Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Th P » 30 Ιαν 2013, 16:21

pc_magas έγραψε:Ενο´ω raw format χωρίς header. Δηλαδή από καμία φωτογραφική μηχανή. Όπως το κάνει export το imageJ
υπάρχει όμως και το headless raw format που ορίζεις εσύ το μέγεθος σε ύψος και πλάτος καθώς το φορτώνεις.


Πως παράγεται το headless .raw file format και τι είδους εικόνα αφορά αφού δεν παράγεται από φωτογραφική μηχανή;
Αφορά σχέδιο;
Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις. Αφορά (μάλλον) το πρόγραμμα ΙmageJ;
Μπορείς να ανεβάσεις κάπου (πχ filesonic) ένα αρχείο headless .raw file format για να το δούμε;
Άλλα προγράμματα επεξεργασίας .raw image file format δοκίμασες (πχ rawtherapee);

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό simosx » 30 Ιαν 2013, 21:36

Th P έγραψε:
pc_magas έγραψε:Ενο´ω raw format χωρίς header. Δηλαδή από καμία φωτογραφική μηχανή. Όπως το κάνει export το imageJ
υπάρχει όμως και το headless raw format που ορίζεις εσύ το μέγεθος σε ύψος και πλάτος καθώς το φορτώνεις.


Πως παράγεται το headless .raw file format και τι είδους εικόνα αφορά αφού δεν παράγεται από φωτογραφική μηχανή;
Αφορά σχέδιο;
Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις. Αφορά (μάλλον) το πρόγραμμα ΙmageJ;
Μπορείς να ανεβάσεις κάπου (πχ filesonic) ένα αρχείο headless .raw file format για να το δούμε;
Άλλα προγράμματα επεξεργασίας .raw image file format δοκίμασες (πχ rawtherapee);


Αγαπώ και εκτιμώ τον pc_magas, ωστόσο εδώ προσπαθεί να μπερδέψει την κουβέντα.
Κάθε αισθητήρας κάμερας παράγει ένα αποτέλεσμα που χρειάζεται γνώση για το πως λειτουργεί ο αισθητήρας για να γίνει η ερμηνεία των δεδομένων.
Έτσι, ένα αρχείο RAW περιέχει μια κεφαλίδα με εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες για τον τρόπο ερμηνείας, κατά το http://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format
Δεν υπάρχει φωτογραφική μηχανή που να παράγει αρχεία RAW που να αποφεύγει για κάποιο λόγο να παράγει κεφαλίδα με πληροφορίες για χρωματικό, μοντέλο, είδος αισθητήρα, κτλ.
Αν κάποιος αγοράσει μια νέα φωτογραφική με νέο αισθητήρα, τότε χρειάζεται μια διαδικασία ώστε να υποστηριχθεί/αναγνωρισθεί η μορφή του αρχείου.
Ωστόσο, η αναγνώριση δε γίνεται από το darktable αλλά από τη βιβλιοθήκη libraw, http://www.libraw.org/
Αν έχεις μια νέα κάμερα και θέλεις να δεις αν τα RAW μπορούν να διαβαστούν, τότε βλέπεις αν η έκδοση libraw του darktable υποστηρίζει τη συγκεκριμένη φωτογραφική.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 31 Ιαν 2013, 14:57

simosx έγραψε:
Th P έγραψε:
pc_magas έγραψε:Ενο´ω raw format χωρίς header. Δηλαδή από καμία φωτογραφική μηχανή. Όπως το κάνει export το imageJ
υπάρχει όμως και το headless raw format που ορίζεις εσύ το μέγεθος σε ύψος και πλάτος καθώς το φορτώνεις.


Πως παράγεται το headless .raw file format και τι είδους εικόνα αφορά αφού δεν παράγεται από φωτογραφική μηχανή;
Αφορά σχέδιο;
Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις. Αφορά (μάλλον) το πρόγραμμα ΙmageJ;
Μπορείς να ανεβάσεις κάπου (πχ filesonic) ένα αρχείο headless .raw file format για να το δούμε;
Άλλα προγράμματα επεξεργασίας .raw image file format δοκίμασες (πχ rawtherapee);


Αγαπώ και εκτιμώ τον pc_magas, ωστόσο εδώ προσπαθεί να μπερδέψει την κουβέντα.
Κάθε αισθητήρας κάμερας παράγει ένα αποτέλεσμα που χρειάζεται γνώση για το πως λειτουργεί ο αισθητήρας για να γίνει η ερμηνεία των δεδομένων.
Έτσι, ένα αρχείο RAW περιέχει μια κεφαλίδα με εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες για τον τρόπο ερμηνείας, κατά το http://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format
Δεν υπάρχει φωτογραφική μηχανή που να παράγει αρχεία RAW που να αποφεύγει για κάποιο λόγο να παράγει κεφαλίδα με πληροφορίες για χρωματικό, μοντέλο, είδος αισθητήρα, κτλ.
Αν κάποιος αγοράσει μια νέα φωτογραφική με νέο αισθητήρα, τότε χρειάζεται μια διαδικασία ώστε να υποστηριχθεί/αναγνωρισθεί η μορφή του αρχείου.
Ωστόσο, η αναγνώριση δε γίνεται από το darktable αλλά από τη βιβλιοθήκη libraw, http://www.libraw.org/
Αν έχεις μια νέα κάμερα και θέλεις να δεις αν τα RAW μπορούν να διαβαστούν, τότε βλέπεις αν η έκδοση libraw του darktable υποστηρίζει τη συγκεκριμένη φωτογραφική.

Επειδή στο μάθημα ΨΕΕ χρησιμοποιούμε RAW αρχεία (κατάληξη .raw) χωρίς header που μπορούν να παραχθούν από το πρόγραμματα όπως ImageJ (Windows - Linux), InfanView (για windows) ακόμα και από το Photoshop, που ουσιαστικά είναι ένα αποθηκευμένο 2d array και δίναμε εμείς το ύψος και το πλάτος του πίνακα χειροκίνητα. Έτσι με αυτό το RAW format μπορεί κάποιος να μπερδευτεί και να ανοίξει αυτά τα αρχεία μέσω darktable.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό simosx » 31 Ιαν 2013, 16:24

Off topic:
pc_magas έγραψε:Επειδή στο μάθημα ΨΕΕ χρησιμοποιούμε RAW αρχεία (κατάληξη .raw) χωρίς header που μπορούν να παραχθούν από το πρόγραμματα όπως ImageJ (Windows - Linux), InfanView (για windows) ακόμα και από το Photoshop, που ουσιαστικά είναι ένα αποθηκευμένο 2d array και δίναμε εμείς το ύψος και το πλάτος του πίνακα χειροκίνητα. Έτσι με αυτό το RAW format μπορεί κάποιος να μπερδευτεί και να ανοίξει αυτά τα αρχεία μέσω darktable.


Αυτό που αναφέρεις είναι «RAW Data» (αντί για RAW που βγάζει μια φωτογραφική μηχανή).
Δες 26.10.6 στο http://rsbweb.nih.gov/ij/docs/guide/146-26.html
Και το χρειάζεται κάποιος όπως εσείς στο μάθημα, για να κάνετε εύκολα υπολογισμούς από τα δεδομένα της φωτογραφίας.

Προσωπικά για το μάθημα θα πρότεινα να γινόταν χρήση της βιβλιοθήκης http://www.libraw.org/ όπου θα διαβάζει οποιαδήποτε φωτογραφία RAW και θα εξάγει εύκολα τα δεδομένα που χρειάζεσαι για τους υπολογισμούς (δηλαδή θα αναγνωρίζει την κεφαλίδα και θα τη διαχειρίζεται για εσένα).
Πήγαμε όμως offtopic, οπότε καταγράφουμε με offtopic.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Th P » 06 Μαρ 2013, 21:29

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Γνωρίζει κάποιο μέλος αν το darktable δουλεύει σε mac OS6 lion mountain;
Προσπαθώ να πείσω έναν φίλο να το χρησιμοποιήσει, αλλά στην σελίδα του darktable
το συγκεκριμένο λειτουργικό δεν περιλαμβάνεται στην υποστήριξη
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό simosx » 07 Μαρ 2013, 00:05

Th P έγραψε:Γνωρίζει κάποιο μέλος αν το darktable δουλεύει σε mac OS6 lion mountain;
Προσπαθώ να πείσω έναν φίλο να το χρησιμοποιήσει, αλλά στην σελίδα του darktable
το συγκεκριμένο λειτουργικό δεν περιλαμβάνεται στην υποστήριξη


Πρέπει να βρεις έτοιμα πακέτα για MacOS με το DarkTable. Ρώτησε στη λίστα του DarkTable ή ακόμα καλύτερα στο Community στο Google+.
Ξέρω ότι ακόμα δεν είναι διαθέσιμο για Windows.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Th P » 07 Μαρ 2013, 23:02

Though darktable appears to run stably on my system, I haven't actually processed any considerable number of photos with it on OS X yet. Also I use Mountain Lion, and obviously other OS X versions differ, which can expose more bugs

http://www.darktable.org/2012/08/bringing-current-darktable-to-os-x/

Δεν το βλέπω να τον πείθω λόγω των bugs, αλλά ίσως άρχισε να "ψήνεται" για να του βάλω linux σε έναν παλιό υπολογιστή που έχει,
ώστε να δοκιμάσει το darktable
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό digibill » 22 Απρ 2013, 11:56

Th P έγραψε:Δεν το βλέπω να τον πείθω λόγω των bugs, αλλά ίσως άρχισε να "ψήνεται" για να του βάλω linux σε έναν παλιό υπολογιστή που έχει,
ώστε να δοκιμάσει το darktable


Σε παλιό υπολογιστή, μάλλον δεν θα πειστεί, γιατί το darktable απαιτεί σημαντική υπολογιστική δύναμη, τόσο σε διαθέσιμη μνήμη όσο και σε επεξεργαστική ισχύ. Σε ένα σύστημα με λιγότερα από 3GB RAM και παλαιότερης γεννιάς επεξεργαστή (τουλάχιστον 2πύρηνο) η επεξεργασία με το darktable (αλλά και γενικότερα η επεξεργασία raw φωτογραφικών αρχείων με οποιοδήποτε raw proccessor) είναι κινέζικο μαρτύριο....
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Th P » 24 Απρ 2013, 22:49

digibill έγραψε:Σε παλιό υπολογιστή, μάλλον δεν θα πειστεί, γιατί το darktable απαιτεί σημαντική υπολογιστική δύναμη, τόσο σε διαθέσιμη μνήμη όσο και σε επεξεργαστική ισχύ. Σε ένα σύστημα με λιγότερα από 3GB RAM και παλαιότερης γεννιάς επεξεργαστή (τουλάχιστον 2πύρηνο) η επεξεργασία με το darktable (αλλά και γενικότερα η επεξεργασία raw φωτογραφικών αρχείων με οποιοδήποτε raw proccessor) είναι κινέζικο μαρτύριο....


Βασίλη έχεις δίκιο.
Έπρεπε να είχα γράψει νωρίτερα, γιατί λίγες μέρες μετά την δημοσίευσή μου τον έπεισα και έβαλε το darktable στο mac,
το οποίο τρέχει απροβλημάτιστα και ο ίδιος δηλώνει εντυπωσιασμένος
(μην σου πω ότι έχει μάθει να το δουλεύει καλύτερα από μένα....).

Off topic:
Τώρα έχει άλλο θέμα, άρχισε να ψάχνεται για αγορα full frame.....

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 26 Ιαν 2014, 02:06

καποια γνωστη μου μου ζητησε να τραβηξω φωτογραφιες πιτσιρικιων απο ενα κλαμπ ιππασιας στο Ηouston.

Μεχρι να μαζεψουν τα πιτσιρικια, τα αλογα, να τα ξυστρισουν/βουρτσισουν/σελλωσουν, ειχε παει ο ηλιος ψηλα και οι σκιες στα ματια δεν λενε... Τραβηξαμε λοιπον τις φωτογραφιες στη σκια.

Με το Darktable, κανεις το δικο σου σουρουπο!...

Πριν την επεξεργασια
[ThumbnailPop]Εικόνα[/ThumbnailPop]

Μετα

Εικόνα

Μια λιγο πιο δραματικη

Εικόνα

Οι δυο κυριωτερες παρεμβασεις, White Balance Temperature αυξηση περι τους 800 βαθμους και Shadows and Highlights αυξηση των shadows κατα 70%
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux