φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 03 Ιαν 2010, 19:14

Εγώ θα κάνω μερικές ερωτήσεις
εντάξει δηλαδή δεν μπορεί να κάνει κάποιος την δουλειά του με το GIMP σε συνδυασμό με άλλα προγράμματα στο linux (που δεν είναι λίγα) :?:

γιατί να πρέπει το GIMP να γίνει καφετιέρα (να κάνει και καφέ) :?:
Μήπως πρέπει το GIMP να γίνει και μάγος να ανακαλύψει μόνο του αυτόματα τα propriatery formats και να τα κάνει edit :?:

όποιος θέλει τις ευκολίες που νομίζει ότι έχει το photoshop ( που ενταξει κάποιες έχει βέβαια )
να πάει δώσει ένα σάκο λεφτά και να μην παραπονιέται για το gimp .
Το gimp δεν φτιάχτηκε για να είναι αντίπαλος του photoshop απλά φτιάχτηκε για να κάνει κανείς manipulate τις ψηφιακές του εικόνες
και είναι ανοιχτό λογισμικό .
Απλά διάφοροι χρήστες που καλόμαθαν από photoshop έχουν εκνευριστεί που δεν είναι σχεδόν κλόνος του photoshop και
έχουν απαιτήσεις λες και το gimp είναι εταιρεία και την μάλιστα έχουν πληρώσει οι ίδιοι και τους χρωστάει και λεφτά
έλεος επαγγελματίες φωτογράφοι,έλεος :thumbdown:
Μια χαρά είναι το Gimp σε όποιον δεν αρέσει είτε να κάτσει να μάθει προγραμματισμό είτε να πληρώσει προγραμματιστές να το κάνουν .... :evil:

Γιατί δεν φτιάχνεται ένα απλό site εσείς οι φωτογράφοι που να δίνει λεφτά στους developers ώστε να κάνουν τις λειτουργίες που εσείς θέλετε :?:
(για τα propriatery formats θα είναι πολύ δύσκολο )
Πείτε μου γιατί :?:
Γιατί είστε vendor locked in για αυτό
:evil:

αμάν πια με αυτή την άδικη σύγκριση μιας πολυεθνικής με το καημένο το gimp που τουλάχιστον στέκεται με ψηλά το κεφάλι
:wave:
επίσης για το θέμα color management εντάξει υπάρχουν και αυτά (και είναι και open source )
http://www.argyllcms.com/index.html
http://xcalib.sourceforge.net/
http://www.argyllcms.com/doc/dispwin.html
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 03 Ιαν 2010, 20:53

sokoban4ever έγραψε:Εγώ θα κάνω μερικές ερωτήσεις
εντάξει δηλαδή δεν μπορεί να κάνει κάποιος την δουλειά του με το GIMP σε συνδυασμό με άλλα προγράμματα στο linux (που δεν είναι λίγα) :?:


Καταρχάς φίλτατε και αγαπητέ sokoban, ειλικρινά με ξενίζει ο τόνος σου! Δεν καταλαβαίνω προς τι εξανίστασαι :shifty:
Και οι αντιδράσεις σου δείχνουν ότι μάλλον θίχτηκες από την αντίθετη άποψη, χωρίς πραγματικά να έχεις μπει στην ουσία του θέματος....

Δεν γνωρίζω τι σχέση έχεις με την φωτογραφία. Εγώ είμαι ένας σοβαρός ερασιτέχνης (ερασιτέχνης υπό την έννοια ότι δεν βγάζω λεφτά από αυτό που κάνω), φωτογραφίζω χρόνια, κατέχω αρκετά καλά τα τεχνικά ζητήματα και κατά καιρούς κάνω και φωτογραφικές εργασίες. Από όλα τα παραπάνω λοιπόν, σε διαβεβαιώ ότι ξέρω τι χρειάζομαι και τι θέλω.

Μήπως πρέπει το GIMP να γίνει και μάγος να ανακαλύψει μόνο του αυτόματα τα propriatery formats και να τα κάνει edit :?:


Μίλησε κανείς για τα proprietary formats? Εγώ πάντως όχι... Και νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να αισθάνομαι τουλάχιστον αδικημένος από την στάση σου, γιατί η κριτική μου ήταν στοιχειοθετημένη.

Γιατί δεν φτιάχνεται ένα απλό site εσείς οι φωτογράφοι που να δίνει λεφτά στους developers ώστε να κάνουν τις λειτουργίες που εσείς θέλετε :?:
(για τα propriatery formats θα είναι πολύ δύσκολο )
Πείτε μου γιατί :?:
Γιατί είστε vendor locked in για αυτό
:evil:


Ξαναδιάβασε με ψυχραιμία τα γραφόμενά σου αυτά.
Εκτός από εμπάθεια, βλέπεις κάτι άλλο;

Και ερωτώ εδώ: είναι vendor lock in το να θες να κάνεις την δουλειά σου γρήγορα, εύχρηστα, εύκολα και με σαφήνεια; Γιατί ας πούμε δεν έχει πιάσει κανενα άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας απέναντι στο photoshop (paint shop pro παλιότερα κλπ); Επειδή κάνει η adobe καλή διαφήμιση; Ή επειδή απλά το PS έχει βρει την χρυσή τομή απέναντι σε τεχνολογία και ευχρηστία;
Και άντε πες, εγώ που είμαι ιδεολόγος και θέλω να προωθήσω το ΕΛΛΑΚ να την παρατήσω την ευχρηστία και να προσπαθήσω να κάνω την δουλειά μου με το GIMP. Εξάλλου, η ταχύτητα στο workflow κατακτάται με τον καιρό.....
Τι να το κάνω όμως όταν στο 99% της δουλειάς μου το GIMP δεν μπορεί να με βοηθήσει; Κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ το PS για να μετατρέπω τις φωτογραφίες μου σε α/μ (αν τώρα με ρωτήσεις "γιατί δεν τις τραβάς κατευθείαν α/μ από την ψηφιακή σου μηχανή" μάλλον δεν έχει καν νόημα να συζητάμε και πάμε παρακάτω....). Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να γίνει αυτό, ο καλύτερος όμως και ο πιο λειτουργικός είναι μια μέθοδος γνωστή με το όνομα Russel Brown, η οποία όμως απαιτεί την ύπαρξη adjustment layers (δλδ layers τα οποία εφαρμόζουν κάποιες ρυθμίσεις στα κατώτερα στρώματα της εικόνας).
Πώς να δουλέψω λοιπόν εγώ russel brown όταν δεν υπάρχουν adjustment layers?
Δεν μιλάω για σούπερ ευκολίες και κολπάκια! Μιλάω για κάτι το οποίο στην επεξεργασία εικόνας είναι το Α και το Ω! Ακόμη και ένα απλό curve να θες να εφαρμόσεις, είναι απείρως πρακτικότερο να το κάνεις με adjustment layer!

Θα μου πεις, καλά όταν δεν υπήρχαν αυτά τι κάνατε; Τραβάγαμε με φιλμ, αυτό κάναμε! Κι αυτό γιατί χωρίς αυτές τις περίεργες τεχνικές και επεξεργασίες, το ψηφιακό αρχείο εικόνας δεν μπορεί να ξεπεράσει την τελειότητά του και απέχει αιώνες από την φυσικότητα των τόνων του α/μ φιλμ.

Το gimp δεν φτιάχτηκε για να είναι αντίπαλος του photoshop απλά φτιάχτηκε για να κάνει κανείς manipulate τις ψηφιακές του εικόνες
και είναι ανοιχτό λογισμικό .


Συμφωνώ. Μόνο που κι αυτό ακόμη δεν είναι εφικτό σε όλες τις περιπτώσεις! Συνεπώς, το gimp είναι image manipulation υπό προϋποθέσεις......

Απλά διάφοροι χρήστες που καλόμαθαν από photoshop έχουν εκνευριστεί που δεν είναι σχεδόν κλόνος του photoshop και
έχουν απαιτήσεις λες και το gimp είναι εταιρεία και την μάλιστα έχουν πληρώσει οι ίδιοι και τους χρωστάει και λεφτά
έλεος επαγγελματίες φωτογράφοι,έλεος :thumbdown:


Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικοί οι χαρακτηρισμοί σου εδώ και μάλλον κινδυνεύεις να εκτεθείς, καθώς διαφαίνεται ότι δεν έχεις ασχοληθεί εις βάθος με την επεξεργασία φωτογραφίας (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, συγχώρεσέ με...)

Μια χαρά είναι το Gimp σε όποιον δεν αρέσει είτε να κάτσει να μάθει προγραμματισμό είτε να πληρώσει προγραμματιστές να το κάνουν .... :evil:

αμάν πια με αυτή την άδικη σύγκριση μιας πολυεθνικής με το καημένο το gimp που τουλάχιστον στέκεται με ψηλά το κεφάλι
:wave:


Ναι. Και μετά θα αρχίσουμε την επανάσταση από την πλατεία Κλαυθμώνος! :lol:
Είπαμε, είμαστε όλοι μας υπέρ του ΕΛΛΑΚ, αλλά να έχουμε και μια σύνδεση με την πραγματικότητα.....

επίσης για το θέμα color management εντάξει υπάρχουν και αυτά (και είναι και open source )
http://www.argyllcms.com/index.html
http://xcalib.sourceforge.net/
http://www.argyllcms.com/doc/dispwin.html


Έχεις δοκιμάσει σοβαρά κάποιο από τα παραπάνω; Γιατί κάποτε που προσπάθησα να καλιμπράρω την οθόνη μου με xcalib, δεν έβγαλα άκρη καμία....
Πάντως θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα.....

Κλείνοντας, θα ήθελα να αναφέρω πως παραμένω στο linux από ιδεολογία και μόνο. Για την επεξεργασία φωτογραφίας δεν είναι ότι καλύτερο. Εγώ δέχομαι (σχεδόν μαζοχιστικά) να μπλέξω με πατέντες και κολπάκια για να κάνω αυτά στα οποία το linux δεν με καλύπτει (να λειτουργήσω το πανάκριβο φιλμ σκάνερ μου, να τρέξω το PS με wine γιατί το GIMP είναι καλό σε ορισμένες μόνο προϋποθέσεις, να μπλέξω με virtual box για να τρέξω το lightroom, γιατί raw converter της προκοπής δεν υπάρχει κλπ), αλλά αν με ρωτάτε αν θα το συνέστηνα σε κάποιον φίλο μου για αποκλειστικά φωτογραφικη'χρήση... όχι.
Νομίζω ότι δικαιολογώ επαρκώς τα γραφόμενά μου...

ΥΓ: Φίλε sokoban, ειλικρινά εκτιμώ την βοήθεια που (μου) έχεις προσφέρει στο φόρουμ και δεν έχω ούτε ίχνος εμπάθειας απέναντί σου... Απλά, όσο εκνευρίζομαι με του κολλημένους με τα win και κάθε άλλο λογισμικό, τόσο εκνευρίζομαι και με τους ..."μουτζαχεντίν" του ΕΛΛΑΚ που όταν όλα τα άλλα επιχειρήματα καταρέουν καταφεύγουν στην αιτίαση "προγραμμάτισέ το μόνςο σου"! Είμαι χρήστης, όχι προγραμματιστής..
Εντελώς φιλικά και με σεβασμό :)
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 03 Ιαν 2010, 23:48

Τι να πω , συγνώμη παραφέρθηκα λιγάκι παραπάνω
(απλά δεν μπορώ να μειώνουν το gimp επειδή ένα πρόγραμμα τέρας μιας πολυεθνικής κάνει τα πάντα )
αλλά μιας και μπήκες στον κόπο και έγραψες τόσα πολλά
είπα να πω και εγώ μερικά ευχάριστα νέα

1) Στο gnome έρχεται σύντομα color management :thumbup:
http://blogs.gnome.org/hughsie/2009/10/ ... r-manager/
http://git.gnome.org/browse/gnome-color-manager

2)Για ρύθμιση του Gamma της οθόνης μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς αυτό
http://www.pcbypaul.com/software/GAMMApage.shtml
απλά κατεβάζουμε το http://www.pcbypaul.com/software/dl/gam ... 5.1.tar.gz
Θέλει μόνο
python >= 2.4
GTK >= 2.6
pyGTK >= 2.6
Pango

αποσυμπιέζουμε και εγκαθηστάμε το με
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo python setup.py install

το τρέχουμε έτσι
Κώδικας: Επιλογή όλων
GAMMApage

και ένα χρήσιμο site
http://www.normankoren.com/makingfinepr ... st_pattern
3) Το argyll λένε ότι είναι πολύ καλό ( δεν το έχω δοκιμάσει )
αποτελείται από πολλά προγράμματα
Spoiler: show
/usr/bin/viewgam
/usr/bin/synthcal
/usr/bin/dispwin
/usr/bin/dispread
/usr/bin/dispcal
/usr/bin/fakeread
/usr/bin/synthread
/usr/bin/chartread
/usr/bin/spotread
/usr/bin/spec2cie
/usr/bin/spyd2en
/usr/bin/fakeCMY
/usr/bin/iccgamut
/usr/bin/mpplu
/usr/bin/revfix
/usr/bin/tiffgamut
/usr/bin/xicclu
/usr/bin/extracticc
/usr/bin/printtarg
/usr/bin/collink
/usr/bin/pathplot
/usr/bin/simpprof
/usr/bin/kodak2cgats
/usr/bin/cb2cgats
/usr/bin/logo2cgats
/usr/bin/splitcgats
/usr/bin/profcheck
/usr/bin/invprofcheck
/usr/bin/mpprof
/usr/bin/mppcheck
/usr/bin/colprof
/usr/bin/sepgen
/usr/bin/scanin
/usr/bin/cctiff
/usr/bin/greytiff
/usr/bin/argyll-average
/usr/bin/argyll-refine
/usr/bin/argyll-targen
/usr/bin/argyll-verify

και το documentation
http://www.argyllcms.com/doc/Scenarios.html#PM1
και έχει και gui για το dispcal ( display calibrator )
http://hoech.net/dispcalGUI/
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό Apopas » 04 Ιαν 2010, 00:07

sneferu έγραψε:Συμφωνω με τα λεγομενα του digibill
Επισης λειπει καποιο προγραμμα οπως το ACDSee ή το Adobe Bridge (Tα αντιστοιχα του linux μου φαινονται καπως)
Γενικα χρησιμοποιω το linux οσον αφορα τη φωτογραφια μονο για αντιγραφω το περιεχομενο των καρτων μνημης (κυκλοφορουν πολλοι ιοι σε καρτες και στικακια) στο PC και για να παιξω λιγο με το GIMP

ΥΓ. το phatch δεν το ηξερα, φαινεται τελειο, μηπως γνωριζει κανεις κανα αλλο καλο εργαλειακι να μας προτεινει ?

Το έλεγξα αυτό που λέγαμε και ναι τελικά το Digikam υποστηρίζει μια χαρά contact sheets και σε όποιο μέγεθος θες. Πρέπει, απλά, να έχεις εγκατεστημένα τα kipi-plugins που ούτως ή άλλως είναι μέρος του KDE. Οπότε, τι άλλο επιτρέπει το ACDSee που δεν μπορεί το Digikam ή κάποιο άλλο ελεύθερο πρόγραμμα; Tο να λέμε ότι απλά είναι «κάπως» δεν αποτελεί επιχείρημα αλλά υποδηλώνει απλά το ότι έχουμε συνηθίσει να χρησιμοποιούμε κάποιο άλλο πρόγραμμα.
Επίσης, το Digikam υποστηρίζει 16 bit/channel.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό Apopas » 04 Ιαν 2010, 01:23

digibill έγραψε:Το θέμα αναφέρεται σε ΕΛ/ΛΑΚ,
Ωστόσο ναι, το έχω δοκιμάσει κι αυτό και δεν έχει την ευχρηστία και δύναμη του lightroom! Μπορεί να έχει άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης, αλλά είναι στριφνό στην χρήση και το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε (είχε και κάποια θέματα διαχείρισης χρώματος με την μηχανή μου)

Συμφωνώ ότι αναφέρεται σε ΕΛ/ΛΑΚ, αλλά εφόσον για τον α ή β λόγο καταφύγουμε σε ιδιοταγές λογισμικό τελικά, καλό είναι να γνωρίζουμε και τα αντίστοιχα που υπάρχουν σε Linux. Τώρα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, εσύ το δοκίμασες εσύ γνωρίζεις τις απαιτήσεις σου, αλλά το στριφνό στη χρήση όσο αρνητικό κι αν ακούγεται, είναι τελικά μια συνήθεια. Εγώ για απράδειγμα που πρωτοξεκίνησα με το Gimp, δυσκολεύομαι να χρησιμοποιήσω PS ή Paint Shop Pro. Όχι ότι δεν βρίσκω τα κουμπιά, προς θεού, απλά συνέχεια κάνω λάθος κλικ. Τι να κάνουμε, πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.

Αντιγράφω από εδώ:
Historically, color management was not an initial design consideration of the X11 display system on which much of Linux graphics support rests, and thus color managed workflows have been somewhat more challenging to implement on Linux than under OS's such as Microsoft Windows or Mac OS X. This situation is now being progressively remedied, however it must be admitted that color management under Linux, while functional, has not yet acquired mature status. Although it is now possible to obtain a very consistent color management workflow under Linux, certain problems still remain:

* The absence of a central user control panel for color settings.
* Many hardware devices for color calibration lack drivers and proper supporting software on Linux.
* Some necessary software such as LUT loaders can seldom be found in the package repositories of even the major Linux distributions.


Πάντως η κατάσταση προχωράει και έχει δυνατότητες βελτίωσης...

Μα συγκεκριμένα προγράμματα όπως το Gimp, Digikam κ.α. υποστηρίζουν colour management. Εξ' άλου για το hardware, εφόσον βέβαια δουλεύει σε Linux, μπορεί να παραμετροποιηθεί σε άλλο λειτουργικό και μετά να το χρησιμοποιήσομε στο Linux. Όχι, βέβαια, πως αυτό δεν είναι μειονέκτημα, αλλά τελικά η δουλειά μπορεί να γίνει σε Linux.
Επίσης, έχεις ελέγξει γενικά τα επιπλέον του Gimp όπως εδώ; Ίσως βρεις τελικά κάποιες λύσεις που δεν είχες υπ' όψιν σου.
Πέραν από όλα τα τεχνικά θέματα βέβαια και τις ανάγκες των σοβαρών χρηστών φωτογραφίας, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν από το PS ούτε το ένα εκατομμυριοστό των δυνατοτήτων του. Αν λάβουμε αυτούς υπ' όψιν, τότε σίγουρα το Gimp θα έπρεπε να είναι σαφώς πιο δημοφιλές. Βάση αυτού, η Canonical αφαιρεί, πλέον, το Gimp από την default εγκατάσταση του Ubuntu, καθώς είναι υπερβολικό πρόγραμμα για την επικρατούσα πλειοψηφία του κόσμου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 04 Ιαν 2010, 01:51

@Apopas
Βάση αυτού, η Canonical αφαιρεί, πλέον, το Gimp από την default εγκατάσταση του Ubuntu, καθώς είναι υπερβολικό πρόγραμμα για την επικρατούσα πλειοψηφία του κόσμου.

Για φαντάσου :P
Το color management στο λειτουργικό πάντως γίνεται και υπάρχουν ήδη εφαρμογές όπως το argyll και άλλες απλά δεν είναι ακόμα βολικές γιατί είναι σε command line και τρέχα γύρευε σου λένε μετά...
τώρα αυτά με τα LUT (look up tables ) και τις κάρτες γραφικών δεν ξέρω τι παίζει με το linux αλλά όπως είπες η δουλειά τελικά γίνεται και στο linux έστω
και μέσω άλλου λειτουργικού
αλλά σύντομα έρχεται στο gnome και color management με gui ;)

http://git.gnome.org/browse/gnome-color-manager
μετά από αυτό θα είναι καλύτερα το linux και για απαιτητικούς με τα χρώματα
και από color profiles να και το scribus εδώ
http://docs.scribus.net/index.php?lang=en&page=moncal
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό Apopas » 04 Ιαν 2010, 02:01

sneferu έγραψε:ΥΓ. το phatch δεν το ηξερα, φαινεται τελειο, μηπως γνωριζει κανεις κανα αλλο καλο εργαλειακι να μας προτεινει ?

Δεν νομίζω ότι το έχεις ανάγκη αλλά και το Fotoxx μπορεί να λύσει τα χέρια αρκετών χρηστών που θέλουν να κάνουν κάποιες δουλειές γρήγορα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 04 Ιαν 2010, 11:37

Apopas έγραψε:Τώρα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, εσύ το δοκίμασες εσύ γνωρίζεις τις απαιτήσεις σου, αλλά το στριφνό στη χρήση όσο αρνητικό κι αν ακούγεται, είναι τελικά μια συνήθεια. Εγώ για απράδειγμα που πρωτοξεκίνησα με το Gimp, δυσκολεύομαι να χρησιμοποιήσω PS ή Paint Shop Pro. Όχι ότι δεν βρίσκω τα κουμπιά, προς θεού, απλά συνέχεια κάνω λάθος κλικ. Τι να κάνουμε, πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.


Δεν το παράτησα τελικά για την "στριφνότητα", αλλά για τα περίεργα χρώματα που έβγαζε στην μηχανή μου (γεγονός που υποδήλωνε ότι κάτι πρέπει να παίζει με τα χρωματικά profiles του προγράμματος για το συγκεκριμένο μοντέλο dslr). Επίσης, Παρά την πληθώρα sliders και switches, για να βγάλει την πληροφορία που ήθελες από τα raw, σου έβγαζε την παναγία! :angel:

Μα συγκεκριμένα προγράμματα όπως το Gimp, Digikam κ.α. υποστηρίζουν colour management. Εξ' άλου για το hardware, εφόσον βέβαια δουλεύει σε Linux, μπορεί να παραμετροποιηθεί σε άλλο λειτουργικό και μετά να το χρησιμοποιήσομε στο Linux. Όχι, βέβαια, πως αυτό δεν είναι μειονέκτημα, αλλά τελικά η δουλειά μπορεί να γίνει σε Linux.


Νομίζω ότι όταν μπλέκουμε με τέτοιου είδους πατέντες τελικά απλά αυτοβαυκαλιζόμαστε....
Δεν είναι κακό να το παραδεχτούμε ότι απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Και δεν αναφέρομαι σε αποσπασματικό color management, αλλά σε ολοκληρωμένο color managed workflow. Τι να το κάνω να έχω σωστά πχ καλιμπραρισμένη οθόνη, αν δεν μπορώ να τυπώσω με σωστό προφιλ στον εκτυπωτή μου....
Εγώ εχω για παράδειγμα τον φωτογραφικό εκτυπωτή HP 8450 (στα νιάτα του έκανε 500€, εγώ τον είχα αγοράσει προ 3ετίας 250€). Τυπώνει απίστευτα καλά και μάλιστα του είχα φτιάξει -επί πληρωμή σε εταιρεία εννοείται- custom icc profiles για συγκεκριμένα φωτογραφικά χαρτιά που χρηιμοποιώ. Εντάξει, ο εκτυπωτής τυπώνει σε linux (HPLIP) αλλά πες μου εσύ πώς θα τον κάνω να τυπώσει φορτώνοντάς του τα συγκεκριμένα icc :?:
Και δεν είναι τόσο τα λεφτά που έχω ξοδέψει και λυπάμαι, αλλά το ότι έτσι περιορίζομαι δημιουργικά!

Επίσης, έχεις ελέγξει γενικά τα επιπλέον του Gimp όπως εδώ; Ίσως βρεις τελικά κάποιες λύσεις που δεν είχες υπ' όψιν σου.


Τα συγκεκριμένα είναι ίσως καλά για γραφίστες, όχι για φωτογράφους :)
Για να έχουμε και μια εικόνα για τι μιλάω, ορίστε ένα σχετικό άρθρο.
Επιπλέον, δε νομίζω ότι η συγκεκριμένη "τεχνολογία" είναι ούτε patented, ούτε και τίποτα τρομερό ώστε να υλοποιηθεί και στο gimp. Απλά οι προγραμματιστές του έχουν ρίξει αλλού το βάρος τους...
Εχω διαβάσει ότι υπάρχουν κάποιες φήμες πως ίσως ενσωματωθεί στο gimp 3, παρά τα συνεχόμενα "παράπονα" και παρακλήσεις χρηστών από το 2002!
Είδωμεν....
Ειλικρινά πάντως, δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο θελιώδους σημασίας -στη δουλειά του φωτογράφου- είναι τα adjustment layers......

Πέραν από όλα τα τεχνικά θέματα βέβαια και τις ανάγκες των σοβαρών χρηστών φωτογραφίας, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν από το PS ούτε το ένα εκατομμυριοστό των δυνατοτήτων του.


Τέτοιου είδους χρήστες πιθανώς να βολεύονταν και με το ms paint!
Εγώ μιλάω για συγκεκριμένη -μεγάλη- ομάδα χρηστών.....
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 04 Ιαν 2010, 12:42

digibill έγραψε:
Ειλικρινά πάντως, δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο θελιώδους σημασίας -στη δουλειά του φωτογράφου- είναι τα adjustment layers......


για τη συγκεκριμένη δυνατότητα, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.linuxjournal.com/article/9706

http://en.wikipedia.org/wiki/Krita

http://en.wikipedia.org/wiki/CinePaint
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 04 Ιαν 2010, 12:57

stavrosLinux έγραψε:
digibill έγραψε:
Ειλικρινά πάντως, δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο θελιώδους σημασίας -στη δουλειά του φωτογράφου- είναι τα adjustment layers......


για τη συγκεκριμένη δυνατότητα, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.linuxjournal.com/article/9706

http://en.wikipedia.org/wiki/Krita

http://en.wikipedia.org/wiki/CinePaint


Τα έχω δοκιμάσει....
Το cinepaint δεν απευθύνεται σε φωτογράφους, αλλά σε επεξεργασία frames από βίντεο! Τώρα, ναι, μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να υπάρχει σημείο τομής στην χρηστικότητα, κατά τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιεί κανείς ένα μαχαίρι για να βιδώσει μια βίδα!
Το Krita έχει όντως adjustment layers, αλλά... έχεις δοκιμασει να τους δουλέψεις; Είναι γενικά πολύ αργό και ακόμη οι δυνατότητες στους adjustment layers είναι περιορισμένες.... Στο μέλλον ίσως....
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux