Περί διανομών Linux, φιλοσοφίας και ελεύθερου λογισμικού

...σχετικά με το ελεύθερο λογισμικό (άρθρα μελών - αναδημοσιεύσεις - συζητήσεις)

Συντονιστής: ubuderix

Περί διανομών Linux, φιλοσοφίας και ελεύθερου λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 17 Φεβ 2014, 19:34

Οι δημοσιεύσεις διαχωρίστηκαν από εδώ.



Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ως τώρα. Είναι αναλυτικές και εύστοχες.
Ξέχασα όμως να αναρτήσω άλλη μια ερώτηση που έχω:

Αν έχω καταλάβει καλά με όσα έχω διαβάσει, το Ubuntu βασίζετε σε Debian αλλά με κάποιες διαφορές; Αν ναι, θα μπορούσαμε να πούμε εύστοχα ότι όποιες διανομές βρίσκονται πιο κοντά στο Debian ή το ίδιο το Debian λειτουργικό ακολουθεί κάπως πιο πιστά την φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού;
Τελευταία επεξεργασία από eliasps και 17 Φεβ 2014, 21:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Προσθήκη μηνύματος λόγω διαχωρισμού δημοσιεύσεων.
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό Learner » 17 Φεβ 2014, 19:59

Muttley Black έγραψε:Αν έχω καταλάβει καλά με όσα έχω διαβάσει, το Ubuntu βασίζετε σε Debian αλλά με κάποιες διαφορές;

Πολλές διαφορές. Βασικά το Ubuntu χρησιμοποιεί το Debian (.deb πακέτα) και ναι, κατά ένα μέρος εξαρτάται και από αυτό.
Muttley Black έγραψε:Αν ναι, θα μπορούσαμε να πούμε εύστοχα ότι όποιες διανομές βρίσκονται πιο κοντά στο Debian ή το ίδιο το Debian λειτουργικό ακολουθεί κάπως πιο πιστά την φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού;

Ναι, σωστά κατάλαβες. Την φιλοσοφία του Ελεύθερου Λογισμικού, όπως το είπες. Μιλάω μόνο για το ίδιο το Debian. Για τις διανομές που βασίζονται σε αυτό, δεν γνωρίζω. Πρέπει να ψάξεις την κάθε μια ξεχωριστά.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 17 Φεβ 2014, 20:03

Muttley Black έγραψε:Αν έχω καταλάβει καλά με όσα έχω διαβάσει, το Ubuntu βασίζετε σε Debian αλλά με κάποιες διαφορές; Αν ναι, θα μπορούσαμε να πούμε εύστοχα ότι όποιες διανομές βρίσκονται πιο κοντά στο Debian ή το ίδιο το Debian λειτουργικό ακολουθεί κάπως πιο πιστά την φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού;

Στο μοντέλο ανάπτυξης η διαφορά Ubuntu - Debian είναι κρίσιμη. Το Ubuntu αναπτύσσεται από την Canonical η οποία παίρνει τις τελικές αποφάσεις, ενώ το Debian από το Debian Project, δηλαδή από κοινότητα εθελοντών. Το Ubuntu είναι η δημοφιλέστερη Debian based διανομή, αλλά υπάρχουν πάρα πολλές.
Υπάρχουν αρκετές διαφορές, όπως οι πηγές λογισμικού, οι εκδόσεις, ο κύκλος των εκδόσεων, αλλά στη βάση τους είναι ίδια.

Από άποψη σταθερότητας, το Debian θεωρείται βράχος και είναι μία από τις παλιότερες διανομές Linux που συνεχίζουν να αναπτύσσονται σήμερα (1993). Τώρα το αν ακολουθεί πιο πιστά τη φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού θέλει περισσότερη ανάλυση. Αποτελεί μία κατηγορία από μόνο του.
Ένας τρόπος διάκρισης των διανομών είναι βάσει του συστήματος διαχείρισης πακέτων που χρησιμοποιούν. Το σύστημα διαχείρισης πακέτων του Debian είναι το dpkg.

Και το Debian έχει κατηγορηθεί από τον RMS επειδή παρέχει αποθετήριο που περιέχει ιδιοταγές λογισμικό, δηλαδή λογισμικό που δεν είναι ελεύθερο. Η διανομή που ανέφερε ο Learner πριν που χρησιμοποιεί ο RMS, είναι Debian-based χωρίς ίχνος κλειστού λογισμικού.

Ως διανομές Linux, όλες ακολουθούν την φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού. Περιέχουν όμως και κλειστό λογισμικό για να διευκολύνουν τους χρήστες, επειδή δεν υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές ελεύθερου λογισμικού.
Αν ας πούμε εμένα η κάρτα γραφικών μου με τον ανοιχτό οδηγό πιάνει 60-70°C και με τον κλειστό 40, τι επιλογές έχω; Να προγραμματίσω τον ανοιχτό οδηγό κατάλληλα, ή να χρησιμοποιήσω τον κλειστό. Αλλά αν υπάρχει ανοιχτό λογισμικό που πάνω κάτω ικανοποιεί τις ανάγκες μου όπως και το κλειστό, θα προτιμήσω το ανοιχτό.

Η φιλοσοφία του Stallman για την ελευθερία του λογισμικού πηγάζει (ή είναι παράγωγο αν θες) από την φιλοσοφία που έχει γενικότερα, η οποία για παράδειγμα, δεν του επιτρέπει να χρησιμοποιεί κινητό τηλέφωνο. Και όντως δεν το κάνει.
Το θέμα είναι που τραβάς την γραμμή, μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του περιβάλλοντός σου αν δεν χρησιμοποιείς κινητό τηλέφωνο (όχι εσύ, γενικά); Είσαι διατεθειμένος να το κάνεις και να θυσιάσεις κάποια πράγματα ακολουθώντας αυστηρά την φιλοσοφία;
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 17 Φεβ 2014, 20:29

Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυσή σας! Δεν φαντάζεστε πόσο επιμορφωτικά είναι όλα αυτά!

Κάτι που θέλω να αναφέρω σαν άλλη μια απορία και με αφορμή το "Family Tree" που είδα είναι ότι ήξερα ότι το CrunchBang είναι καθαρά Debian based. Σε ένα νήμα που είχα ανοίξει εδώ στο forum και ζητούσα πληροφορίες για την συγκεκριμένη διανομή,σαν απάντηση έλαβα (μαζί βεβαίως και με την ανάλυσή σας και την βοήθεια σας) ότι είναι Debian διανομή και με συμβουλέψατε να διαβάσω για Debian και όχι τόσο για Ubuntu. Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση βλέποντας των χάρτη διανομών είναι οτι το CrunchBang βρίσκετε στο Ubuntu tree. Τελικά ειναι παράγωγο του Debian καθαρά ή του Ubuntu;

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/DebianFamilyTree1210.svg

Off topic:
Αν έχω βγει offtopic ίσως θα ήταν καλύτερα να ανοίξω ένα νέο νήμα;
Τελευταία επεξεργασία από Muttley Black και 17 Φεβ 2014, 20:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 17 Φεβ 2014, 20:35

Muttley Black έγραψε:Σαν απάντηση έλαβα (μαζί βεβαίως και με την ανάλυσή σας και την βοήθεια σας) ότι είναι Debian διανομή και με συμβουλέψατε να διαβάσω για Debian και όχι τόσο για Ubuntu. Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση βλέποντας των χάρτη διανομών είναι οτι το CrunchBang βρίσκετε στο Ubuntu tree. Τελικά ειναι παράγωγο του Debian καθαρά ή του Ubuntu;

Αν το Ubuntu είναι ο "μπαμπάς" του CrunchBang τότε το Debian είναι ο "παππούς" του.
Αφού το CrunchBang είναι Ubuntu-based και το Ubuntu είναι Debian-based, τότε το CrunchBang είναι και αυτό Debian-based κατά μία έννοια, αφού αν ακολουθήσεις την γραμμή, θα καταλήξεις πίσω στο Debian.
Δηλαδή δεν γίνεται αν η Χ διανομή να βασίζεται στην Υ και η Ζ να βασίζεται στην Χ, να μην έχει κάποια σχέση η Ζ με την Υ.
Το καθαρά είναι σχετικό. Αφού όλες έχουν κοινά στοιχεία σε μικρό η μεγαλύτερο βαθμό.
Τελευταία επεξεργασία από eliasps και 17 Φεβ 2014, 21:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση off topic
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 17 Φεβ 2014, 20:37

Muttley Black έγραψε:βλέποντας των χάρτη διανομών είναι οτι το CrunchBang βρίσκετε στο Ubuntu tree. Τελικά ειναι παράγωγο του Debian καθαρά ή του Ubuntu;

Crunchbang: About έγραψε:CrunchBang is a Debian GNU/Linux based distribution offering a great blend of speed, style and substance. Using the nimble Openbox window manager, it is highly customisable and provides a modern, full-featured GNU/Linux system without sacrificing performance
...
Put simply; CrunchBang could be thought of as a layer built on top of Debian, specifically to provide a great Openbox experience
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 17 Φεβ 2014, 20:49

eliasps έγραψε:
Muttley Black έγραψε:Σαν απάντηση έλαβα (μαζί βεβαίως και με την ανάλυσή σας και την βοήθεια σας) ότι είναι Debian διανομή και με συμβουλέψατε να διαβάσω για Debian και όχι τόσο για Ubuntu. Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση βλέποντας των χάρτη διανομών είναι οτι το CrunchBang βρίσκετε στο Ubuntu tree. Τελικά ειναι παράγωγο του Debian καθαρά ή του Ubuntu;

Αν το Ubuntu είναι ο "μπαμπάς" του CrunchBang τότε το Debian είναι ο "παππούς" του.
Αφού το CrunchBang είναι Ubuntu-based και το Ubuntu είναι Debian-based, τότε το CrunchBang είναι και αυτό Debian-based κατά μία έννοια, αφού αν ακολουθήσεις την γραμμή, θα καταλήξεις πίσω στο Debian.
Δηλαδή δεν γίνεται αν Χ διανομή να βασίζεται στην Υ και η Ζ να βασίζεται στην Χ, να μην έχει κάποια σχέση η Ζ με την Υ.
Το καθαρά είναι σχετικό. Αφού όλες έχουν κοινά στοιχεία σε μικρό η μεγαλύτερο βαθμό.


Αυτό το κατανοώ απόλυτα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής. Ακόμα και αν το CrunchBang είναι παράγωγο του Ubuntu γίνετε να διαφέρει ριζικά με αυτό και σαν λειτουργικό να είναι πιο κοντά στην Debian φιλοσοφία; Και αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι όπως τα λέω οτι δηλαδή το CrunchBang είναι πιο Debian για να το πιο λαϊκά, τι είναι αυτό που το καθορίζει στο family tree ως παράγωγο του Ubuntu και όχι του Debian. Έχει σχέση με την Canonical; Γιατί σαν λειτουργικό δεν θυμίζει καθόλου το Ubuntu αλλά κατά πολύ το Debian.
Τελευταία επεξεργασία από Muttley Black και 17 Φεβ 2014, 23:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 17 Φεβ 2014, 20:53

Off topic:
Muttley Black έγραψε:Debian φιλοσοφία;

Ποια Debian φιλοσοφία;
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 17 Φεβ 2014, 20:56

fkol k4 έγραψε:
Muttley Black έγραψε:Debian φιλοσοφία;

Ποια Debian φιλοσοφία;


προφανώς τα έχω κάνει σαλάτα στο μυαλό μου :problem:
Τελευταία επεξεργασία από Muttley Black και 17 Φεβ 2014, 23:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Περί διανομών Linux, φιλοσοφίας και ελεύθερου λογισμικού

Δημοσίευσηαπό eliasps » 17 Φεβ 2014, 21:10

Οι δημοσιεύσεις διαχωρίστηκαν από εδώ.


Εν συντομία, ναι, γίνεται αυτό που λες, δηλαδή να διαφέρει ριζικά.
Αν και αυτό που παραθέτει ο fkol k4 παραπάνω δείχνει πως το CrunchBang είναι Debian based.
H φιλοσοφία ενός λειτουργικού είναι αόριστη έννοια, αλλά ας μην το αναλύσουμε.
Ένα λειτουργικό μπορείς να το χαρακτηρίσεις βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ή τον τρόπο που αυτά καθορίζονται, δηλαδή την "φιλοσοφία".
Τεχνικά, το Ubuntu και το Debian έχουν πάρα πολλά κοινά στοιχεία. Φιλοσοφικά είναι η μέρα με τη νύχτα (ίσως υπερβάλλω λίγο).
Το CrunchBang όχι, δεν έχει καμία σχέση με την Canonical.

Off topic:
Μπορείτε να αφαιρέσετε τα off topic tags από τις δημοσιεύσεις σας, επειδή έγινε διαχωρισμός των θεμάτων.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο ΕΛ/ΛΑΚ - Φιλοσοφία και Ιστορία