Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

...τα πάντα για το open source στον χώρο των gadgets, συζητήσεις, εργαλεία, open hardware, οδηγοί κ.ά.

Συντονιστής: adem1

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό akaliptos69 » 02 Ιαν 2013, 15:05

Λοιπόν επανέρχομαι με νεώτερα... από τις 9 περιπτώσεις (7 ιατροί, 1 Κρατικό Νοσοκομείο και 1 Διαγνωστικό εργαστήριο) το Διαγνωστικό και το Κρατικό Νοσοκομείο θα γίνει άμεσα τα υπόλοιπα θα τα δούμε από Δευτέρα με τους συναδέλφους που έχουν την τήρηση των στοιχείων για τα αντίστοιχα κομμάτια. Το θέμα εντοπίζεται στα δεδομένα που υπάρχουν στο κομμάτι της πόλης και μόνο. Θα το παρακολουθώ και θα ενημερώσω όταν θα έχω νεώτερα. Εδώ να υπενθυμίσω ότι οι όποιες αλλαγές θα φανούν όταν ανέβει η επόμενη έκδοση 2.4.1 - λογικά κάπου μεταξύ 7/1 και 11/1.
Άβαταρ μέλους
akaliptos69
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2012, 08:59
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό Reinach » 02 Ιαν 2013, 22:19

akaliptos69 έγραψε:Φίλε Reinach, μέσα από κάποιες δοκιμές που έκανα διαπίστωσα ότι στις περιπτώσεις όπου έτρεξα την εφαρμογή σε οθόνες με διαγώνιο πάνω από 7" τα γραφικά παρουσίαζαν κακή εικόνα. Έτσι αποφάσισα (για το GP και μόνο) να μην την κάνω διαθέσιμη για tablets αλλά μόνο για smartphones. Αν θέλεις να την δοκιμάσεις κατέβασέ τη από κάποιο άλλο market και θα παίξει κανονικά. Αν το κάνεις γράψε και τις παρατηρήσεις σου εδώ να δω τι μπορώ να κάνω. Ευχαριστώ πολύ.


Λοιπόν, κατέβασα την εφαρμογή από το Slide Me και την εγκατέστησα. Το τάμπλετ μου είναι ακριβώς 7". Τα μενού και οι επιλογές δούλεψαν εντάξει, ενώ και η εμφάνιση ήταν μια χαρά - όπως φαίνεται στις screenshots παρακάτω - δεν ξέρω τι έχεις υπ' όψιν σου όταν γράφεις ότι "τα γραφικά παρουσίαζαν κακή εικόνα". Το μόνο πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν για 2-3 φορές στην αρχή, στην επιλογή "Εμφάνιση στο χάρτη" κόλλησε στον καμβά του χάρτη χωρίς να δείξει περιεχόμενο. Αυτό ας μην θεωρηθεί σίγουρα πρόβλημα του προγράμματος, αφού μπορεί να οφείλεται και στην ασύρματη σύνδεση. Μετά που (πιθανόν...) εξασφάλισα καλή ασύρματη σύνδεση, σε 3 δοκιμές που έκανα τα αποτελέσματα ήταν ΟΚ. Οι φωτογραφίες είναι από τη συσκευή μου:









Δεν ξέρω αν μπορείς να το τσεκάρεις και με άλλα τάμπλετ για να επιβεβαιωθεί η σωστή συμπεριφορά, αλλά αν όλα πάνε καλά θα ήταν καλό να το βάλεις και στο Google Play ώστε να παίρνουμε αυτόματα τις ενημερώσεις χωρίς να κατεβάζουμε το νέο .apk κάθε φορά.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό akaliptos69 » 14 Ιαν 2013, 14:04

Reinach έγραψε:Λοιπόν, κατέβασα την εφαρμογή από το Slide Me και την εγκατέστησα. Το τάμπλετ μου είναι ακριβώς 7". Τα μενού και οι επιλογές δούλεψαν εντάξει, ενώ και η εμφάνιση ήταν μια χαρά - όπως φαίνεται στις screenshots παρακάτω - δεν ξέρω τι έχεις υπ' όψιν σου όταν γράφεις ότι "τα γραφικά παρουσίαζαν κακή εικόνα". Το μόνο πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν για 2-3 φορές στην αρχή, στην επιλογή "Εμφάνιση στο χάρτη" κόλλησε στον καμβά του χάρτη χωρίς να δείξει περιεχόμενο. Αυτό ας μην θεωρηθεί σίγουρα πρόβλημα του προγράμματος, αφού μπορεί να οφείλεται και στην ασύρματη σύνδεση. Μετά που (πιθανόν...) εξασφάλισα καλή ασύρματη σύνδεση, σε 3 δοκιμές που έκανα τα αποτελέσματα ήταν ΟΚ. Οι φωτογραφίες είναι από τη συσκευή μου:

Δεν ξέρω αν μπορείς να το τσεκάρεις και με άλλα τάμπλετ για να επιβεβαιωθεί η σωστή συμπεριφορά, αλλά αν όλα πάνε καλά θα ήταν καλό να το βάλεις και στο Google Play ώστε να παίρνουμε αυτόματα τις ενημερώσεις χωρίς να κατεβάζουμε το νέο .apk κάθε φορά.


Αρχικά φίλε Reinach θέλω να σε ευχαριστήσω θερμά για τον κόπο που έκανες για το review. Σε ευχαριστώ πολύ και για τον κόπο και για τη διάθεση. Τώρα στο θέμα μας... Αν προσέξεις στη 1η και 3η εικόνα, στα γραφικά των πλήκτρων που βρίσκονται στο κάτω μέρος της οθόνης, στη μεν 1η εικόνα είναι stretched σε οριζόντια κατεύθυνση (πράγμα που δε καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει) ενώ στη 3η εικόνα έχουν λάθος στοίχιση (που πάλι δε μπορώ να βρω γιατί βγαίνει έτσι). Μόλις τα διορθώσω αυτά να είστε σίγουροι ότι θα το ανεβάσω. Μέχρι τότε έχουμε και λέμε:

Νέα έκδοση 2.4.3

  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Tελ. Ενημέρωση: 14/01/2013).
  • Επαναφορά Θέματος.
  • Νέα & Ανακοινώσεις - RSS Feed.
  • Διορθώσεις Λειτουργικών Προβλημάτων.
  • Μικρές Οπτικές Διορθώσεις.
Άβαταρ μέλους
akaliptos69
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2012, 08:59
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό Reinach » 15 Ιαν 2013, 12:28

ΟΚ, τότε τη στιγμή που ανεβάσεις έκδοση που νομίζεις ότι διορθώνει την εμφάνιση της εφαρμογής, μπορείς να το πεις εδώ μέσα ώστε να κάνω τον beta tester :thumbup: στο τάμπλετ μου, και να ανεβάσω με τον ίδιο τρόπο εικόνες της εφαρμογής.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό akaliptos69 » 15 Ιαν 2013, 14:45

Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά φίλε Reinach :bow: .
Θα ενημερώσω την κοινότητα μόλις έχω κάτι νεώτερο με το θέμα (όπως άλλωστε κάνω σε κάθε νέα έκδοση). Και πάλι ευχαριστώ για την προσφορά και το ενδιαφέρον :clap: .
Άβαταρ μέλους
akaliptos69
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2012, 08:59
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό akaliptos69 » 05 Φεβ 2013, 12:38

Νέα έκδοση 2.4.5
  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Tελ. Ενημέρωση: 04/02/2013).
  • Διορθώσεις Λειτουργικών Προβλημάτων στα Νέα.
  • Μικρές Οπτικές Διορθώσεις.
Άβαταρ μέλους
akaliptos69
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2012, 08:59
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό akaliptos69 » 13 Φεβ 2013, 11:23

************************************************************
Σημαντική ανακοίνωση: Λόγω κάποιων σχολίων που έλαβε η εφαρμογή είναι σημαντικό να σημειωθεί με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι η εφαρμογή σχεδιάστηκε, υλοποιήθηκε και υποστηρίζετε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από υπαλλήλους του Οργανισμού και ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΣΕ ΤΙΠΟΤΑ στον Οργανισμό.
************************************************************
ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΥΤΗ.
************************************************************
Άβαταρ μέλους
akaliptos69
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2012, 08:59
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό akaliptos69 » 12 Απρ 2013, 10:46

Μετά από καθυστέρηση αρκετών εβδομάδων, και μέσα από αντίξοες συνθήκες με μετακομίσεις γραφείων κεντρικής υπηρεσίας, προβλήματα στις τεχνικές υποδομές κλπ σας παραδίδω καινούργια έκδοση της εφαρμογής.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Νέα έκδοση 2.4.7

  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Tελ. Ενημέρωση: 11/04/2013).
  • Διόρθωση προβλήματος επιλογής Πόλης Παρόχων.

Επίσης να ενημερώσω για το παρακάτω θέμα. Έχω λάβει κάποια προβλήματα που αναφέρουν ορισμένοι χρήστες της εφαρμογής σχετικά με την ενημέρωσή της από το Play Store. Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι μετά την αυτόματη ενημέρωσή της από το PS η εφαρμογή δεν λειτουργεί. Για πρώτη φορά με την παρούσα έκδοση μπόρεσα να αναπαράξω το πρόβλημα. Θα προσπαθήσω να το λύσω ώστε να μην υπάρξει κάποιο θέμα στο μέλλον. Για την ώρα όποιος αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα μπορεί πολύ εύκολα να απεγκαταστήσει την εφαρμογή και να την εγκαταστήσει εκ νέου. Με αυτόν τον τρόπο η εφαρμογή θα λειτουργήσει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. Σημείωση: Το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε κάποιους χρήστες που έχουν ΗΔΗ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ την εφαρμογή. Για τους νέους χρήστες δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την ταλαιπωρία.
Άβαταρ μέλους
akaliptos69
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2012, 08:59
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό akaliptos69 » 05 Ιουν 2013, 07:53

Νέα έκδοση 2.4.8

  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Τελ. Ενημέρωση: 04/06/2013).
  • Καινούργια Λίστα Υπηρεσιών Οργανισμού (Τελ. Ενημέρωση: 04/06/2013).

Enjoy!!!
Άβαταρ μέλους
akaliptos69
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2012, 08:59
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ

Δημοσίευσηαπό lepidas » 05 Ιουν 2013, 18:00

Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις edit σε αυτό το ένα post για να ενημερώνεις οτι βγήκε νέα έκδοση, δε χρειάζεται για κάθε νέα έκδοση να κάνεις νέο post,
το παραπανω σχολιο μου δεν ειναι απο κανεναν κανονα αλλα ειναι απο κανονα αγραφο που λεμε, για να μη γεμιζει το ιντερνετ και η βαση πραγματα απου δεν ειναι απαραιτητα.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Gadgets με Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα