Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 08 Μαρ 2011, 17:23

στατιστικά από http://ubuntuforums.org/

Threads: 1,563,309, Beans: 9,946,271, Members: 1,256,856, Active Members: 55,245

Το συμπέρασμα είναι ότι τα forum διατηρούν τα μέλη τους ακόμη και αν είναι ανενεργά.
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό akounadis » 09 Μαρ 2011, 11:16

Qdata έγραψε:Off topic:
@akounadis συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Είναι ο χαρακτήρας του καθενός. :geek: Κάποιοι είναι ανήσυχα μυαλά από την ώρα που γεννήθηκαν και κάποιοι "χαλαρά η ζωή είναι ωραία..."(δεν λέω ότι είναι κακό).Αλλά στη ζωή χρειάζονται και τα 2.Δεν γίνετε μόνο δουλειά και προβληματισμοί για το μυαλό, χρειάζεται και ξεκούραση.Όπως και δεν γίνετε μόνο ξεκούραση. :) Δυστυχώς και ευτηχος ( :P ) οι πιο πολλοί εδώ μέσα πιστεύω πως είμαστε αρκετά ανήσυχα άτομα(Εγώ πάντως πολύ.Και δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι). :) :geek: :)



Off topic:
...συμφωνώ "Qdata". Αν τύχει ποτέ και συναντηθούμε ίσως με δεις με μια φραπεδιά στο χέρι, ίσως με ένα 7αστερο κονιάκ... χαχαχα :-)
Σαφώς, στην ζωή χρειάζονται και τα δύο. Το ζεύγος χαλαρά - ανησυχία είναι συνώνυμο του ζεύγους καλό - κακό. Στο χέρι μας είναι πως θα τα ταιριάζουμε κάθε φορά αυτά δύο. Πολλές φορές η γνώση ταιριάζει με το "χαλαρά" αλλά μπορεί να ταιριάξει και με την βλακεία. Φίλε "Qdata", όπως προ είπα μου αρέσει που είμαι εδώ γιατί είστε εσείς. Το λειτουργικό χωρίς τους "ανθρώπους του" δεν είναι λειτουργικό, είναι νεκρό. Κατά βάθος ξέρουν αυτά τα δύο τρία άτομα ότι ο Γιάννης - akounadis έχει περάσει σε κάτι διαφορετικό και ότι βρίσκεται σ´ ένα χώρο όπου τον στηρίζουν άνθρωποι με γούστο και μεράκι. Γνωρίζουν για την "χλαπάτσα" που τους σερβίρουν, αλλά χρειάζονται το έναυσμα, την επανάσταση για να "ξεκουνήσουν". Νομίζω πως πολλοί απ' τους ανθρώπους γνωρίζουν που βαδίζουν, απλά κάνουν επιλογές. (σε πολλά κοιμόμαστε, αλλά κοιμόμαστε δεν είμαστε πεθαμένοι)
Με τον φραπέ ή το 7αστερο κατά βάθος γνωρίζουν την διάθεσή σας. Ακόμα και τον Χριστό όλοι δεν τον ακολούθησαν. Ακόμα και σήμερα οι πιστοί του (και καλά) τον σταυρώνουν...
Απλά να βρεθούμε "βρε αδερφέ". Εμένα προσωπικά θα μου διαμορφώσει την διάθεση προς το καλύτερο... :-) :-) :-)


Φιλικά

Γιάννης
Intel Core i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz ‖ RAM 7617 MiB ‖ Dell Inc. 065C71 - Dell Inc. Inspiron 15 7000 Gaming
Intel Device [8086:591b] {i915} ⋮ nVidia Device [10de:1c8c] {nouveau}
wlp3s0: Intel Wireless 3165 [8086:3165] (rev 79) ⋮ enp2s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Συναντήσεις φίλων του Ubuntu-gr σε πόλεις της Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
akounadis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1050
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 17:40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: akounadis
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό Qdata » 09 Μαρ 2011, 16:42

akounadis έγραψε:Off topic:
...συμφωνώ "Qdata". Αν τύχει ποτέ και συναντηθούμε ίσως με δεις με μια φραπεδιά στο χέρι, ίσως με ένα 7αστερο κονιάκ... χαχαχα
Σαφώς, στην ζωή χρειάζονται και τα δύο. Το ζεύγος χαλαρά - ανησυχία είναι συνώνυμο του ζεύγους καλό - κακό. Στο χέρι μας είναι πως θα τα ταιριάζουμε κάθε φορά αυτά δύο. Πολλές φορές η γνώση ταιριάζει με το "χαλαρά" αλλά μπορεί να ταιριάξει και με την βλακεία. Φίλε "Qdata", όπως προ είπα μου αρέσει που είμαι εδώ γιατί είστε εσείς. Το λειτουργικό χωρίς τους "ανθρώπους του" δεν είναι λειτουργικό, είναι νεκρό. Κατά βάθος ξέρουν αυτά τα δύο τρία άτομα ότι ο Γιάννης - akounadis έχει περάσει σε κάτι διαφορετικό και ότι βρίσκεται σ´ ένα χώρο όπου τον στηρίζουν άνθρωποι με γούστο και μεράκι. Γνωρίζουν για την "χλαπάτσα" που τους σερβίρουν, αλλά χρειάζονται το έναυσμα, την επανάσταση για να "ξεκουνήσουν". Νομίζω πως πολλοί απ' τους ανθρώπους γνωρίζουν που βαδίζουν, απλά κάνουν επιλογές. (σε πολλά κοιμόμαστε, αλλά κοιμόμαστε δεν είμαστε πεθαμένοι)
Με τον φραπέ ή το 7αστερο κατά βάθος γνωρίζουν την διάθεσή σας. Ακόμα και τον Χριστό όλοι δεν τον ακολούθησαν. Ακόμα και σήμερα οι πιστοί του (και καλά) τον σταυρώνουν...
Απλά να βρεθούμε "βρε αδερφέ". Εμένα προσωπικά θα μου διαμορφώσει την διάθεση προς το καλύτερο...

Φιλικά

Γιάννης


Συμφωνώ ! :thumbup: :thumbup: !(Ας συνεχίσουμε την συζήτηση αν θέλεις από πμ για να διατηρήσουμε το θέμα "καθαρό" ) :)
Linux User: #530165
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04 32bit σε Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz
(Notebook) Προδιαγραφές ⇛ 2x Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz │ 1016MB │ HDA-Intel - HDA Intel -- USB-Audio - USB AUDIO│ 1024x600 pixels
Νέος στο Linux?Οδηγοί - How to - Tutorials
Qdata
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1875
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 19:40
Τοποθεσία: Σέρρες
IRC: dimos
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό monkgr » 14 Μαρ 2011, 09:39

Φυσικὰ καὶ τοὺς χρειαζόμαστε ὅλους, ἀνεξάρτητα ἀπὸ μορφωτικὸ ἐπίπεδο, ἀπὸ ἐνδεχόμενη δυσλεξία ἢ ἄλλο «πρόβλημα». Αὐτὸ δὲν σημαίνει, φυσικά, ὅτι ἐπιβάλλεται εἴτε νὰ χαϊδεύουμε αὐτιὰ εἴτε νὰ σιωποῦμε σὲ στιγμὲς ποὺ ἁρμόζει μιὰ φιλικὴ καὶ συμβουλευτικὴ παρότρυνση.
Εἶναι διαφορετικὸ τὸ «ἄνοιξε κανένα βιβλίο» (ἀκόμα καὶ γιὰ θέματα σχετικὰ μὲ Λίνουξ - βλέπε τὸ περίφημο RTFM ποὺ χρησιμοποιεῖται κατὰ κόρον σὲ ἄλλα φόρα - πόσῳ μᾶλλον γιὰ θέματα ὀρθογραφίας καὶ «σωστῆς» ἔκφρασης) καὶ διαφορετικὸ τὸ «ἀξιοποίησε τὸν ὀρθογράφο ποὺ σοῦ παρέχει ἡ τεχνολογία ποὺ χρησιμοποιεῖς».
Πιστεύω ὅτι τὸ δεύτερο δὲν εἶναι παραπάνω προσβλητικὸ ἀπὸ τὴν κίνηση ἐκείνου ποὺ ζητάει βοήθεια ἀπὸ τὴν κοινότητα (καὶ ἀσφαλῶς ἐν γνώσει του ὅτι ρέπει στὴν ἀνορθογραφία - δὲν μπορεῖ νὰ μὴν τοῦ τὸ ἐπεσήμανε κανένας ἄλλος!) γράφοντας ἀσύντακτα - ἄρα ἀκατάληπτα - καὶ χωρὶς νὰ μπεῖ στὸν κόπο νὰ ἐλέγξει αὐτὰ ποὺ γράφει καὶ ποὺ ὁ αὐτόματος ὀρθογράφος, ἂν εἶναι ἐνεργοποιημένος, τοῦ τὰ κοκκινίζει.
Ἐπειδὴ νομίζω ὅτι θυμᾶμαι τὴν περίπτωση ποὺ ἐπικαλεῖται ὁ Atlantios σχετικὰ μὲ τὴν ἔκπαλαι παρατήρηση τοῦ pros, δὲν εἴχαμε νὰ κάνουμε μὲ «κάτι ἀνορθόγραφο», ἀλλὰ μὲ περίπτωση 25 λαθῶν σὲ 24 λέξεις, καὶ μάλιστα μὲ τόση ἀσυνταξία, ὥστε νὰ μὴ βγαίνει κανένα νόημα.
Ἂν εἶναι νὰ μὴν τολμᾶμε νὰ κάνουμε αὐτὴ τὴν καλοπροαίρετη (ἐπαναλαμβάνω) καὶ φιλικὴ παρατήρηση, τότε καλύτερα νὰ ἐπιτρέψουμε τὰ greeklish. Ἐκεῖ τουλάχιστον γίνονται λιγότερα λάθη!!! ;)
Μήγαρις ἔχω ἄλλο στὸ νοῦ μου, πάρεξ ἐλευθερία καὶ γλῶσσα; (Διονύσιος Σολωμός)

[i][color=#FF0040]Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μόνο LaTeX ┃ Ἀγγλικά: Καλά
Άβαταρ μέλους
monkgr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 26 Μαρ 2009, 21:07
Τοποθεσία: Ρόδος
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό prov83 » 14 Μαρ 2011, 11:34

simosx έγραψε:Δες το φόρουμ dpgr.gr. Εκεί, το 60% των μελών δεν έχει ούτε μια δημοσίευση (σε σύνολο 31000 μελών, μιλάμε για 18.000 μέλη δίχως δημοσίευση για το dpgr.gr). Στο φόρουμ μας το ποσοστό είναι κάπου στο 30%.

Αυτό που πρέπει να δούμε είναι ότι δεν έχουμε γνώση της δυναμικής των φόρουμ, και για να δούμε αν κάποιο πάει καλά ή όχι, πρέπει να το συγκρίνουμε με άλλες παρόμοιες προσπάθειες. Θα ήθελες να αναλάβεις ένα τέτοιο έργο;


Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά τώρα το είδα.
Βασικά με κάλυψε πλήρως η απάντηση του taratatzoum, γιατί όπως προείπα δεν γνωρίζω καθόλου από φόρουμ. Οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος για να κάνω συγκρίσεις. Σε ευχαριστώ για την πρόταση και την εμπιστοσύνη σου.
Σίγουρα το φόρουμ πάει καλά, οπότε θεωρώ πως είναι καλύτερα να επικεντρωθούμε στην πίεση προς την πολιτεία ώστε να υιοθετήσει το ανοικτό λογισμικό παντού. Σε μια τέτοια ενέργεια μπορεί να λάβει μέρος μεγαλύτερο ποσοστό μελών του φόρουμ μας, με την κατάλληλη ενημέρωση τους.

Off topic:
@monkgr,
περιμένω μέρες να μάθω τι έγινε με αυτό(Σιγὰ μὴν περνοῦσε...) το θέμα σου;
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά:Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.04 σε 32bit Acer Travelmate 2492
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Celeron(R) M CPU 420 @ 1.60GHz│ 2GB │Intel 945GM
Άβαταρ μέλους
prov83
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 15:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum

cron