φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό vasilisnikon » 29 Μαρ 2011, 09:57

MakisM1 έγραψε:Φιλε vasilisnikon,

Ευχαριστω πολυ για το ποστ σου. Οντας μια πολυ καλη επεξηγηση της οπτικης σου γωνιας, προσφερει παρα πολλα στην συζητηση.

Δεν διαφωνουμε πουθενα, ουτε υπαρχει εμπαθεια. Εχουμε εκ των πραγματων μια διαφορετικη οπτικη γωνια (εσυ εισαι επαγγελματιας φωτογραφος, εγω χομπιστας και οχι απαιτητικος, ας πουμε ανησυχος...). Ελπιζω καποια στιγμη το ΕΛ/ΛΑΚ να μας υπερκαλυψει και τους δυο. Γι'αυτο προσπαθουμε αλλωστε.

Κλεινοντας, σε πιο ελαφρυ τονο, γελασα με το παραδειγμα σου 'να πας με ποδηλατο'...

Εχω παει Βιεννη-Βουδαπεστη με ποδηλατο και ηταν μια απο τις ωραιοτερες εμπειριες της ζωης μου (στα 55 μου). Ελπιζω του χρονου να εχω και καλυτερες. :D Πανω σ'αυτο... Με πολλες φωτογραφιες!

http://www.snowclub.gr/forums/index.php ... +%F7%EB%EC


Το πρόβλημα είναι ότι όσοι ασχολούμαστε με linux ubuntu, fedora, κ.ο.κ. μιλάμε σαν "νεοφώτιστοι κομουνιστές"... γενικά παρατηρώ ότι όποιος πει κάτι αρνητικό που υπάρχει στον χώρο αντί να κοιτάξουμε συλλογικά να το διορθώσουμε ή να βρούμε από κοινού λύσεις, ορμάμε να τον "φάμε" και να τον βγάλουμε εκτός "κοινότητας"... ίσως να κάνω λάθος αλλά αυτή η αίσθηση μου δημιουργείτε κάθε φορά που πάω να πω κάτι για το οποίο οι linux-ες δεν είναι και πολύ περήφανοι. Έτσι άναψαν και τα "αίματα" αν θες, έστω και για λίγο, και σε αυτήν την συζήτηση. Το γεγονός είναι πάντως ότι ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ που θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου μέσω της διανομής ubuntu μιας και σαν λειτουργικό, όλοι ξέρουμε, ότι είναι γρήγορο ευέλικτο κ.ο.κ. έχει τις βάσεις για να δώσει ΚΑΙ σε έναν επαγγελματία αυτό που χρειάζεται... προς στιγμήν όμως είμαστε στην πηγή και δεν πίνουμε νερό.

Όσο για το Darktable ΝΑΙ είναι ένα πρόγραμμα αξιόλογο, αν και το βρήκα λίγο "σκληρό" και "απότομο" στην επεξεργασία. Όμως είναι ΌΝΤΩΣ ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή.....
η λήση που προτείνω αυτήν την στιγμή είναι photoshop Cs2 ή Cs3 με wine και ΟΧΙ την τελευταία έκδοση με κάποιον virtual machine. (δεν προσφέρει τίποτα και δουλεύει ποιο αργά.) GIMP (σαν συμπληρωματικό) και Darktable για τα RAW αρχεία μας. Είναι ένας συνδυασμός καλός και γρήγορος που μπορεί να "δουλέψει" για τον ερασιτέχνη και μέσο φωτογράφο. Αλλά Άρδην απέχει από συνδυασμό mac-os, photoshop, lightroom. που καλύπτει ποιο πολύ έναν επαγγελματία.

αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.
Τελευταία επεξεργασία από vasilisnikon και 29 Μαρ 2011, 10:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-22-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.11.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7 CPU 960 3.20GHz ‖ RAM 7982 MiB ‖ Gigabyte X58A-UD3R
4 nVidia GK104 [GeForce GTX 760] [10de:1187] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
vasilisnikon
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 19:02
Τοποθεσία: Nürnberg, bayern, Germany
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό vasilisnikon » 29 Μαρ 2011, 10:09

Και μιας και θήξαμε και το θέμα Raw και Jpeg στο παρακάτω λίνγκ έχω ένα άρθρο που έγραψα σχετικά με το θέμα... ελπίζω να σας καλύψει.

http://photoleke.ning.com/group/phototech/forum/topics/thupoi-psyphiakhon-archehion

εδώ μπορείτε να βρείτε και άλλα σχετικά θεματάκια με την φωτογραφία που είχα φτιάξει για την φωτογραφική λέσχη Κέρκυρας όσοι θέλετε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά ή/και να γίνεται μέλη στην λέσχη και να βοηθηθείτε βλέποντας φωτογραφίες άλλων και ανεβάζοντας της δικές σας για κριτική.

http://photoleke.ning.com/group/phototech
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-22-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.11.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7 CPU 960 3.20GHz ‖ RAM 7982 MiB ‖ Gigabyte X58A-UD3R
4 nVidia GK104 [GeForce GTX 760] [10de:1187] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
vasilisnikon
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 19:02
Τοποθεσία: Nürnberg, bayern, Germany
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 29 Μαρ 2011, 23:11

Εμένα η ταπεινή μου γνώμη είναι:
Αν κάποιος επαγγελματίας θέλει να κάνει γρήγορα και εύκολα την δουλειά του
χρησιμοποιόντας προγράμματα που κοστίζουν πνευματική ταρίφα χιλάδων ευρώ...
τι θα τον εμποδίσει όταν κάποιος προγραμματιστής κυκλοφορήσει ένα πρόγραμμα
που θα κάνει αυτόματα το μεγαλύτερο κομμάτι της δουλειάς του επαγγελματία
να πουλάει και αυτός πνευματική ταρίφα και όχι πραγματική εργασία
για να "βγεί" οικονομικά και να ξεχρεώσει τους μεγάλους ταρίφες

(Θέλω να γίνω ταρίφας στην θέση του ταρίφα φάση... LOL)

και βασικά έτσι γίνεται ήδη ...

Επειδή δηλαδή υπάρχουν πανάκριβα προγράμματα και μηχανήματα και επειδή υπάρχουν ευεκμετάλευτοι καταναλωτές
ανεβάζει την τιμή και ο επαγγελματίας στα κόκκινα...
και πληρώνουμε το προϊόν η υπηρεσία
πολύ ακριβότερο λόγο πνευματικών δικαιωμάτων και Ταρίφας

Αν μάθει κανείς να χρησιμοποιεί open source εργαλεία κερδίζει ( ΠΕΡΑ απο τα γνωστά) στο
ότι όταν αλλάξουν τα πράγματα δεν θα έχει εξάρτηση από τις μεγάλες εταιρείες τέρατα
(δεν θα είναι vendor locked-in )
και θα μπορεί να κάνει ο άνθρωπος την δουλειά του χωρίς το "φόρο της δεκάτης "
αλλά και χωρίς να μείνει επι ξήλου κρεμμάμενος
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό vasilisnikon » 30 Μαρ 2011, 09:50

sokoban4ever έγραψε:Εμένα η ταπεινή μου γνώμη είναι:
Αν κάποιος επαγγελματίας θέλει να κάνει γρήγορα και εύκολα την δουλειά του
χρησιμοποιόντας προγράμματα που κοστίζουν πνευματική ταρίφα χιλάδων ευρώ...
τι θα τον εμποδίσει όταν κάποιος προγραμματιστής κυκλοφορήσει ένα πρόγραμμα
που θα κάνει αυτόματα το μεγαλύτερο κομμάτι της δουλειάς του επαγγελματία
να πουλάει και αυτός πνευματική ταρίφα και όχι πραγματική εργασία
για να "βγεί" οικονομικά και να ξεχρεώσει τους μεγάλους ταρίφες

(Θέλω να γίνω ταρίφας στην θέση του ταρίφα φάση... LOL)

και βασικά έτσι γίνεται ήδη ...

Επειδή δηλαδή υπάρχουν πανάκριβα προγράμματα και μηχανήματα και επειδή υπάρχουν ευεκμετάλευτοι καταναλωτές
ανεβάζει την τιμή και ο επαγγελματίας στα κόκκινα...
και πληρώνουμε το προϊόν η υπηρεσία
πολύ ακριβότερο λόγο πνευματικών δικαιωμάτων και Ταρίφας

Αν μάθει κανείς να χρησιμοποιεί open source εργαλεία κερδίζει ( ΠΕΡΑ απο τα γνωστά) στο
ότι όταν αλλάξουν τα πράγματα δεν θα έχει εξάρτηση από τις μεγάλες εταιρείες τέρατα
(δεν θα είναι vendor locked-in )
και θα μπορεί να κάνει ο άνθρωπος την δουλειά του χωρίς το "φόρο της δεκάτης "
αλλά και χωρίς να μείνει επι ξήλου κρεμμάμενος


Αυτό που λες δεν ισχύει απόλυτα και τούτο διότι δεν χρεώνω στην κάθε μου δουλειά τα μηχανήματα που αγόρασα μια φορά ούτε τα προγράμματα μου, που αναβαθμίζω μια στο τόσο. Το κόστος εργασίας εξαρτάται στην δουλειά του φωτογράφου (πλέων) από άλλα πράγματα, που ούτως η άλλως είναι αναλώσιμα είτε χρησιμοποιείς δωρεάν λογισμικό είτε όχι. το χαρτί εκτύπωσης για παράδειγμα δεν κυκλοφορεί ελεύθερο στην αγορά, το αγοράζω άρα το χρεώνω... κ.ο.κ. τα υπόλοιπα αποτελούν επένδυση στον τομέα εργασίας μου.... είναι σαν να μου λες ότι ο Σουβλατζής σου χρεώνει κάθε φορά στο σουβλάκι που τρως εκτός από το ψωμάκι, την σαλάτα, της πατάτες κ.ο.κ., και το γκριλ καθώς και την μασιά που γύρισε τα σουβλάκια και τα 42 νούμερο παπούτσια εργασίας που φοράει... κάτι που ΣΑΦΩΣ δεν ισχύει.... αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει στην αγορά υπερτιμημένη αισχροκέρδεια, υπάρχει και το γνωρίζουμε, όμως δεν έχει να κάνει με το τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς στο μαγαζί σου... όσο με το τι εξοπλισμό κουβαλάς στο "κεφάλι" σου..... και πόσο το αξιοποιείς.!!!!
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-22-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.11.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7 CPU 960 3.20GHz ‖ RAM 7982 MiB ‖ Gigabyte X58A-UD3R
4 nVidia GK104 [GeForce GTX 760] [10de:1187] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
vasilisnikon
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 19:02
Τοποθεσία: Nürnberg, bayern, Germany
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 30 Μαρ 2011, 18:49

vasilisnikon έγραψε:
Spoiler: show
Αυτό που λες δεν ισχύει απόλυτα και τούτο διότι δεν χρεώνω στην κάθε μου δουλειά τα μηχανήματα που αγόρασα μια φορά ούτε τα προγράμματα μου, που αναβαθμίζω μια στο τόσο. Το κόστος εργασίας εξαρτάται στην δουλειά του φωτογράφου (πλέων) από άλλα πράγματα, που ούτως η άλλως είναι αναλώσιμα είτε χρησιμοποιείς δωρεάν λογισμικό είτε όχι. το χαρτί εκτύπωσης για παράδειγμα δεν κυκλοφορεί ελεύθερο στην αγορά, το αγοράζω άρα το χρεώνω... κ.ο.κ. τα υπόλοιπα αποτελούν επένδυση στον τομέα εργασίας μου.... είναι σαν να μου λες ότι ο Σουβλατζής σου χρεώνει κάθε φορά στο σουβλάκι που τρως εκτός από το ψωμάκι, την σαλάτα, της πατάτες κ.ο.κ., και το γκριλ καθώς και την μασιά που γύρισε τα σουβλάκια και τα 42 νούμερο παπούτσια εργασίας που φοράει... κάτι που ΣΑΦΩΣ δεν ισχύει.... αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει στην αγορά υπερτιμημένη αισχροκέρδεια, υπάρχει και το γνωρίζουμε, όμως δεν έχει να κάνει με το τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς στο μαγαζί σου... όσο με το τι εξοπλισμό κουβαλάς στο "κεφάλι" σου..... και πόσο το αξιοποιείς.!!!!


Καταρχάς όπως τίποτα δεν ισχύει απόλυτα (εκτός από ότι τα πάντα είναι σχετικά κατά απόλυτο τρόπο ;))
έτσι και αυτό που είπα δεν είναι απόλυτο αλλά πιστεύω ότι έχει μια μεγάλη σχετικότητα...

Λοιπόν στο θέμα μας:
Αν το σκεφτείς , σου χρεώνει τον εξοπλισμό , έμμεσα
στην τιμή του σουβλακιού (μια και έφερες παράδειγμα αυτό το επάγγελμα)
έτσι είναι η οικονομία .
Σκέψου πχ να είσαι αγρότης και να πουλάς το λάδι σε χαμηλή τιμή '
και στα ράφια των καταστημάτων το λάδι να έχει μεγαλύτερη τιμή (σε αυτή την περίπτωση κατα πολύ)
Αυτοί που τα εισπράτουν λέγονται μεταπωλητές (και Σια...)
και παίζουν παρόμοιο ρόλο όπως και αυτούς που εισπράτουν ταρίφα από πνευματικά δικαιώματα
δηλαδή τίποτα (ρόλος εισπρακτικός )...
Λέγονται στην λαϊκή αργκό αεριτζήδες.
Τα λεφτά απο το λάδι πάνε κυρίως στους αεριτζήδες...
και ο καταναλωτής το πληρώνει ... χρυσάφι...
Έτσι δουλεύει... το σύστημα ,κακά τα ψέμματα

Επαναλαμβάνω απλούστερα

Η χρήση open source λογισμικού μπορεί και να δώσει περιθώρια κέρδους στον επαγγελματία
καθώς ( και κατ' επέκταση) και περιθώρια χαμηλώματος των τιμών
γιατί απλούστατα βγάζει ( η χρήση open source δίχως ταρίφα δηλαδή) έναν
ενδιάμεσο τζαμπατζή-μεταπωλητή από την συνδιαλλαγή μεταξύ επαγγελματία και καταναλωτή.


Υ.Γ
Φιλικά :)
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux

cron