Photoshop CS3 CS2 σε Linux

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό stefanos90 » 04 Απρ 2009, 19:05

Πως μπορω να το βαλω? Με το wine? Δωστε μου μερικες οδηγιες. Εχω το setup.exe και παταω δεξι κλικ ανοιγμα με wine αλλα τπτ
https://dslr.gr - Αγγελίες για μεταχειρισμένες φωτογραφικές μηχανές
Άβαταρ μέλους
stefanos90
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 31 Μαρ 2009, 23:24
Τοποθεσία: Κοζανη
IRC: stefanos90
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό angelapos » 04 Απρ 2009, 20:14

Προσωπικά αποφεύγω να τρέχω προγράμματα μεσω wine και από ότι διάβασα και κατάλαβα είναι πολλοί οι λόγοι για αυτό.

Μια φορά το έκανα μόνο για να εγκαταστήσω το picasa.

Έκτοτε κατάλαβα ότι καλύτερα να ψαχτώ λίγο για native linux εφαρμογές οι οποίες είναι άπειρες.

Αν δεν το έχεις ήδη υπόψιν σου, προτείνω gimp.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Πολύ καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.10 32bit + XFCE σε Laptop HP Compaq nx 9010
Προδιαγραφές ⇛ Pentium 4 - 2,8 GHz│ 1GB RAM │ ATI Mobility Radeon 64 MB │ TFT 15.4"
angelapos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 06 Φεβ 2009, 00:47
Τοποθεσία: Αθήνα(Βύρωνας) - Κιλκίς
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό linuxman » 04 Απρ 2009, 20:50

stefanos90 έγραψε:Πως μπορω να το βαλω? Με το wine? Δωστε μου μερικες οδηγιες. Εχω το setup.exe και παταω δεξι κλικ ανοιγμα με wine αλλα τπτ

Εάν δεν είναι για επαγγελματική χρήση τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις ότι θες με το GIMP or Blender .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό digibill » 04 Απρ 2009, 23:46

Ως έμπειρος και μανιώδης ερασιτέχνης φωτογράφος (που όμως περιστασιακά αναλαμβάνει και δουλειές) θα συνεχίζω να τονίζω ότι σε κάποια πράγματα δυστυχώς το Photoshop είναι αναντικατάστατο και το GIMP δεν το φτάνει :roll:
Ναι, για απλή επεξεργασία το GIMP είναι μια πολύ έντιμη και δυνατή προσπάθεια Ακόμα όμως και σε «χαμηλό επίπεδο», δεν φτάνει το PS (ένα απλό unsharp mask στο PS είναι κλάσεις ανώτερο και πιο παραμετροποιήσιμο απ'ότι στο GIMP).

Για να εγκαταστήσεις το Photoshop απλά τρέχεις το setup.exe, έχοντας πριν εγκατεστημένο το τελευταίο wine. Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο....
Απ'όλες τις εκδόσεις αυτή την στιγμή πιο σταθερή σε Linux (μέσω wine πάντα!) είναι η CS2. Την χρησιμοποιώ ανελλιπώς....
Διαφορετικά, μπορείς να στήσεις ένα Virtual Box με εικονικά Win XP και να τρέχεις εκεί μέσα όποια έκδοση PS θες......
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό linuxman » 05 Απρ 2009, 00:28

digibill έγραψε:Ως έμπειρος και μανιώδης ερασιτέχνης φωτογράφος (που όμως περιστασιακά αναλαμβάνει και δουλειές) θα συνεχίζω να τονίζω ότι σε κάποια πράγματα δυστυχώς το Photoshop είναι αναντικατάστατο και το GIMP δεν το φτάνει :roll:
Ναι, για απλή επεξεργασία το GIMP είναι μια πολύ έντιμη και δυνατή προσπάθεια Ακόμα όμως και σε «χαμηλό επίπεδο», δεν φτάνει το PS (ένα απλό unsharp mask στο PS είναι κλάσεις ανώτερο και πιο παραμετροποιήσιμο απ'ότι στο GIMP).

Για να εγκαταστήσεις το Photoshop απλά τρέχεις το setup.exe, έχοντας πριν εγκατεστημένο το τελευταίο wine. Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο....
Απ'όλες τις εκδόσεις αυτή την στιγμή πιο σταθερή σε Linux (μέσω wine πάντα!) είναι η CS2. Την χρησιμοποιώ ανελλιπώς....
Διαφορετικά, μπορείς να στήσεις ένα Virtual Box με εικονικά Win XP και να τρέχεις εκεί μέσα όποια έκδοση PS θες......

Μιας και ξέρεις από φυτογραφία μπορείς να δεις εδώ τι μπορεί να κάνει το Blender και να κάνεις μία αξιολόγηση πόσο καλά είναι
http://www.blender.org/features-gallery ... t-gallery/
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό digibill » 05 Απρ 2009, 10:46

linuxman έγραψε:Μιας και ξέρεις από φυτογραφία μπορείς να δεις εδώ τι μπορεί να κάνει το Blender και να κάνεις μία αξιολόγηση πόσο καλά είναι
http://www.blender.org/features-gallery ... t-gallery/


Nα μην ξεχνάμε ότι το Blender είναι βασικά ένα πρόγραμμα 3D modelling! Είναι όντως κορυφαίο στο είδος του, αλλά φωτογραφική επεξεργασία, ακόμη κι αν είναι δυνατό να κάνεις με αυτό, επουδενί δεν βολεύει!!
Στην φωτογραφική διαδικασία ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο παίζει το workflow! Δεν είναι καθόλου τυχαίο για παράδειγμα ότι το Adobe Lightroom, παρόλο που αρχικά υστερούσε στην δύναμη του raw conversion σε σχέση πχ με το Capture One και άλλους δυνατούς raw converters της εποχής, επικράτησε άνετα μόνο και μόνο από το δυνατό workflow του!

Τέλος πάντων, αν κάποιος δεν έχει ασχοληθεί έντονα με το "σπορ" δεν μπορεί να το καταλάβει εύκολα... Δεν είναι καθόλου τυχαίο που το Photoshop έχει επικρατήσει παρασάγγας εδώ και τόσα χρόνια.... Σαν θιασώτης του linux θα προτιμούσα μια συντονισμένη κίνηση-παράπονο προς την Adobe μπας και βγάλει το PS native για linux, παρά τις προσπάθειες για στροφή προς το GIMP, το οποίο καλό είναι, αλλά δεν είναι Photoshop :D

YΓ: Για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ το δουλεύω το GIMP όποτε μπορώ! Ξαναλέω όμως ότι Photoshop δεν είναι, οπότε από ένα σημείο και μετά παύει να με καλύπτει.........
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό monkgr » 06 Απρ 2009, 10:54

Γιατί δεν δοκιμάζεις τη λύση της Virtual machine (Vbox, VMWare, Xen), όπως σου έχουν προτείνει ήδη άλλοι, και να στήσεις Windows που να τρέχουν μόνο Photoshop (για να μη βαρύνει πολύ το σύστημα); Εγώ προσωπικά δεν δουλεύω Photoshop, οπότε δεν ξέρω τι ταχύτητα θα έχει σε εικονική μηχανή, αλλά άλλες εφαρμογές που κατά καιρούς χρειάστηκα - ίσως λιγότερο βαριές - με κάλυψαν, αν όχι πλήρως, πάντως κατά 90%.
Μήγαρις ἔχω ἄλλο στὸ νοῦ μου, πάρεξ ἐλευθερία καὶ γλῶσσα; (Διονύσιος Σολωμός)

[i][color=#FF0040]Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μόνο LaTeX ┃ Ἀγγλικά: Καλά
Άβαταρ μέλους
monkgr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 26 Μαρ 2009, 21:07
Τοποθεσία: Ρόδος
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό Franky » 12 Απρ 2009, 17:06

αμα κατεβασω Virtual machine 8α σερνοντε το ubuntu? (εχω 512 μνημη RAM)
απο wine το Photoshop 7 μου τρεχει αλλα δεν δουλευουν ολες οι λειτουργιες του.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Ελάχιστα
IBM ThinkPad R40 ⇛ Intel Pentium 4 M 1.3 GHz Processor, 256 MB PC2100 Memory, 15" XGA LCD and ATI Radeon Mobility M7 Graphics with 32MB, SoundMAX AC'97 Audio.
Άβαταρ μέλους
Franky
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 08 Απρ 2009, 00:48
Τοποθεσία: Athens, Greece
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 12 Απρ 2009, 18:01

Franky έγραψε:αμα κατεβασω Virtual machine 8α σερνοντε το ubuntu? (εχω 512 μνημη RAM)
απο wine το Photoshop 7 μου τρεχει αλλα δεν δουλευουν ολες οι λειτουργιες του.


512 :shock:
Ναι βεβαίως και θα σέρνεται, καλύτερα βάλε καμιά ram
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Photoshop CS3 CS2 σε Linux

Δημοσίευσηαπό Franky » 12 Απρ 2009, 18:32

xaxaxaxaxxa τοχερα οτι θα φρικαρετε :lol:
εχω ενα παλοιο IBM ThinkPad R40 μας χτυπισε ολους η οικονομικη κριση βλεπεις χαχαχαχ :lol:
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Ελάχιστα
IBM ThinkPad R40 ⇛ Intel Pentium 4 M 1.3 GHz Processor, 256 MB PC2100 Memory, 15" XGA LCD and ATI Radeon Mobility M7 Graphics with 32MB, SoundMAX AC'97 Audio.
Άβαταρ μέλους
Franky
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 08 Απρ 2009, 00:48
Τοποθεσία: Athens, Greece
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux