Revolution OS - η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού

...σχετικά με το ελεύθερο λογισμικό (άρθρα μελών - αναδημοσιεύσεις - συζητήσεις)

Συντονιστής: ubuderix

Re: Revolution OS - η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 09 Φεβ 2014, 02:55

ubuderix έγραψε:και τι κερδίζεις από αυτό;

Εγώ συνήθως απαντώ κάτι από τα
  • Έναν λόγο να αισθάνομαι πως συμβάλλω κι εγώ σε έναν καλό σκοπό (ευγενές, αλλά δεν κάνει και πολύ εντύπωση)
  • Έναν τρόπο να βάζω το μυαλό μου να μαθαίνει κάτι αντί να περνάω την ώρα μου στο φατσοβιβλίο (μάλλον μη ευγενές όπως τίθεται, αλλά εντυπώνεται)
  • Έναν λόγο να σας κοιτάζω αφ' υψηλού και να σας λέω τεχνολογικά αναλφάβητους (εντελώς αγενές, αλλά έχει πλάκα να βλέπεις αντιδράσεις)
Δεν ξέρω βέβαια αν μαντεύει κανείς ποιο από τα τρία χρησιμοποιώ συχνότερα... :lol: :lol: (tip: ο ubuderix δεν μετράει στη μαντεψιά, σίγουρα ξέρει... ;) :mrgreen: )
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Revolution OS - η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 09 Φεβ 2014, 11:11

fkol k4 έγραψε:
ubuderix έγραψε:και τι κερδίζεις από αυτό;


Σαν απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα θα έδινα:

  • Ασφάλεια - Ότι είναι το ασφαλέστερο λειτουργικό σύστημα χωρίς μάλιστα καν την ανάγκη προσθήκης antivirus.
  • Την πολυτέλεια του να μπορείς με το εκάστοτε λειτουργικό να είσαι είτε απλός χρήστης άλλα και εμπλεκόμενος για την δημιουργία του αν και εφόσον το θέλεις.
  • Την πολυτέλεια του να μπορείς να επιλέξεις την διανομή σου ανάμεσα σε δεκάδες διανομές και όχι να σε επιλεγεί.
  • Το γεγονός ότι αυτόματα γίνεσαι χωρίς ούτε καν εσύ να το ξέρεις αρκετά πιο δημιουργικός και επικοινωνιακός.
  • Το ότι κατανοείς πολύ καλύτερα και πιο τεκμηριωμένα την χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή
  • Να μπορείς να είσαι στη θέση και να γνωρίζεις ότι "κάθε πρόβλημα έχει μια λύση" και όχι να λες "χμμ... λες να κόλλησα ιό;... ας κάνω ένα format".
  • To ότι καταφέρνεις στην τελική να μην είσαι θύμα του marketing και του ετοίμου φαγητού. Ευχαριστώ αλλά σερβίρομαι μόνος μου αυτό που θέλω να φάω.
  • Να είσαι σε θέση να αναγνωρίζεις την αξία του ΕΛ/ΛΑΚ, κάτι που μόνο και σαν ιδέα να το καταφέρεις, θα μάθεις να εκτιμάς καλύτερα τα πάντα γύρω σου.
  • Και φυσικά μιλάμε για λογισμικό απαλλαγμένο από την αποκλειστική πνευματική ιδιοκτησία (copyright).
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Revolution OS - η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού

Δημοσίευσηαπό dim459 » 09 Φεβ 2014, 19:41

Off topic:
Muttley Black έγραψε:Να μπορείς να είσαι στη θέση και να γνωρίζεις ότι "κάθε πρόβλημα έχει μια λύση" και όχι να λες "χμμ... λες να κόλλησα ιό;... ας κάνω ένα format".

To αστείο της υπόθεσης είναι ότι παρότι που χρησιμοποιούμε ένα λειτουργικό που δεν μας αναγκάζει να κάνουμε φορμάτ, έχω την αίσθηση ότι αναλογικά κάνουμε συχνότερα από οποιουσδήποτε άλλους.
Πρώτον διότι οι περισσότεροι αποκτούμε μια τάση διαρκών δοκιμών διαφόρων διανομών και δεύτερον, διότι οι πιο ανήσυχοι δοκιμάζουμε διάφορες "ταρζανιές", οι οποίες ενίοτε προκαλούν ζημιές που απαιτούν περισσότερο κόπο για να επαναφέρουμε το σύστημα, απ' ότι ένα φορμάτ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Revolution OS - η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Learner » 09 Φεβ 2014, 19:50

Off topic:
dim459 έγραψε:Πρώτον διότι οι περισσότεροι αποκτούμε μια τάση διαρκών δοκιμών διαφόρων διανομών και δεύτερον, διότι οι πιο ανήσυχοι δοκιμάζουμε διάφορες "ταρζανιές", οι οποίες ενίοτε προκαλούν ζημιές που απαιτούν περισσότερο κόπο για να επαναφέρουμε το σύστημα, απ' ότι ένα φορμάτ.

Μιας και το έφερε η κουβέντα (όχι ακριβώς δηλαδή - η offtopic κουβέντα εννοώ) , στο Debian τα έχω κάνει ..λος. Ωστόσο, μάλλον θα το γλιτώσω το format. Θα δούμε εν καιρώ. Από unstable/sid το γύρισα σε testing (μόνιμα). Το aptitude θέλει να αφαιρέσει τα πάντα όλα, ο apt όμως τα πάει καλά μέχρι στιγμής. Δεν θέλω να κάνω downgrade (δεν με πειράζει αυτό), αλλά ίσως αντιμετωπίσω προβλήματα εξαρτήσεων μελλοντικά. Δηλαδή μέχρι τα πακέτα unstable που έχω τώρα να περάσουν στο testing και να γίνει έτσι το λεγόμενο catch up.
Η περίπτωση όμως να κάνω ένα format και να το στήσω από την αρχή μόνο με testing repositories υπάρχει.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Revolution OS - η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 09 Φεβ 2014, 19:50

dim459 έγραψε:Off topic:
Muttley Black έγραψε:Να μπορείς να είσαι στη θέση και να γνωρίζεις ότι "κάθε πρόβλημα έχει μια λύση" και όχι να λες "χμμ... λες να κόλλησα ιό;... ας κάνω ένα format".

To αστείο της υπόθεσης είναι ότι παρότι που χρησιμοποιούμε ένα λειτουργικό που δεν μας αναγκάζει να κάνουμε φορμάτ, έχω την αίσθηση ότι αναλογικά κάνουμε συχνότερα από οποιουσδήποτε άλλους.
Πρώτον διότι οι περισσότεροι αποκτούμε μια τάση διαρκών δοκιμών διαφόρων διανομών και δεύτερον, διότι οι πιο ανήσυχοι δοκιμάζουμε διάφορες "ταρζανιές", οι οποίες ενίοτε προκαλούν ζημιές που απαιτούν περισσότερο κόπο για να επαναφέρουμε το σύστημα, απ' ότι ένα φορμάτ.


Αυτό υπάγεται στα συν! Η διαρκής αναζήτηση είναι δημιουργία! :)
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Revolution OS - η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 09 Φεβ 2014, 19:58

Off topic:
Learner έγραψε:Το aptitude θέλει να αφαιρέσει τα πάντα όλα, ο apt όμως τα πάει καλά μέχρι στιγμής.

Είσαι τυχερός που έχεις ευγενικό apt. Εμένα ο ο δικός μου apt αποφάσισε πως όλα τα πακέτα που περιέχουν "xorg" και "xserver" :mrgreen: δεν χρειάζονται πλέον και τα απεγκατέστησε. :mrgreen:

Ναι, φυσικά είχα βάλει --yes σαν παράμετρο, τι ερώτηση είναι αυτή;
:lol: :lol: :lol:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΕΛ/ΛΑΚ - Φιλοσοφία και Ιστορία