Viewer φωτογραφιών σε ασπρόμαυρο υπάρχει?

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Viewer φωτογραφιών σε ασπρόμαυρο υπάρχει?

Δημοσίευσηαπό tzwrtzis » 25 Ιαν 2009, 15:12

Υπάρχει κάποια opensource εφαρμογή με την οποία μπορείς να βλέπεις έγχρωμες φωτογραφίες (jpeg) ασπρόμαυρες?
(υποστήριξη DNG RAW files επιθυμητή , αλλά όχι απαραίτητη,
ακόμα και εαν υπάρχει πακέτο η κώδικας για άλλη διανομή,πείτε μου και θα προσπαθήσω να το μετατρέψω για το δικό μου σύστημα)



Π.χ. στο gThumb μπορείς να δεις μια φωτογραφία ασπρόμαυρη αλλά πρέπει πρώτα να την φορτώσεις έγχρωμη και μετα να την κάνεις α/μ και αυτό για κάθε φωτογραφία...
(εαν θες να επιλέξεις απο τις φωτογραφίες που έχεις ποιές αξίζουν σαν ασπρόμαυρες είναι ενοχλητικό να τις δεις πρώτα έγχρωμες)


Το μόνο πρόγραμμα (που ξέρω) και έχει την επιλογή να τις δεις όλες σαν ασπρόμαυρες είναι το picasa το οποίο ούτε opensource είναι και επιπλέων είναι η windows , wine embeded έκδοση...

Το workaround που κάνω προς το παρών είναι οτι έχω φτιάξει ένα scriptάκη που σου δίνει την επιλογή στο δεξί κλίκ στο nautillus , τις επιλεγμένες φωτό να τις κάνει : resize, desaturate και να τις βάζει σε έναν υποφάκελο οπότε να βλέπω αυτές.

Εδω το scriptάκη:
Spoiler: show
*Installing imagemagick

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install imagemagick


*Create the batch script.

Κώδικας: Επιλογή όλων
gedit ~/.gnome2/nautilus-scripts/batchBW800x600


paste the following text :

Κώδικας: Επιλογή όλων
#!/bin/sh
# Batch resize , desaturate , and store photos in separate directory
mkdir ./BW800x600
for file
do
name=`echo $file `
  convert -modulate 120,0 -geometry 800x600 -quality 80 $file ./BW800x600/${name}_BW800x600.jpg
done


*and make it available in nautillus with right click

Κώδικας: Επιλογή όλων
chmod +x ~/.gnome2/nautilus-scripts/batchBW800x600


Έχω ανοίξει την ίδια συζήτηση εδώ. Εάν βρω λύση σε ένα από τα 2 θα ενημερώσω και το άλλο.
Τελευταία επεξεργασία από tzwrtzis και 11 Αύγ 2009, 13:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
tzwrtzis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 23:16
Τοποθεσία: CH
Εκτύπωση

Re: Viewer φωτογραφιών σε ασπρόμαυρο υπάρχει?

Δημοσίευσηαπό digibill » 25 Ιαν 2009, 15:26

Με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ αυτό το θέμα, μιας και θέλω να βλέπω σε α/μ τις φωτογραφίες που τραβάω, ώστε να τις μετατρέπω μετά σωστά στο Photoshop (δυστυχώς το gimp ακόμα υστερεί πολύ σε αυτό τον τομέα :cry: ). Προς το παρόν χρησιμοποιώ το picasa, αλλά κι εγώ θα προτιμούσα σαφώς κάτι σε opensource....
:roll:
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Viewer φωτογραφιών σε ασπρόμαυρο υπάρχει?

Δημοσίευσηαπό tzwrtzis » 25 Ιαν 2009, 15:40

digibill έγραψε:Με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ αυτό το θέμα, μιας και θέλω να βλέπω σε α/μ τις φωτογραφίες που τραβάω, ώστε να τις μετατρέπω μετά σωστά στο Photoshop (δυστυχώς το gimp ακόμα υστερεί πολύ σε αυτό τον τομέα :cry: ). Προς το παρόν χρησιμοποιώ το picasa, αλλά κι εγώ θα προτιμούσα σαφώς κάτι σε opensource....
:roll:


Ναί , εάν κάνεις α/μ φωτογραφία είναι καταστροφή να τις βλέπεις πρώτα σε έγχρωμο...

Εάν σε βολεύει να έχεις ένα έχεις ένα sub-directory με μικρότερες α/μ εκδόσεις των φωτογραφιών σου, μπορείς να προσαρμόσεις το script στα γούστα σου,
αλλά το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαμε να τις δούμε α/μ σε slideshow απο RAW χωρίς να μπλέκουμε με εκδόσεις και υποεκδόσεις σε jpeg...

Off topic:
Γενικά το gimp είναι σίγουρα πιο αδύναμο απο το photoshop , αλλά πολύ αξιοπρεπές (και πολύ πιο βολικό απο τον σκοτεινό θάλαμο...)
Προσπαθώ να κάνω τα πάντα με το gimp και παρηγορώ τον εαυτό μου λέγοντας του πως η φωτογραφία "γίνεται" την στιγμή που ακούς το κλίκ και όλη η επεξεργασία μετά είναι απλά μαζέματα...
btw, τι σου λείπει απο το gimp?, τα adjustment layers φαντάζομαι...
tzwrtzis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 23:16
Τοποθεσία: CH
Εκτύπωση

Re: Viewer φωτογραφιών σε ασπρόμαυρο υπάρχει?

Δημοσίευσηαπό digibill » 25 Ιαν 2009, 16:58

tzwrtzis έγραψε:Εάν σε βολεύει να έχεις ένα έχεις ένα sub-directory με μικρότερες α/μ εκδόσεις των φωτογραφιών σου, μπορείς να προσαρμόσεις το script στα γούστα σου,
αλλά το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαμε να τις δούμε α/μ σε slideshow απο RAW χωρίς να μπλέκουμε με εκδόσεις και υποεκδόσεις σε jpeg...


Ακου τότε τι κάνω εγώ: καταρχάς τραβάω αποκλειστικά σε raw. Εχω επίσης ρυθμισμένη την μηχανή μου (olympus E-3) να τραβά ασπρόμαυρα!!! Βέβαια, εφόσον τραβάω raw η χρωματική πληροφορία δεν χάνεται!! ;) Απλά, το embeded thumbnail που κάθε raw "κουβαλά" μέσα του, είναι α/μ ;)
Κατόπιν, τα raw μου, πριν εξάγω από αυτά jpg, τα βλέπω στο IfranView (το οποίο είναι freeware αλλά νομίζω ΟΧΙ opensource και μόνο για windows, αλλά τρέχει άριστα μέσω wine). Το IrfanView είναι ένας εξαιρετικός και πάρα πολύ δυνατός viewer, ο οποίος διαβάζει όλους τους απίθανους τύπους εικόνων και δείχνει ΚΑΙ raw!! ;) Εφόσον το raw έχει α/μ embeded thumbnail, το IrfanView τα δείχνει α/μ....
Έτσι λοιπόν κάνω το πρώτο ξεδιάλεγμα των raw μου....

Off topic:
Γενικά το gimp είναι σίγουρα πιο αδύναμο απο το photoshop , αλλά πολύ αξιοπρεπές (και πολύ πιο βολικό απο τον σκοτεινό θάλαμο...)
Προσπαθώ να κάνω τα πάντα με το gimp και παρηγορώ τον εαυτό μου λέγοντας του πως η φωτογραφία "γίνεται" την στιγμή που ακούς το κλίκ και όλη η επεξεργασία μετά είναι απλά μαζέματα...
btw, τι σου λείπει απο το gimp?, τα adjustment layers φαντάζομαι...


Αυτό χωρίς το οποίο δεν μπορώ να ζήσω και μου λείπει είναι τα adjustment layers. Δεν είμαι μανιακός της επεξεργασίας, αλλά στην μετατροπή σε α/μ ακολουθώ κάποιες πολύ δυνατές μεθόδους (Russell Brown, Split Toning, selective tone contrast και άλλα), οι οποίες όμως απαιτούν adjustment layers. Χωρίς αυτά συνεπώς, δεν μπορώ να δουλέψω, μιας και ένα απλό desaturate ή ακόμη κι ένα color mixer desaturate δεν μου αρκούν :roll: Γενικά πάντως τα adjustment layers είναι το απόλυτο εργαλείο, αφού κι ένα απλό tone curve να θες να εφαρμόσεις, με το adjustment layer έχεις πάντα την αρχική πληροφορία (φωτογραφία) α-ν-ε-π-α-φ-η ;)
Κατά τα άλλα, για διάφορες ψιλοεπεξεργαασίες χρησιμοποιώ κι εγώ το gimp........
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Viewer φωτογραφιών σε ασπρόμαυρο υπάρχει?

Δημοσίευσηαπό Qdata » 21 Μαρ 2011, 16:57

Μεταφέρθηκε στην κατάλληλη ενότητα.

Linux User: #530165
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04 32bit σε Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz
(Notebook) Προδιαγραφές ⇛ 2x Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz │ 1016MB │ HDA-Intel - HDA Intel -- USB-Audio - USB AUDIO│ 1024x600 pixels
Νέος στο Linux?Οδηγοί - How to - Tutorials
Qdata
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1875
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 19:40
Τοποθεσία: Σέρρες
IRC: dimos
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux