που θα δείξει αν...» κλπ. Ετσι διευκολύνεται και ο έχων το πρόβλημα να μάθει πώς λύθηκε το θέμα του, χωρίς να θεωρεί ότι κάνουμε μαγικά...
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Πρόσθεση «κάρμα»

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 05 Δεκ 2010, 10:39

Προσωπικα, αλλα εχω προσεξει και αλλους χρηστες που βοηθαν (πολυ πιο εμπειρους απο μενα) να μην ανακατευονται να βοηθησουν σε καποιο θεμα που εχει 'αναλαβει' ηδη καποιος συμφορουμιτης με 'καρμα'. Εκτος εαν συμπεσουν οι απαντησεις μας.

Μου εχει τυχει να ξεκινησω την ιδια στιγμη με αλλο συμφορουμιτη και να 'παραιτηθει' λογω της εισοδου μου. Του εστειλα ΡΜ να συνεχισει αυτος, γιατι πρεπει οι νεωτεροι να παιρνουν σιγα-σιγα το θαρρος της γνωμης τους και να πολλαπλασιαζονται οι χρηστες με 'καρμα'.

Αν εχει ξεκινησει την βοηθεια καποιος αλλος, απλα παρακολουθω και αν δω οτι παραλειφθηκε κατι, η παει να στραβωσει, θα μπω και θα κανω μια παρατηρηση υπο μορφην ερωτησης (συνηθως).

Οσον αφορα τη βοηθεια με 'ξερες' εντολες τερματικου, εκτος απο τους τρεις συνηθεις υποπτους (fdisk -l, lsusb, lspci -nn) παντα προσπαθω (αν μπορω) να καθοδηγησω τον χρηστη μεσω GUI ακομα και αν ξερω τη εντολη(ες) για τερματικο.

Η φιλοσοφια ειναι οτι ο χρηστης οχι μονο βλεπει τι κανει, αλλα και ποιες ειναι οι εναλλακτικες λυσεις, άλλα options και αισθανεται οτι 'το κατεχει' καλυτερα απο μια εντολη.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα παραπομπη στο Synaptic η και στο επαρατο Software Center αντι για sudo apt-get. Γιατι ετσι, ο χρηστης βλεπει και τι αλλο υπαρχει, πιθανον εξτρα πακετα κλπ.

Προσωπικα, θα προτιμουσα να αφαιρεθει το post count, γιατι αυτο και αν δινει λανθασμενες εντυπωσεις... Στην προσωπικη μου περιπτωση, υπαρχουν ενα σωρο χρηστες με 3πλασιες γνωσεις απο μενα και το 1/3 του post count και οσο και χρηστες με 3 φορες το δικο μου post count αλλα με πολυ περισσοτερο απο τις τριπλασιες γνωσεις απο μενα. Το μονο που λεει το post count ειναι οτι συμμετεχω (για καλο η για κακο...).

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Πρόσθεση «κάρμα»

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 05 Δεκ 2010, 12:39

yiannis66 έγραψε:Πολύ καλή ιδέα,συμφωνώ και μια ιδέα θα ήτανε να μην μετράνε η ερωτήσης -απορίες αλλα μόνο σωστές απαντήσεις -οδηγειές κ.τ.λ
Ας το συζητήσουν η συντονιστές γιατί κάτι ανάλογο έχω προσέξει στοhttp://ubuntuforums.org/index.php

Πού έχει το .org αξιολόγηση ?? Είμαι και εκεί μέλος αλλά δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο...

Εγώ πιστεύω πως η καθοδήγηση που δίνεται απο κάποιον εδώ σπάνια είναι λάθος... Δεν πέρνει δηλαδή το θάρρος να απαντήσει κάποιος που δεν έχει ιδέα. Θα πει κάτι σχετικό... Όσο για τα παραπάνω προβλήματα μπορεί να έχει παρατηρηθεί απο νεους χρήστες που προτάσσουν σε άλλους το ndiswrapper ας πούμε το οποίο πλεον είναι απαραίτητο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις...

Θα συμφωνήσω με το Μάκη στο θέμα του post count και θα προσθέσω και άλλη μια κατηγορία. Αυτή με μεγάλο post count αλλά με πολύ μικρές γνώσεις που μερικές φορές παραπέμπουν και αλλού... Όπως και να έχει το post count όμως είναι ένας δήκτης εμπειρίας. Ένας είπα και όχι ο απόλυτος!

Πολύ σωστή και η παρατήρηση του kziazy για την επεξήγηση των εντολών όποτε χρειαστεί να τις δώσει κάποιος χρήστης. Απλά όταν κάποιος έχει μισή μια ώρα και θέλει να βοηθήσει όσους περισσότερους μπορεί, τότε τα απλά για αυτόν τα μεταφέρει έτσι ώστε να μη χάνει χρόνο.

Το θέμα του κάρματος θα το αφήσω στους συντονιστές.

Φιλικά,
Στέλιος Ν.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Πρόσθεση «κάρμα»

Δημοσίευσηαπό clepto » 05 Δεκ 2010, 14:44

Και εμένα καλή ιδέα μου φαίνεται η πρόσθεση κάρμα και συμφωνώ με όσα λέτε....
επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον kzlazy με όσα λέει γιατί αν και χρήστης linux (ubuntu) εδώ και έναν χρόνο όποτε είχα ένα πρόβλημα το ανέφερα εδώ και τα παιδιά με βοηθούσαν και ευχαριστώ για αυτό αλλά θα ήθελα πολύ να ξέρω τι κάνουν οι εντολές και όχι απλά να μου τις λένε και να τις γράφω στο τερματικό, ώστε να μπορώ και εγώ σιγά σιγά μαθαίνοντας να βοηθάω άλλους χρήστες...
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: Πρόσθεση «κάρμα»

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 05 Δεκ 2010, 14:54

clepto έγραψε:ένα πρόβλημα το ανέφερα εδώ και τα παιδιά με βοηθούσαν και ευχαριστώ για αυτό αλλά θα ήθελα πολύ να ξέρω τι κάνουν οι εντολές και όχι απλά να μου τις λένε και να τις γράφω στο τερματικό, ώστε να μπορώ και εγώ σιγά σιγά μαθαίνοντας να βοηθάω άλλους χρήστες...

δυστυχώς κανένας δεν πρόκειται να σου πει, πρέπει να ψάξεις πολύ πάρα πολύ για να μάθεις κάποια πράγματα, λίγοι είναι αυτοί που θα σου πουν ;)
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

Re: Πρόσθεση «κάρμα»

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 05 Δεκ 2010, 15:01

Off topic:
@xaris2335
Για πιο λόγο το λες αυτό? Σπάνια χρησιμοποιούμε τερματικό με inline bash ας πούμε. Οι πιο πολλές βοήθειες απο τερματικό αφορούν θέματα με grub, wireless και γενικά πράγματα που δε χρειάζονται γνώσεις προγραμματισμού, απλα λίγο διάβασμα στον πανέμορφο οδηγο που υπαρχει στο φορουμ, Τερματικό για αρχάριους. Οπότε όχι πολύ πάρα πολύ διάβασμα. Ξανα-λέω αναφέρομαι στην πληθώρα των προβλημάτων - βοηθειών που αφορούν εντολές. Υπάρχουν και πιο δύσκολες περιπτώσεις αλλά δεν αφορούν πλειοψηφία (τουλάχιστον όχι σε αυτό το φόρουμ).

Καταλήγωντας. Μην είσαι απόλυτος γιατι αν ξεφυλίσεις τα ποστ θα δεις πχ δώσε το lspci -nn για να δουμε το τσιπ της κάρτας σου. Οπότε υπάρχει η εξήγηση. Μην αποθαρύνεις τα μέλη λέγοντας "πρέπει να διαβάσετε πολύ πάρα πολύ". Στοιχειώδη πράγματα για απλές δουλειές.

Φιλικά,
Στέλιος Ν.
Τελευταία επεξεργασία από s.dalas και 05 Δεκ 2010, 15:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Πρόσθεση «κάρμα»

Δημοσίευσηαπό pros » 05 Δεκ 2010, 15:02

xaris2335 έγραψε:δυστυχώς κανένας δεν πρόκειται να σου πει, πρέπει να ψάξεις πολύ πάρα πολύ για να μάθεις κάποια πράγματα, λίγοι είναι αυτοί που θα σου πουν ;)

Λάθος! Βλέπω αρκετούς να προσπαθούν να εξηγήσουν...
Συμφωνώ και εγώ ότι αυτή είναι η πιο καλή μέθοδος και την εφαρμόζω.
Θα πρέπει όμως ν' αναφέρω και την αίσθηση που έχω,
ότι πολλοί ερωτώντες δεν μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν προσεκτικά τις απαντήσεις.

Είναι πάντως γεγονός, ότι θέλει πολύ δουλειά μια τεκμηριωμένη απάντηση με παραπομπές.
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum