GIMP: Συνεργειο επισκευης!

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό Th P » 25 Μαρ 2011, 11:52



φωτογραφία από τις πρώτες μου σαν ειδικευόμενος, όταν προσπαθούσα να εξοικοιωθώ με την κάμερα προσθίων μορίων.
(χωρίς δυνατότητα επανάληψης, η ασθενής χειρουργήθηκε την επόμενη ημέρα από την λήψη)

εδώ ένα επιπλέον πρόβλημα είναι ότι αυτά πού χρειάζεται να τονίσουμε βρίσκονται σε διαφορετικά επίπεδα
και επιπρόσθετα είναι στοιχεία με σχετική διαφάνεια

αγνοούμε το πάνω 1/2
(αντανάκλάσεις στον κερατοειδή από το βλέφαρο, το δάχτυλό μου που το κρατάει ανοιχτό ,μία κεντρική θόλωση τού φακού, όπως και τις επιφανειακές γραμμοειδείς θολώσεις του φακού στην 7η- 8η ώρα)

αυτό που μας ενδιαφέρει βρίσκεται μεταξύ της 3ης και 6ης ώρας,προβάλλει πίσω από την ίριδα και τον φακό σε 2 επίπεδα, ένα πρόσθιο κοντά στην ίριδα (ημικυκλικό-περιφερικότερο),
και ένα πιο πίσω οξύτερο (πού επεκτείνεται κεντρικότερα)

χρησιμοποιήθηκαν τα levels+curves και επιπρόσθετα
η ρύθμιση απόχρωσης-φωτεινότητας-κορεσμού για την αίσθηση τού βάθους
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 25 Μαρ 2011, 12:54

Θαναση, χωρις να ξερω τι ακριβως ψαχνεις/κοιτας στη φωτογραφια, το προσπαθησα καπως διαφορετικα.

Απο την αρχικη φωτογραφια, υπαρχουν φωτεινες περιοχες που θα επηρρεασουν την μετεπειτα βελτιωση (πχ η λαμψη του φλας, αλλα και ολο το περιγυρο εξω απο την ιριδα. Θεωρωντας οτι δεν τα χρειαζεσαι...

Ξεκιναω να επιλεξω την περιοχη ενδιαφεροντος με το Μαγικο Ραβδι σε ρυθμιση Value αντι για Composite. Το κανω κλικ στη μεση της περιοχης ενδιαφεροντος, μεταξυ 3ης και 6ης ωρας.

Διαλεγει αρκετα, καποια απο αυτα αχρηστα (εκτος ιριδας) καποια χρησιμα (στην περιοχη ενδιαφεροντος) μενουν απ'εξω.

Select>Feather> καμμια 30αρια pixels

H περιοχη επιλογης φαρδαινει και τα ορια της γινονται ομαλα.

Αφαιρουμε τα σημεια που δεν εχουν ενδιαφερον (εκτος ιριδας) με Select>Toggle quick mask>Brush (Foreground black (μασκαρει))/Brush(Foreground white(ξεμασκαρει/επιλεγει))

Ενα levels (μαζευουμε τα δεξια ορια που δεν εχουν πληροφορια και ανεβαζουμε τα midtones στο 1,50) και εχουμε:



Απο δω και περα δεν ξερω τι θελεις, αλλα παω στα τυφλα...

Υποθετοντας οτι θελεις περισσοτερη λεπτομερεια μεταξυ 3-6ης ωρας, κανω ενα color adjust και αφαιρω κιτρινο κυριως.



Μετα, βελτιωνω το sharpness Filters>Enhance>Unsharp mask (radius γυρω στο 15 με τα settings παιζεις βλεποντας στο preview το αποτελεσμα).



Δεν ξερω αν το αποτελεσμα θα βοηθαγε, απλα η φιλοσοφια της επεξεργασιας ειναι λιγο διαφορετικη.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό Th P » 25 Μαρ 2011, 13:39

Mάκη καλημέρα

ο στόχος στη συγκεκριμένη φωτογραφία είναι να επισημάνουμε τήν σχετικά διαφανή μάζα πού προβάλλει πίσω από την ίριδα και τον φακό με 2 λοβούς
έναν πρόσθιο (υποστρόγγυλο) και έναν πιο πίσω (πυραμοειδή)
η κεντρική αντανάκλαση δεν πολυενδιαφέρει γιατί βρίσκεται μέσα από τα όρια του οπίσθιου και δεν επηρρεάζει σημαντικά τήν εκτίμηση του μεγέθους του

το πιο σημαντικό εδώ είναι να τονιστεί όσο το δυνατόν η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στα δύο και να δοθεί μία εκτίμηση του "βάθους"

φαντάσου μία εικόνα με δύο μπαλόνια τής ίδιας απόχρωσης, εν μέρει διαφανή, και εν μέρει γεμάτα με υγρό, τό ένα πίσω από το άλλο

γι`αυτό και ασχολήθηκα κύρια με το εργαλείο απόχρωσης φωτεινότητας και κορεσμού


Τελευταία επεξεργασία από Th P και 25 Μαρ 2011, 15:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 25 Μαρ 2011, 14:55

Ευχαριστω! Εγω φανταζομουν οτι προσπαθουσατε να διακρινετε αγγεια, περιοχες χρωματισμου...

Ενδιαφερον το εσεις βλεπετε κατι, εκει που εμεις δεν βλεπουμε τιποτα... :problem: :clap:
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό Th P » 25 Μαρ 2011, 15:50

MakisM1 έγραψε:Ευχαριστω! Εγω φανταζομουν οτι προσπαθουσατε να διακρινετε αγγεια, περιοχες χρωματισμου...

Ενδιαφερον το εσεις βλεπετε κατι, εκει που εμεις δεν βλεπουμε τιποτα... :problem: :clap:


είναι εξειδικευμένο θέμα, είχα και την εικόνα στο μυαλό μου από την αντικειμενική εξέταση,
καί η προσπάθεια διόρθωσης ήταν να την φέρω όσο το δυνατόν πιο κοντά σ`αυτή
οπότε ήταν πιο εύκολο για μένα να χειριστώ αυτά τα 2-3 εργαλεία ώστε να φτάσω όσο το δυνατόν κοντύτερα στο επιθυμητό αποτέλεσμα

Μου έδωσες πάντως αρκετές ιδέες για το χειρισμό άλλων διαφορετικών προβλημάτων :bow: :bow: :thumbup: :thumbup:
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 25 Μαρ 2011, 15:53

Th P έγραψε:...
Μου έδωσες πάντως αρκετές ιδέες για το χειρισμό άλλων διαφορετικών προβλημάτων ...

Aυτο δεν ειναι και η κεντρικη ιδεα του φορουμ της φωτογραφιας; :clap:
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό digibill » 26 Μαρ 2011, 14:24

Ενδιαφέροντα όλα τα παραπάνω, που στα δικά μου μάτια υπενθυμίζουν κάτι που τείνουμε να αγνοούμε: όσο καλό και να είναι ένα πρόγραμμα, όσο καλά κι αν το χρησιμοποιούμε, ποτέ ένα software δεν μπορεί να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ φωτογραφική ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ :!: Αυτό στην πράξη σημαίνει ότι ανεξάρτητα από τις ψηφιακές ευκολίες, ποτέ δεν θα πρέπει να υποβαθμίζουμε την σημασία της σωστής (ανάλογα με το τι θέλουμε να επιτύχουμε) λήψης. Στην προκείμενη περίπτωση για παράδειγμα, ότι επεξεργασία κι αν κάνουμε δεν αντικαθίσταται με τίποτα η λήψη με οξύ μάκρο φακό και soft περιμετρικό φλας!
Αντίστοιχα, όταν σε μια φωτογραφία έχουμε καμένες περιοχές (εντελώς άσπρες, στο ιστόγραμμα εμφανίζονται τέρμα δεξιά) ότι και να κάνουμε με εργαλεία, πληροφορία δεν υπάρχει και ούτε μπορεί να δημιουργηθεί εκ των υστέρων. Επομένως, τα καμένα πάντα θα παραμένουν καμένα (σε αντίθεση με τα μαύρα, που μερικές φορές μπορεί να έχουν λίγη πληροφορία μέσα και εξαρτάται από την ποιότητα του αισθητήρα αν θα μπορέσουμε αργότερα να την βγάλουμε ή όχι)....
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό Th P » 27 Μαρ 2011, 23:33

digibill έγραψε:Στην προκείμενη περίπτωση για παράδειγμα, ότι επεξεργασία κι αν κάνουμε δεν αντικαθίσταται με τίποτα η λήψη με οξύ μάκρο φακό και soft περιμετρικό φλας!


Η μηχανή πού τράβηξε την συγκεκριμένη φωτογραφία, είναι ενσωματωμένη σε εξεταστική λυχνία και δέν έχει φλάς
οι δυνατότητες χειρισμού είναι:
1. εστίαση (μετακίνηση με joystick σε 3 άξονες)
2. ένταση διάχυτου περιφερικού φωτισμού σταθερής κατεύθυνσης
3. ένταση, μέγεθος και κατεύθυνση δέσμης κεντρικού φωτισμού σε 2 άξονες (180 μοίρες στον οριζόντιο, και 20-30 μοίρες στόν κάθετο)
4. επιλογή ανάμεσα σε 3 σταθερές επιλογές μεγέθυνσης
5. χρήση χρωματικού φίλτρου (γιά εξειδικευμένες λήψεις με χρήση χρωστικών)

η κακή ποιότητα της φωτογραφίας οφείλεται κυρίως στήν τότε απειρία μου στόν αμφίχειρο χειρισμό τού μηχανήματος και εν μέρει στήν δυσκολία τού συγκεκριμένου περιστατικού
γι`αυτό και η προσφυγή στο συνεργείο διάσωσης gimp

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό clepto » 28 Απρ 2011, 01:44

καλησπέρα παιδιά, μπορείς κάποιος να φτιάξει αυτήν την εικόνα ώστε να μην φαίνονται τόσο χάλια τα pixels;
Εικόνα
και να μας πει και πως το έκανε!
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: GIMP: Συνεργειο επισκευης!

Δημοσίευσηαπό simosx » 28 Απρ 2011, 01:53

clepto έγραψε:καλησπέρα παιδιά, μπορείς κάποιος να φτιάξει αυτήν την εικόνα ώστε να μην φαίνονται τόσο χάλια τα pixels;
Εικόνα
και να μας πει και πως το έκανε!


Το έχεις σε πιο μεγάλο;
Αν όχι, τότε δοκιμάζεις και άμα πετύχει.
1. Ανοίγεις το Inkscape
2. Κάνεις Trace την εικόνα για να γίνει διανυσματική
3. Ομαλοποιείς την εικόνα
4. Κάνεις εξαγωγή σε Bitmap
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux

cron