Πρόταση Χρησιμότητας οδηγών

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Πρόταση Χρησιμότητας οδηγών

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 09 Σεπ 2011, 12:08

Καλημέρα σας.
Τι θα λέγατε να βάλετε ένα μενού με επιλογές που να ρωτάει αν ο κάθε οδηγός στα How to τους βοήθησε ή όχι.
Έτσι θα ξέρουμε ποιοι οδηγοί είναι ποιο χρήσιμοι. ;)
Το είδα στην ιστοσελίδα της μάικροσοφτ και μου άρεσε αυτό το βρίσκω αρκετά χρήσιμο. ;)
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

Re: Πρόταση Χρησιμότητας οδηγών

Δημοσίευσηαπό lucinos » 09 Σεπ 2011, 12:59

Έχω σκεφτεί και εγώ ανάλογες ιδέες. Μια γενικότερη ιδέα είναι να υπάρχουν σε όλα τα ποστ thumb-up και thumb-down επιλογές. Να το κάνουμε λίγο youtube XD
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Πρόταση Χρησιμότητας οδηγών

Δημοσίευσηαπό modenas88 » 09 Σεπ 2011, 15:44

+1 @xaris2335

Μια παρόμοια -με αυτή του @lucinos- ιδέα που μου ήρθε τώρα (ΟΚ, δεν την ανακάλυψα εγώ), είναι να υπάρχει η δυνατότητα να βάζουμε ένα "thanks" ή ένα "+1" ακόμα και σε απλά ποστς που τυχών μας βοήθησαν. Έτσι, έστω σε ένα θέμα με τίτλο: "Πρόβλημα με Grub2", απαντήσουνε ο Α και "πάρει" 4 thanks ΚΑΙ απαντήσει και ο Β και "πάρει" 18 thanks (είμαστε πάνω από 8000 μέλη!). Τότε, αν ένας τρίτος(Γ) έχει το ίδιο/παρόμοιο πρόβλημα -και κάνει search εδώ ή στο google- και βρει αυτό το θέμα, προφανώς θα επιλέξει την απάντηση του Β. Ένα άλλο πλεονέκτημα που έχει "αυτό",
είναι ότι θα μειωθούν ποστς του στιλ "Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ φίλε μου, το είχα αυτό το πρόβλημα για καιρό και τώρα επιτέλους το έλυσα με την βοήθεια σου. Και πάλι ευχαριστώ, να είσαι πάντα καλά..." :lol:

Μπορούμε -αν δεν το θέλουμε ακριβώς έτσι- να δίνονται τα "thanks", ΜΟΝΟ στα ποστς και ΌΧΙ στους χρήστες.

Για να καταλάβετε τι εννοώ, αυτήν την λειτουργία την έχω δει στα forums.freebsd.org πχ δύο τυχαία θέματα http://forums.freebsd.org/showthread.php?t=18043 ; http://forums.freebsd.org/showthread.php?t=6673
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Λίγο (Pascal>mysql>html>uml>C) ┃ Αγγλικά: Καλά
Διανομές ⇛ Ubuntu 12.04 64-bit [κανονική εγκατάσταση, ΌΧΙ wubi] +..
Προδιαγραφές ⇛ Pentium IV 64-bit!│ RAM 3GB │ GeForce 6200 TurboCache │ HD Audio │ TFT 19"
# < Τί είναι το Linux; >_&&_< Γιατί το Linux είναι καλύτερο? >_&&_< Κάτι δεν πάει καλά με τα Vista >
Αν είσαι αρχάριος στο Ubuntu, ακούμπησε το ποντίκι στην λέξη... drivers ;)
Άβαταρ μέλους
modenas88
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 22:21
Εκτύπωση

Re: Πρόταση Χρησιμότητας οδηγών

Δημοσίευσηαπό clepto » 09 Σεπ 2011, 19:31

δεν μου φαίνεται χρήσιμο εμένα...
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: Πρόταση Χρησιμότητας οδηγών

Δημοσίευσηαπό pros » 09 Σεπ 2011, 19:38

Έχει προβληματίσει την ομάδα διαχείρισης-συντονισμού το θέμα, αλλά δεν είναι εφικτή η υλοποίηση της λειτουργίας στο phpBB...
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Πρόταση Χρησιμότητας οδηγών

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 09 Σεπ 2011, 19:39

Έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα με το thanks σε κάθε ποστ . Είναι δύσκολη η υλοποίηση του
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: Πρόταση Χρησιμότητας οδηγών

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 09 Σεπ 2011, 19:55

Τα ποστ του τύπου "Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ φίλε μου, το είχα αυτό το πρόβλημα για καιρό και τώρα επιτέλους το έλυσα με την βοήθεια σου. Και πάλι ευχαριστώ, να είσαι πάντα καλά..." δεν είναι υποχρεωτικά . Αν κάποιος γράψει κάτι τέτοιο , θα το κάνει επειδή το θέλει και όχι επειδή πρέπει . Οπότε , δεν νομίζω να μειωθούν .
Εξ' άλλου , γιατί να μην ευχαριστήσεις τον χρήστη αλλά το ποστ ; Το ποστ δηλαδή ποιός το έφτιαξε ; Αν ρωτήσω κάτι σχετικά δύσκολο και ασαφές όπως πχ έκανα εδώ και κάποιοι αφιερώσουν τον χρόνο τους για εμένα δεν είναι λογικό να τους ευχαριστήσω γι αυτό ; Εννοώ τους ίδιους και όχι τα ποστς τους . Οι άνθρωποι βοηθούν , όχι τα ποστ .

Όσο για την αξιολόγηση των οδηγών , αν δεν αιτιολογηθεί το γιατί ο οδηγός βοήθησε ή όχι , δεν νομίζω να έχει νόημα .
Προσωπικό παράδειγμα: Υπάρχει ένας αρκετά καλός οδηγός στο φόρουμ για το conky . Το ότι είναι καλός , φαίνεται από το ότι αρκετοί τον έχουν χρησιμοποιήσει . Θέλει όμως αρκετό διάβασμα και να αφιερώσεις και λίγη ώρα αν θέλεις να φτιάξεις το δικό σου conky και όχι να πάρεις ένα έτοιμο . Αν αξιολογήσω τον οδηγό , μάλλον θα είναι αρνητικά αλλά για τον λάθος λόγο (δεν έχω αφιερώσει τον χρόνο που πρέπει) . Άρα δεν θα βοηθούσα και πολύ .
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Πρόταση Χρησιμότητας οδηγών

Δημοσίευσηαπό modenas88 » 13 Σεπ 2011, 14:29

Δεν είχα δει ότι έχει ξανασυζητηθεί (κακώς).
@fkol k4 Δεν είπα να μην ευχαριστούμε τον χρήστη μου μας βοήθησε. Έδωσα δύο εναλλακτικές προς συζήτηση. Ίσως το "thanks" δεν είναι το κατάλληλο για αυτό που εννοούσα. Δες παρακάτω :)

Αφού διάβασα όλο το θέμα στο link του @ALdaperan μάλλον είμαι πιο κοντά με την δική του άποψη. Δηλαδή, να υπάρχει η δυνατότητα να μπορώ να βάλω κάτω από ένα ποστ ένα "κάτι" του στιλ "Βρήκα αυτό το ποστ χρήσιμο"... και να έχει ή όχι τα παρακάτω χαρακτηριστικά (προς συζήτηση):
1. Να υπάρχει η δυνατότητα ή όχι να εμφανίζονται και οι χρήστες που έβαλαν αυτό το "κάτι". -> θα ψήφιζα όχι
2. Να υπάρχει η δυνατότητα ή όχι να καταμετρούνται και να εμφανίζονται στο προφίλ του κάθε χρήστη (όπως και ο αριθμός των ποστς) τα πόσα "κάτι" έχει μαζέψει σαν ένδειξη φήμης/ικανότητας/οτιδήποτε_άλλο. -> θα ψήφιζα μεγαλύτερο ΟΧΙ, για λόγους πιθανούς κακού ανταγωνισμού και άλλους που αναφέρθηκαν.
Συνοψίζοντας εννοώ, ΜΟΝΟ κάτω από το χρήσιμο ποστ, να εμφανίζεται ΜΟΝΟ πόσοι -και όχι ποιοι- το βρήκαν χρήσιμο...πχ "Χρήστες που βρήκαν αυτό το ποστ χρήσιμο= 18"

Ο λόγος που πιστεύω ότι είναι αρκετά χρήσιμο αυτό, είναι ότι με έχει βοηθήσει -εμένα προσωπικά- ψάχνοντας απεγνωσμένα για λύσεις στο forum του FreeBSD(δείτε και τα links στο 3ο ποστ) για πολλά προβλήματα/θέματα που -σαν αρχάριος- είχα/έχω σχετικά με αυτό. Επίσης "έπιασα τον εαυτό μου" να μην κοιτάω τα "thanks"(= το κάτι) που έχει μαζέψει ο κάθε χρήστης, αλλά αυτά που υπάρχουν κάτω από ένα συγκεκριμένο ποστ (πχ 15 χρήστες βρήκαν χρήσιμο αυτό το ποστ). Να επισημάνω ότι κάποια από αυτά τα "χρήσιμα" ποστς ήταν "παλαιότερα" των δύο χρόνων, όπου δεν θα τα κοίταγα καθόλου (= έβρισκα λύση) αν δεν τα είχαν βρει κάποιοι χρήστες χρήσιμα.

Ένα από τα πολλά, τυχαίο και χρήσιμο παράδειγμα -από προσωπική εμπειρία όμως- τέτοιου ποστ στο φόρουμ μας είναι αυτό viewtopic.php?f=10&t=1768#p16898 όπου όντας πολύ αρχάριος μου έλυσε τα χέρια με το wifi και πιστέψτε με είχα δοκιμάσει τα πάντα και είχα απογοητευτεί. Τώρα είμαι απλά αρχάριος :P

Επίσης αυτό το "κάτι"="Χρήστες που βρήκαν αυτό το ποστ χρήσιμο = 18" θα μπορούσε να έχει νόημα και σε άλλα θέματα του φόρουμ -όχι μόνο στα troubleshooting- όπως Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις, Ανάπτυξη Λογισμικού ακόμα και σε κάποιες κατηγορίες στο "TIMEOUT", όπου ακόμα και ένα χρήσιμο link θα μπορούσε να σου έλυνε τα χέρια, άρα θα σου ήταν χρήσιμο.

Τώρα που το ξαναβλέπω αυτό το "κάτι" είναι περίπου σαν την λύση που ήδη έχει προτείνει ο @xaris2335 στο πρώτο ποστ. :mrgreen:

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία/αλληλεπίδραση με πολλά φορούμς και έκανα αυτή πρόταση μήπως σας φανεί χρήσιμη και απλώς επειδή πιστεύω ότι θα βελτιώσει την λειτουργία και την απόδοση του forum. Αλλά αν και αυτό το "κάτι" (που θέλω), σαν φαινομενικά πιο απλό, δεν είναι τεχνικά υλοποιήσημο τότε ΟΚ, πάσο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Λίγο (Pascal>mysql>html>uml>C) ┃ Αγγλικά: Καλά
Διανομές ⇛ Ubuntu 12.04 64-bit [κανονική εγκατάσταση, ΌΧΙ wubi] +..
Προδιαγραφές ⇛ Pentium IV 64-bit!│ RAM 3GB │ GeForce 6200 TurboCache │ HD Audio │ TFT 19"
# < Τί είναι το Linux; >_&&_< Γιατί το Linux είναι καλύτερο? >_&&_< Κάτι δεν πάει καλά με τα Vista >
Αν είσαι αρχάριος στο Ubuntu, ακούμπησε το ποντίκι στην λέξη... drivers ;)
Άβαταρ μέλους
modenas88
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 22:21
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum