Android vs iOS

...τα πάντα για το open source στον χώρο των gadgets, συζητήσεις, εργαλεία, open hardware, οδηγοί κ.ά.

Συντονιστής: adem1

Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 15 Σεπ 2011, 17:36

Καλησπέρα,

Με αφορμή έναν καλό μου φίλο ο οποίος έχει iphone και επειδή με έχει τρελάνει με το iOS, ανοίγω αυτό το θέμα για να δούμε γνώμες. Θα πει κανείς, σίγουρα σε ένα τέτοιο φόρουμ (ελλακ) ποιο θα μπορούσε να ήταν το αποτέλεσμα; Φυσικά το Android να βγαίνει καλύτερο στο σύνολο των απόψεων, των μελών της κοινότητας. Το ξέρω.. αλλά παρόλα αυτά ανοίγω το θέμα και μπορεί να είναι ελλακ φόρουμ, ωστόσο τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα σκέφτονται αντικειμενικά. Αν βλέπουν ότι το iOS είναι πράγματι καλύτερο, θα το παραδεχτούν. Έτσι πιστεύω...

Για να δούμε λοιπόν.
Μεταξύ Android και iOS, ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο;
Ο φίλος μου πιστεύει ότι το iOS είναι καλύτερο από το Android σε όλα τα επίπεδα. :P

Μπορούμε να θέσουμε οι ίδιοι στοιχεία για να συγκρίνουμε, π.χ. ασφάλεια, εφέ, ταχύτητα, εφαρμογές, market, παιχνίδια κτλ.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό clepto » 15 Σεπ 2011, 17:46

iOS δεν έχω δουλέψει...αλλά έχω android

πιστεύω όλοι γνωρίζουμε και συμφωνούμε ότι το UI του iOS είναι απλά φοβερό...
εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ!
τώρα για το market που έχει και λοιπά δεν ξέρω...ξέρω ότι είναι γρήγορα όμως από το λίγο που το έχω δουλέψει (το έχει μια φίλη μου)

το android από την άλλη που το έχω δουλέψει αρκετά, είναι γρήγορο, πιο πραγματοποιήσιμο από το iOS πίστευω.
το market μεγαλώνει καθημερινά με δεκάδες χιλιάδες εφαρμογές ( δωρεάν και με πληρωμή ).
το android όσο περνάει ο καιρός με τις καινούργιες εκδόσεις γίνεται πολύ καλύτερο.

εγώ θα έλεγα το android είναι καλύτερα αλλά ομολογώ ότι έχω δουλέψει ελάχιστα το iOS
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 15 Σεπ 2011, 17:54

1) εφέ : android
2) ασφάλεια : και τα 2 είναι το ίδιο , αν ένα λειτουργικό είναι τόσο διαδεδομένο έχει κινδύνους πάντα , αν και δεν έχει ακουστεί τπτ ακόμα και για τα 2
3) Εφαρμογές-παιχνίδια : ios , έχει περισσότερες αν και το android δίνει τη δυνατότητα να έχεις και widgets
4) ταχύτητα : εξαρτάται κυρίως από το Hardware
5)market : περισσότερες επί πληρωμή εφαρμογές το ios

Δεν μπορώ να πω με ακρίβεια ποιο είναι καλύτερο . Το κάθε ένα έχει τα προτερήματα του , δεν θα μπω καν στη διαδικασία να υποστηρίξω κάποιο από τα 2 (αν και χρησιμοποιώ android) γιατί δε γουστάρω να υποστηρίζω και να διαφημίζω μεγάλες εταιρίες-κολοσσούς όπως Google και Apple !!!
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό the_eye » 16 Σεπ 2011, 01:03

Ένα μεγάλο μείον του IOS είναι ότι δεν επιτρέπει εγκατάσταση εφαρμογών πέρα του market και ότι τρέχει μόνο στις συσκευές της apple.

Το android πάλι για να μπεις στο market του πρέπει να έχεις ένα google λογαριασμό.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 17 Σεπ 2011, 02:19

Εγώ έχω iPhone 3G και αδερφός μου ένα Android 2.2, και απ'ότι έχω δει προτιμώ το iOS. Συγγνώμη παιδιά, αλλά ότι θέλω στο appstore το βρίσκω. Αντίθετα στο android τα περισσότερα είναι δωρεάν αλλά δεν βρίσκω αυτό που θέλω και κυρίως καλά παιχνίδια. Επίσης το iOS έχει μακράν καλύτερη εμφάνιση SMS εμφανίζοντάς τα συνεχόμενα και ευκολοδιάβαστα. Τα υπόλοιπα πάνω κάτω είναι ίδια, ότι κάνει κανείς στο iOS το κάνει και στο Android.
Το μεγαλύτερο μείον για το iOS είναι πως από το 3G και προγενέστερες εκδόσεις έχει σταματήσει η υποστήριξη ενώ για το Android ουσιαστικά ως open source δεν θα σταματήσει ποτέ.
Ένα ακόμα σημαντικό μείον είναι πως πρέπει να το σπάσεις για να μπορέσεις να το παραμετροποιήσεις, την στιγμή που στο Android μπορείς να κάνεις κυριολεκτικά τα πάντα. Στο iOS για παράδειγμα δεν μπορείς να αλλάξεις εμφάνιση, εικονίδια και ταπετσαρία αν δεν το σπάσεις.
Και τέλος το bluetooth που δουλεύει μόνο από iphone προς iphone. Αναρωτιέμαι σε τι τους συμφέρει αυτό το κλείδωμα :problem:
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 17 Σεπ 2011, 02:32

kon_nos έγραψε:Συγγνώμη παιδιά, αλλά ότι θέλω στο appstore το βρίσκω.

Θα μπορούσες να μας έδειχνες με links ορισμένες εφαρμογές για το iOS,
που δεν υπάρχουν αντίστοιχες σε android; Πέρα από παιχνίδια...
kon_nos έγραψε:Αντίθετα στο android τα περισσότερα είναι δωρεάν αλλά δεν βρίσκω αυτό που θέλω και κυρίως καλά παιχνίδια.

Ναι στα παιχνίδια πράγματι το android είναι πίσω, κυρίως ως προς το σύνολο των "ποιοτικών" παιχνιδιών (με καλά γραφικά κτλ.),
ωστόσο μέρα με την μέρα βγαίνουν καλά παιχνίδια και για το Android.
kon_nos έγραψε: Επίσης το iOS έχει μακράν καλύτερη εμφάνιση SMS εμφανίζοντάς τα συνεχόμενα και ευκολοδιάβαστα.

Τι εννοείς συνεχόμενα;
Αν και υπάρχουν αρκετές εφαρμογές για sms που αλλάζουν την εμφάνιση κτλ.
kon_nos έγραψε:Και τέλος το bluetooth που δουλεύει μόνο από iphone προς iphone. Αναρωτιέμαι σε τι τους συμφέρει αυτό το κλείδωμα :problem:

Τώρα, σοβαρά μιλάς; Ισχύει αυτό;
wow... :shock:
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό g.b » 17 Σεπ 2011, 09:46

Off topic:
Εμένα μου αρέσουνε οι ξανθιές ..σε κάποιον άλλον οι μελαχρινές ... και πάει λέγοντας ....


αφήστε τον εαυτό σας ελεύθερο και τσιμπήστε όποιο σας γουστάρει ....

ήθελα να΄ξερα στην ζωή σας όλα έτσι τα σχεδιάζετε.....?

τα βάζετε κάτω και

α)....
β)....
γ)....

λίγο αυθορμητισμός ρε παιδιά ...

σε λίγο θα ρωτάτε στα φόρουμ για τις κάλτσες που θέλετε να φορέσετε ...

από την άλλη περί ορέξεως .... τορτελίνια με ζάχαρη ...
Τελευταία επεξεργασία από filippos.xf και 17 Σεπ 2011, 17:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: προσθήκη bbcode offtopic
Γνώσεις ⇛ Linux : Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: ubuntu 11.04 σε HP Pavillion dv9500
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : 2xIntel Pentium Dual CPU T2330 @1.60 Ghz │ Μνήμη 2Gb │ Κάρτα Γραφικών : GeForce 8400 GS │ Κάρτα Ασύρματη : Intel CorporationPro/Wireless3945ABG│ Κάρτα Buetooth │ Κάρτα Ήχου : HDA-Intel │ Οθόνη & Ανάλυση : 1440x900
Άβαταρ μέλους
g.b
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 12:04
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 17 Σεπ 2011, 15:21

@filippos.xf
Έτσι εμφανίζονται τα μηνύματα στο iPhone
Spoiler: show
Εικόνα

και έτσι στο android
Spoiler: show
Εικόνα

Αν και έχεις δίκιο. Είναι εύκολο να το αλλάξεις. Απλά ο αδερφός μου έχει την προεπιλεγμένη εμφάνιση.

Όσο για τις εφαρμογές με ένα τσαπατσούλικο ψάξιμο με εφαμοργές που έχω στο κινητό μου, δεν υπάρχει το Nova i-guide, το iTransit GR που δείχνει όλα τα ΜΜΜ στον χάρτη, το i-ktel αντίστοιχα για τα κτελ, το local concerts που βρίσκει προσεχείς συναυλίες κοντά σου είναι λίγα παραδείγματα.
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 17 Σεπ 2011, 18:25

Off topic:
@g.b ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο έκανες την δημοσίευση που έκανες!!!
Ήταν μια δημοσίευση που πρώτον δεν έχει καμία σχέση ως προς την ουσία του θέματος και δεύτερον ήταν άστοχη.
Αυθορμητισμός στις αγορές που θα κάνουμε;;; Θα τρελαθούμε;
Εκτός αν νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε λεφτάδες που δεν τους νοιάζει μήπως κάνουν λάθος αγορές ή που δεν έχουν κρίση.
Το να κάνουμε κάποια έρευνα, να θέλουμε να δούμε γνώμες ή συγκρίσεις μεταξύ κάποιων προϊόντων είναι κάτι φυσιολογικό.
Άλλωστε τα προϊόντα δεν τα κρίνουμε μόνο στην εμφάνιση, πόσο μάλλον αν είναι προϊόντα τεχνολογίας
που θα έχουν πολλές και διάφορες τεχνικές λεπτομέρειες. Αυτό που γίνεται εδώ στο παρόν θέμα είναι κάτι που θα το βλέπεις όσο ζεις,
είτε στα φόρουμ, είτε στα περιοδικά που θα βρίσκεις στα περίπτερα, είτε σε συζητήσεις από εδώ και από εκεί.
Τώρα αν εσύ θέλεις να ανοίξεις θέμα στο φόρουμ για κάλτσες είναι δικό σου θέμα, δεν θα κάτσω να βγάλω την χολή μου για το θέμα σου.


kon_nos έγραψε:@filippos.xf
Έτσι εμφανίζονται τα μηνύματα στο iPhone
Spoiler: show

και έτσι στο android
Spoiler: show

Αν και έχεις δίκιο. Είναι εύκολο να το αλλάξεις. Απλά ο αδερφός μου έχει την προεπιλεγμένη εμφάνιση.


Με βάση την εικόνα που έβαλες για το android, ούτε εμένα μου αρέσει η εμφάνιση στα sms. Στο δικό μου όμως δεν έχω τέτοια εμφάνιση, έχω λίγο διαφορετική και είναι πιο καλαίσθητη θεωρώ. Κατάλαβα πάντως τι εννοείς συνεχόμενα και όντως συνεχόμενα τα εμφανίζει και σε μένα. Αυτό αλλάζει εύκολα όμως, απλά δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα για να το αλλάξω. Αν θέλει ο αδερφός σου μπορούμε να του προτείνουμε εφαρμογή για να το αλλάξει.

kon_nos έγραψε:Όσο για τις εφαρμογές με ένα τσαπατσούλικο ψάξιμο με εφαμοργές που έχω στο κινητό μου, δεν υπάρχει το Nova i-guide, το iTransit GR που δείχνει όλα τα ΜΜΜ στον χάρτη, το i-ktel αντίστοιχα για τα κτελ, το local concerts που βρίσκει προσεχείς συναυλίες κοντά σου είναι λίγα παραδείγματα.

Α, βλέπω έριξες βάρος σε ελληνικές εφαρμογές συγκεκριμένα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν αντίστοιχες ελληνικές με αυτές που ανέφερες. Χμ.. υπάρχει κάποιο site στο οποίο είναι συγκεντρωμένες όλες οι ελληνικές εφαρμογές για iOS; Για ελληνικές εφαρμογές για Android μπορείτε να δείτε εδώ: http://greekandroidapps.gr/listapps.php

Πιστεύω ότι θα υπάρχουν εφαρμογές για android που δεν υπάρχουν αντίστοιχες για iOS, ειδικά αν αναφερόμαστε σε ελληνικές εφαρμογές.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 17 Σεπ 2011, 18:30

filippos.xf έγραψε:Πιστεύω ότι θα υπάρχουν εφαρμογές για android που δεν υπάρχουν αντίστοιχες για iOS, ειδικά αν αναφερόμαστε σε ελληνικές εφαρμογές.


Σίγουρα θα ισχύει αυτό. Πάντως όσον αφορά στο market, αυτό που έχω ακούσει είναι πως δεν υπάρχει πρόσφορο έδαφος στο android market για κέρδος. Για αυτό ίσως και να μην βλέπουμε καλά παιχνίδια.
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Gadgets με Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα