Android vs iOS

...τα πάντα για το open source στον χώρο των gadgets, συζητήσεις, εργαλεία, open hardware, οδηγοί κ.ά.

Συντονιστής: adem1

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 17 Σεπ 2011, 18:39

kon_nos έγραψε:Σίγουρα θα ισχύει αυτό. Πάντως όσον αφορά στο market, αυτό που έχω ακούσει είναι πως δεν υπάρχει πρόσφορο έδαφος στο android market για κέρδος. Για αυτό ίσως και να μην βλέπουμε καλά παιχνίδια.

Νομίζω, γι' αυτόν αλλά και για άλλους λόγους έχουν δημιουργηθεί διάφορα εναλλακτικά android markets.
http://thenextweb.com/apps/2011/01/09/6 ... id-market/
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό M.Jackson » 17 Σεπ 2011, 22:56

Αν και ειμαι φαν του ΕΛΛΑΚ ειμαι χρηστης iphone. Ειναι πραγματικά τρομερό θα το παρεις και δεν θα εχεις προβληματα... αν και οταν πειρα το android του φιλου μου ξετρελαθηκα και θα το σκεφτω σοβαρα για το next smartphone μου.

Καπου ακουσα για το bluetooth η λογικη λεει οτι το κανουν για την πειρατια και τα πνευματικα δικαιωματα των τραγουδιων και παιχνιδιων αφου περα απο της photos δεν εχεις κατι να κανεις share.

Η πολιτικη της Apple για το App Store αν και ειναι αντιθετη με τις ιδεολογιες μου και το ΕΛΛΑΚ ειναι καλη γιατι δεν υπαρχουν virus και αχριστες εφαρμογες, παραλληλα ενας χρηστης που ειναι καθαρος (no-jailbreak) δεν εχει να φοβατε τιποτα για ιους κατι που δεν μπορω να πω για το Android.

Βαθμολογια για τα δυο λειτουργικα:
Android: 9/10
iOS: 9.1/10

Το σκεφτομαι σοβαρα να παρω ενα Android μιας και το iPhone αν και καλo ειναι πολλη ακριβο, στο κατω κατω δεν κανει κατι παραπανω απο το Android.
Άβαταρ μέλους
M.Jackson
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1053
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 19:06
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 18 Σεπ 2011, 04:04

έχω ένα φίλο μου που έχει και αυτός αλλά και η γυναίκα του iphone και επειδή το ψιλοπειράζει για να κάνει κάποιες στοιχειώδεις αλλαγές όπως το να αλλάξει θέμα κλπ. το τρέχει κάθε βδομάδα και του κάνουν επανεγκατάσταστη το ios γιατί δεν μπορεί να το επαναφέρει με τίποτα... Αν και το iphone του αρέσει τρομερά σαν συσκευή το ios το μισεί τρομερά... Εγώ δεν έχω ούτε το ένα ούτε το άλλο. Αλλά από φίλους και γνωστούς μου και από αυτό το λίγο που έχω δει μπορώ να πώ ότι το android είναι πολύ καλύτερο αρκεί να είσαι ψαγμένος ώστε να μπορείς να το παραμετροποιήσεις όπως σου αρέσει εσένα... Mε μία καλή συσκευή μάλιστα (πχ samsung galaxy 2) πιστεύω ότι είναι η τέλεια συνταγή καθώς το iphone σε hardware είναι λίγο πίσω...
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό Neroubas » 18 Σεπ 2011, 04:39

Το ios έχει καλύτερη και απροβλημάτιστη απόδοση γιατί είναι φτιαγμένο για συγκεκριμένο hardware ενώ το Android είναι universal. Άρα πιστεύω σύγκριση hardware για τα iPhone με τα Android phones σε specs είναι πατάτες και ντομάτες. Έχοντας παίξει αρκετά με iPhone (3G και 4) δεν κολλάει πουθενά και σε τίποτα, ειδικά το 4 είναι τέλειο σε όλα όσα έχουν σχέση με smartphone. Η καλύτερη οθόνη μακράν και εξαιρετικά γραφικά. Με Android δεν έχω ασχοληθεί τόσο, αν και λόγο τιμής σε σχέση με iPhone θα αγοράσω σε λίγο, και δεν μπορώ να πω ποιο θεωρώ καλύτερο, όμως το ότι φτιάχνετε για πολλές συσκευές και δεν είναι σε όλες το ίδιο ακριβώς οπότε ο καθένας πρέπει να κάνει λίγο διαφορετική παραμετροποίηση είναι στα κατά και όχι στα υπέρ του Android για μένα
@mangelasakis
Αν ψαχτείς αρκετά και με τα δύο λειτουργικά μπορείς να κάνεις τα πάντα. Δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχει ο φίλος σου αλλά μάλλον δεν κάνει κάτι σωστά.
Γνώσεις ⇛ Linux: Κακό ┃ Προγραμματισμός: Έλαχιστος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.10 32bit σε HP Mini
Προδιαγραφές ⇛ Atom N455 1.66 GHz │ 1GB │ Intel GMA 3150 │ WSVGA 10.1"
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.10 32bit
Προδιαγραφές ⇛ Intel P4 3GHz | 1.5GB | Nvidia Geforce 7600gt | TFT 17.0"
Neroubas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 15:08
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό M.Jackson » 18 Σεπ 2011, 09:14

mangelasakis έγραψε:έχω ένα φίλο μου που έχει και αυτός αλλά και η γυναίκα του iphone και επειδή το ψιλοπειράζει για να κάνει κάποιες στοιχειώδεις αλλαγές όπως το να αλλάξει θέμα κλπ. το τρέχει κάθε βδομάδα και του κάνουν επανεγκατάσταστη το ios γιατί δεν μπορεί να το επαναφέρει με τίποτα... Αν και το iphone του αρέσει τρομερά σαν συσκευή το ios το μισεί τρομερά... Εγώ δεν έχω ούτε το ένα ούτε το άλλο. Αλλά από φίλους και γνωστούς μου και από αυτό το λίγο που έχω δει μπορώ να πώ ότι το android είναι πολύ καλύτερο αρκεί να είσαι ψαγμένος ώστε να μπορείς να το παραμετροποιήσεις όπως σου αρέσει εσένα... Mε μία καλή συσκευή μάλιστα (πχ samsung galaxy 2) πιστεύω ότι είναι η τέλεια συνταγή καθώς το iphone σε hardware είναι λίγο πίσω...


Λογικά έκανε jailbreak και το jailbreak που πέρασε στο iOS ειναι tethered.
Απο το Wikipedia
Off topic:
A tethered jailbreak requires that the device be connected to a computer each time it needs to be booted. Taking place on a computer, it effectively re-jailbreaks an iDevice without losing data or restoring via iTunes.

Άρα οταν κανει shutdown το iPhone του αυτό πρεπει να ξανα περασει το iOS με Jailbreak ή χωρις.
Άβαταρ μέλους
M.Jackson
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1053
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 19:06
Εκτύπωση

Stallman calls Android non-free

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 23 Σεπ 2011, 00:45

Η άποψη του Stallman για το Android: The H Open Source
For Richard Stallman, the founder of the Free Software Foundation, Android is not free software. In an article in The Guardian, the Free Software pioneer argues that the crucial question is how far Android respects users' freedom and allows them to control their systems.
Stallman said that Android's GPL-licensed Linux kernel already contains non-free firmware and that other parts of the Android system, which were developed by Google, also contain proprietary software. Although Google released the sources of Android versions 1 and 2 as free software under the Apache 2 license, this code isn't enough to operate a device, he added.
Apart from the Linux kernel, the source code for Android 3.0 and 3.1 hasn't been released by Google. This is legally acceptable as, unlike the GPL, the Apache license doesn't stipulate that the source code must be released; however, Stallman raised concerns that Google might intend to turn Android into a fully proprietary system.
"The point of free software is that users have control of their computing", he said. Stallman explained that on most Android devices, the firmware can control essential device functions without the user's knowledge – sometimes to the extent that it can override the user's installed software. "Some device models are designed to stop users from installing and using modified software", he said.
Stallman summarised by saying that Android devices are a major step towards free smartphones that are fully controlled by their users, but that there is a long way to go yet: "Even though the Android phones of today are considerably less bad than Apple or Windows smartphones, they cannot be said to respect your freedom."
Stallman's position was criticised by open source researchers such as Carlo Daffara. In his blog, he characterised Stallman's argument as spreading FUD, noting that Google has committed to releasing the source code of the next major release of Android, that there are no "non-free" libraries in the Android Open Source Project and, finally, that many of Stallman's criticisms of Android apply equally to Linux.
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 06 Οκτ 2011, 01:17

Διαβάστε τους υπότιτλους..



:P :mrgreen:
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 06 Οκτ 2011, 05:50

επίσης αν δεν κάνω λάθος το ios δεν υποστηρίζει multitasking σε αντίθεση με το android που υποστηρίζει. Κάπου νομίζω το διάβασα... Πολύ σημαντικό αυτό....
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 07 Οκτ 2011, 14:18

Όντως δεν υποστηρίζει, αν και δεν νομίζω πως σε κινητές συσκευές χρειάζεται και πολύ. Είναι και θέμα μπαταρίας περισσότερο. Εμένα δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ. Το μόνο που χρειάζομαι μερικές φορές είναι να ακούω μουσική ενώ παράλληλα κάνω κάτι άλλο και multitasking σε αυτές τις λειτουργίες έχει το iPhone, οπότε κανένα πρόβλημα :) .
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό M.Jackson » 07 Οκτ 2011, 18:56

Multitasking εχει το iOS 4.0+

Άβαταρ μέλους
M.Jackson
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1053
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 19:06
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Gadgets με Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα