Παρατηρήσεις στήν αναζήτηση θεμάτων στο forum

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Παρατηρήσεις στήν αναζήτηση θεμάτων στο forum

Δημοσίευσηαπό Th P » 15 Μαρ 2011, 15:03

Καλησπέρα στήν κοινότητα

Ψάχνοντας στο forum για να συγκεντρώσω δημοσιεύσεις με θέμα την φωτογραφία οι οποίες βρίσκονται διάσπαρτες σε διάφορες ενότητες,
έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις
τη στιγμή που γράφω ο συνολικός αριθμός των δημοσιεύσεων είναι 172982 και ο αριθμός των θεμάτων 15673
η αναζήτηση σε τόσο μεγάλο αριθμό δεν είναι και τόσο εύκολη (και δεν αναφέρομαι στη δική μου αναζήτηση τόσο, πού αφορά σχετικά λίγες δημοσιεύσεις)
άν λάβουμε υπ`όψει το γεγονός ότι τουλάχιστον όσον αφορά τον τίτλο, πολλές φορές δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση πού ακολουθεί

επίσης δέν είναι λίγες οι φορές πού το ίδιο θέμα επαναλαμβάνεται

ακόμα η προσπάθεια αναζήτησης με βάση τις υπάρχουσες ενότητες είναι πολλές φορές ελλιπής αφού υπάρχουν συζητήσεις με παρόμοιο θέμα, αλλά βρίσκονται σε διαφορετικές υποενότητες

θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για να βελτιώσουμε την κατάσταση?

Ίσως θά μπορούσε να γίνει προσπάθεια εκπαίδευσης των μελών για να ανεβάζουν το θέμα στην κατάλληλη ενότητα και κυρίως με σωστά διατυπωμένο τίτλο,
για ένα θέμα κάθε φορά και όχι προσπαθώντας να λύσουν πολλαπλά διαφορετικά προβλήματα μέσα από μία δημοσίευση,
(γεγονός κατανοητό, αν σκεφτούμε ότι ο νέος χρήστης "καίγεται" για να βρεί λύσεις-και η δική μου 1η δημοσίευση ήταν διπλό θέμα, αφορούσε wireless και touchpad)
όπως επίσης να τονίζεται περισσότερο η αναζήτηση γιά ήδη λυμένα προβλήματα ώστε να αποφεύγονται οι επαναλήψεις

από την άλλη πλευρά, μία προσπάθεια δημιουργίας υποκατηγοριών και επαναταξινόμησης θεμάτων είναι τεράστιο έργο πού θα απαιτούσε τη συμμετοχή πολλών μελών εθελοντών πού θα αφιερώσουν πολύ χρόνο
και αφετέρου μία υπερβολική κατηγοριοποίηση πιθανώς κάποιες φορές να δημιουργεί επιπλέον προβλήματα ώς πρός τή σωστή ταξινόμηση, άν ένα θέμα μπορεί να ταξινομηθεί εξίσου καλά, σε δύο διαφορετικές ενότητες

ποιά είναι η γνώμη σας?

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Παρατηρήσεις στήν αναζήτηση θεμάτων στο forum

Δημοσίευσηαπό Th P » 16 Μαρ 2011, 10:53

Δείτε για παράδειγμα εδώ:
viewtopic.php?f=4&t=17409
Το μέλος "ουρλιάζει" για βοήθεια, ο τίτλος πού δίνει δεν μπορεί να κατατάξει τή δημοσίευση σε καμία κατηγορία σε περίπτωση αναζήτησης δημοσιεύσεων
και παράλληλα δεν παρέχει καμία πληροφορία που να αφορά το πρόβλημά του

εδώ:
viewtopic.php?f=4&t=17404
υπάρχει πάλι ο πολύ γενικός τίτλος, που θα μπορούσε να είναι σαφέστερος με copy-paste από το σώμα τής δημοσίευσης: "προβλήματα μετά την τελευταία αναβάθμιση"

εδώ:
viewtopic.php?f=39&t=16716
ο τίτλος είναι γενικός, τη δημοσίευση συνεχίζει άλλο μέλος με διαφορετικό πρόβλημα
καί κάποια στιγμή ποστάρουν ταυτόχρονα: viewtopic.php?f=39&t=16716&start=50#p175533

Ίσως θα μπορούσε να υπάρχει στη διάθεση των συντονιστών τυποποιημένο μήνυμα πού να αποστέλλεται σε ανάλογες περιπτώσεις,
το οποίο θα μπορούσε για παράδειγμα να λέει εκτός από την προτροπή για προσεκτική ανάγνωση των οδηγιών προς νεοεισερχόμενους και κάτι τέτοιο:
Aπαραίτητη προϋπόθεση για την παροχή βοήθειας είναι η σωστή διατύπωση τού τίτλου, η προσεκτική περιγραφή του προβλήματος και ο περιορισμός τής αναφοράς προβλημάτων σε ένα ανά δημοσίευση και στην κατάλληλη ενότητα, για την καλή λειτουργία του forum.
Μία σωστά διατυπωμένη-ταξινομημένη δημοσίευση,
δεν αποτελεί μόνο τη βάση τής λύσης τού προβλήματός σου,
αλλά και πηγή βοήθειας για άλλα μέλη με πιθανό όμοιο μελλοντικό πρόβλημα.
Παράκληση προς τα μέλη που θέλουν να βοηθήσουν να το κάνουν μετά τις προτεινόμενες διορθώσεις

ώστε τα μέλη πού θέλουν να βοηθήσουν αφού δουν το μήνυμα να περιμένουν πρώτα να δουν και τις ανάλογες αλλαγές πριν βοηθήσουν?

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum