φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό ubuntunoid » 04 Ιαν 2010, 20:47

Μια ερώτηση μόνο από έναν παντελώς ασχετο με τη φωτογραφία.
Αφού τα προϊόντα της Adobe ειναι τόσο καλά όσο λέτε και αναντικατάστατα δεν της ρίχνετε και λίγο κράξιμο που δεν τα βγάζει και για Linux;;;
Θα έπρεπε πιστεύω οι κατασκευαστές εμπορικου λογισμικού να νιώσουν λίγο οτι δεν πρέπει ουτε μπορούν να αγνοούν τους χρήστες Linux.
Επίπεδο Linux: Κάτι ψιλά Προγραμματισμός: Όχι Αγγλικά: Μέτρια
AMD Phenom IIx4 945 3,0 GHz | Nvidia 9500 GT | 4 GB DDR3 RAM | SM2333HD 1920x1080
Debian 7 64bit | Ubuntu 11.10 32bit
Άβαταρ μέλους
ubuntunoid
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2009, 00:33
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 04 Ιαν 2010, 22:52

ubuntunoid έγραψε:Μια ερώτηση μόνο από έναν παντελώς ασχετο με τη φωτογραφία.
Αφού τα προϊόντα της Adobe ειναι τόσο καλά όσο λέτε και αναντικατάστατα δεν της ρίχνετε και λίγο κράξιμο που δεν τα βγάζει και για Linux;;;
Θα έπρεπε πιστεύω οι κατασκευαστές εμπορικου λογισμικού να νιώσουν λίγο οτι δεν πρέπει ουτε μπορούν να αγνοούν τους χρήστες Linux.


Φαντάζομαι ότι η ερώτησή σου, αν δεν είναι πραγματικά αφελής, είναι ρητορική, έτσι; :roll:
Λες η Adobe να μην έχει συγκεκριμένες έρευνες αγοράς, στρατηγικές συμφωνίες, εταιρικές δεσμεύσεις κλπ και να μην ξέρει αν και τι γίνεται με το linux; Στρατηγική της εταιρείας μάλιστα είναι ότι υπό τις παρούσες συνθήεκς δεν σκοπεύει καν αν ασχοληθεί με τον τομέα λινουξ... Δε νομίζω να το αποφάσισαν στην τυχη αυτό.....
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 04 Ιαν 2010, 23:25

sneferu έγραψε:
Υπομονη κανουμε, τωρα το πως θα συνεισφερουμε δεν ξερω, εγω προσωπικα δεν γνωριζω προγραμματισμο και δε νομιζω να ειναι πολλοι φωτογραφοι που ξερουν, τεσπα

Το rawtherapee το γνωριζω, λες να μην εχω ψαξει για ενναλακτικες λυσεις του lightroom?

YΓ. δε χρειαζεσαι wine για να το τρεξεις, δες εδω http://www.getdeb.net/software/Raw%20Therapee


Δεν μπορώ να ξέρω sneferu τι ακριβώς ξέρεις εσύ, μπορεί όμως κάποιος άλλος που δεν το γνωρίζει να ωφεληθεί ;)
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 04 Ιαν 2010, 23:41

@"digibill"

Αν είπα τρομερές αρλούμπες, να με συμπαθάς, δεν ξέρω αν οι ερασιτέχνες έχουν τόσο μεγάλες απαιτήσεις, προσωπικά αν και βγάζω φωτογραφίες, δεν χρειάζομαι raw ούτε κάτι άλλο που δεν υπάρχει σε ΕΛ/ΛΑΚ. Πάντως δεν έχω άγχος να υποστηρίξω το ΕΛ/ΛΑΚ σε διαβεβαιώ :D.
Θα ήταν ενδιαφέρον όμως να μου πεις πόσοι από τους ερασιτέχνες έχουν αγορασμένες άδειες της adobe 8-) (Αν πάλι μπορούν και τις αγοράζουν μπράβο, πάει να πει ότι η οικονομική κρίση στην Ελλάδα είναι .. μαϊμού :lol: ).
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 04 Ιαν 2010, 23:54

stavrosLinux έγραψε:Θα ήταν ενδιαφέρον όμως να μου πεις πόσοι από τους ερασιτέχνες έχουν αγορασμένες άδειες της adobe 8-) (Αν πάλι μπορούν και τις αγοράζουν μπράβο, πάει να πει ότι η οικονομική κρίση στην Ελλάδα είναι .. μαϊμού :lol: ).


Δεν ξέρω, πάντως το κόστος των αδειών της adobe είναι το ελάχιστο μπροστά σε αυτά που ξοδεύει κανείς πχ για φωτογραφικό εξοπλισμό (εγώ έχω δώσει σε βάθος 4ετίας περισσότερα από 5000€ σίγουρα.... Και δεν μου περισσεύανε από πουθενά).
Κι εσύ θα έχεις κάποιο χόμπυ... Θα ξέρεις ότι τα πάθη πληρώνονται :D :lol:
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 05 Ιαν 2010, 15:43

digibill έγραψε:
stavrosLinux έγραψε:Θα ήταν ενδιαφέρον όμως να μου πεις πόσοι από τους ερασιτέχνες έχουν αγορασμένες άδειες της adobe 8-) (Αν πάλι μπορούν και τις αγοράζουν μπράβο, πάει να πει ότι η οικονομική κρίση στην Ελλάδα είναι .. μαϊμού :lol: ).


Δεν ξέρω, πάντως το κόστος των αδειών της adobe είναι το ελάχιστο μπροστά σε αυτά που ξοδεύει κανείς πχ για φωτογραφικό εξοπλισμό (εγώ έχω δώσει σε βάθος 4ετίας περισσότερα από 5000€ σίγουρα.... Και δεν μου περισσεύανε από πουθενά).
Κι εσύ θα έχεις κάποιο χόμπυ... Θα ξέρεις ότι τα πάθη πληρώνονται :D :lol:


περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :roll:
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό nikpapazoglou » 20 Ιαν 2010, 04:59

προς το παρων τα προγραμματα σχετικα με φωτογραφια με καλυπτουν(φυσικα για τις δικες μου αναγκες).το GIMP ειναι ενα πολυ καλο προγραμμα αλλα με δυσκολευει λιγο το λασο του.θα μπορουσε να γινει πιο εξυπνο.τι εννοω? οταν θελω να σχεδιασω μια περιοχη με το λασο,το τελευταιο σημειο να μην ειναι απαραιτητα πανω στο πρωτο.αν αφησω το λασο οπουδηποτε αυτο να κανει την συνδεση με το πρωτο σημειο αυτοματα.(κερδιζεις χρονο)
(αν αυτο οντως υπαρχει αλλα δεν το γνωριζω τοτε sorry) :)
Γνώσεις ⇛ Linux: Το παλεύω ┃ Προγραμματισμός: Ναι PLC Simatic - Arduino┃ Αγγλικά: Κάτι λίγα Λειτουργικό σε Laptop 3567 (i7-7500U/8GB/256GB/Radeon R5 M430/FHD/W10): Linux Mint xfce 18.3 - Windows 10

Η πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση που οφείλεται στην έλειψη οινοπνεύματος
Άβαταρ μέλους
nikpapazoglou
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 27 Οκτ 2009, 23:46
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ
IRC: NIKPAPAZ
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 20 Ιαν 2010, 12:17

nikpapazoglou έγραψε:προς το παρων τα προγραμματα σχετικα με φωτογραφια με καλυπτουν(φυσικα για τις δικες μου αναγκες).το GIMP ειναι ενα πολυ καλο προγραμμα αλλα με δυσκολευει λιγο το λασο του.θα μπορουσε να γινει πιο εξυπνο.τι εννοω? οταν θελω να σχεδιασω μια περιοχη με το λασο,το τελευταιο σημειο να μην ειναι απαραιτητα πανω στο πρωτο.αν αφησω το λασο οπουδηποτε αυτο να κανει την συνδεση με το πρωτο σημειο αυτοματα.(κερδιζεις χρονο)
(αν αυτο οντως υπαρχει αλλα δεν το γνωριζω τοτε sorry) :)


Μπορείς στο τελευταίο σημείο να κάνεις διπλό κλικ και το selection θα κλείσει αυτόματα.... ;)
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό nikpapazoglou » 20 Ιαν 2010, 14:26

digibill έγραψε:
nikpapazoglou έγραψε:προς το παρων τα προγραμματα σχετικα με φωτογραφια με καλυπτουν(φυσικα για τις δικες μου αναγκες).το GIMP ειναι ενα πολυ καλο προγραμμα αλλα με δυσκολευει λιγο το λασο του.θα μπορουσε να γινει πιο εξυπνο.τι εννοω? οταν θελω να σχεδιασω μια περιοχη με το λασο,το τελευταιο σημειο να μην ειναι απαραιτητα πανω στο πρωτο.αν αφησω το λασο οπουδηποτε αυτο να κανει την συνδεση με το πρωτο σημειο αυτοματα.(κερδιζεις χρονο)
(αν αυτο οντως υπαρχει αλλα δεν το γνωριζω τοτε sorry) :)


Μπορείς στο τελευταίο σημείο να κάνεις διπλό κλικ και το selection θα κλείσει αυτόματα.... ;)



ok. τελειο!! Α εθνικη το GIMP. thnx
Γνώσεις ⇛ Linux: Το παλεύω ┃ Προγραμματισμός: Ναι PLC Simatic - Arduino┃ Αγγλικά: Κάτι λίγα Λειτουργικό σε Laptop 3567 (i7-7500U/8GB/256GB/Radeon R5 M430/FHD/W10): Linux Mint xfce 18.3 - Windows 10

Η πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση που οφείλεται στην έλειψη οινοπνεύματος
Άβαταρ μέλους
nikpapazoglou
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 27 Οκτ 2009, 23:46
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ
IRC: NIKPAPAZ
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό mistral » 21 Ιαν 2010, 21:14

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα.. και χωρίς να ξέρω αν αυτό που ρωτάω στέκει κάν σαν ερώτηση..
Ψάχνω να αγοράσω μία φωτογραφική μηχανή από συγκεκριμένο κατάστημα λόγω ύπαρξης πιστωτικού περίπου 600 €
Υπάρχει κάποια φωτογραφική συμβατή με linux (ubuntu / debian /slackware) στο παρακάτω link?
http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=7538
Αναγκαστικά πρέπει να αγοράσω από αυτό το κατάστημα.. δεν κάνω .. διαφήμιση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπεί στον κόπο να απαντήσει.
mistral
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:06
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux