Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: Darktable

Δημοσίευσηαπό simosx » 16 Φεβ 2011, 16:46

Εξαιρετικό!
Η νέα έκδοση έχει μια σειρά από βελτιώσεις για τη βελτίωση της ταχύτητας, όπου μπορεί να χρησιμοποιήσει την επιτάχυνση υλικού (CUDA) για τις κάρτες που το υποστηρίζουν.

1. Βλέπω ότι μπορεί να μεταφραστεί, και λείπει η ελληνική μετάφραση. Πρόκειται για λιγότερο από 800 μηνύματα (3100 λέξεις).
Αν υπάρχει ενδιαφέρον, ρώτησε για περισσότερα!

2. Είναι καλό να αλλάξεις τον τίτλο τις συζήτησης από «Darkroom» σε κάτι πιο περιγραφικό, π.χ. «Επεξεργασία φωτογραφιών RAW με Darktable», ώστε να το βρίσκουν οι χρήστες πιο εύκολα.

3. Αν έχεις ιστολόγιο όπου γράφεις και για ελ/λακ ή Ubuntu, μπορεί να προστεθεί στα http://planet.ellak.gr και http://planet.ubuntu-gr.org/
Οπότε θα είσαι σε θέση να ανακοινώσεις σε περισσότερα άτομα το πρόγραμμα αυτό.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό digibill » 16 Φεβ 2011, 17:38

simosx έγραψε:1. Βλέπω ότι μπορεί να μεταφραστεί, και λείπει η ελληνική μετάφραση. Πρόκειται για λιγότερο από 800 μηνύματα (3100 λέξεις).
Αν υπάρχει ενδιαφέρον, ρώτησε για περισσότερα!


To είχα σκεφτεί να αναλάβω την ελληνική μετάφραση, αλλά τον τελευταίο καιρό όλο μου τυχαίνουν δουλειές και το αναβάλλω....

2. Είναι καλό να αλλάξεις τον τίτλο τις συζήτησης από «Darkroom» σε κάτι πιο περιγραφικό, π.χ. «Επεξεργασία φωτογραφιών RAW με Darktable», ώστε να το βρίσκουν οι χρήστες πιο εύκολα.


Done

3. Αν έχεις ιστολόγιο όπου γράφεις και για ελ/λακ ή Ubuntu, μπορεί να προστεθεί στα http://planet.ellak.gr και http://planet.ubuntu-gr.org/
Οπότε θα είσαι σε θέση να ανακοινώσεις σε περισσότερα άτομα το πρόγραμμα αυτό.


Όχι, δεν έχω κάποιο δικό μου σχετικό ιστολόγιο.....
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 23 Μαρ 2011, 00:32

Τέλειο πρόγραμμα :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
θυμίζει όντως το adobe lightroom
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Mormolis » 06 Απρ 2011, 22:52

καλησπέρα κι απο μένα!
προσπαθούσα να χρησιμοποιήσω κι εγώ το darktable με ένα ενισχυμένο νετμπουκάκι που είχα αλλά όπως ήταν φυσικό κατα την εξαγωγή της εικόνα κράσαρε.. το είχα δεί το πρόγραμμα τότε και ανυπομονούσα να το χρησιμοποιήσω με ένα καλό μηχάνημα. Τώρα που αναβαθμίστηκα θα ήθελα να μάθω καλύτερα τις λειτουργίες του και γενικα την ορολογία γιατί τυγχάνει να είμαι νέος και στη φωτογραφία.

τα βιντεάκια που παρέθεσες είναι ακόμη ενεργά; προσπαθώ να τα δώ και να τα κατεβάσω αλλά δεν μπορώ.. μήπως υπάρχουν πουθενά αλλού εναλλακτικά;

Off topic:
Βασίλη καταπληκτικό portfolio!

[edit] τελικά τα video είναι ενεργά αλλά κατεβαίνουν απελπιστικά αργά... [/edit]
χαζεύω το κομμάτι ουρανού που μου αντιστοιχεί βάση συντελεστή κοινοχρήστων...

χαρακτηριστικά συστήματος:
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 4x AMD Phenom II X4 965 Processor ‖ RAM 3455 MiB ‖ Gigabyte GA-890GPA-UD3H
4 Κάρτες γραφικών: ATI RS880 [Radeon HD 4290] ⎨1002:9714⎬
5 Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Mormolis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 18:09
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό digibill » 07 Απρ 2011, 11:17

Mormolis έγραψε: θα ήθελα να μάθω καλύτερα τις λειτουργίες του και γενικα την ορολογία γιατί τυγχάνει να είμαι νέος και στη φωτογραφία.


Η επεξεργασία raw είναι από μόνη της ολόκληρο τμήμα σπουδών σε φωτογραφικές σχολές!! Ένα raw αρχείο από μόνο του, ειδικά αν είσαι και νέος στον κόσμο της φωτογραφίας, όχι μόνο δεν θα σου πει τίποτα, μα θα σε μπερδέψει και παραπάνω!

Ξεκίνα το διάβασμα από το manual του darktable, για γενικές πληροφορίες γύρω από το raw κοίτα στο raw.gr κι αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, εδώ είμαστε :)

Mormolis έγραψε:Off topic:
Βασίλη καταπληκτικό portfolio!


Merci :D
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Mormolis » 07 Απρ 2011, 18:08

οκ! ευχαριστώ πολύ :)
χαζεύω το κομμάτι ουρανού που μου αντιστοιχεί βάση συντελεστή κοινοχρήστων...

χαρακτηριστικά συστήματος:
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 4x AMD Phenom II X4 965 Processor ‖ RAM 3455 MiB ‖ Gigabyte GA-890GPA-UD3H
4 Κάρτες γραφικών: ATI RS880 [Radeon HD 4290] ⎨1002:9714⎬
5 Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Mormolis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 18:09
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 26 Νοέμ 2011, 01:35

Μολις το εγκατεστησα και γω, κυριως για την δυνατοτητα που μου παρεχει για tethered shooting. Eπαιξα μαζι του για καναδυο ωρες και πραγματικα εχω μεινει ... :oops: αναυδος... :bow:

Και γω που νομιζα οτι εμαθα πεντε πραγματα στο GIMP και κατι ξερω... (λεμε τωρα... :P ). Το προγραμμα κανει κυριολεκτικα παπαδες! Μονο με το Zone Plugin που επαιξα, δεν πιστευα τα ματια μου...

...και ναι, κανει tethered shooting... :clap:

Προσβλεπω σε καποιες μερες ηρεμιας να δω τα βιντεο και να μαθω τα βασικα!

HDR here I come!!!... :clap: :geek:
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 31 Οκτ 2012, 21:06

Επεξεργάζεται headless raw image format?
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Th P » 31 Οκτ 2012, 21:22

Από το Φωτογραφικό Λεξικό της Κοινότητας:
RAW IMAGE FILE FORMAT
Γενικός όρος πού αναφέρεται στα μη συμπιεσμένα και ακατέργαστα (ελάχιστα επεξεργασμένα) στοιχεία από τον αισθητήρα.
Πρόκειται δηλαδή για μια πιστή αποτύπωση τής πληροφορίας πού συλλαμβάνεται από τον αισθητήρα, κατ`αντιστοιχία όμοια με το παλιότερο αρνητικό φιλμ.
Κάποιες ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές έχουν τη δυνατότητα επιλογής αποθήκευσης σε RAW file format, ενώ άλλες όχι, οι οποίες αυτόματα μετατρέπουν και αποθηκεύουν την εικόνα σε συμπιεσμένη μορφή (πχ JPEG) Η συμπίεση προκαλεί μερική απώλεια πληροφορίας.

Ανάλογα με την εταιρεία υπάρχουν αρκετοί τύποι:
.raf (Fuji)
.crw .cr2 (Canon)
.kdc .dcr (Kodak)
.mrw (Minolta)
.nef (Nikon)
.orf (Olympus)
.dng (Adobe)
.ptx .pef (Pentax)
.arw .srf (Sony)
.x3f (Sigma)
.erf (Epson)
.mos (Leaf)
.raw (Panasonic

Πλεονεκτήματα: η υψηλότερη ποιότητα εικόνας και οι περισσότερες δυνατότητες επεξεργασίας.
Mειονεκτήματα: απαιτείται μεγαλύτερος όγκος για αποθήκευση (έως και 6 φορές περισσότερο από τα αρχεία JPEG) και περισσότερος χρόνος επεξεργασίας.
ΕΛ/ΛΑΚ προγράμματα επεξεργασίας RAW file format: Darktable, Rawstudio, UFRaw
Τo RAW file format είναι ο μόνος τύπος αρχείου εικόνας, που γίνεται αποδεκτός ως αποδεικτικό στοιχείο πνευματικής ιδιοκτησίας, απο τα Ευρωπαϊκά και Διεθνή Δικαστήρια.


Το "headless raw image format" ποιας φωτογραφικής μηχανής/εταιρείας τύπος .raw είναι;
Δοκίμασες να το ανοίξεις με το darktable ή άλλο πρόγραμμα και δεν ανοίγει;
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 01 Νοέμ 2012, 21:23

Ενο´ω raw format χωρίς header. Δηλαδή από καμία φωτογραφική μηχανή. Όπως το κάνει export το imageJ
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux