GIMP: Συνεργειο επισκευης!

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 18 Μαρ 2011, 01:15

Ξεκινωντας απο το:

viewtopic.php?f=7&t=16653&start=0#p175626

Το οποιο παραθετω απο κατω, σκεφτηκα να γραψω μια σειρα ποστ για το τι κανω για να 'σωσω' μια φωτογραφια που δεν βγηκε σωστα. Στο παρακατω quote δεν ηταν αρκετο το φλας... Λιγο πολυ σωθηκε...

MakisM1 έγραψε:Σας εχει συμβει να τραβατε μια φωτογραφια σε χαμηλο φως, ενα στιγμιοτυπο που δεν επαναλαμβανεται (πχ. την ωρα που σβηνει τα κερακια των γενεθλιων ο γιος/κορη σας) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΨΕΙ ΤΟ ΦΛΑΣ??

Εχετε μια θεοσκοτεινη φωτογραφια και το πουλακι εχει πεταξει... :cry:

Οντως; Ειναι αξιοθαυμαστο το τι 'βλεπουν' οι αισθητηρες των σημερινων ψηφιακων μηχανων.

Στο παρακατω παραδειγμα, αναψε το φλας, αλλα η γυναικα μου ηταν μακρια και η παρεα βγηκε σκοτεινη... (το φλας φαινεται στα οργανα του σκαφους...)



Τι κανουμε λοιπον με το GIMP?

a) Colors>Auto>White Balance. Αυτο διορθωνει τα χρωματα (που δεν φαινονται...) ωστε το τελικο αποτελεσμα να ειναι φυσικο.

b) Colors>Auto>Equalize. Μάγια!!!



c) Colors>Color Balance>Midtones (Uncheck 'Preserve Luminosity') και μετακινουμε τα sliders ωστε να επιτυχουμε φυσικο χρωμα στο δερμα.



Σωθηκε καπως... ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό Th P » 18 Μαρ 2011, 01:28

Off topic:
Μάκη πολύ καλή ιδέα :thumbup:
τό έβαλα στη λίστα στο θέμα τής ψηφοφορίας
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 18 Μαρ 2011, 01:42

Σ'αυτο το ποστ θα μπουμε σε λιγο πιο δυσκολο και διαφορετικο θεμα. Δανειστηκα τη φωτογραφια μιας γνωστης μου η οποια ειναι τραβηγμενη υπο απαιτητικες συνθηκες (νωρις το πρωϊ, χιονι στο background, o ηλιος δεν φωτιζει ολη τη σκηνη (αλλου διαχυτο φως, αλλου απ'ευθειας φωτισμος με ηλιοφανεια, και οι δυο τους ειναι contre lumiere).

Κριμα το ενθυμιο και ειναι απο χειμερινη αναβαση στα Βαρδουσια...

Τι κανουμε λοιπον για να τη σωσουμε;

Στο προηγουμενο, χρησιμοποιησαμε το Equalize και καποιες διορθωσεις και... εγενετο φως! Παμε λοιπον...



Αλλα ντ'αλλων... Χαλια τα χρωματα.. ετσι δεν σωνεται με τιποτα... Τι εγινε; Η φωτογραφια δεν ηταν ομοιομορφα σκοτεινη και δεν δουλεψε το κολπο...

Ιδου κατι ευκολο και γρηγορο, να δουμε τουλαχιστον τα παιδια...

Colors>Auto>White Balance

Colors>Color Balance>Shadows (Παντα το 'Preserve Luminosity' Unchecked). Παμε τα sliders δεξια, ωστε να φωτιστουν πιο πολυ τα σκιερα σημεια της εικονας, οσο θελουμε για να εμφανιστουν οι ανθρωποι στον επιθυμητο φωτισμο (και λιγο πιο ψηλα).

Colors>Color Balance>Highlights (Παντα το 'Preserve Luminosity' Unchecked). Παμε τα sliders λιγο αριστερα, για να εμφανιστουν τα χιονια λιγο καλυτερα, ενω ο φωτισμος των ανθρωπων ειναι ικανοποιητικος.

Αποτελεσμα:


Καπως σωθηκε... τουλαχιστον τα παιδια εχουν ενα ενθυμιο που φαινεται οτι ειναι αυτοι και οχι ο Χιονανθρωπος των Βαρδουσιων...

Χασαμε ομως το background...

Υπαρχει μια διαφορετικη μεθοδος. Μπορουμε να κανουμε select τους ανθρωπους και την σκηνη και να φωτισουμε μονο αυτα (η και διαφορικα να κανουμε μετα invert select και να φωτισουμε διαφορετικα και την υπολοιπη εικονα (Background).

Το selection γινεται με πολλους τροπους, με τα εργαλεια selection που παρεχει το GIMP (το lasso, το Μαγικο Ραβδι, το ψαλιδακι) και μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε και σε συνδυασμο.

Υπαρχει μια αλλη εξαιρετικα δυνατη μεθοδος που μολις αρχισα να πειραματιζομαι που χρησιμοποιει Masks. Εφτιαξα μια στα γρηγορα και ιδου το αποτελεσμα:



Το background εχει διατηρησει τον αρχικο φωτισμο του, με τις χρυσαφιες ανταυγειες στις κορφες, αλλα οι ανθρωποι φαινονται καθαροτατα.

Η ποιοτητα της μασκας δεν ειναι και κορυφαια, ισως καποιος που ξερει καλυτερα τη χρηση τους μπορει να μας βοηθησει. Αν την θεωρειτε επιτυχημενη και θελετε ενα βημα προς βημα σχολιασμο, πεστε μου να σας παρουσιασω τα λιγα που ξερω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό Th P » 18 Μαρ 2011, 01:56

MakisM1 έγραψε:Η ποιοτητα της μασκας δεν ειναι και κορυφαια, ισως καποιος που ξερει καλυτερα τη χρηση τους μπορει να μας βοηθησει. Αν την θεωρειτε επιτυχημενη και θελετε ενα βημα προς βημα σχολιασμο, πεστε μου να σας παρουσιασω τα λιγα που ξερω.


Μάκη νομίζω ότι η φωτογραφία δέν πήγε στο συνεργείο, αλλά διασώθηκε από το ΕΚΑΒ!
καταπληκτικό αποτέλεαμα καί για τα πρόσωπα καί για τόν φόντο
καμία σχέση με την αρχική

ποιά διαδικασία ακολούθησες γιά τη μάσκα?
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό Pavlidis » 18 Μαρ 2011, 02:05

Πολύ χρήσιμες συμβουλές, θα τις εφαρμόσω σίγουρα μιας και έχω πολλές παρόμοιες φωτογραφίες. Ευχαριστώ πολύ!
Το blog μου: tsikari.blogspot.com
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04 64bit/ Windows 7 σε υπολογιστή HP Pavilion dv6-2170sv Moonlight
Προδιαγραφές ⇛ Intel CoreTM i5 i5-430M │ 6 GB │ NVIDIA® GeForce® G 105M │ HD Audio │
Άβαταρ μέλους
Pavlidis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Οκτ 2010, 11:00
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 18 Μαρ 2011, 02:07

Th P έγραψε:
MakisM1 έγραψε:Η ποιοτητα της μασκας δεν ειναι και κορυφαια, ισως καποιος που ξερει καλυτερα τη χρηση τους μπορει να μας βοηθησει. Αν την θεωρειτε επιτυχημενη και θελετε ενα βημα προς βημα σχολιασμο, πεστε μου να σας παρουσιασω τα λιγα που ξερω.


Μάκη νομίζω ότι η φωτογραφία δέν πήγε στο συνεργείο, αλλά διασώθηκε από το ΕΚΑΒ!
καταπληκτικό αποτέλεαμα καί για τα πρόσωπα καί για τόν φόντο
καμία σχέση με την αρχική

ποιά διαδικασία ακολούθησες γιά τη μάσκα?
Εγω τον επιπονο τροπο... Με paintbrush και paintbucket. Αλλα θελω να δοκιμασω πιο γρηγορους τροπους και να τα βαλω ολα μαζι σε ενα ποστ. Βασικα στη μασκα, οτι βαφεις με μαυρο ειναι διαφανες και οτι βαφεις με ασπρο ειναι αδιαφανo, Αλλαζοντας Foreground Color/Background color μπορεις να πλησιασεις τα ορια του selection που θελεις.

Ενα τελικο κολπο, ειναι οτι με opaqueness (opacity?) 50% στη βουρτσα, επιλεγεις τα pixel μερικως. Ετσι μπορεις να εχεις ενα οριο καπως fuzzy, ωστε να μην φαινονται οι ανθρωποι σαν cartoons. Οταν κανεις τη μασκα toggle-off εχεις το selection που θελεις.

Το καλο με τη μασκα ειναι οτι σηκωνει διορθωσεις και μπορεις να τις κανεις και σε layers.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό Th P » 18 Μαρ 2011, 02:21

Ωραία!
Θα ψάξω να βρώ αντίστοιχες φωτογραφίες για να πειραματιστώ

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό Th P » 18 Μαρ 2011, 18:08

Προσπάθεια γιά νυχτερινή λήψη πρίν 5 χρόνια στην Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας με την παλιά μου compact μηχανή και...



όλα μαύρα

με το gimp ισορροπία λευκού, παιχνίδι με φωτεινότητα-αντίθεση και ισορροπία χρωμάτων και...



τώρα λίγο φεγγαρόφως με lighting effect, λίγο ακομα παιχνίδι με φωτεινότητα-χρώματα γιατί σκοτείνιασε η εικόνα καί κάτι γίνεται...



Είναι λίγα απλά βήματα, αλλά τουλάχιστον βλέπεις τί τράβηξες
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό digibill » 18 Μαρ 2011, 21:04

MakisM1 έγραψε:Εγω τον επιπονο τροπο... Με paintbrush και paintbucket. Αλλα θελω να δοκιμασω πιο γρηγορους τροπους και να τα βαλω ολα μαζι σε ενα ποστ. Βασικα στη μασκα, οτι βαφεις με μαυρο ειναι διαφανες και οτι βαφεις με ασπρο ειναι αδιαφανo, Αλλαζοντας Foreground Color/Background color μπορεις να πλησιασεις τα ορια του selection που θελεις.

Ενα τελικο κολπο, ειναι οτι με opaqueness (opacity?) 50% στη βουρτσα, επιλεγεις τα pixel μερικως. Ετσι μπορεις να εχεις ενα οριο καπως fuzzy, ωστε να μην φαινονται οι ανθρωποι σαν cartoons. Οταν κανεις τη μασκα toggle-off εχεις το selection που θελεις.

Το καλο με τη μασκα ειναι οτι σηκωνει διορθωσεις και μπορεις να τις κανεις και σε layers.


Πολύ σωστά όλα τα παραπάνω :thumbup:
Μια δυο παρατηρήσεις μόνο:
  • Σχετικά με τις μάσκες, ένας άλλος εύκολος και γρήγορος τρόπος για επιλογή συγκεκριμένων μερών και εφαρμογή ομαλών εφέ είναι ο εξής: Επιλέγουμε με μικρή ακρίβεια στα γρήγορα την περιοχή που θέλουμε με την χρήση του Free Select Tool. Δεν χρειάζεται 100% ακρίβεια, αρκεί να ακολουθούμε στο περίπου το περίγραμμα της περιοχής. Αφού ολοκληρώσουμε και "κλείσουμε" την επιλογή, πάμε από στο μενού Select και επιλέγουμε Feather. Στο πλαίσιο πυο ανοίγει, βάζουμε μια τιμής ανάλογα με το μέγεθος της εικόνας μας και της επιλογής μας. Αν πχ έχουμε μια φωτογραφία 1600 px πλατιά και κάναμε μια επιλογή κάπου 600px, βάζοντας μια τιμή γύρω στα 80px είμαστε οκ. Τι κάνει αυτό; Δημιουργεί μια περιοχή εξομάλυνσης στο0 περίγραμμα της επιλογής, μεγέθους ίσου με την τιμή που ορίσαμε. Αυτό καταλήγει στο να εφαρμόζεται πιο ομαλά το εφέ που θα εφαρμόσουμε στην επιλογή ;)
  • Σωστά και τα κόλπα που αναφέρθηκαν παραπάνω για την εκφώτιση φωτογραφιών, όμως μακράν ο πιο δυνατός τρόπος είναι με χρήση των Levels ή Curves. Δεν προλαβαίνω τώρα, θα επανέλθω σύντομα με οδηγίες ;)
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό medigeek » 18 Μαρ 2011, 21:27

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Μόλις έσωσα καμιά 50-ρια παλιές φωτογραφίες!
Να προσθέσω ότι υπάρχει και το shotwell πρόγραμμα. Το κουμπι "Enhance" κάνει παρόμοια δουλειά με αυτή του gimp. Το καλό σε αυτό το πρόγραμμα είναι ότι μπορείτε εύκολα να μεταβείτε στην επόμενη εικόνα. :)

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install shotwell

Δεξί κλικ στην εικόνα > Open with > Shotwell photo viewer
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux