Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 16 Ιουν 2010, 10:14

Atlantios έγραψε: ... Μια Dslr μηχανή δεν είναι πάντα καλύτερη, οι φακοί που έχουν πάνω τους συνήθως είναι για τα σκουπίδια. Πολλές φορές ένας καλός φακός στοιχίζει περισσότερο απ' ότι η ίδια η μηχανή. Η εταιρία leica δεν έγινε γνωστή για τις dslr μηχανές της...


Σεβαστή άποψη γενικά, αν και έχω τις αμφιβολίες μου. Από την άλλη το καλύτερο είναι αυτό που βολεύει τον καθένα. Ως προς το παραπάνω απόσπασμα, πάντως, κανείς δεν διαφωνεί μαζί σου αφού έγραψα ήδη ότι «... Εχουν καλές προσφορές με kit που περιλαμβάνει φακό, οπότε έχεις μια αρχή, και προσθέτεις φακούς ανάλογα με τις ειδικότερες ανάγκες σου...». Το «έχεις μια αρχή» φαντάζομαι λέει αρκετά.

Δεν θα επιμείνω παραπάνω κυρίως διότι εξ'αρχής ήμουν εκτός προδιαγραφών του αρχικού post.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό da_perama1 » 16 Ιουν 2010, 10:39

Στη δική μου περίπτωση το κυριότερο προσόν μιας φωτογραφικής μηχανής είναι το όσο το δυνατόν μεγαλύτερο οπτικό zoom χωρίς τους τεράστιους και πανάκριβους φακούς κανόνια. Πριν 4 χρόνια πήρα την Konika Minolta Z20 και είμαι σχετικά ευχαριστημένος. Σήμερα πρέπει να υπάρχουν και καλύτερες.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Ubuntu 3.0.0-17-generic
3 Intel Core i5 CPU 650 3.20GHz ‖ RAM 7783 MiB ‖ Intel DH55TC -
4 Intel Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0042] (rev 02)
5 eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection [8086:10f0] (rev 06)
da_perama1
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 20:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό Atlantios » 16 Ιουν 2010, 14:24

την AE1P την έχω ακόμη με την παλιά τσάντα ένα ογκωδέστατο Φλας και έναν φακό 28-200 sigma πέρα απ' τον σταθερό 50αρη που είχε απ' την μάνα της. Κάπου στο youtube έπιασε το μάτι μου ότι της έχουν προσθέσει κάτι στο πίσω μέρος που είναι αποσπώμενο και την έκαναν και ψηφιακή.
Τι μου θύμησες με τα slides χαχα έχω ένα κιβώτιο στο χωριό μερικές φορές όταν πάω κάθομαι και κοιτάζω τις φωτογραφίες.
[spoiler]⇛ DESKTOP:
1 Panasonic TX - L32E5E 1920 x 1080
2 Ubuntu 13.10 Ελλ. 64 bit
3 Intel Core i7 CPU 860 2.80GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS INC. P7P55D PREMIUM
4 nVidia GF110 [GeForce GTX 560 Ti
5 eth3: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth2: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
Atlantios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 01:45
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό digibill » 30 Ιουν 2010, 10:58

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον όλες τις τοποθετήσεις των προλαλησάντων. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που θα ακουστώ απόλυτος και κάθετος... Όμως μετά από αρκετά χρόνια που συμμετέχω σε διάφορα φωτογραφικά φόρουμς και ύστερα από άπειρες συζητήσεις επιλογής φωτογραφικού εξοπλισμού (πλέον το έχω κόψει!) έχω καταλήξει σε πολύ συγκεκριμένες απόψεις, οι οποίες ενδυναμώνονται και από την πρακτική εμπειρία μου με την φωτογραφικη'ενασχόληση.

Κατ'αρχάς, επειδή η ψηφιακή εποχή έφερε στην φωτογραφία μεγαλύτερη ευκολία και μικρότερο κόστος, πλέον το κοινό που προσανατολίζεται στην αγορά μιας φωτογραφική έχει μετατοπιστεί: παλιότερα, θα αγόραζε φωτογραφική μηχανή μόνο κάποιος που θα ήθελε να φωτογραφίσει. Πλέον, αγοράζουν ΨΦΜ (Ψηφιακές Φωτογραφικές Μηχανές) διάφορα "target groups", όπως φωτογράφοι αλλά και γκατζετάκηδες, θύματα του μάρκετιγκ και της τεχνολογίας, στυλάτες γκόμενες κλπ κλπ! Η φωτογραφική μηχανή δηλαδή έχει πλέον ξεφύγει κατά πολύ από τον καθαρά χρηστικό της ρόλο και έχει αρχίσει να γίνεται μόδα! Το μάρκετιγκ των εταιρειών έχει κάνει βέβαια σοβαρή δουλειά σε αυτή την κατεύθυνση, πλασάροντας μέχρι και ανάποδα τα πράγματα (το θετικό για αρνητικό και αντίστροφα. Παράδειγμα; Όλες οι εταιρείες σκίζονται στον πόλεμο των megapixels, κάτι που πρακτικά κάνει ΚΑΚΟ στην φωτογραφία, και καμία δεν κάνει λόγο για τα οπτικά της!!!)

Όσο κι αν έχει προσπαθήσει όμως το κάθε μάρκετιγκ να μας επιβάλει το μαύρο για άσπρο και αντίθετα, η φυσική παραμένει η ίδια από την εποχή που ανακαλύφθηκε η φωτογραφία κι έτσι στην πράξη τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα από την εποχή του φιλμ. Συνεπώς, με βάση όσα μας είπες, θα προσπαθήσω να σκιαγραφήσω το προφίλ σου. Να τονίσω εδώ ότι δεν υπάρχει Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ μηχανή. Υπάρχει μόνο «η μηχανή με την καλύτερη σχέση τιμής - ποιότητας ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΘΕΛΩ» (Γι' αυτό και προσπερνώ όλες τις αναφορές του στυλ "η τάδε είναι καλύτερη", "αυτή η εταιρεία έχει καλές μηχανές" κλπ. Επίσης, δεν έχει κανένα νόημα η παράθεση του στυλ "η δείνα εταιρεία έχει καλές μηχανές", γιατί η κάθε εταιρεία βγάζει χιλιάδες μοντέλα, σε μία γκάμα από τις φτηνές κομπακτ των 100€ μέχρι επαγγελματικές SLR των 2.500€! Τρανό παράδειγμα στο πρόσφατο παρελθόν η Nikon που από την μία είχε την ναυαρχίδα D2X που πραγματικά άγγιζε το τέλειο σε όλους τους τομείς, κι από την άλλη όλες οι κόμπακτ της ήταν για κλάματα! Πάμε παρακάτω όμως)

Μας είπες ότι:
  • Δίνεις μέχρι 400€
  • Σου αρέσουν τα τοπία
  • Δεν έχεις μεγάλη σχέση με την φωτογραφία
  • Θα προτιμούσες κάτι μικρό σε μέγεθος

Αρχίζω λοιπόν τον επαγωγικό συλλογισμό :-)

  • Κατ' αρχάς, θα διαφωνήσω με τον φίλο παραπάνω που σου συνέστησε να χτίσεις ένα σύστημα DSLR με το σκεπτικό ότι «αφού δεν ξέρεις ακριβώς τι σου αρέσει, πάρε κάτι που ν αμπορεί να τα κάνει όλα και σιγά-σιγά να το χτίζεις». Εγώ θα έλεγα ΟΧΙ. Κι αυτό διότι πλέον, σε εναν μικρό βαθμό, όλες οι μηχανές τα κάνουν όλα (και μάκρο, και νυχτερινά, και τοπία και και και). Το να πέσεις εξ αρχής με τα μούτρα στα βαθιά για μένα είναι χάσιμο χρημάτων. Μια προσουμερ μηχανή (δηλαδή μια ακριβή κόμπακτ με εξελιγμένα χαρακτηριστικά) έχει ένα άλφα κόστος, αλλα'μέχρι εκεί. Με τα ίδια λεφτά μπορεί να παίρνεις πλέον ένα μικρό DSLR κιτ, όμως οι εταιρείες δεν είναι χαζές: μια DSLR σε "δένει" με το σύστημα μιας εταιρείας κι όταν θα έχεις ήδη έναν κιτ φακό, ίσως κι ένα φλας, στην επόμενη αγορά σου θα το σκεφτείς να μετακινηθείς σε άλλη εταιρεία, γιατί ήδη θα έχεις μια "προίκα" που αν πας σε άλλη εταιρεία θα σου είναι άχρηστη! Γι' αυτό κι έχουν πέσει τόσο εξευτελιστικά οι τιμές στις entry level DSLR. Για μένα το ιδανικό είναι να ανακαλύπτει κανεις τις ανάγκες και επιθυμίες του με μια μικρή μηχανή γενικης χρήσης και μετά να προχωράει σε αγορά DSLR, όπου πλέον θα κρίνει κάθε εταιρεία με συγκεκριμένα κριτήρια.
    Συμπερασματικά λοιπόν, ΟΧΙ, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ DSLR.
  • Στο παραπάνω συμπέρασμα μας οδηγεί και το ότι θες κάτι μικρό σε μέγεθος. Υπάρχει βέβαια ένας δυνατός συνδυασμός σώματος + φακού που να είναι οικονομικός και με μικρό μέγεθος (αναφέρομαι στην Olympus E-420 + Zuiko 25/2.8 φακό) αλλά ο σταθερής εστιακής απόστασης 25άρης δεν ενδείκνυται γαι τοπία. Ωστόσο ο συγκεκριμένος συνδυασμός είναι εξαιρετικής απόδοσης, αλλά μάλλον δεν σου κάνει....
  • Κάτι πολυ'σημαντικό: ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΠΙΞΕΛ! Το ξαναλέω: ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΠΙΞΕΛ!. Το' πιασες; Πάμε άλλη μία: ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΠΙΞΕΛ!!!!
    Σε αυτό είμαι ΚΑΘΕΤΟΣ: ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΠΙΞΕΛ!! Γιατί; Τα μεγαπίξελ το μόνο που μετράνε είναι το μέγιστο δυνατό μέγεθος εκτύπωσης! Δηλαδή, όταν έχεις μια μηχανή με 10ΜΡ ξέρεις ότι το μέγιστο μέγεθος στο οποίο μπορείς να τυπώσεις είναι περίπου 20*30 εκ (στα 300dpi). Τα ΜΡ δεν σου δίνουν καμία μα καμία πληφορία ούτε για την ποιότητα της εικόνας, ούτε για την λεπτομέρεια την οποία μπορεί να καταγράψει ο αισθητήρας! Γιατί όμως μιλούν όλοι για αυτά; Μα φυσικά διότι είναι ένα πιασάρικο μετρησιμο μέγεθος που μπορεί να θυμάται ο άσχετος χρήστης, οπότε το ανέλαβε το μάρκετιγκ και το έκανε λάστιχο! Αν η Χ εταιρεία ας πούμε προσπαθούσε να προωθήσει στον άσχετο χρήστη ως μετρήσιμο μέγεθος την αναλυτικότητα του φακού της μηχανής της, ο χρήστης απλά δεν θα ανταποκρινόταν, γιατί κάτι τέτοιο θα απαιτούσε γνώσεις φυσικής, οπτικής και φωτογραφίας. Τότε όμως δεν θα μπορούσαν οι φωτογραφικές να πωληθούν σωρηδών στα πλήθη!
    Από την άλλη, τα πολλά ΜΡ κάνουν κάτι ΚΑΚΟ για το οποίο καμία εταιρεία δεν μιλάει: τα πολλά ΜΡ αυξάνουν τον ψηφιακό θόρυβο. Αν έχεις στοιχειώδεις γνώσεις φυσικής ή ηλεκτρονικής, μπορώ να στο εξηγήσω, ωστόσο το αφήνω προς το παρόν.
    Συμπέρασμα: στην επιλογή σου ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΡΟΛΟ ΤΑ ΜΡ!
  • Εφόσον προσανατολίζεσαι στα τοπία, υποθέτω ότι δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η νυχτερινή λήψη. Συνεπώς, ο αυξημένος ψηφιακός θόρυβος σε μεγάλες ευαισθησίες (iso) δε νομίζω ότι είναι κατασταλτικός παράγοντας, οπότε μπορείς να προτιμήσεις κάποια σοβαρή κόμπακτ.
  • Αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παίζει σοβαρό ρόλο στα τοπία είναι ένας όσο το δυνατόν πιο ευρυγώνιος φακός (κάτω από 28mm). Το μεγάλο ζουμ δεν χρειάζεται για δύο λόγους: πρώτον γιατί οι τηλεφακοί χρειάζονται όταν θες να δεις μακριά, πχ να φωτογραφίσεις πουλιά, ζώα, αθλήματα κλπ και δεύτερον όλοι μα όλοι οι super zoom φακοί στις κόμπακτ μηχανές (οι φακοί που βλέπεις με κάτι θηριώδη ζουμ x7 - x10 - x15 κλπ) είναι είτε σκοτεινοί είτε έχουν σοβαρά οπτικά προβλήματα. Κάποιοι φακοί μέχρι x10 ζουμ είναι σχετικά καλύτεροι, εγώ όμως δεν θα τους προτιμούσα. Αν θες μεγάλο τηλεφακό, πάρε DSLR με τηλεφακό!

Έχοντας όλα αυτά στο μυαλό μου, θα κατέληγα εκεί που κατέληξε και ένας άλλος φίλος παραπάνω: κάτι στο στυλ της Panasonic LX-3 είναι αυτό που χρειάζεσαι: μικρή, με καλό ευρυγώνιο φακό και κάτω από 400€. Θα μπορούσες βέβαια να πάρεις κάποια κόπακτ με εναλλάξιμους φακούς όπως πχ η Olympus Pen κλπ, όμως αυτές οι μηχανές είναι πανάκριβες για αυτά που σου προσφέρουν. Εγώ δεν τις συνιστώ.....

Την LX-3 την έχω κι εγώ. Την βασική της αντίπαλο (canon s-90) την έχω δουλέψει και την τεστάρισα αρκετά όταν σκεφτόμουν να πάρω μια τέτοια μηχανή. Τελικά κατέληξα στην LX-3 για τους εξής λόγους:

  • ΦΑΚΟΣ! Εδώ απλά δεν υπάρχει ανταγωνισμός! Ο φακός της LX-3 όχι μόνο έχει το τέλειο για μένα -και για τον μέσο χρήστη- εύρος ζουμ (ισοδύναμο με 25-60mm), όχι μόνο είναι απίστευτα φωτεινός (f/2-2.8 - Αυτό το νούμερο -ειδικά το 2- είναι απλά άπιαστο όνειρο για τις περισσότερες κόμπακτ και κάποιος τόσο φωτεινός φακός σε μια dslr κοστίζει μισή περιουσία!) αλλά έχει και καταπληκτική οπτική απόδοση! Ο φακός της canon s-90 είναι αρκετά κοντά, όμως δεν είναι τόσο ευρυγώνιος (φτάνει μέχρι τα 28mm) και δεν αποδίδει και τόσο καλά (χάνει στις λεπτομέρειες, αλλα'αυτό δεν είναι κάτι σημαντικό)
  • Εργονομία: η lx-3 είναι στην φιλοσοφία του χειρισμού της πιο κοντά σε αυτά που θέλει ένας φωτογράφος. Η canon s-90 είναι περισσότερο ένας συμβιβασμός μεταξύ της εργονομίας που απαιτεί ένας άπειρος χρήστης (δηλαδή κάντα όλα μόνη σου κυρία μηχανή!) και αυτής ενός πιο έμπειρου. Έχει ένα γ***** χαρακτηριστικό (το δαχτυλίδι μπροστά στον φακό) αλλα'αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Βέβαια, το θέμα της εργονομίας είναι καθαρά υποκειμενικό, εμένα όμως μου έκατσε καλύτερα η LX-3.

Από εκεί και πέρα, όλα τα άλλα είναι καθαρά υποκειμενικά. Ας πούμε, ναι, η LX-3 έχει λίγο χειρότερη απόδοση στα υψηλά iso σε σχέση με την s-90. Ε και; Και οι δύο είναι τα ίδια σκατά (με το συμπάθειο), αφού κόμπακτ είναι και οι αισθητήρες τους μέχρι εκεί αντέχουν. Αν κάποιος κόπτεται πολύ για τα πολύ υψηλά iso (πάνω από 800-1600) θα πρέπει να πάρει οπωσδήποτε SLR και μάλιστα κάποια πολύ ακριβή!

Αν δεν την βιάζεσαι, θα σου συνέστηνα να περιμένεις μέχρι το φθινόπωρο, διότι τότε γίνονται όελς οι μεγάλες φωτογραφικές εκθέσεις και φέτος αναμένονται αντικαταστάτες για τις lx-3 & s-90 (για την lx-3 σίγουρα) και δεν ξέρεις τι παραπάνω μπορεί να προσφέρουν. Επίσης, αναμένονται κινήσεις και από τον ανταγωνισμό ;-) Λογικά βέβαια, οι αντικαταστάτες θα είναι ακριβότεροι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αν όμως θες να πάρεις την μηχανή αύριο το πρωί, για μένα πάρε την LX-3!

Αυτά :-)
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 30 Ιουν 2010, 12:45

Πολυ καλο ποστ! :clap:

Μπορειτε να δειτε και συγκριτικο τεστ των δυο (και αλλων) μηχανων που αναφερει ο digibill εδω:

http://www.dpreview.com/reviews/canons90/page14.asp

Εχω καποιες μικρες διαφωνιες με τα ανωτερω, αλλα ειναι μαλλον θεμα των δικων μου απαιτησεων/συμβιβασμων vs αυτων που επελεξε ο digibill.

α) Φωτεινοτητα φακου: Παλια, επαιξα και γω το παιχνιδι του μικροτερου f-stop δηλαδη (για την εποχη μου) αγοραζω τον πανακριβο (και γαιδουρι σε μεγεθος) f1.2, τον ευμεγεθη f1.8, τον λιγο μικροτερο και λιγο φτηνοτερο f2.0 η τον μικρο και φτηνο f2.8? Μιλαμε για σταθερο φακο 50mm.

Τελικα πληρωσα ενα 1.8 και οταν μου τον κλεψανε πηρα μεταχειρω εναν 2.8. Διαφορα; Δεν την ειδα ποτε μου, γιατι συνηθως οι συνθηκες φωτογραφιας ητα για f5.6-11.0 οποτε, δεν χρειαζομουν τον φακο στα πιο φωτεινα του. Χωρια που την εποχη εκεινη ο 1.2 ειχε περισσοτερα οπτικα σφαλματα απο τον 1,8... Επι πλεον, στις συνθηκες χαμηλου φωτισμου, εμπαινε τριποδο και χαμηλη ταχυτητα.

Συμπερασμα (δικο μου) ενας καλος φακος χρειαζεται και δεν τρελλαινομαι για τη φωτεινοτητα.

β) Ξεχνα τα Megapixel!: Σχεδον...Οταν αρχισαν να ανεβαινουν τα ΜΡ, ειχα μια Sony 1ΜΡ... Οταν ηρθε η ωρα να την αλλαξω, ψαχτηκα πολυ, εκανα δειγματα με μηχανες φιλων στα 3-5ΜΡ συγκρισεις...Κατεληξα, οτι εαν τυπωσω/δω ΟΛΗ τη φωτογραφια, και το 1ΜΡ κανει τη δουλεια. Δεν εχω τυπωσει ποτε ποστερ σε μεγεθος τοιχου...

ΑΛΛΑ...

ΑΝ δεν ειναι ολη η φωτογραφια... ας οψεται ο Αη-Φωτοσοπ (το GIMP για μας τους αιρετικους)... τοτε τα MP μετρανε και παραμετρανε. Εχει σχεδον παψει να με ενδιαφερει το zoom, το 3.6Χ ειναι υπεραρκετο, γιατι μπορω να μπω με το GIMP και να κρατησω μονο το κομματι της φωτο που με ενδιαφερει. Σε τοπια, πολλες φορες εχω 2 και 3 εκδοσεις της ιδιας περιπου φωτογραφιας, οπου με ενα καταλληλο cropping εχω διαφορετικη διαθεση και ιδεα.

Ετσι, ναι, εχουν διαφορα τα 5 απο τα 10 ΜΡ.

Τονιζω οτι αυτη η γνωμη προερχεται απο τις δικες μου προτεραιοτητες/επιλογες, ο digibill ειναι σωστος και συμφωνος με τις δικες του!

Οποτε, Apopas, βαζεις τις δικες σου προτεραιοτητες/επιλογες και αγοραζεις την καμερα που αντεχεις και θελεις.

Ειτε καλως, ειτε κακως, οι περισσοτερες καμερες ειναι 'περισσοτερες' απο το ταλεντο του χρηστη τους (κρινοντας απο την δικη μου εμπειρια και καποιων φιλων...). Οποτε... δεν παει χαμενο το... ταλεντο μας!

Καλη επιτυχια

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 30 Ιουν 2010, 13:03

http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmclx3/ και εδώ ένα πολύ καλό site για reviews και συγκρίσεις φωτογραφικών μηχανών...
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 30 Ιουν 2010, 13:15

mangelasakis έγραψε:http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmclx3/ και εδώ ένα πολύ καλό site για reviews και συγκρίσεις φωτογραφικών μηχανών...


Το ιδιο site διαβαζουμε... ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό digibill » 30 Ιουν 2010, 13:19

MakisM1 έγραψε:β) Ξεχνα τα Megapixel!: Σχεδον...Οταν αρχισαν να ανεβαινουν τα ΜΡ, ειχα μια Sony 1ΜΡ... Οταν ηρθε η ωρα να την αλλαξω, ψαχτηκα πολυ, εκανα δειγματα με μηχανες φιλων στα 3-5ΜΡ συγκρισεις...Κατεληξα, οτι εαν τυπωσω/δω ΟΛΗ τη φωτογραφια, και το 1ΜΡ κανει τη δουλεια. Δεν εχω τυπωσει ποτε ποστερ σε μεγεθος τοιχου...

ΑΛΛΑ...

ΑΝ δεν ειναι ολη η φωτογραφια... ας οψεται ο Αη-Φωτοσοπ (το GIMP για μας τους αιρετικους)... τοτε τα MP μετρανε και παραμετρανε. Εχει σχεδον παψει να με ενδιαφερει το zoom, το 3.6Χ ειναι υπεραρκετο, γιατι μπορω να μπω με το GIMP και να κρατησω μονο το κομματι της φωτο που με ενδιαφερει. Σε τοπια, πολλες φορες εχω 2 και 3 εκδοσεις της ιδιας περιπου φωτογραφιας, οπου με ενα καταλληλο cropping εχω διαφορετικη διαθεση και ιδεα.


Προτιμάς την δυνατότητα για υπερβολικό κροπ, ή την καλύτερη ευκρίνεια και έλλειψη ψηφιακού θορύβου σε όλο το εύρος της εικόνας; Εντάξει, όλα τα πράγματα στην ζωή είναι υποκειμενικά, αλλά μεταξύ της εικόνας από μια turbo-x των 10ΜΡ και μιας SLR των 6ΜΡ, εγώ προτιμώ σαφώς την δεύτερη, κι ας μην έχω την ίδια δυνατότητα για κροπ....
Στην τελική μπορείς να κόψεις και να μεγενθύνεις. Ο οποιοσδήποτε αλγόριθμος μεγέθυνσης θα σου δώσει σαφέστατα καλύτερο αποτέλεσμα. Από την άλλη, αν έχεις μια εικόνα τίγκα στον ψηφιακό θόρυβο και με μειωμένη ευκρίνεια, όσο και να κόψεις ο θόρυβος και η ευκρίνεια θα παραμείνουν ίδιες. Κι αυτό δεν επιδέχεται καμία βελτίωση....
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 30 Ιουν 2010, 14:20

Προφανως μιλαω για συγκριση παραπλησιων πραγματων... πχ της τωρινης (τριετιας) μου Canon Ixus 960 στα 12 ΜΡ με την ..πρωην μου Olympus στα 5ΜΡ.

Τα option Interpolation τα εχω παιξει κατα κορον, αλλα δεν δημιουργουν λεπτομερεια εκει που δεν υπαρχει...

Συγκριση με μια μετρια DSLR δεν παιζει, γιατι θελω να μπαινει η καμερα στην τσεπη του μπουφαν μου οταν κανω σκι...

Ψηφιακο θορυβο βλεπω μονο στα ISO 800/1600 αλλα σπανιως τραβαω εκει...

Τελος παντων, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό digibill » 30 Ιουν 2010, 14:28

MakisM1 έγραψε:Προφανως μιλαω για συγκριση παραπλησιων πραγματων... πχ της τωρινης (τριετιας) μου Canon Ixus 960 στα 12 ΜΡ με την ..πρωην μου Olympus στα 5ΜΡ.


Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα :-) , μια διευκρίνιση: ακόμη κι αυτά τα δύο που συγκρίνεις δεν είναι παραπλήσια. Αν και δεν ξέρω σε ποιά olympus αναφέρεσαι, προφανώς πρόκειται για διαφορετικές γενιές αισθητήρων και επεξεργαστών. Και ως γνωστών, κάθε μηχανή εφαρμόζει αλγορίθμους αποθορυβοποίησης στο jpg που παράγει. Συνεπώς, είναι απολύτως λογικό να βλέπεις λιγότερο θόρυβο στα 12ΜΡ της σημερινής ixus σου απ' ότι στα 5ΜΡ της olympus (+ το ότι οι compact olympus είναι γνωστές για τους θορυβώδεις αισθητήρες τους, σε αντίθεση με την canon). Αν όμως συγκρίνεις έναν σημερινό αισθητήρα μιας compact με έναν αισθητήρα ελαφρά μεγαλύτερο στα ίδια ΜΡ ή ίδιου μεγέθους με λιγότερα ΜΡ είναι σαφές το ότι υπάρχει διαφορά και στον θόρυβο και στην ευκρίνεια. Αν δε ανέβεις μέγεθος αισθητήρα, τα πράγματα είναι ακόμη πιο έντονα! Σκέψου ότι ακόμη και οι lx3/s90 έχουν σαφέστατη διαφορά στην παραγωγή θορύβου λόγω του ελάχιστα μεγαλύτερου αισθητήρα τους σε σχέση με τις υπόλοιπες κόμπακτ! (δεν βάζω μέσα την ευκρίνεια, γιατί τα οπτικά τους απέχουν κατηγορίες από τις υπόλοιπες κοινές κόμπακτ).

Τέλος πάντων, για μένα δεν είναι το νόημα στα συγκριτικά τέστ και στην ανάλυση στοιχείων, αλλά στο να μπορεί ο χρήστης να πάρει απροβλημάτιστα αυτό που θέλει. Και πιστεύω ότι ο Apopas με μιά τέτοια μηχανή θα το καταφέρει ;-)
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux