Ιδέα για επίλυση προβλημάτων

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Θεωρείτε την ιδέα καλή;

Ναι
2
50%
Όχι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΔΞ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΔΑ
2
50%
ΕΠΣΓ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΔΜΧΡΝ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 4

Ιδέα για επίλυση προβλημάτων

Δημοσίευσηαπό lucinos » 04 Σεπ 2011, 06:20

Η άποψή μου είναι ότι σε ένα πολύ ανοικτό φόρουμ όπως αυτό είναι αδύνατον να καταφέρεις να κάνεις τον κάθε νέο που μπαίνει μέσα να ζητήσει με σωστό τρόπο βοήθεια. Όσο καλούς οδηγούς και να έχεις φτιάξει μια ικανοποιητική συμμόρφωση μπορεί να γίνει μόνο αν το ποσοστό τών νέων πέσει και πιστεύω ότι το φόρουμ αυτό δεν έχει αυτόν τον σκοπό. Από την άλλη θέλουμε να μην παρεμβάλλονται προβλήματα που δεν ικανοποιούν κάποια στάνταρ στον τρόπο που ζητείται η βοήθεια για την καλύτερη εξυπηρέτηση όλων, και αυτών που θέλουν να βοηθήσουν, και αυτών που θέλουν να βοηθηθούν είτε ψάχνοντας κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα με το δικό τους, είτε αποκτώντας τις καλύτερες προϋποθέσεις για να πάρουν μια καλή απάντηση. Η ιδέα μου κατ αρχήν είναι να μπουν όλοι, και οι αρχάριοι στο λίνουξ, στην λογική να βοηθούν τούς άλλους, όχι απαραίτητα στην επίλυση τού προβλήματός τους καθαυτή αν δεν μπορούν αλλά κατ αρχήν στο να τούς βοηθήσουν να εκθέσουν το πρόβλημά τους σωστά.

Πιο συγκεκριμένα η ιδέα είναι να δημιουργηθεί ένας τομέας για την επίλυση προβλημάτων στον οποίο να κατευθύνονται ιδιαιτέρως οι αρχάριοι για να ζητήσουν οποιουδήποτε είδους βοήθεια. Το πρόβλημά τους μπορεί να είναι τετριμμένο και να μπορεί να απαντηθεί ακόμα και από έναν αρχάριο σε κάθε άλλη περίπτωση κατ´ αρχήν θα βοηθιούνται να εκθέσουν καλά το πρόβλημα πχ με κατάλληλο τίτλο, με καλή περιγραφή τού συστήματος και ιστορικό τού προβλήματος. Οποιοδήποτε μη τετριμμένο πρόβλημα που πιάνει κάποια ικανοποιητικά στάνταρ στην έκθεσή του θα μεταφέρεται σε μια πιο κατάλληλη ενότητα.

Δεν θα απαγορεύεται να ποστάρει κάποιος απευθείας σε εξειδικευμένο τομέα αλλά θα απαιτείται να έχει μια ποιότητα οποιαδήποτε έκκληση βοήθειας που δεν πιάνει κάποια στάνταρ θα μεταφέρεται με συνοπτικές διαδικασίες στον προηγούμενο τομέα (μέχρι να αποκτήσει ικανοποιητική ποιότητα)

Επίσης:
α) καταργήστε τον κανόνα με την υπογραφή. Είναι παράλογο να ζητείται από τον κάθε χρήστη να έχει σαν υπογραφή τα στοιχεία τού μηχανήματός του. Όταν ζητάει βοήθεια κάποιος εκεί και μόνο εκεί χρειάζεται να βάλει τα στοιχεία, και μόνο τα σχετικά στοιχεία. Η υπογραφή εξάλλου μπορεί να μην αναφέρεται καν στο μηχάνημα που έχει το πρόβλημα. Το προγραμματάκι που φτιάχνει την υπογραφή είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για να βοηθήσει κάποιον να εκθέσει καλά τα στοιχεία του όποιος όμως δεν κατανοεί γιατί πρέπει να το βάλει στην υπογραφή του είναι απολύτως δικαιολογημένος και όποιος ζητάει από κάποιον να βάλει τα στοιχεία του στην υπογραφή του για να δώσει βοήθεια (ανεξαρτήτως αν τα έβαλε τελικά στο ποστ που ζητάει βοήθεια) είναι απλώς ένας μεγάλος κόπανος που δεν έχει καμμία διάθεση να βοηθήσει.

β) Στην αρχική σελίδα τού φόρουμ οι τομείς hardware και software πιάνουν υπερβολικά πολύ χώρο κατά την προσωπική μου άποψη. Θα ήταν χρήσιμη μια διαφορετική διάρθρωση. Ιδιαίτερα πιστεύω ότι τα περισσότεροι από αυτούς τούς τομείς θα ήταν καλό να μπουν σαν υποκατηγορίες (φεύγοντας έτσι από την αρχική σελίδα) Αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη θα βελτιώσει την χρηστικότητα τής αρχικής σελίδας αλλά επιπλέον συνδυάζεται καλά και με την ιδέα που πρότεινα καθώς πρέπει να ατονίσουν κάπως οι εξειδικευμένοι τομείς ώστε να μην κατευθύνεται εκεί ο κάθε νέος που ζητάει βοήθεια.

γ) Αν κάποιος παλιός ζητήσει με άσχημο τρόπο βοήθεια το βρίσκω απολύτως λογικό, ίσως και χρήσιμο (για να συμμορφωθεί επιτέλους) να εισπράξει άσχημη αντιμετώπιση (δεν εννοώ φυσικά βρισίδι :lol: ) Αλλά πρέπει να υπάρχει απέραντη υπομονή απέναντι στούς νέους. Να μην αποπαίρνονται επειδή ζητάνε βοήθεια με χαζό τίτλο ή για κάτι στοιχειώδες (πράγμα που δείχνει ότι δεν έψαξαν μόνοι τους όσο θα όφειλαν). Θέλει λίγο χρόνο για να μάθει κάποιος να ψάχνει και μόνος του και επιπλέον η περισσότερη βοήθεια είναι στην αγγλική γλώσσα.
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Προσωπική άποψη

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 04 Σεπ 2011, 09:30

Για τη νέα ενότητα που αναφέρεις , Απο ότι κατάλαβα θα είναι σαν μια ενότητα αποκλειστικά για αρχάριους (;) . Ποιός σου είπε εσένα ότι ο αρχάριος θα ξέρει ότι πρέπει να ποστάρει μόνο σε εκείνη την ενότητα ;
Έχω την εντύπωση ότι το αναφέρεις αυτό για να μείνει το υπόλοιπο φόρουμ "καθαρό" με οδηγούς αλλά και συζητήσεις ή επιλύσεις προβλημάτων που πληρούν όλες τις προδιαγραφές (σωστή ερώτηση , απαντήσεις και τελική επίλυση του προβλήματος )
Προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να γίνει αυτή η επιπλέον ενότητα που αναφέρεις , περισσότερο νομίζω θα περιπλέξει τα πράγματα . Αν κάτι δεν πληρεί τις προδιαγραφές ή δεν έχει σωστό τίτλο ή είναι greeklish κλπ κλπ επεμβαίνουμε οι συντονιστές και το διορθώνουμε !! Επίσης αν κάτι είναι spamm πάει στα σκουπίδια κλπ

α)Έπειτα για την υπογραφή νομίζω είναι καλό να υπάρχει. Στην υπογραφή βάζουμε το μηχάνημα που χρησιμοποιούμε καθημερινά ως επι το πλείστον . Αν παρατηρήσεις μερικοί έχουν στην υπογραφή τους περισσότερα απο ένα μηχανήματα . Η υπογραφή βοηθάει μερικές φορές να δίνονται απαντήσεις χωρίς να γίνονται περιττά ποστς μόνο και μόνο για να ρωτήσουμε τι κάρτα γραφικών έχει ή λειτουργικό κλπ κλπ . Παρ'όλα αυτά δεν σε υποχρεώνει κανείς να βάλεις την υπογραφή σου με το μηχάνημα σου . Απλά αν το κάνεις εσένα ίσως θα διευκολύνει στο μέλλον αν έχεις κάποιο πρόβλημα . Έπειτα με το script πλέον η υπογραφή είναι υπόθεση 2 δευτερολέπτων και αμέσως τα στέλνει στο φόρουμ . Δεν είναι τίποτα το χρονοβόρο .
Αν κάποιος έχει πρόβλημα σε μηχάνημα που δεν είναι της υπογραφής του μπορεί πάλι με το σκρίπτ να μας δώσει τα χαρακτηριστικά του Εικόνα

β)Οι τομέις Hardware είναι έτσι για να φαίνονται με τη μια στον μέσο χρήστη . Δε γίνεται να κάνεις συγχώνευση για παράδειγμα το "Κάρτες Γραφικών / Εικόνα" με το "Κάρτες Δικτύου (Ethernet, WiFi, Bluetooth) / Internet " ή οποιοδήποτε αλλο . Ειναι ανεξάρτητα κομμάτια . Επειτα αν τα βάλεις σαν υποενότητες απλά θα έχεις καταφέρει να δημιουργησεις μια ενότητα που μέσα της θα έχει τα πάντα όλα αχταρμά ανακατεμένα . Εγω πιστεύω ότι είναι καλά έτσι όπως είναι . Αυτό που θα πρότεινα εγω είναι να γίνει συγχώνευση κάποιων ίσως ενοτήτων στο Timeout (πχ το "περι ανέμων" με το "Put the FUN back " ) για να μικρύνει το μέγεθος του φόρουμ

γ)Σε αυτό συμφωνώ απολύτως , αλλά δε νομίζω ότι έχει ποτέ αποπάρει κανείς κανένα νέο εδώ μέσα . Ίσα ίσα τα πιο έμπειρα μέλη (simosx,the_eye,pros,Qdata,vagrale,medigeek κλπ συγνώμη αν ξεχνάω κανέναν ) δείχνουν πολύ υπομονή στα προβλήματα τους και παρ'ότι μερικές ερωτήσεις είναι ελλιπείς όπως αναφέρεις παρ'όλα αυτά βοηθάνε και προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα τους μερικές φορές και από τα συμφραζόμενα για να μην τους απογοητεύσουν ή να μην τους κουράσουν ζητώντας τους περισσότερες πληροφορίες και αγανακτήσουν με το Ubuntu ( οι αρχάριοι κουράζονται όταν τους ζητάς ένα κάρο πράγματα . Ο αρχάριος θέλει να βρεί τη λύση στο πρόβλημα του χωρίς πολλά πολλά .. στο μέλλον ίσως ασχοληθεί κιόλας βαθύτερα) . Προσωπικά αυτό το κλίμα εμένα με αιχμαλώτισε σε αυτό το φόρουμ . Μπήκα πριν 1-2 χρόνια εντελώς αρχάριος και χάριν αυτης της υπομονής και βοήθειας που μου προσέφεραν τα μέλη μπήκα στη λογική του ΕΛ/ΛΑΚ και το φόρουμ γενικότερα .. και έχω πολλά ακόμα να μάθω :)

Υγ : Τα ΕΠΣΓ ΔΜΧΡΝ που έχεις στη ψηφοφορία τι είναι ; :problem:
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: Ιδέα για επίλυση προβλημάτων

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 04 Σεπ 2011, 09:36

ALdaperan έγραψε:Υγ : Τα ΕΠΣΓ ΔΜΧΡΝ που έχεις στη ψηφοφορία τι είναι ;

Μαντεύοντας ... ;)
Εχει Πολλή Σημασία Γαμ...το ;
Δεν Μας Χ...ζεις Ρε Νταλάρα ;
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Ιδέα για επίλυση προβλημάτων

Δημοσίευσηαπό lucinos » 04 Σεπ 2011, 09:52

Ξαναλέω: Αυτός που δεν ξέρει θα πάει εκεί γιατί αυτός ο τομέας θα φαίνεται καλύτερα. Αυτός που θα κάνει τον ελάχιστο κόπο να ψάξει να βρει τον σωστό τομέα ο οποίος θα είναι έτσι η διάρθρωση τού φόρουμ ώστε να είναι πάντα υποκατηγορία, το πιθανότερο είναι ότι θα ποστάρει και με καλό τρόπο. Επίσης η ιδέα είναι ότι θα είναι κυρίως για αρχάριους αλλά δεν είπα ότι θα είναι αποκλειστικά για αρχάριους. Ο καθένας είναι άσχετος σε διαφορετικά θέματα και μπορεί να θέλει μια γρήγορη γνώμη για κάτι.

α) διαφωνώ. Αν κάποιος έχει κάποια ανάγκη θα πρέπει να πει απλώς τα στοιχεία που χρειάζονται. Δεν χρειάζεται κανένα επιπλέον ποστ. Αν κάποιος βοηθιέται να τα έχει στην υπογραφή για να μην τα ψάχνει ο ίδιος δικαίωμά του, αλλά αυτό είναι βοήθεια προς τον ίδιο και μόνο στον ίδιο και όχι σε αυτόν που θέλει να τον βοηθήσει. Επίσης υπάρχουν άτομα που κάνανε το λάθος να ζητήσουν βοήθεια σε κάτι και λάβανε απάντηση από έμπειρο χρήστη τού φόρουμ να φτιάξουν την υπογραφή τους για να φαίνονται τα στοιχεία τους. Ποστάρανε τα στοιχεία που έβγαλε το πρόγραμμα και λάβανε απάντηση, όχι να τα βάλουν στην υπογραφή τους. Τα βάλανε στην υπογραφή τους ξεχνώντας από λάθος στο κόπυ μια γραμμή ενδεχομένως μάλιστα άσχετη με το πρόβλημα και λάβανε απάντηση να βάλουν σωστά την υπογραφή τους. Χρήσιμη απάντηση οποιουδήποτε είδους (όχι απαραίτητα την λύση) εννοείται ποτέ δεν έλαβαν. Μην μού πεις ότι αυτός είναι καλός τρόπος αντιμετώπισης;

β) Δεν μιλώ για συγχώνευση. Μέσα οι τομείς μπορούν να έχουν υποκατηγορίες. Γιατί θα πρέπει να είναι στην πρώτη σελίδα;
Τελευταία επεξεργασία από lucinos και 04 Σεπ 2011, 09:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Ιδέα για επίλυση προβλημάτων

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 04 Σεπ 2011, 09:53

μήπως θα έπρεπε να βάζετε τις ψηφοφορίες σε μια υποενότητα που να λέγεται Ψηφοφορίες και να έχετε διάφορες ψηφοφορίες.
Για να μην χάνετε την μπάλα.
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

Re: Ιδέα για επίλυση προβλημάτων

Δημοσίευσηαπό lucinos » 04 Σεπ 2011, 09:54

fkol k4 έγραψε:
ALdaperan έγραψε:Υγ : Τα ΕΠΣΓ ΔΜΧΡΝ που έχεις στη ψηφοφορία τι είναι ;

Μαντεύοντας ... ;)
Εχει Πολλή Σημασία Γαμ...το ;
Δεν Μας Χ...ζεις Ρε Νταλάρα ;


Είσαι πολύ καλός στις μαντεψιές! Δεν επιβεβαιώνω όμως τίποτα.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Ιδέα για επίλυση προβλημάτων

Δημοσίευσηαπό medigeek » 04 Σεπ 2011, 09:59

lucinos έγραψε:α) καταργήστε τον κανόνα με την υπογραφή. Είναι παράλογο να ζητείται από τον κάθε χρήστη να έχει σαν υπογραφή τα στοιχεία τού μηχανήματός του. Όταν ζητάει βοήθεια κάποιος εκεί και μόνο εκεί χρειάζεται να βάλει τα στοιχεία, και μόνο τα σχετικά στοιχεία.

Η υπογραφή είναι συνήθως γενικές πληροφορίες για το μηχάνημα στο οποίο εγκαταστάθηκε το ubuntu. Μπορεί να μην το θεωρείς σημαντικό, αλλά εμένα μου λύνει τα χέρια, δεν πρέπει να περιμένω από τον χρήστη να επαναλάβει τη διαδικασία κάθε φορά. Και το καλύτερο είναι ότι δεν επαναλαμβάνω τον εαυτό μου κάθε φορά που θα θελήσω να βοηθήσω κάποιο άτομο.
Αν δεν αναφέρεται πλέον στον υπολογιστή της υπογραφής, μπορεί είτε να το αλλάξει είτε να το τονίσει, κάτι που αργά ή γρήγορα θα φανεί στη συζήτηση.
Και δεν είναι μόνο αυτό, ξέροντας το επίπεδο των γνώσεων του χρήστη, υπάρχει η δυνατότητα να παρουσιάσεις τη λύση ανάλογα με το επίπεδο του καθενός. Για παράδειγμα, ξέροντας ότι το άτομο γνωρίζει αγγλικά, του παραθέτω ένα σύνδεσμο που έχει αγγλικό οδηγό/tutorial.

lucinos έγραψε:όποιος όμως δεν κατανοεί γιατί πρέπει να το βάλει στην υπογραφή του είναι απολύτως δικαιολογημένος

Μήπως πρέπει να εξηγήσουμε στο χρήστη την ανάγκη της υπογραφής αντί να την καταργήσουμε;

lucinos έγραψε:όποιος ζητάει από κάποιον να βάλει τα στοιχεία του στην υπογραφή του για να δώσει βοήθεια (ανεξαρτήτως αν τα έβαλε τελικά στο ποστ που ζητάει βοήθεια) είναι απλώς ένας μεγάλος κόπανος που δεν έχει καμμία διάθεση να βοηθήσει.

Είσαι απολύτως σίγουρος πως ζητήθηκε η υπογραφή χωρίς λόγο; Αλλιώς, δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου σ' αυτό. :)

lucinos έγραψε:γ) Αν κάποιος παλιός ζητήσει με άσχημο τρόπο βοήθεια το βρίσκω απολύτως λογικό, ίσως και χρήσιμο (για να συμμορφωθεί επιτέλους) να εισπράξει άσχημη αντιμετώπιση (δεν εννοώ φυσικά βρισίδι :lol: )

Νομίζω είχαμε παλιά ένα τέτοιο θέμα: http://markmail.org/message/qeuqfnhafagscett
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Ιδέα για επίλυση προβλημάτων

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 04 Σεπ 2011, 10:26

@lucinos
Μπορώ να καταλάβω την λογική της πρότασής σου . Συμφωνώ και με το δικό σου σκεπτικό και με αυτό του Th.P στο παρόμοιο τόπικ.
Συμφωνώ όμως επίσης και με τις απόψεις του The eye και όσων θεωρούν "πλεονασμό" άλλη μια τέτοια ενότητα .
Γι αυτό και δεν έχω ψηφίσει κάτι ως τώρα σε κανένα από τα 2 threads.

Νομίζω πάντως , πως ό,τι και να οργανώσει το forum , πάλι ο νεοεισερχόμενος αρχάριος με πρόβλήμα θα κάνει αόριστη ερώτηση χωρίς να δώσει επαρκή στοιχεία . Λογικό φυσικά , αλλιώς μάλλον δεν τον χαρακτηρίζεις αρχάριο . Το άγχος που σου δημιουργεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις επίσης συμβάλλει σε αυτό .
Εκεί που με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο είναι στο θέμα της υπογραφής .
Παράδειγμα :
-Όταν πρωτομπήκα στο forum , ευτυχώς είχα την ψυχραιμία να ψάξω λίγο πρώτα . Βλέποντας στις υπογραφές των περισσότερων περιγραφή hardware , σκέφτηκα "μα καλά , τι ψωνάρες είναι , διαφημίζουν τους υπολογιστές τους";
Λίγο μετά κατάλαβα , αλλά μόνο μετά από διάβασμα σε απαντήσεις θεμάτων .
Ίσως θα έπρεπε να αλλάξει λιγάκι το κείμενο του συντονιστικού μηνύματος σε κάτι πιο "παραινετικό" . Το να μην σου δουλεύει κάτι είναι αρκετό για να σε κάνει να δεις το φτιάξιμο της υπογραφής σαν επιπρόσθετη αγγαρεία . Από την άλλη είναι απαραίτητο , γιατί αν πάρεις τηλέφωνο στο συνεργείο και πεις απλά στον μάστορα "το αυτοκίνητό μου χάλασε τί να κάνω" θα σε βρίσει ή θα σου απαντήσει "πέτα το και πάρε άλλο" και θα έχει και δίκιο .

Για το troubleshooting είναι πολύ δυνατό εργαλείο , αλλά δεν φαίνεται παρά μόνο σε εμάς που ξέρουμε το layout του forum .Ίσως αν έμπαινε μόνο του στην δεξιά μεριά της σελίδας και με bold γραμματοσειρά να ξεχώριζε καλύτερα .
Επίσης , όσο καλό και να είναι , αν δεν το προτείνουμε κι εμείς πάει χαμένο . Ο αρχάριος που να το σκεφτεί ;
Ας γίνει και ένα thread (όχι ολόκληρη υποενότητα) , όπου όποιο μέλος συμμετέχει σε λυμενο θέμα (είτε αυτός που είχε το πρόβλημα είτε αυτός που το έλυσε) , να κάνει ένα ποστ με ένα link στη λύση ώστε να ενσωματώνεται αυτή κάποια στιγμή στο troubleshooting . Επειδή δε δεν ξέρουν οι πάντες Αγγλικά , καλό θα ήταν να προστεθεί και κάτι Ελληνόγλωσσο στον τίτλο του .

Προς το παρόν δεν ψηφίζω σε κανένα από τα 2 polls , δηλώνω αναποφάσιστος και θα περιμένω και άλλες απόψεις .

ΥΓ . Σόρυ αν έκανα λάθος στις μεταφράσεις στο πρώτο μου ποστ , αν ναι , please πες μου τις σωστές έστω και σε pm . Ειδικά αυτό το ΕΠΣΓ με παίδεψε αρκετά :wave:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Ιδέα για επίλυση προβλημάτων

Δημοσίευσηαπό Th P » 04 Σεπ 2011, 10:49

Φίλε lucinos
κατ`αρχάς θέτεις σε ψηφοφορία πρόταση με υποκατηγορίες οι οποίες δεν μπορούν να απαντηθούν συνολικά με ένα ναι ή με ένα όχι,
πολύ απλά γιατί μπορεί πχ, κάποιος να συμφωνεί με το (α) και να διαφωνεί με τα (β) και (γ) κλπ
lucinos έγραψε:Η ιδέα μου κατ αρχήν είναι να μπουν όλοι, και οι αρχάριοι στο λίνουξ, στην λογική να βοηθούν τούς άλλους, όχι απαραίτητα στην επίλυση τού προβλήματός τους καθαυτή αν δεν μπορούν αλλά κατ αρχήν στο να τούς βοηθήσουν να εκθέσουν το πρόβλημά τους σωστά.

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου μιας και λόγω περιορισμένων γνώσεων μου σε linux και προγραμματισμό γενικότερα,
προσωπικά κινούμαι σ`αυτή την κατεύθυνση.
lucinos έγραψε:Πιο συγκεκριμένα η ιδέα είναι να δημιουργηθεί ένας τομέας για την επίλυση προβλημάτων στον οποίο να κατευθύνονται ιδιαιτέρως οι αρχάριοι για να ζητήσουν οποιουδήποτε είδους βοήθεια.

Νομίζω ότι αυτό καλύπτεται από το ήδη υπάρχον troubleshooting και θα βοηθήσει πολύ και η υλοποίηση της πρότασης πού έχω κάνει για δημιουργία ενότητας-υποενότητας με συγκεντρωμένες τις ήδη υπάρχουσες λύσεις σε προβλήματα υλικού.
lucinos έγραψε:Δεν θα απαγορεύεται να ποστάρει κάποιος απευθείας σε εξειδικευμένο τομέα αλλά θα απαιτείται να έχει μια ποιότητα οποιαδήποτε έκκληση βοήθειας που δεν πιάνει κάποια στάνταρ θα μεταφέρεται με συνοπτικές διαδικασίες στον προηγούμενο τομέα (μέχρι να αποκτήσει ικανοποιητική ποιότητα)

Αυτό μου θυμίζει την σταδιακή μύηση που εφαρμόζεται σε κλειστές κάστες
και θεωρώ πως δεν συμβαδίζει με την φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού.
lucinos έγραψε:καταργήστε τον κανόνα με την υπογραφή

Διαφωνώ, γιατί θεωρώ τις όλες πληροφορίες της υπογραφής πολύ σημαντικές στην γρήγορη και χωρίς περιττά post πορεία της συζήτησης
πχ δεν θα παραπέμψω έναν χρήστη που δεν γνωρίζει Αγγλικά σε αγγλοφωνο site-κείμενο κλπ.
lucinos έγραψε:Στην αρχική σελίδα τού φόρουμ οι τομείς hardware και software πιάνουν υπερβολικά πολύ χώρο κατά την προσωπική μου άποψη. Θα ήταν χρήσιμη μια διαφορετική διάρθρωση. Ιδιαίτερα πιστεύω ότι τα περισσότεροι από αυτούς τούς τομείς θα ήταν καλό να μπουν σαν υποκατηγορίες

Δεν ξέρω άν κάτι τέτοιο μπορεί να υλοποιηθεί λόγω του τεράστιου όγκου (χιλιάδες post)
lucinos έγραψε:Αν κάποιος παλιός ζητήσει με άσχημο τρόπο βοήθεια το βρίσκω απολύτως λογικό, ίσως και χρήσιμο (για να συμμορφωθεί επιτέλους) να εισπράξει άσχημη αντιμετώπιση (δεν εννοώ φυσικά βρισίδι :lol: ) Αλλά πρέπει να υπάρχει απέραντη υπομονή απέναντι στούς νέους. Να μην αποπαίρνονται επειδή ζητάνε βοήθεια με χαζό τίτλο ή για κάτι στοιχειώδες

Νομίζω ότι άσχημη αντιμετώπιση κατά κανόνα δεν συμβαίνει
ίσως κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις...

update: δεν ψήφισα για 2 λόγους: τον 1ο τον εξηγώ στην αρχή του post
και ο 2ος είναι ότι δεν υπάρχει ακριβής επεξήγηση των συντομογραφιών

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum

cron