Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό prov83 » 23 Φεβ 2011, 13:13

Ψάχνοντας τα μέλη της κοινότητας και τις δημοσιεύσεις τους, έχω να παρατηρήσω πως κάτι δε πάει καλά με τους αριθμούς. Συμπερασματικά παραθέτω τα εξής στοιχεία:
3199 μέλη - 0 δημοσιεύσεις
0776 μέλη - 1 δημοσίευση
1909 μέλη - έως 9 δημοσιεύσεις

Σύνολο 5884 μελη με έλαχιστη έως καθόλου συμμετοχή. Δηλάδή το 80.37% των μελών του φόρουμ είναι ανενεργό.

Θεωρώ ότι είναι απίθανο όλα αυτά τα παιδιά να έκαναν εγγραφή εάν δε δοκίμασαν το λειτουργικό. Άρα συμπεραίνω ότι είτε δεν αρέσει το λειτουργικό, είτε δεν αρέσουμε εμείς. Αποκλείω την πιθανότητα να συμβαίνουν και τα δύο, διότι το νούμερο της αποχής είναι τρομαχτικό. Έχουμε δοκιμάσει διάφορες ενέργειες προώθησης(marketing, magazine, etc..), αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα δείχνουν(τουλάχιστον σε εμένα) μια τεράστια αποτυχία, γιατί όλα ανακυκλώνονται γύρω μας. Μήπως θα έπρεπε να συγκεντρωθούμε στα του οικού μας και μετά να επεκταθούμε?
Δε γνωρίζω τι φταίει και προτείνω να το βρούμε όλοι μαζί, γιατί είναι κρίμα τόσος χαμένος χρόνος και καλή δουλειά από τους ιδρυτές, τους συνιδρυτές, και τους υπόλοιπους να μην έχει ανταπόκριση.
Αυτά έχω να πω γενικά, πιστεύω ότι πρέπει να βρούμε την αιτία όλοι μαζί, με σκέψη και συζήτηση.

Ευχαριστώ για το χρόνο που θα ξοδέψετε για να διαβάσετε τον προβληματισμό μου
Νικος
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά:Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.04 σε 32bit Acer Travelmate 2492
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Celeron(R) M CPU 420 @ 1.60GHz│ 2GB │Intel 945GM
Άβαταρ μέλους
prov83
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 15:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 23 Φεβ 2011, 18:39

@ Νικος
Κάποιες απλές εξηγήσεις,
υπάρχουν κάποιοι που γράφτηκαν στο φορουμ δύο και τρεις φορές, είτε έχασαν το κωδικό τους είτε οτιδήποτε.
Πολλοί γράφτηκαν τον Μάιο του 2008, από ενθουσιασμό και η τελευταία τους επίσκεψη ήταν το 2008 με 0 posts.
Φυσικό είναι κάποιοι να γράφτηκαν από περιέργεια και μετά να εγκατέλειψαν.
Προτείνω να αποστέλλεται ένα ενημερωτικό mail σε όσους είναι αδρανείς για πέντε χρόνια και εφόσον δεν ανταποκριθούν να διαγράφονται οριστικά.
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό c7p » 23 Φεβ 2011, 19:59

Άρα συμπεραίνω ότι είτε δεν αρέσει το λειτουργικό, είτε δεν αρέσουμε εμείς.

Κοίτα, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, π.χ (μια απο αυτές) πολλά άτομα πήραν την βοήθεια που θέλανε και την κάναν, καλώς ή κακώς (προφανώς το δεύτερο :P ) αυτός είναι ο ρόλος της κοινότητας για αυτούς και δεν θέλουν ή δεν ξέρουν πως να συμμετέχουν σε αυτή.

Έχουμε δοκιμάσει διάφορες ενέργειες προώθησης(marketing, magazine, etc..), αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα δείχνουν(τουλάχιστον σε εμένα) μια τεράστια αποτυχία, γιατί όλα ανακυκλώνονται γύρω μας.

Σε σχέση με άλλες (LoCo) κοινότητες πιστεύω πως έχουμε προσελκύσει (αναλογικά) πολύ περισσότερο κόσμο και πως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, με λίγο googling θα δεις πως είμαστε μπροστά από κοινότητες μεγάλων χωρών, τουλάχιστον αυτό είχα συμπεράνει με μια αναζήτηση που είχα κάνει όταν ήταν έγινε το LoCo Team ReApproval. Τη μόνη LoCo team που ζήλεψα ήταν η Ιταλική που απο τον ιστότοπο τους βλέπεις πως έχουν ρίξει ποιοτική δουλειά και πραγματικά σε προσελκύει.

Μπορεί αυτό που δεν κάναμε καλά να είναι ότι απλώς προωθούμε το Ubuntu ως προϊόν και όχι την ιδέα της κοινότητας και την συμμετοχή σε αυτήν. Ωστόσο αυτό είναι μια εικασία, δυστυχώ μέχρι στιγμής δεν ήμουν παρόν σε κάποια ενέργεια προώθησης του Ubuntu στον "πραγματικό κόσμο" οπότε δεν ξέρω πως γίνεται η προώθηση, τι λένε στον κόσμο κτλ.

Επί αυτού, για μένα δεν πρέπει να αναδεικνύουμε μόνο τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Ubuntu και γενικά του ΕΛ/ΛΑΚ αλλά και την ιδέα της κοινότητας δηλ. την προσφορά στον διπλανό που δεν τον ξέρεις και ίσως να μην τον δεις ποτέ, αν δώσεις βοήθεια μέσω του φόρουμ.
Υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο θέμα "πως μπορώ να προσφέρω στην κοινότητα ;", αν όχι καιρός να το ξεκινήσουμε ;).
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 23 Φεβ 2011, 20:16

Αντιγράφω από άλλο post (sorry που παραπέμπω στον εαυτό μου αλλά μια που ο προβληματισμός υπάρχει, να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου) :
Re: 7000 τα μέλη του forum!

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 16 Ιαν 2011, 08:25
...
Εμένα μου έκανε εντύπωση, φυλλομετρώντας τις σελίδες έτσι όπως είναι (με σειρά χρονολογίας εγγραφής) ότι πάρα πολλών μελών από τα πολύ παλιά (ουσιαστικά τα πρώτα) οι δημοσιεύσεις είναι ... 0 ! Δηλαδή ενώ πολλά μέλη εγγράφηκαν σχεδόν αμέσως με την έναρξη του φόρουμ, δεν έγραψαν ποτέ.

Υπήρξαν και περιπτώσεις βέβαια μελών που εμφανίστηκαν κάποια στιγμή, έκαναν πολλές δημοσιεύσεις έντονα για κάποιο διάστημα (κάποιοι και τετραψήφιες σε αριθμό), και μετά εξαφανίστηκαν μυστηριωδώς. Φυσικά, δεν μπορεί κανείς να γράφει συνεχώς, κάποια στιγμή έρχεται ένας κορεσμός, αλλά από το ζενίθ στο τίποτα, είναι μια απόσταση, ειδικά επειδή δεν πιστεύω πραγματικά ότι άλλαξε κανείς λογισμικό...


O prov83 έβαλε το ερώτημα για το πρώτο. Το ερώτημα για τη δεύτερη παράγραφο όμως πως εξηγείται; Δηλαδή, εντάξει αυτοί που δεν έγραψαν ποτέ τίποτα, αλλά που πήγαν κάτι μέλη με τετραψήφιο αριθμό δημοσιεύσεων (όλοι έχουμε κατά νου εξαφανισμένα μέλη που κάποτε άνοιγαν και δέκα θέματα τη μέρα).
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό Th P » 23 Φεβ 2011, 20:48

prov83 έγραψε:Ψάχνοντας τα μέλη της κοινότητας και τις δημοσιεύσεις τους, έχω να παρατηρήσω πως κάτι δε πάει καλά με τους αριθμούς. Συμπερασματικά παραθέτω τα εξής στοιχεία:
3199 μέλη - 0 δημοσιεύσεις
0776 μέλη - 1 δημοσίευση
1909 μέλη - έως 9 δημοσιεύσεις
Σύνολο 5884 μελη με έλαχιστη έως καθόλου συμμετοχή. Δηλάδή το 80.37% των μελών του φόρουμ είναι ανενεργό.


Η αλήθεια τών αριθμών καί η ερμηνεία τους
νομίζω πώς τα ερωτήματα πού θέτεις πρέπει να έχουν απασχολήσει τά περισσότερα ενεργά μέλη αυτής τής κοινότητας

αλλά τί σημαίνει "ενεργό" μελος?
ποιά μέλη ανήκουν στήν κατηγορία?
Γιά μένα νά μερικά χαρακτητριστικά:
διάθεση, γνώσεις καί χρόνος
πόσα από τά εγγεγραμμένα μέλη τά έχουν?
πολλές φορές υπάρχει η διάθεση, αλλά όχι ο χρόνος καί οι γνώσεις

Πραγματικά πάντως θά είχε μεγάλο ενδιαφέρον να ξέραμε
πόσα από τα εγγεγραμένα μέλη έχουν παραμείνει στο ubuntu,
πόσα πέρασαν σέ άλλη διανομή καί γιατί, καί πόσα επεστρεψαν αποκλειστικά στα windows

υπάρχει καί μία άλλη παράμετρος: κάποιοι πού χρησιμοποιούν ubuntu καί γιά οποιοδήποτε λόγο δέν έγιναν μέλη, παρόλο πού παρακολουθούν τα τής κοινότητας
όπως έχω αναφέρει καί αλλού εγώ προσωπικά γνωρίζω 3 τέτοιες περιπτώσεις

stavrosLinux έγραψε:Προτείνω να αποστέλλεται ένα ενημερωτικό mail σε όσους είναι αδρανείς για πέντε χρόνια και εφόσον δεν ανταποκριθούν να διαγράφονται οριστικά.

Άν είναι εφικτό κάτι τέτοιο ίσως ακόμα καί σε ετήσια ή εξαμηνιαία βάση, σίγουρα θα βοηθούσε στο να υπάρχει κάποια καλύτερη εικόνα τής σύνθεσης τής κοινότητας

c7p έγραψε:Μπορεί αυτό που δεν κάναμε καλά να είναι ότι απλώς προωθούμε το Ubuntu ως προϊόν και όχι την ιδέα της κοινότητας και την συμμετοχή σε αυτήν

εμένα προσωπικά η ιδέα τής κοινότητας ήταν αυτό πού με γοήτεψε από τήν αρχή, καθώς βρήκα βοήθεια καί λύσεις από ανθρώπους πού δέν γνώριζα καί δέν γνωρίζω προσωπικά, καί διέθεσαν τόν χρόνο καί τίς γνώσεις τους ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ, κάτι πού δύσκολα το βρισκεις in the real world.

kzlazy έγραψε:(όλοι έχουμε κατά νου εξαφανισμένα μέλη που κάποτε άνοιγαν και δέκα θέματα τη μέρα).

κορεσμός? αλλαγή διανομής? προστριβές μέσα στήν κοινότητα?

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό Atlantios » 23 Φεβ 2011, 22:56

Επειδή όπως έχω πει και στο θέμα "7000 τα μέλη του forum!" του kzlazy δεν είμαι ενεργό μέλος θα προσπαθήσω να δώσω μια εξήγηση στο παραπάνω.

Το μορφωτικό επίπεδο που υπάρχει στο forum κυρίως από αυτούς που γράφουν και δημιουργούν θέματα είναι πάρα πολύ υψηλό. Για τους περισσότερους εδώ μέσα μπορεί να θεωρείται αυτονόητο ότι κάποιος απλά διαβάζοντας τα θέματα μπορεί κιόλας να τα καταλάβει. Κάτι που σας το λέω εκ των προτέρων δεν συμβαίνει. Μπορεί και η κουτσή Μαρία να έχει σήμερα υπολογιστή όμως από γενικές και ειδικές γνώσεις πάσχει. Κάποια στιγμή διάβασα από έναν συντονιστή δεν θυμάμαι το nick του μια παρατήρηση που έκανε σε κάποιον που είχε γράψει κάτι ανορθόγραφα, να χρησιμοποιεί ορθογράφο. Καταλαβαίνετε ότι τέτοια σχόλια από μόνο τους λειτουργούν αποτρεπτικά για μεγάλη μερίδα ανθρώπων που θα ήθελαν να γράψουν κάτι άλλα φοβούνται την αρνητική κρητική.

Επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια που καθημερινά συναναστρέφομαι με ανθρώπους όλων των κοινωνικών στρωμάτων και μορφωτικών επιπέδων έχω βρει τεχνικές επικοινωνίας μαζί τους. Βασικά ο "μη μορφωμένος" δεν σημαίνει ότι είναι βλάκας και δεν έχει άποψη και σωστή κρίση, απλά δεν μπορεί να την εκφράσει σωστά.

Δεν είναι περίεργο που τα περισσότερα σχόλια που υπάρχουν στο forum είναι με άρτιο και σωστό τρόπο γραμμένα; Που είναι αυτοί που δεν γράφουν και δεν εκφράζονται σωστά;

Τους χρειαζόμαστε;
Τελευταία επεξεργασία από Atlantios και 24 Φεβ 2011, 01:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
[spoiler]⇛ DESKTOP:
1 Panasonic TX - L32E5E 1920 x 1080
2 Ubuntu 13.10 Ελλ. 64 bit
3 Intel Core i7 CPU 860 2.80GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS INC. P7P55D PREMIUM
4 nVidia GF110 [GeForce GTX 560 Ti
5 eth3: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth2: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
Atlantios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 01:45
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό Th P » 23 Φεβ 2011, 23:36

Atlantios έγραψε:Κάποια στιγμή διάβασα από έναν συντονιστή δεν θυμάμαι το nick του μια παρατήρηση που έκανε σε κάποιον που είχε γράψει κάτι ανορθόγραφα, να χρησιμοποιεί ορθογράφο

άν καί τά πράγματα δυστυχώς είναι τραγικά, http://www.vlioras.gr/Philologia/Composition/Analfabitismos.htm

νομίζω ότι καταλαβαίνω σέ ποιό post αναφέρεσαι καί θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί πιστεύω ότι δέν ανήκει στήν παραπάνω κατηγορία,
καί υπάρχουν πραγματικά περιπτώσεις όπου καταλαβαίνεις τί ακριβώς ζητά ο ενδιαφερόμενος μετά από αρκετές ερωτήσεις-απαντήσεις,
χωρίς να τίθεται θέμα αναλφαβητισμού ή μαθησιακών δυσκολιών (τουλάχιστον ορατών).

Atlantios έγραψε: Καταλαβαίνετε ότι τέτοια σχόλια από μόνο τους λειτουργούν αποτρεπτικά για μεγάλη μερίδα ανθρώπων που θα ήθελαν να γράψουν κάτι άλλα φοβούνται την αρνητική κρητική.


καί εδώ θα διαφωνήσω, καθημερινά ανεβαίνουν πολλά ανορθόγραφα post, όπως καί κάποια όπου διαφαίνεται δυσχέρεια έκφρασης, καί νομίζω ότι η κοινότητα τά καταφέρνει πολύ καλά σ`αυτόν τον τομέα

Atlantios έγραψε:Επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια που καθημερινά συναναστρέφομαι με ανθρώπους όλων των κοινωνικών στρωμάτων και μορφωτικών επιπέδων έχω βρει τεχνικές επικοινωνίας μαζί τους. Βασικά ο "μη μορφωμένος" δεν σημαίνει ότι είναι βλάκας και δεν έχει άποψη και σωστή κρίση, απλά δεν μπορεί να την εκφράσει σωστά.


Συμφωνούμε απόλυτα!
έχω τήν ίδια επαγγελματική εμπειρία.

Atlantios έγραψε:Τους χρειαζόμαστε;

σαφώς καί τούς χρειαζόμαστε
ιδιαίτερα λόγω τής δυσκολίας τής επάφής τους με το ΕΛ/ΛΑΚ, θεωρώ διπλό το κέρδος άν κατακτηθεί αυτό το κομμάτι τού πληθυσμού

Φιλικά
Θανάσης Π.
Τελευταία επεξεργασία από Th P και 14 Μαρ 2011, 09:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό pros » 23 Φεβ 2011, 23:36

Atlantios έγραψε:Δεν είναι περίεργο που τα περισσότερα σχόλια που υπάρχουν στο forum είναι με άρτιο και σωστό τρόπο γραμμένα; Που είναι αυτοί που δεν γράφουν και δεν εκφράζονται σωστά;

Τους χρειαζόμαστε;

Η παρατήρηση σου είναι εύστοχη και με βάζει σε σκέψεις...
Και βέβαια χρειάζονται όλοι! Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να βελτιώσουμε το κλίμα;

Προσωπικά εκνευρίζομαι από την ελλιπή ή κακή διατύπωση ή την λανθασμένη ορθογραφία, αλλά δεν αποφεύγω ν' απαντήσω σε τέτοια ερωτήματα. Μόνο όταν οι ερωτήσεις είναι ελλιπείς ή είναι δύσκολο να κατανοήσει κάποιος το ερώτημα λόγω κακής διατύπωσης υπάρχει πραγματικό πρόβλημα!

Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να έχω κάνει και κάποιες από τις παρατηρήσεις για χρήση ορθογράφου, που αναφέρεις.
Εδώ ολόκληρο θέμα με σκοπό την παρότρυνση για μελέτη της γραμματικής έκανα παλιότερα...
viewtopic.php?f=7&t=6779
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό Atlantios » 24 Φεβ 2011, 00:56

αχαχαχα λυπάμαι δεν ήθελα να σε θίξω pros, το σχόλιο που ανάφερα δεν αφορούσε καν εσένα. Τελικά το βρήκα ποιος ήταν και δεν έχει καμία σημασία να πω το nick του. Όπως είπες απλά προβληματίστηκα σε καμμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλω κάποιον.

Th P έγραψε:καί εδώ θα διαφωνήσω, καθημερινά ανεβαίνουν πολλά ανορθόγραφα post, όπως καί κάποια όπου διαφαίνεται δυσχέρεια έκφρασης, καί νομίζω ότι η κοινότητα τά καταφέρνει πολύ καλά σ`αυτόν τον τομέα


όταν λέω ότι δεν υπάρχουν ανορθόγραφα ή σωστά συνταγμένα post δεν κυριολεκτώ. Αρκεί να κάνει κάποιος τον κόπο να ρίξει μια ματιά στα άλλα ελληνικά φόρουμ και να τα συγκρίνει με το δικό μας για να καταλάβει.

Th p μερικές φορές άθελα μας και θέλοντας να εξηγήσουμε κάτι χρησιμοποιούμε λέξεις, εκφράσεις αλλά και έννοιες που για μερικούς είναι απόλυτα φυσιολογικές για κάποιους άλλους όμως είναι γρίφοι.

Είναι τέχνη εξυπνάδα και μόρφωση να μπορεί κάποιος να μιλά και να γράφει απλά σωστά και κατανοητά.

Μπορεί να κάνω λάθος σ' αυτά που λέω, μπορεί και όχι, συζήτηση κάνουμε.
[spoiler]⇛ DESKTOP:
1 Panasonic TX - L32E5E 1920 x 1080
2 Ubuntu 13.10 Ελλ. 64 bit
3 Intel Core i7 CPU 860 2.80GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS INC. P7P55D PREMIUM
4 nVidia GF110 [GeForce GTX 560 Ti
5 eth3: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth2: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
Atlantios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 01:45
Εκτύπωση

Re: Στοιχειώδης έρευνα για τα μέλη της κοινότητας

Δημοσίευσηαπό prov83 » 24 Φεβ 2011, 01:19

Πρόσφατα ξαναδιάβασα το 5ο τεύχος του ubuntistas, όπου μου έκανε εντύπωση μία ερώτηση -στη συνέντευξη που έγινε στον 2ο(?) στην ιεραρχία της canonical- η οποία έθιγε την μεριτοκρατική στάση του φόρουμ. Βασικά ενοχλήθηκα, δεν εντυπωσιάτηκα, γιατί αν οι δημοσιεύσεις μου είναι αυτές, που βαρύνουν την γνώμη μου τότε το “χάσαμε το κορμί, πατριώτη”. Με τη χρηση του όρου της μεριτοκρατίας εύχομαι να εννοούσατε γνώσεις, όπου δε μπορώ και δε θελώ να διαφωνήσω. Οι γνωστικοί πρέπει να είναι μπροστά με κάθε τρόπο.

Η εισαγωγή μου είναι μεγάλη και, ίσως, ολίγον άσχετη με το θέμα, αλλά θέλω να θίξω τον πουριτανισμό του φόρουμ ο οποίος είναι αρκετά ενοχλητικός, όχι μόνο στους νέους αλλά και στους παλιούς. Δεν είπαμε να γίνουμε τσίρκο, λιγότερη όμως λογοκρισία δεν θα έβλαπτε κανέναν.

@kzlazy, δεν είμαι μέλος σε κανένα άλλο φόρουμ και δε γνωριζω τι συμβαίνει με τα μέλη(ενεργά και μη). Διαβάζοντας λοιπόν το θέμα που προανέφερες, κατάλαβα ότι πρέπει να χαίρομαι που αυξάνονται τα μέλη. Δυστυχώς χάρηκα μόνο με την ανησυχία σου. Δε πιστεύω δηλαδη ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, πιστεύω δε, ότι οι χιλιάδες εγγεγραμμένοι του 2008 το έχουν παρατήσει τελείως για πολλούς και ποικίλους λόγους. Κάπως πρέπει να τους πλησιάσουμε και να τους δείξουμε τα καλά των καινούργιων διανομών και τη νέα, αρκετά ικανοποιητική, οργανωτική δομή της κοινότητας μας. Γιατί πάνω από κάθε λειτουργικό, είναι η κοινότητα(για εμένα) και η εξαιρετική δουλειά που έχει γίνει από πολλά μέλη.
Th P έγραψε: stavrosLinux έγραψε:Προτείνω να αποστέλλεται ένα ενημερωτικό mail σε όσους είναι αδρανείς για πέντε χρόνια και εφόσον δεν ανταποκριθούν να διαγράφονται οριστικά.


Άν είναι εφικτό κάτι τέτοιο ίσως ακόμα καί σε ετήσια ή εξαμηνιαία βάση, σίγουρα θα βοηθούσε στο να υπάρχει κάποια καλύτερη εικόνα τής σύνθεσης τής κοινότητας

+1 από εμένα
Atlantios έγραψε:Επειδή όπως έχω πει και στο θέμα "7000 τα μέλη του forum!" του kzlazy δεν είμαι ενεργό μέλος θα προσπαθήσω να δώσω μια εξηγήσω στο παραπάνω.

Το μορφωτικό επίπεδο που υπάρχει στο forum κυρίως από αυτούς που γράφουν και δημιουργούν θέματα είναι πάρα πολύ υψηλό. Για τους περισσότερους εδώ μέσα μπορεί να θεωρείται αυτονόητο ότι κάποιος απλά διαβάζοντας τα θέματα μπορεί κιόλας να τα καταλάβει. Κάτι που σας το λέω εκ των προτέρων δεν συμβαίνει. Μπορεί και η κουτσή Μαρία να έχει σήμερα υπολογιστή όμως από γενικές και ειδικές γνώσεις πάσχει. Κάποια στιγμή διάβασα από έναν συντονιστή δεν θυμάμαι το nick του μια παρατήρηση που έκανε σε κάποιον που είχε γράψει κάτι ανορθόγραφα, να χρησιμοποιεί ορθογράφο. Καταλαβαίνετε ότι τέτοια σχόλια από μόνο τους λειτουργούν αποτρεπτικά για μεγάλη μερίδα ανθρώπων που θα ήθελαν να γράψουν κάτι άλλα φοβούνται την αρνητική κρητική.

Επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια που καθημερινά συναναστρέφομαι με ανθρώπους όλων των κοινωνικών στρωμάτων και μορφωτικών επιπέδων έχω βρει τεχνικές επικοινωνίας μαζί τους. Βασικά ο "μη μορφωμένος" δεν σημαίνει ότι είναι βλάκας και δεν έχει άποψη και σωστή κρίση, απλά δεν μπορεί να την εκφράσει σωστά.

Δεν είναι περίεργο που τα περισσότερα σχόλια που υπάρχουν στο forum είναι με άρτιο και σωστό τρόπο γραμμένα; Που είναι αυτοί που δεν γράφουν και δεν εκφράζονται σωστά;

Τους χρειαζόμαστε;

Τι να σου πώ?Ότι έχεις δίκιο? Το ξέρεις άλλωστε.

Off topic:
pros έγραψε:Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να έχω κάνει και κάποιες από τις παρατηρήσεις για χρήση ορθογράφου, που αναφέρεις.
Εδώ ολόκληρο θέμα με σκοπό την παρότρυνση για μελέτη της γραμματικής έκανα παλιότερα...
viewtopic.php?f=7&t=6779

Θυμάμαι πως μου είχε κακοφανεί αυτή σου η ενέργεια, αλλά μπράβο σου που έχεις την ωριμότητα να κρύβεις τον εκνευρισμό σου όταν βοηθάς σε τέτοια θέματα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά:Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.04 σε 32bit Acer Travelmate 2492
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Celeron(R) M CPU 420 @ 1.60GHz│ 2GB │Intel 945GM
Άβαταρ μέλους
prov83
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 15:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum