ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

...του ubuntu και έργων ΕΛ/ΛΑΚ (Έργα-Οδηγοί-Προτάσεις)

Συντονιστής: konnn

ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό kilon » 17 Νοέμ 2014, 18:06

Καλησπέρα στην ελληνική κοινότητα , το όνομα μου είναι Δημήτρης ή Κηλών (kilon) όπως είμαι γνωστός στο διαδίκτιο . Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα και θα ήθελα να παρουσιάσω ένα λογισμικό το οποίο δουλεύω στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου το οποίο έχω ονομάσει Ήφαιστο [ Ephestos ].

Σκοπός του προγράμματος είναι να βοηθήσει τον χρήστη του Blender ( http://www.blender.org/ ) να δημιουργήσει επεκτάσεις (addons) . Το λογισμικό είναι κάτι που έχω φτίαξει για της δικές μου ανάγκες ως 3d artist και είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο παρόλα αυτά είναι ήδη κάτι χρήσιμο.

Documentation

http://kilon.gitbooks.io/ephestos/

Video demonstrations

https://www.youtube.com/watch?v=XPGDQc5 ... 6kk6LLBHcg


Ο Ήφαιστος μπορεί να συνεργάζεται άνετα με την γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιεί ο Blender , Python . Είναι φτιαγμένος με Pharo ( http://pharo.org/ ) , μια μοντέρνα εκδοχή της Smalltalk και έτσι μπορεί να συνδιάζει όλα τα πλεονεκτήματα του Python με τα πλεονεκτήματα του Pharo , συγκεκριμένα :

* γλώσσα προγραμματισμού Smalltalk είναι μια πολυ εύκολη στην εκμάθηση γλώσσα με πολύ απλή σύνταξη, κατάλληλη για αρχάριους προγραμματιστές και πολύ εύλικτη κατάλληλου για πολύ έμπειρους προγραμματιστές
* pure Object Orientated Enviroment , που σημαίνει ότι σχέδον όλος κώδικας είναι φτιαγμένος για να πειράζεται απο τους χρήστες με ευκολία, ακόμα και πολύ βασικά μέρη όπως η ίδια γλώσσα προγραμματισμού και το VM
* πολύ δυνατό IDE με πολλαπλά εργαλεία για debugging και refactoring
* live coding . Τα προγράμματα δεν κρασάρουν σε περίπτωση λάθους αλλά αντιθέτως το περιβάλλον δείχνει το λάθος στο προγραμματιστή και επιτρέπει στο να το διορθώση και να συνεχίσει την εκτέλεση του προγραμμάτος σαν μην συνέβη το λάθος. Live coding σημαίνει δημιουργία προγραμμάτος ένω το πρόγραμμα τρέχει.

Σκοπός του Ήφαιστου είναι φυσικά η βελτίωση της εμπειρίας του χρήστη όσον αφορά την χρήση και την επέκταση του Blender , αλλά και η επέκταση του Pharo σε ένα περιβάλλον πάρομοιο λειτουργικού συστήματος , πολύ εύλικτου και δυνατού αλλά ταυτόχρονο εύκολο στην εκμάθηση. Φυσικά το όλο εγχείρημα έχει πολύ δρόμο ακόμα αλλά πιστεύω είναι ήδη αρκετά χρήσιμο ειδικά σε αύτους που ενδιαφέρονται για την Smalltalk και τον Blender.
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγα πράγματα┃ Προγραμματισμός: Pharo, Python, C++ , Delphi ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Ubuntu 14.04 64 bit
16 GB Ram
NVIDIA GTX 650 1 GB
Άβαταρ μέλους
kilon
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2014, 17:37
Εκτύπωση

Re: ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό Learner » 17 Νοέμ 2014, 20:40

Αν δεν έχεις κάνει ήδη, κάνε ένα ποστ και στην
Δεν ασχολούμαι με το blender πλέον (πραγματικά δεν μου χρειάζεται, τις προσωπικές μου ανάγκες τις καλύπτει επαρκώς το Gimp), ωστόσο είναι ένα αρκετά καλό εργαλείο 3D Graphics (και όχι μόνο), αναγνωρισμένο διεθνώς.
Δεν θα μου έκανε καμία έκπληξη αν μεγάλες hollywoodιανες παραγωγές στηρίζανε τα 3D γραφικά τους στο Blender.

Μπράβο για την δουλειά που κάνεις :clap:
συνέχισε έτσι !
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό kilon » 17 Νοέμ 2014, 21:14

Learner έγραψε:Αν δεν έχεις κάνει ήδη, κάνε ένα ποστ και στην
Δεν ασχολούμαι με το blender πλέον (πραγματικά δεν μου χρειάζεται, τις προσωπικές μου ανάγκες τις καλύπτει επαρκώς το Gimp), ωστόσο είναι ένα αρκετά καλό εργαλείο 3D Graphics (και όχι μόνο), αναγνωρισμένο διεθνώς.
Δεν θα μου έκανε καμία έκπληξη αν μεγάλες hollywoodιανες παραγωγές στηρίζανε τα 3D γραφικά τους στο Blender.

Μπράβο για την δουλειά που κάνεις :clap:
συνέχισε έτσι !


Σε ευχαριστώ πολύ

Όντως ο Blender μετα την έκδοση 2.5 πετάει και έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. Ο Gimp είναι επίσης πάρα πολύ καλό και δυνατό εργαλείο επίσης χρησιμοποιεί Python που σημαίνει ότι θα μπορούσα να πρόσθεσω στον Ήφαιστο την δυνατότητα να ελέγχει και το Gimp , πράγμα πιθάνο για το μέλον μιας και ήδη επιτρέπω τον έλεγχο cpython. Σκοπός του όλου εγχειρήματος είναι να κάνω πολύ πιο εύκολη την χρήση και την επέκταση αυτών των προγραμμάτων που για την δουλεία που κάνω είναι πολύ χρήσιμα.

Έχεις δίκιο ότι ο Blender μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για 2D. Πχ ο Compositor μπορεί να χρησιμοποιήθει για πολύ δυνατή επεξεργασία φωτογραφίας . Όμως για τον απλό χρήστη με απλές ανάγκες ένα πρόγραμμα σαν το Gimp είναι καλύτερη επιλογή γιατί είναι ευκολότερο στην εκμάθηση και χρήση. Έλπιζω ότι ο Ήφαιστος θα αλλάξει αυτό το σκηνικό μιας και είμαι στην διαδικασία δημιουργίας ενός custom GUI που θα απλοποιήσει την χρήση Blender για χρήστες που δεν έχουν όρεξη να διαβάζουν ογκώδη εγχειρίδια. Έχω αρκετές ιδέε που σιγά σιγά θα υλοποιηθούν.

Όσον αφορά για το Hollywood δεν χρησιμοποιεί Blender αλλά πολλοί επαγγελματίες του κλάδου πλεον τον χρησιμοποιούνε και με πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα. Πολύ καλή η ιδέα σου θα το δημοσιεύσω και στο G+ .
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγα πράγματα┃ Προγραμματισμός: Pharo, Python, C++ , Delphi ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Ubuntu 14.04 64 bit
16 GB Ram
NVIDIA GTX 650 1 GB
Άβαταρ μέλους
kilon
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2014, 17:37
Εκτύπωση

Re: ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό Learner » 17 Νοέμ 2014, 23:14

kilon έγραψε: θα το δημοσιεύσω και στο G+ .

Ναι, σου έγραψα για το G+ συγκεκριμένα γιατί θεωρείται (αν δεν το ξέρεις ήδη) το social media των geeks. Δεν ξέρω πως και γιατί, μάλλον επειδή συμμετέχουν ενεργά πολλοί developers (Linux και μη).
Η κοινότητα blender είναι αρκετά μεγάλη (14.000+ μέλη) και μη σου κάνει εντύπωση αν δεις developers του blender να συμμετέχουν εκεί μέσα (που μάλλον συμμετέχουν, αλλά δεν την παρακολουθώ στενά).
Οπότε, το project σου θα έχει σίγουρα καλύτερη αναγνώριση εκεί και ενδέχεται να το χρησιμοποιήσει κόσμος που ξέρει ΠΩΣ να το χρησιμοποιήσει, να το βελτιώσει..κλπ.
Αν θέλεις να ενημερώνεις για τις εξελίξεις του project, προσωπικά θα με ενδιέφερε να μάθω (όχι τόσο από άποψη κώδικα, αλλά για το πως εξελίσετε σε γενικότερο πλαίσιο), οπότε αν δεν σου κάνει κόπο, δημοσίευε τις εξελίξεις και εδώ μέσα.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό kilon » 18 Νοέμ 2014, 00:40

Δεν είναι γνωστό πόσο μεγάλη είναι η κοινότητα του blender για ευνόητους λόγου αλλά το πιο δημοφιλές φόρουμ blenderartist έχει πάνω απο 200.000 μέλη . Blender developers μιλάω καθημερινά και αρκετές φορές και με το μεγάλο αφεντικό το Ton γνωστό με το nickname Kaito στο επισημο irc channel at freenode.net #blendecoders , προσωπικά δεν ανήκω στου C/C++ blender developer αλλά στους blender python developers με επίσημο irc channel #blenderpyhton . Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το blender developing και εχω γνωριστεί online με τους περισσότερους άν όχι όλους full time/part time blender developers. Γνωρίζω φυσικά για το G+ απλά όπως και με το facebook δεν είμαι μεγάλος φαν , και προτιμώ το twitter , αλλά γενικά είμαι ενεργός στο irc όπως ανέφερα και στο blenderartists. Εξάλλου ο blender είναι τόσο δημοφιλής και οι κοινότητα του τόσο τεράστια που είναι απλά αδύνατον μα μείνεις ενήμερος με όλες τις εξελίξεις.

Θα συνεχίζω να ενημερώνω και εδώ επειδή έχω δεί κάποιο ενδιαφέρον για Blender , αν και το αντίκειμενο της εφαρμογής μου συγκεντρώνεται αποκλειστικά στο προγραμματιστικό κομμάτι για αυτό και το πόσταρα σε αυτό το φόρουμ. Δεν περιμένω χιλιάδες κόσμο να το χρησιμοποιήσει αλλά ακόμα και σε μερικούς να φανεί χρήσιμο αξίζει τον κόπο ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγα πράγματα┃ Προγραμματισμός: Pharo, Python, C++ , Delphi ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Ubuntu 14.04 64 bit
16 GB Ram
NVIDIA GTX 650 1 GB
Άβαταρ μέλους
kilon
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2014, 17:37
Εκτύπωση

Re: ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό eliasps » 18 Νοέμ 2014, 01:00

Καλησπέρα και από εμένα.

Καταρχάς να σε συγχαρώ για αυτό το project. Αν και δεν χρησιμοποιώ το blender διότι σε ότι αφορά τη σχεδίαση γραφικών, ίσως να είμαι ο πιο άσχετος άνθρωπος στον κόσμο, χαίρομαι που βλέπω νέο ελεύθερο λογισμικό! Ασχέτως αν θα το χρησιμοποιήσει κόσμος ή όχι, μόνο και μόνο η δουλειά είναι αξιοθαύμαστη.
Ναι, να συνεχίσεις να ενημερώνεις και εδώ, θα χαιρόμαστε να βλέπουμε τις εξελίξεις!

Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό kilon » 18 Νοέμ 2014, 02:00

Ευχαριστώ και εγώ να ανταποδόσω να συγχαρητήρια για το υπέροχο website σας, χαίρομαι να βλέπω Έλληνες να ασχολούνται με την τεχνολογία , την επιστήμη και την τέχνη. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι αυτό που μετράει είναι η σκληρή δουλεία , η υπόμονή , επιμονή και η κριτική ικανότητα. Εξάλλου και η χώρα μπορεί να είναι μικρή αλλά δεν έχει κάνει και λίγα.

Ελπίζω και εγώ με τις γνώσεις μου να βοηθήσω αυτή την Ελληνική κοινότητα να μεγαλώσει και να ενθαρύνουμε τους ανθρώπους σε αυτήν την δύσκολη εποχή να βρούν το κίνητρο να βελτιωθούν σε ότι τους ενδιαφέρει πραγματικά.
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγα πράγματα┃ Προγραμματισμός: Pharo, Python, C++ , Delphi ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Ubuntu 14.04 64 bit
16 GB Ram
NVIDIA GTX 650 1 GB
Άβαταρ μέλους
kilon
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2014, 17:37
Εκτύπωση

Re: ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό asvos » 18 Νοέμ 2014, 08:19

kilon Καλημέρα και Καλώς ήρθες στην κοινότητα .

Έχω κάνει μια αναφορά για το <<Python_book_of_magic>> εδώ:
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=24&t=21708&start=20#postingbox

Ελπίζω και εύχομαι να συνεχίσεις την καλή δουλειά.
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Λίγες ┃ Αγγλικά: Μέτρια.
NetBook
Linux Lite σε Netbook Aser Aspireone.

Desktop
Ubuntu 19.04
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz ‖ RAM 11,7 GiB ‖ Gigabyte EX58-UD3R
nVidia GK107 [GeForce GT 630] {}
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller)
Άβαταρ μέλους
asvos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 18:34
Εκτύπωση

Re: ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό kilon » 18 Νοέμ 2014, 12:40

σε ευχαριστώ

το συγκεκριμένο βιβλίο ελπίζω το 2015 να το επεκτείνω και βελτιώσω αλλά από ότι βλέπω έχει φανεί χρήσιμο σε αρκετό κόσμο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγα πράγματα┃ Προγραμματισμός: Pharo, Python, C++ , Delphi ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Ubuntu 14.04 64 bit
16 GB Ram
NVIDIA GTX 650 1 GB
Άβαταρ μέλους
kilon
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2014, 17:37
Εκτύπωση

Re: ΗΦΑΙΣΤΟΣ [Ephestos] ενα περιβάλλον επέκτασης του Blender

Δημοσίευσηαπό the_eye » 20 Νοέμ 2014, 21:26

Πολύ καλή η δουλειά σου. Συνέχισε :clap:
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ανάπτυξη Λογισμικού / Αλγόριθμοι