Android vs iOS

...τα πάντα για το open source στον χώρο των gadgets, συζητήσεις, εργαλεία, open hardware, οδηγοί κ.ά.

Συντονιστής: adem1

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 08 Οκτ 2011, 00:52

επιμένω στην άποψη μου ότι το ios ούτε στην έκδοση 4 αλλά ούτε στην έκδοση 5 δεν έχει multitasking... Δεν είναι ακριβώς multitasking αυτό... http://arstechnica.com/apple/reviews/2010/06/ars-reviews-ios-4-whats-new-and-notable.ars

Apple's own apps have always been able to truly multitask (you can get iCal alerts while playing a game, for example, or listen to music from the iPod app while reading a webpage), but third parties can now take advantage of a limited set of multitasking capabilities in order to make things easier on the user.

Why "limited"? Because iOS multitasking isn't really multitasking in the traditional sense—it's certainly not what you get on a desktop computer, or even what you get from Apple's own iPhone apps. Apple claims that it only allows for certain functionality so that the OS can continue to preserve battery life and performance in a sane manner. So, what exactly can you do with this new feature? Really, the answer isn't so much that apps will be "multitasking," but rather that they'll be "doing a few things in the background":

Δεν είναι ακριβώς multitasking αυτό. Είναι κάτι που φέρνει σε multitasking χωρίς να είναι όμως όπως στo Android και όπως τα άλλα βαριά λειτουργικά συστήματα (linux , windows , mac os κλπ). Οπότε μην απατάστε... Τώρα για το αν χρειάζεται ή όχι το multitasking στα smartphones αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες του κάθενος... Αλλά αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι είναι μία από τις μεγαλύτερες αδυναμίες του Ios... Απλά είναι γεγονός ότι ενώ οι συσκευές που βγάζει η apple θεωρούνται από τους περισσότερους καινοτόμες, τελικά με λίγο ψάξιμο μπορεί ο κάθενας να διαπιστώσει ότι πέρα από την σχεδίαση και το marketing η apple δεν έχει βγάλει τίποτα το τρομερά καινοτόμο... Εκτός αν θεωρείτε καινοτομία να πιάσει κάποιος ένα κινητό τηλέφωνο και να του κάνει εγκατάσταση ένα τροποποιημένο unix κλειδωμένο σύστημα με drivers μόνο για την συγκεκριμένη συσκευή... Δεν βρίσκω τίποτα το καινοτόμο σε αυτό καθώς είναι γνωστό χρόνια τώρα ότι τo unix καθώς και το linux μπορεί πολύ εύκολα να εγκατασταθεί σε πολλά ήδη συσκευών...
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό yodan000 » 29 Νοέμ 2011, 01:46

να πω και εγώ τη γνώμη μου..... πάντα όταν ακούω για Apple μου γυρνάνε τα άντερα(100 φορές MS).... Τώρα να έχω ένα κινητό που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με ένα που κάνει 200-300 ευρώ λιγότερο όπου με το φτηνότερο μπορώ να κάνω και περισσότερα πράγματα; Τι εννοώ... κάπου είχα διαβάσει για ένα κινητό που δεν είχε ραδιόφωνο και έβγαλαν rom που είχε ραδιόφωνο(αυτό βέβαια μου ακούγεται κουφό οπότε πιθανόν να μην είναι αλήθεια) αλλά ας πω κάτι που ισχύει... Έχω το Lenovo Lephone το συγκεκριμένο κινητό είχε μία εφαρμογή η οποία μου επέτρεπε να βγάλω φωτογραφίες με την μπροστινή κάμερα αλλά μόνο άμα είχα sim της china unicom... μέχρι που βγήκε rom που το έχει ενεργοποιημένο... Αυτές είναι οι δυνατότητες θέλω.... ίσως δεν τις χρησιμοποιήσω πότε αλλά όχι και να μου λένε δεν θα στείλεις την εικόνα αυτή αν ο άλλος δεν έχει και αυτός iphone η mac...
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu Gnome τελευταία έκδοση
3 Intel Core i3 CPU M 370 2.40GHz ‖ RAM 3819 MiB ‖ Acer Aspire 5742G
4 NVIDIA Corporation Device [10de:0df1] (rev a1)
5 eth0: Broadcom NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:1692] (rev 01) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002e] (rev 01)
yodan000
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010, 00:32
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό headless » 29 Νοέμ 2011, 08:45

Τα προβλήματα του android είναι πάνω-κάτω τα εξής:
1.Το fragmentation του λειτουργικού,πράγμα φυσιολογικό ως ένα βαθμό μια που είναι linux-based.
2.Oι εφαρμογές στο market λόγω κακού quality control είναι οι περισσότερες κακής ποιότητας και δεν αποδίδουν το ίδιο καλά σε όλα τα handsets
και αυτό κυρίως γιατί
3.Πάροχοι κινητής και κατασκευαστές διαφημίζουν την πλήρη android εμπειρία με συσκευές της...πλάκας (κλασικό παράδειγμα vodafone joy)
4.και βέβαια το οτι κάθε android version είναι βαρύτερη και έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε hardware από την προηγούμενη δεν βοηθάει καθόλου.

Αυτή η ξέφρενη κούρσα μας έφερε σήμερα smartphones με 1 Gb Ram και 2πύρηνους επεξεργαστές που έχουν σπάσει το φράγμα του GHz.
Προσωπική μου άποψη είναι οτι για να έχεις αυτή την «πλήρη android εμπειρία» χρειάζεσαι μία από αυτές τις τελευταίας εσοδείας συσκευές των ~500 €.
Eκτός αν ασχοληθείς βαθύτερα και μπλέξεις με rooting,custom roms και τα σχετικά.
Πόσοι όμως έχουν τις γνώσεις,την διάθεση ή τον χρόνο για κάτι τέτοιο;
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Android vs iOS

Δημοσίευσηαπό yodan000 » 29 Νοέμ 2011, 18:29

έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα πως κάθε φορά που περνάει νέα έκδοση σε ένα κινητό βελτιώνονται τα benchmark του δεν δείχνει αυτό ότι είναι λιγότερο βαρύ; Όντως η κατάσταση με τα κινητά έχει ξεφύγει κάθε 5-6 μήνες βγαίνει καινούργιο κινητό με καλύτερα χαρακτηριστικά και αρχίζουν στο android market να φτιάχνουν εφαρμογές για αυτό και ξεχνάνε τα παλαιότερα... Βέβαια το android είναι νέο λειτουργικό.... πιστεύω πως σε 2-3 χρόνια όπως αλλάζουμε διανομή στους υπολογιστές θα αλλάζουμε και στα κινητά που ίσως έχουν καταφέρει να σταθεροποιήσουν τις δυνατότητες τους αλλιώς θα φτάσουν να κοστίζουν 1000+ ευρώ....(κάποια σχεδόν έχουν φτάσει δλδ.(βλ. iphone 4s)
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu Gnome τελευταία έκδοση
3 Intel Core i3 CPU M 370 2.40GHz ‖ RAM 3819 MiB ‖ Acer Aspire 5742G
4 NVIDIA Corporation Device [10de:0df1] (rev a1)
5 eth0: Broadcom NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:1692] (rev 01) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002e] (rev 01)
yodan000
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010, 00:32
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Gadgets με Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα

cron