Μαθήματα Python (ήταν:Θέλω να μάθω python. Ζητείται γνώστης)

...του ubuntu και έργων ΕΛ/ΛΑΚ (Έργα-Οδηγοί-Προτάσεις)

Συντονιστής: konnn

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 19 Μάιος 2009, 15:08

Δύο βδομάδες είναι καλύτερα. Μία παράδοση της θεωρίας και μία λύση των ασκήσεων. Συφωνώ κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 19 Μάιος 2009, 15:27

Μιας και έχουμε μαζευτεί αρκετοί είμαι υπέρ της λύσης που πρότεινε ο Μάριος Ζηντίλης στην 3η σελίδα. Μέχρι στιγμής αν υπολόγισα σωστά έχουμε 2 καθηγητές, οπότε καλό θα ήταν σε ένα κανάλι να μαζευόμαστε οι μαθητές και να συζητάμε μεταξύ μας τις απορίες μας πριν τις απευθύνουμε σε καθηγητή.

ΥΓ.: Καλά μόλις πρόσεξα την τουρτίτσα κάτω από το προφίλ μου. Ποιος το σκέφτηκε να το φτιάξει αυτό; Μου ανεβάσατε ακόμα περισσότερο την διάθεση παίδες. Μέχρι και το ΑΤΜ της τράπεζας μου ευχήθηκε σήμερα!
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό Achilleas » 19 Μάιος 2009, 15:33

+1 ως μαθητης !!!
παρακαλω ενημεροστε μας εαν ειναι να γινει ,δεν θελω να χασω μαθηματα!!
Άβαταρ μέλους
Achilleas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Μάιος 2009, 14:09
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 19 Μάιος 2009, 16:57

kon_nos έγραψε:Μιας και έχουμε μαζευτεί αρκετοί είμαι υπέρ της λύσης που πρότεινε ο Μάριος Ζηντίλης στην 3η σελίδα. Μέχρι στιγμής αν υπολόγισα σωστά έχουμε 2 καθηγητές, οπότε καλό θα ήταν σε ένα κανάλι να μαζευόμαστε οι μαθητές και να συζητάμε μεταξύ μας τις απορίες μας πριν τις απευθύνουμε σε καθηγητή.

ΥΓ.: Καλά μόλις πρόσεξα την τουρτίτσα κάτω από το προφίλ μου. Ποιος το σκέφτηκε να το φτιάξει αυτό; Μου ανεβάσατε ακόμα περισσότερο την διάθεση παίδες. Μέχρι και το ΑΤΜ της τράπεζας μου ευχήθηκε σήμερα!


+1
Πολύ καλή ιδέα να χρησιμοποιήτε και έτσι το IRC για τα μαθήματα

Dimitris
οκ , είμαι μέσα ,για τις 2 εβδομάδες αντί για μία ;)
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό chrish » 19 Μάιος 2009, 19:03

Μιας και βλέπω αρκετές ιδέες να καταθέσω και εγώ ακόμια μία.....και λίγο ανατρεπτική....
Θα μπορούσαμε το όλο ενχείρημα να το στείσουμε με moodle....για όσους δεν ξέρουν τί είναι το moodle μπορούν να δουν εδώ... http://moodle.org/ και να πάρουν μία ιδέα....εν κατα κλείδι όμως για όσους δεν έχουν το χρόνο να ασχολήθουν, είναι μια ανοιχτού κώδικα(open sources) online πλατοφόρμα όπου μπορούν να δημιουργηθούν τάξεις, μαθήματα και εξετάσεις.... υπάρχουν πάρα πολλά plug ins όπως για παράδειγμα web camera chat (συνδιάσκεψη με κάμερα) ή ακόμα και κανάλι συζήτησης ή και forum....
Έκεί κάποιος έχει το ρόλο του διαχειριστή, κάποιος του καθηγητή και εννοείτε κάποιοι του μαθητη....
Είναι πολύ απλό να στηθεί.... μάλιστα αν όλοι κάνετε ένα μικρό ψάξιμο στο synaptic ή στο kpackageit θα βρείτε ότι απλά υπάρχει και έιναι έτοιμο να εγκαταστάθει.... αφού πρώτα έχετε εγκαταστήσει apache server, mysql και php.....
Έαν προχωρείσουμε στο ενχείρημα αυτό να πώ πως με τα χαράς θα ήθελα να βοηθίσω.... εχώ στήσει ήδη δύο τα οποία είναι έτοιμα απλά δεν λειτουργούν λόγο έλλειψης διδακτικής ύλης και ανοίκουν σε δύο φροντησήρια ξένων γλωσσών....
Και εννοείτε πως από εκεί και πέρα μπορούμε να στείσουμε κάθε πιθανό course, γρήγορα (σχετικό είναι αυτό) και απλά (και αυτό είναι σχετικό) :D ;)
και από εδώ να συντονιζόμαστε επι του θέματος
Linux: Λίγο ┃ Προγραμματισμός: Μέτριο ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Kubuntu 9.04
CPU: P4 3.2GHz ┃ RAM: 512MB/400Hz ┃ NVIDIA 7100GS 512MB AGP ┃ 2xIDE HDD 80GB ┃ PCTV USB2 pinnacle
Άβαταρ μέλους
chrish
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 16 Μάιος 2009, 07:48
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 19 Μάιος 2009, 19:32

Πολύ καλή η ιδέα σου. Ελπίζω να μη χρειαστούμε να κάνουμε πρώτα μαθηματα για τη χρήση του moodle πριν ξεκινήσουμε τα μαθήματα της python. :D Είναι εύκολο στην εκμάθηση/χρήση; Είχα συζητήσει κάτι παρόμοιο με το logari81 αλλά δεν είχαμε τις γνώσεις και δε γνωρίζαμε αν θα υπάρχει ανταπόκριση.

Θα πρότεινα να κάναμε βήματα και όχι άλματα. Ας ξεκινήσουμε τα μαθήματα python καταρχήν. Παράλληλα, αν συμφωνήσουμε πολλά άτομα και υπάρχει ζήτηση και για άλλα μαθήματα μπορούμε να συζητήσουμε σε ποιο server θα στηθεί, να μας κάνεις μια επίδειξη και να μετακομίσουμε εκεί.

Εγώ πάντως το υποστηρίζω το εγχείρημα αυτό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό gourgi » 19 Μάιος 2009, 20:22

επειδή ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με το moodle, έχει δυνατότητα καταγραφής δράσεων;
πχ θα υπάρχει κάποιο είδος αρχείου ανάλογου με το wiki όπου θα φαίνονται οι ασκήσεις και λύσεις ;
Το θεωρώ σημαντικό αυτό ώστε όση προσπάθεια κάνουν οι δάσκαλοι να είναι χρήσιμη και σε μελλοντικούς μαθητές (βλέπε πιο πίσω που έγραψα για μένα)
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό ftso » 19 Μάιος 2009, 21:23

Παιδιά, ας μείνουμε προς το παρόν σε ότι έχουμε (φόρουμ, wiki) και αργότερα βλέπουμε κάτι πιο πέρα...
Επειδή συμμετέχω σε μάθημα με moodle , μπορεί να φανεί χρήσιμο για μαθήματα 50++ μαθητών.
Σε εμάς προς το παρόν είναι περιττό αν οργανωθούμε σωστά...
Προέχει η εύρεση θεωρίας και η επίλυση του προβλήματος με τα Αγγλικά.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό atermon » 19 Μάιος 2009, 21:26

Το moodle είναι μια πληρέστατη πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης. Το είχα δοκιμάσει πριν 3 χρόνια. Αυτή τη στιγμή εξελληνίζεται πλήρως το backend. Για διακομιστή φιλοξενίας(production stable) θα έχω μια πρόταση σχετική προς συζήτηση σε δύο μήνες το αργότερο. Για να πάρετε μια ιδέα σας παραπέμπω στο Παν. Μακεδονίας και τα διαδικτυακά μαθήματα "Τερματικό για αρχάριους", telemathea.uom.gr.

Edit: Συμφωνώ με τον @ftso. Ας ξεκινήσουμε και βλέπουμε την εξέλιξη.
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό Μάριος Ζηντίλης » 19 Μάιος 2009, 21:37

Προσφέρομαι κι εγώ να συμμετέχω ως απουσιολόγος :lol:
Άβαταρ μέλους
Μάριος Ζηντίλης
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 25 Σεπ 2008, 11:16
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ανάπτυξη Λογισμικού / Αλγόριθμοι

cron