Υπερβολικά θερμό καλωσόρισμα

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις προτάσεις που έχετε για την βελτίωση του forum.
Feature requests αλλά και bugs που βρίσκετε.

Re: Υπερβολικά θερμό καλωσόρισμα

Δημοσίευσηαπό Th P » 17 Ιουν 2016, 15:07

Greek Tragedy Trolling θα έλεγα......
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Υπερβολικά θερμό καλωσόρισμα

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 17 Ιουν 2016, 22:43

Stelios4 έγραψε:Διάβασα τα κατεβατά των βαρύγδουπων οδηγιών για τον "νεοεισερχόμενο".


Σοβαρά μιλάς; Είχα την εντύπωση ότι κανένας δεν τα διαβάζει αυτα και ότι όλοι οι χρήστες γραφονται στο φόρουμ και ποστάρουν το πρόβλημά τους, αδιαφορώντας για οτιδήποτε αλλο συμβαίνει στο φόρουμ
:)
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Υπερβολικά θερμό καλωσόρισμα

Δημοσίευσηαπό abramis » 18 Ιουν 2016, 01:18

ρε παιδιά διαγωνισμό έκθεσης κάνουμε εδώ; :)
οκ, συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε με το νέο μέλος στέλιο, είναι μια αρχή κι αυτό. ας πάει στα κομμάτια το θέμα, νομίζω έχει πλατιάσει πολύ χωρίς ιδιαίτερο λόγο. άποψη μου πάντα.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Υπερβολικά θερμό καλωσόρισμα

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 18 Ιουν 2016, 15:47

Stelios4 έγραψε:Μπορεί να έχουν γραφεί με προσοχή, αλλά έχουν γραφεί με υπερβολικά πολλά λόγια, που δημιουργούν σύγχυση τουλάχιστον στον "νεοεισερχόμενο". Δεν αμφιβάλω ότι δεν είμαι ο πρώτος που γράφει στο φόρουμ, αλλά είμαι πεπεισμένος ότι δεν είμαι και ο πρώτος που έφτασε στα όρια της απόγνωσης και της απογοήτευσης, προσπαθώντας να βρει στο φόρουμ μια "χείρα βοηθείας" την κρίσιμη εκείνη στιγμή, που δεν ξέρει σε ποιον πρέπει να αποτανθεί. Πάντως στο φορουμ φαίνεται να είναι καταχωνιασμένος, πίσω από παραπομπές και διευθύνσεις που οδηγούν πάντοτε σε αποτυχία τον "νεοεισερχόμενο", επειδή δεν γνωρίζει τα κατατόπια του φόρουμ και οι μακροσκελέστατες οδηγίες, στην συγκεκριμένη στιγμή της απόγνωσης, είναι απλώς, ΑΧΡΗΣΤΕΣ! Αντιμετωπίζω απ' την πρώτη στιγμή, στο Ubuntu 16.04, προβλήματα, που είναι απλά (π.χ. πως καθορίζεται η εναλλαγή της γλώσσας απ' το πληκτρολόγιο, όπως alt+shift), ως πολύ σοβαρά (π.χ. όταν γράφω στον κειμενογράφο δεν γράφονται/εμφανίζονται ορισμένα γράμματα, σε ΟΛΕΣ τις γραμματοσειρές, έτσι ώστε οι λέξεις να έχουν κενά... "εξα ανίζον αι τα γρ μμ τα"). Μέσα στο κονφούζιο των οδηγιών του φόρουμ δεν μπορώ να βρω τους αντίστοιχους τομείς που είναι κατάλληλοι για τις ερωτήσεις που θέλω να κάνω. Δεν θα μπορούσε να υπάρχει ένας αυτοματισμός, έτσι ώστε γράφοντας μερικές λέξεις κλειδιά, συνοδευτικά στην ερώτηση, να προωθείται στον κατάλληλο τομέα; Τέλος πάντων, αυτή είναι η πρώτη μου εντύπωση και τα πρώτα συναισθήματα από το φόρουμ και την εκφράζω ελπίζοντας ότι η διαπίστωση, ότι το σκεπτικό ύπαρξης και λειτουργίας του φόρουμ στην δική μου περίπτωση δεν πέτυχε τον στόχο του... Πιθανόν αργότερα... και επειδή σήμερα ολόκληρη την μέρα αγωνίζομαι και νιώθω όχι και τόσο ευχάριστα, αφού δεν μπορώ να βοηθηθώ, ζητώ συγνώμη για την πολυλογία μου, αν και θεωρητικά τουλάχιστον, φαίνεται ότι άρχισα να εναρμονίζομαι με τις μακροσκελείς οδηγίες του φόρουμ... Βέβαια, "υπογραφή" δεν μπόρεσα να δημιουργήσω...

Μήπως χρειαζόμαστε ένα "Virtual Community Helpdesk" που να αποτελεί μια πατφόρμα για να βρίσκει βοήθεια γρήγορα κάποιος. Εξάλλου δαμέ βοηθάμε για επίλυση προβλημάτων αν και δεν είναι ο σκοπός μας. Η τουλάχιστον από τα posts να μπορούμε να παράγουμε ένα "απόσταγμα" γνώσης κάπως. Πάντος εάν συμφωνείτε και θέλετε μια προγραμματιστική χείρα βοηθείας δεν λέω όχι.

Όσο φίλε εάν δυσκολεύεσαι να το βρείς απλά ρώτα το και θα σε κατοπίσουμε. Εδώ λές το πρόβλημα σου λες τι έχεις ψάξει - βρει και το λες και εδώ και όποιος το ξέρει το λύνει.
Ακόμη ως γνωστόν "Duckduckgo is your friend" (και όχι η google δεν είναι για edward showden λόγους ;) )
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Προτάσεις για την βελτίωση του forum

cron