Τα πάντα για την Python

...του ubuntu και έργων ΕΛ/ΛΑΚ (Έργα-Οδηγοί-Προτάσεις)

Συντονιστής: konnn

Re: Τα πάντα για την Python

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 30 Μαρ 2020, 22:40

Tassos10 έγραψε:
Star_Light έγραψε:Το script ειναι το λογισμικο για να τρέχουμε προγραμματα της python μεσω του atom. Ναι τωρα δουλευω απο Windows8 γιατι ο σταθερος υπολογιστης ειναι στην Αθηνα. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να τρεξω ενα προγραμμα σε python μεσα απο τον atom. Παταω για μεταγλωτισση και εκτελεση και μου βγαζει αυτο που σας δειχνω.Ευχαριστώ.


Δεν ξέρω αν λυπάμαι ακριβώς για αυτό που θα πω, αλλά με όλο τον σεβασμό η αλήθεια είναι πως η κοινότητα μας δεν ενδείκνυται για χρήστες και προβλήματα των Windows. Οπότε δεν ξέρω αν απευθύνεσαι στο σωστό κοινό. Παρόλα δεν θέλω να σε αποθαρρύνω διότι ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά των κοινοτήτων ανοιχτού λογισμικού είναι το πνεύμα αλληλοβοήθειας. Οπότε, αν μας πεις αναλυτικά τι έχεις κάνει και τι είναι αυτό το script, μπορεί και να βρεθεί κάποιος εδώ που να μπορεί να σε βοηθήσει.

Προσωπικά με συγχωρείς, αλλά δεν γνωρίσω από παράθυρα.


Τασο ευχαριστώ αλλα ειμαι χρηστης του Ubuntu απλά τωρα δεν τα εχω εγκατεστημένα εδώ. Εκεινο που θέλω ειναι απλά να τρέξω προγραμματα Python. Κατεβασα το IDLE απο το σαιτ της Python.org αλλα τα μεταγλωτιζει μεμονομένα σε κάθε γραμμή. Μετά κατεβασα τον Atom και έκανα install το script (ετσι λέγεται) πάω να κάνω μεταγλωτιση με το F5 μου πετάει το μηνυμα που σας δειχνω. Ψάχνομαι στο νετ βλέπω για τις μεταβλητες περιβάλλοντος προσθετω το path του προγραμματος στις μεταβλητές περιβαλλοντος των Windows πάλι μου πετάει το ιδιο μήνυμα. Αλλάζω το ονομα του προγ΄ρμματος σε python μπας και το δει έτσι. Τιποτα.

Στη τελική αμα παιζει ευκολοτερα σε wubi Ubuntu ας κατεβάσω αυτο δεν ξέρω. Τωρα να κάτσω να κάνω ξεχωριστο installation με dual boot στο λάπτοπ θα μου πάρει πολυ χρονο και διάβασμα, αν ειναι ετσι καλυτερα να δουλευω με ον λαιν μεταγλωτιστη της python :(
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Τα πάντα για την Python

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 31 Μαρ 2020, 22:13

Πριν λιγο το έλυσα το θέμα. Κατέβασα τον Notepad++ απο την επιλογή Plugins Admin πάνω δεξιά έβαλα το NppExec
μετά πήγα στο Execute και έγραψα το παρακάτω snippet

NPP_SAVE
cd $(CURRENT_DIRECTORY)
C:\python\python $(FILE_NAME)


αποθήκευση και τέλος στο Advanced options προσθεσα στο Macros Menu την Run Python save και μετά εχεις την μακροεντολη έτοιμη απο τι επιλογές πάνω για να τρέξεις Python.

το C:\python\python ειναι το δικο μου path που εχω εγκαταστησει την Python. :)

https://www.youtube.com/watch?v=WTOVVeAD_-M

εμένα ο κώδικας δουλεψε χωρις τα διπλά εισαγωγικά οπως το γράφω πιο πάνω. Άτιμα strings τα θυμάμαι απο την C!

ΥΓ Ο migf1 ειναι εδω;;;
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ανάπτυξη Λογισμικού / Αλγόριθμοι