φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 01 Ιαν 2010, 12:35

Κατά πόσο είστε ευχαριστημένοι με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας (gimp κλπ) και ποιες είναι οι λειτουργίες που νομίζετε ότι λείπουν σε σχέση με τα αντίστοιχα εμπορικά προγράμματα;
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό linuxman » 01 Ιαν 2010, 18:56

Για μένα εκτός από ένα σαν το πλήρης FineReader από όλα τα υπόλοιπα δεν μου λείπει τίποτα είναι μία χαρά και με καλύπτουν κατά 99,9% εκτός από ένα που είπα πριν .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 01 Ιαν 2010, 19:19

Συγκεκριμένα στον τομέα της φωτογραφίας ε; Χμ.. εγώ δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος ή επαγγελματίας γραφίστας, οπότε δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη γνώμη για να είμαι ειλικρινείς. Όπως και να έχουν τα πράγματα όμως στον τομέα της φωτογραφίας από πλευράς ΕΛ/ΛΑΚ εφαρμογών, που κολλάμε; Αφού μπορούμε ελεύθερα όλοι να αναφέρουμε τις ιδέες μας ή τα παράπονα μας στους δημιουργούς των εφαρμογών ΕΛ/ΛΑΚ. Είναι εύκολο για όλους μας να υποδεικνύουμε ελαττώματα, ελλείψεις και προβλήματα, αυτοί που ασχολούνται με την βελτίωση και την εξέλιξη στα πράγματα που θέλουμε να προοδεύουν όμως είναι λίγοι. Ας βάλουμε όλοι το χεράκι μας έστω και λίγο, με τον τρόπο που μπορούμε, ώστε να προσφέρουμε και να είμαστε καλυμμένοι. ;)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 01 Ιαν 2010, 19:38

Μερικές σκέψεις
αυτό που λείπει είναι να μπορείς να κάνεις site τόσο έυκολα μπορείς από το photoshop
Να κάνεις δηλαδή μερικά layers και μετά να στα κάνει html με τις εικόνες (layers) στις σωστές θέσεις.
δεν είναι κάποιος περιορισμός κάποιων propriatery formats που το εμποδίζει το gimp να το κάνει και αυτό
απλά μάλλον οι developers του το θεωρούν αστείο και δεν το κάνουν .
Στην τελική αν δεν μπορείς να βάλεις μερικές εικόνες σε html δεν φταίει το gimp αυτό είναι για επεξεργασία εικόνας όχι για να
κάνει ένα site template on the fly .... To γεγονός ότι δεν το έχει( :think: Από ότι θυμάμαι ---δεν το χρησιμοποιώ συχνά ---δεν νομίζω ότι το έχει το gimp ) δεν το κάνει λιγότερο ικανό να επεξεργαστεί εικόνες

Την μη υποστήριξη κάποιον propriatery formats την βρίσκω δικαιολογημένη ακριβώς επειδή είναι propriatery
Λογικά υπάρχουν και άλλα που "λείπουν" όμως
γενικώς θα μπορούσε κανείς να πεί ότι λείπουν κάποιες ευκολίες ιδιαίτερα για κάποιον που δεν ξέρει.
Αλλά αυτό είναι τυπική αμαρία των open source προγραμμάτων καθώς προυποθέτουν ( τα περισσότερα) ότι ξέρεις τι κάνεις
Ενώ τα propriatery τα δίνεις σε ένα άσχετο και όλο και κάτι μπορεί να κάνει
Βέβαια υπάρχουν και κάποιες ευκολίες που κάνουν και πιό γρήγορο η ακόμα και ωραίο το αποτέλεσμα ..
Μέχρι ένα σημείο δηλαδή πρέπει να ξέρεις πολύ καλά το gimp για να μπορείς να πείς ότι υστερεί σε σχέση με ένα πρόγραμμα που είναι φτιαγμένο
για να το χειρίζεται και κάποιος που δεν ξέρει και πολλά .
Και ναι επιμένω ότι το photoshop έως ένα σημείο είναι ευπρόβλεπτο και πανεύκολο στην χρήση ακόμα και από έναν άσχετο με εικόνες
εύκολα δηλαδή παίζεις και μαθαίνεις ενώ στο gimp κάτι της πρέπει να ξέρεις παραπάνω... ;)
κατα την γνώμη μου ένας επαγγελματίας φωτογράφος θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει το gimp αλλά δεν το κάνει γιατί τον έχουν μαγέψει με τις ευκολίες
του photoshop ( και το κάθε propriatery ) προγράμματος και ο άνθρωπος καλός κακός θέλει να κάνει γρήγορα και καλά την δουλειά του ( με άλλα λόγια να ξεμπερδεύει τσάκα τσάκα....) και να πάει σπίτι του .... Πού να κάτσει τώρα να μαθαίνει λεπτομέρειες αφού με το photoshop τα χέρια του πάνε μόνα τους....
σας θυμίζει τώρα αυτό vendor lock-in ? ναι ή όχι ... :?: ... ναι προφανώς....
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 02 Ιαν 2010, 03:00

@ sokoban4ever,
πρέπει να το δυσκολέψουμε λίγο, δηλαδή gimp + digicam vs photoshop, και έχουμε την δυνατότητα να προσθέσουμε όσα προγράμματα θέλουμε στα αριστερά του vs γιατί μιλάμε για ΕΛ/ΛΑΚ ;)
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 03 Ιαν 2010, 13:16

Μεγάλο ζήτημα αυτό.....
Γενικά υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να κάνουν καλή δουλειά, αλλά στην επεξεργασία φωτογραφίας υπάρχει μία σημαντικότατη παράμετρος η οποία στο linux δεν έχει δεχτεί την δέουσα προσοχή: workflow

Το GIMP σώζει τα προσχήματα και είναι πραγματικά πολύ αξιόλογο στον τομέα του. Για κάποιον που έρχεται από το Photoshop (δηλαδή την συντριπτική πλειονότητα των επαγγελματιών και σοβαρών ερασιτεχνών) το interface του είναι εντελώς άκυρο! Ωστόσο το πρόγραμμα έχει δυνατότητες, αρκεί να του αφιερώσει κανείς χρόνο για εκμάθηση...
Εμένα αυτό που μου λείπει κυρίως είναι η χρήση adjustment layers, σημαντικότατο εργαλείο τουλάχιστον για την δική μου δουλειά....

Από εκεί και πέρα μου λείπει αφάνταστα ένας σοβαρός raw converter και ότι κι αν έχω δοκιμάσει στον τομέα αυτό, απλά με απογοήτευσε ή με άφησε με μισή χαρά :shifty: Ναι, υπάρχουν ολοκληρωμένες σουίτες που κάνουν και ταξινόμηση και raw conversion, ναι υπάρχουν και εξειδικευμένοι raw converters με πιο "ειδικά" εργαλεία μετατροπής, όλα όμως πάσχουν πολύ..... Δυστυχώς όχι δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ικανό να αντικαταστήσει το Adobe Lightroom, αλλά ούτε καν ένα μικρό υποκατάστατο!

Εκεί που υπάρχει σχετικό προβάδισμα είναι σε μικρά εργαλειάκια. Ας πούμε, μου έλυσε τα χέρια το phatch, που όμοιό του δεν έχω δει σε windows. Όσον αφορά σε batch processing, τα κάνει όλα γρήγορα, βολικά και συμφέρει :D

Αν λάβουμε υπ'όψιν και το ελλιπές color management του linux, τότε τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα....
Το καλό είναι ότι υπάρχουν δυνατότητες και προοπτικές. Το κακό είναι ότι ακόμη τα όποια θετικά είναι διάσπαρτα με αποτέλεσμα και γνωστά να μην γίνονται, αλλά και να δυσκολεύουν το workflow όποιου ασχολείται σοβαρά με το θέμα.....

Ελπίζουμε πάντως :)
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 03 Ιαν 2010, 16:20

digibill : Πολύ σωστό post.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό Apopas » 03 Ιαν 2010, 16:38

digibill έγραψε:Δυστυχώς όχι δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ικανό να αντικαταστήσει το Adobe Lightroom, αλλά ούτε καν ένα μικρό υποκατάστατο!

Έχεις δοκιμάσει το Bibble; Δεν είναι ΕΛΛΑΚ δυστυχώς, αλλά υποστηρίζει εγγενώς Linux.

Αν λάβουμε υπ'όψιν και το ελλιπές color management του linux)

Τί εννοείς; :think:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sneferu » 03 Ιαν 2010, 18:40

Συμφωνω με τα λεγομενα του digibill
Επισης λειπει καποιο προγραμμα οπως το ACDSee ή το Adobe Bridge (Tα αντιστοιχα του linux μου φαινονται καπως)
Γενικα χρησιμοποιω το linux οσον αφορα τη φωτογραφια μονο για αντιγραφω το περιεχομενο των καρτων μνημης (κυκλοφορουν πολλοι ιοι σε καρτες και στικακια) στο PC και για να παιξω λιγο με το GIMP

ΥΓ. το phatch δεν το ηξερα, φαινεται τελειο, μηπως γνωριζει κανεις κανα αλλο καλο εργαλειακι να μας προτεινει ?
Τελευταία επεξεργασία από sneferu και 03 Ιαν 2010, 18:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτρια ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Snow Leopard 10.6.6 σε imac 21.5 3.06Ghz Intel Core i3, 4GB // Ubuntu 10.10 σε HP dv6 1220eV, AMD AthlonX2 Dual-Core QL-65 2.1 GHz│ 3GB │ ATI Mobility Radeon HD 4500 Series │ AR9285 │ HDA-Intel - HDA ATI SB, HDA-Intel - HDA ATI HDMI │ 15" 1366x768
Άβαταρ μέλους
sneferu
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 11 Ιουν 2009, 15:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 03 Ιαν 2010, 18:46

Apopas έγραψε:Έχεις δοκιμάσει το Bibble; Δεν είναι ΕΛΛΑΚ δυστυχώς, αλλά υποστηρίζει εγγενώς Linux.


Το θέμα αναφέρεται σε ΕΛ/ΛΑΚ,
Ωστόσο ναι, το έχω δοκιμάσει κι αυτό και δεν έχει την ευχρηστία και δύναμη του lightroom! Μπορεί να έχει άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης, αλλά είναι στριφνό στην χρήση και το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε (είχε και κάποια θέματα διαχείρισης χρώματος με την μηχανή μου)

Τί εννοείς; :think:


Αντιγράφω από εδώ:
Historically, color management was not an initial design consideration of the X11 display system on which much of Linux graphics support rests, and thus color managed workflows have been somewhat more challenging to implement on Linux than under OS's such as Microsoft Windows or Mac OS X. This situation is now being progressively remedied, however it must be admitted that color management under Linux, while functional, has not yet acquired mature status. Although it is now possible to obtain a very consistent color management workflow under Linux, certain problems still remain:

* The absence of a central user control panel for color settings.
* Many hardware devices for color calibration lack drivers and proper supporting software on Linux.
* Some necessary software such as LUT loaders can seldom be found in the package repositories of even the major Linux distributions.


Πάντως η κατάσταση προχωράει και έχει δυνατότητες βελτίωσης...
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux