Photoshop CS5

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό Aeron » 22 Δεκ 2010, 23:07

Και εμένα δεν μου καθότανε καλά στην αρχή(gimp) κυρίως λογο διαφορετικής αισθητικής.Ήταν όμως μέχρι να αρχίσω να δημιουργώ με αυτό.Επίσης το ότι δεν έχω dual boot με windows, βοήθησε και αυτό με τον τρόπο του στο να ασχοληθώ περισσότερο μαζί του και να ξεχάσω το photoshop μια ώρα γρηγορότερα.Καλή αντοχή σου εύχομαι πάντως.
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 12.04, linux mint 12, pclinuxos 12 σε ECS G31T-M7
Προδιαγραφές ⇛ intel core2 quad 9400 s775/2,66 │Ram: 4gb ddr2 │ nvidia geforce 9600 gt │ TFT asus 22" vw221d
Άβαταρ μέλους
Aeron
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2009, 19:18
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 22 Δεκ 2010, 23:15

spooky έγραψε:Δεν ξέρω για το GIMP κάτι δεν μου κάθεται καλά
Μήπως είναι η κλασσική προκατάληψη, του οτι μένουμε σε οτι έχουμε μάθει και τι να κάνει αυτό που είναι δωρεάν ? Δε μιλάω ειρωνικά ουτε επιθετικά. Νομίζω όμως οτι έχει αντίστοιχες δυνατότητες... Επισης ενας οδηγός που μπορεί να σου φανεί χρήσιμος είναι αυτός http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=8879

Φιλικά,
Στέλιος Ν.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό Th P » 23 Δεκ 2010, 00:06

spooky έγραψε:Δεν ξέρω για το GIMP κάτι δεν μου κάθεται καλά


μπορείς νά γίνεις λίγο πιό σαφής?
τί δέν μπόρεσες νά κάνεις με το gimp?
τί δέν σού άρεσε?

καί νάχεις υπόψει σου εκτός από τόν πολύ χρήσιμο οδηγό τού forum που σού πρότεινε ο Στέλιος πιό πάνω,
καί τήν υποστήριξη τού forum σε συγκεκριμένα προβλήματα πού συναντάς,
υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος εκεί έξω...........
http://sixrevisions.com/graphics-design/10-websites-to-help-you-master-gimp/

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό Aeron » 23 Δεκ 2010, 02:06

Βασικά υπάρχουν πάρα πολά tutorials εκεί έξω που αν κάτσει κανείς και τα ψάξει θα καταλάβει τους παπάδες που μπορεί να κάνει κάποιος με το gimp.Για μένα το πρόβλημα δεν είναι ούτε το ελεύθερο λογισμικό ούτε και το gimp.Είναι το ότι δεν υπάρχει μια ολοκληρομένη πλατφόρμα προγραμμάτων στο linux,αντοιστιχη με αυτή που προσφέρει η adobe για τα παράθυρα.Δηλαδή:

photoshop:επεξεργασία γραφικών και εικόνας.
illustrator:για σχεδιο και για γραμμικό σχέδιο.
aftereffects:χρησιμοποιείτε κατά κόρον από τα κανάλια για διαφημιστικά-animation και άλλα.
fireworks:λίγο και από τα τρία παραπάνω.
premier:(αν και λίγο ξεπερασμένο)για επεξεργασία video και απλό μονταζ.
dreamweaver:για στήσιμο ιστοσελίδων,html-css κλπ.


Όλο αυτό το πακέτο είναι πλήρες σε ο,τι αφορά ένα επαγγελματία γραφίστα αλλά και απαραίτητο για έναν web designer . Kαι εκτός αυτού, αυτό είναι το πακέτο που πρέπει κάποιος να γνωρίζει για να εργαστεί σ'αυτoύς τους τομείς.....οπουδήποτε στην ελλάδα.Και δέν αναφέρω μέχρι τώρα και το macromedia flash το οποίο πάει κολαούζο με το παραπάνω πακέτο.Είμαι αποκλειστικός χρήστης linux,αλλά πιστεύω ότι μας λείπει μια αντιστοίχου είδους πλατφόρμα η οποία να καλύπτει αυτές τις 2 ειδικότητες.Έχω δεί όλα τα αντίστοιχα προγράμματα που διαθέτει το λειτουργικό που αγαπάμε όλοι εδώ μέσα αλλά λίγο πολύ είναι ξεκάρφωτα μεταξύ τους και με εντελώς διαφορετικά επίπεδα δυναμικών.Όλοι οι γνωστοί μου γραφίστες λένε ότι αφού τα έχω όλα μαζεμένα στην adobe(δέστε π.χ αυτο το πακέτο http://www.anodos.gr/index.php?page=sho ... &Itemid=57 )και εξασφαλίζω και την συμβατότητα μεταξύ τους γιατί να ψάχνω αλλού......έχουν ένα δίκιο..θα ήταν πολύ καλό, να υπάρχει αντίστοιχη πλατφόρμα, και για την μεγαλύτερη αποδοχή του linux σε μία μεγάλη μερίδα κόσμου πού ασχολείται με γραφικά και web design αλλά και στον ευρύτερο κόσμο.Αυτές οι λίγες σκέψεις και ελπίζω να μην σας κούρασα-στεναχώρησα πολύ.
Τελευταία επεξεργασία από Aeron και 23 Δεκ 2010, 14:59, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 12.04, linux mint 12, pclinuxos 12 σε ECS G31T-M7
Προδιαγραφές ⇛ intel core2 quad 9400 s775/2,66 │Ram: 4gb ddr2 │ nvidia geforce 9600 gt │ TFT asus 22" vw221d
Άβαταρ μέλους
Aeron
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2009, 19:18
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 23 Δεκ 2010, 02:24

Eίπες μια αλήθεια... (πικρή)

Off topic:
Αλλά αυτή η ολοκληρωμένη πλατφορμα όπως λες αναπτυσσεται απο μια εταιρεία (μονοπώλιο) και πωλείται (και κλειστού κώδικα μάλιστα) έναντι ενος μεγάλου χρηματικου ποσού. Βέβαια ο επαγγελματίας για να κάνει τη δουλειά του θα πληρώσει.

Δε θα είχα πρόβλημα (αν ήταν η δουλειά μου) να πληρώσω για το πακέτο ή για κάποια εφαρμογή απο τις προαναφερθείσες αν ήταν ανοιχτού κώδικα!! Επίσης αν δεν μπορουσα με τίποτα να καλυφθώ με τις ήδη υπαρχουσες εφαρμογές θα πλήρωνα και την adobe και σε κλειστού κώδικα αν μας έκανε την τιμή να το βγάλει native για linux... Στην ανάγκη για τη δουλειά θα το έκανα. Αλλά εναντιώνομαι σε όλο αυτο το μονοπωλιακό κλειστή εφαρμογή σχεδιασμένη για κλειστά λειτουργικά.

Ξανα-λέω οτι ο καθένας για τη δουλειά του ψάχνει να βρει ότι τον βοηθά να την κάνει καλύτερα... Δε θα κατακρίνω δηλαδή κάποιον επειδή πληρώνει για κλειστές εφαρμογές. Απλά θα του υποδείξω όσο μπορώ την εναλλακτική...
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό Aeron » 23 Δεκ 2010, 02:39

Συμφωνώ μαζί σου στο να αναδεικνύουμε τις εναλλακτικές και γενικότερα με το open source σκεπτικό σου.
Απλά το κακό είναι ο,τι δεν υπάρχουν εναλλακτικά πακέτα(όλα σε ένα-συμβατότητα μεταξύ τους) για να αντιτάξουμε.Κρίμα είναι στα ΤΕΙ της χώρας να διδάσκουν αποκλειστικά προγράμματα κλειστού κώδικα(για web designers και γραφίστες εννοώ)
άρα αναγκαστικά να χρησιμοποιούν τα παράθυρα.Χρειάζεται να υπάρξει κάποιος σαν τον mr.ubuntu
να χώσει χρήμα σε μια τέτοια πλατφόρμα για να γίνουμε ανταγωνιστικοί.
Τα ίδια ισχύουν βέβαια και για τις τεχνολογίες ήχου-σύνθεσης..κανείς δεν είναι διατεθημένος να παρατήσει το cubase με τα πανίσχυρα plugins του και να το γυρίσει στο πολύ μέτριο ubuntu studio ας πούμε..
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 12.04, linux mint 12, pclinuxos 12 σε ECS G31T-M7
Προδιαγραφές ⇛ intel core2 quad 9400 s775/2,66 │Ram: 4gb ddr2 │ nvidia geforce 9600 gt │ TFT asus 22" vw221d
Άβαταρ μέλους
Aeron
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2009, 19:18
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό Th P » 23 Δεκ 2010, 09:16

Aeron έγραψε:Έχω δεί όλα τα αντίστοιχα προγράμματα που διαθέτει το λειτουργικό που αγαπάμε όλοι εδώ μέσα αλλά λίγο πολύ είναι ξεκάρφωτα μεταξύ τους και με εντελώς διαφορετικά επίπεδα δυναμικών

open is not always free of charge
έχεις δοκιμάσει καί επί πληρωμή open source εφαρμογές? Το photoshop πόσο κοστίζει?
Όλο αυτό το πακέτο είναι πλήρες σε ο,τι αφορά ένα επαγγελματία γραφίστα...........

δέν είμαι επαγκελματίας τού χώρου
αλλά μάλλον κάποιοι διαφωνούν
http://www.linux-netbook.com/10-blockbusters-made-with-the-help-of-linux
http://techie-buzz.com/foss/avatar-linux.html
http://news.softpedia.com/news/Hollywood-Loves-Linux-45571.shtml

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS5

Δημοσίευσηαπό Aeron » 23 Δεκ 2010, 13:25

Δεν ανέφερα πουθενά ότι το linux υστερεί στα 3D animation προγράμματα....το αν το κάνει ή όχι είναι άλλο θέμα.
Είναι γνωστό ότι σε πολλές ταινίες η διαδικασία render μόνο έχει γίνει με προγράμματα που τρέχουν σε linux,και όχι η δημιουργία των visual effects-animation(το δημιουργικό τμήμα δηλαδή).Και μάλιστα αυτά τα προγράμματα για linux(render) έχουν φτιαχτεί ειδικά για αυτές τις εταιρίες παραγωγής (custom).Οπότε είναι κομματάκι δύσκολο για να μην πώ αδύνατο για κάποιον να τα αποκτήσει.Και τα link που έδωσες ουσιαστικά αυτό λένε και όχι για το δημιουργικό μέρος.Επίσης λένε ότι έχουν linux στους πανίσχυρους servers τους λόγω σταθερότητας.
Το πακέτο που δείχνει το link που έδωσα παραπάνω πάντως έχει μέσα 10 προγράμματα (+το photoshop) και κοστίζει περίπου 2.500 ευρω.
Σχεδόν οσο 1+μισή ιστοσελίδα δηλαδη.

Όσο για το avatar δες και εδώ με τι software λέει οτι έχει φτιαχτεί.
http://www.twin-pixels.com/software-use ... of-avatar/
Τα περισσότερα είναι της autodesk και της adobe.Και τα υπόλοιπα είναι και αυτά κλειστού κώδικα.
Αν διαβάσεις και τα σχόλια που είναι ιδιαίτερα ενημερωτικά θα δείς ότι ακόμα και το σενάριο στο notepad γράφτηκε. :cry:

Και τέλος ναι, έχω πληρώσει για πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα και παλιότερα στα παράθυρα.
Ευτυχώς είναι διαθέσιμο και για linux.Transcribe λέγεται και είναι για transcription.
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 12.04, linux mint 12, pclinuxos 12 σε ECS G31T-M7
Προδιαγραφές ⇛ intel core2 quad 9400 s775/2,66 │Ram: 4gb ddr2 │ nvidia geforce 9600 gt │ TFT asus 22" vw221d
Άβαταρ μέλους
Aeron
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2009, 19:18
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux

cron