raspberry pi + raspbmc

...τα πάντα για το open source στον χώρο των gadgets, συζητήσεις, εργαλεία, open hardware, οδηγοί κ.ά.

Συντονιστής: adem1

raspberry pi + raspbmc

Δημοσίευσηαπό p_kapsalis » 11 Σεπ 2013, 13:24

καλησπέρα, πάνω στο raspberry pi, έχω εγκαταστήσει το raspbmc και το χρησιμοποιώ ως media player. το έχω συνδέσει στο internet με καλώδιο από router HOL αλλά όταν παώ να δω βίντεο ή μουσική μέσω 'you tube' μου λέει να "υπάρχει λάθος στα αρχεία καταγραφής και να τσεκάρω το log file" για περισσότερες πληροφορίες. τι μπορώ να κάνω; οι γνώσεις μου είναι πολύ λίγες πάνω στο αντικείμενο.
ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
p_kapsalis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Σεπ 2013, 14:17
Εκτύπωση

Re: raspberry pi + raspbmc

Δημοσίευσηαπό lepidas » 11 Σεπ 2013, 14:43

το βραδυ θα μπορω να δοκιμασω αυτο που λες και θα σου απαντησω. ασχολούμαι και εγω με το pi
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: raspberry pi + raspbmc

Δημοσίευσηαπό lepidas » 12 Σεπ 2013, 00:12

Λοιπον το εγκατέστησα και έπαιξε κανονικα το youtube, το μονο που εκανα ειναι να εγκαταστησω το youtube plugin απο τις επιλογες. Όσο για το logfile που σε παραπεμπει να εξετασεις θα πρεπει να το βαλεις εδω για να δουμε. Εσύ το εγκατέστησες το youtube plugin?

Off topic:
πρωτη φορά έβαλα XBMC-κατι στο Raspberry και ειδα youtube, η ποιοτητα τι να λεμε τωρα.....πραγματικο fullscreen,ηταν ενας τυπος που τραγουδαγε και λες και ηταν εξω απο την οθονη και μεσα στο δωματιο(δεν εχω 3D)
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: raspberry pi + raspbmc

Δημοσίευσηαπό p_kapsalis » 12 Σεπ 2013, 10:46

καλημέρα, η εγκατάσταση έγινε από μένα και ένα φίλο στην δουλειά μου.
εκεί με με κεντρικό server αν το λέω καλά και σύνδεση του raspberry με bridge με το laptop ενσύρματα δούλεψε κανονικά. όταν το πήγα σπίτι και το συνδεσα με το router της HOL μου το έβγαλε το μήνυμα. όταν επιλέγω τον καιρό μου βγάζει τιμή θερμοκρασίας. εγκατέστησα και το sportsdevil αλλά πάλι βγάζει το ίδιο μήνυμα.
p_kapsalis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Σεπ 2013, 14:17
Εκτύπωση

Re: raspberry pi + raspbmc

Δημοσίευσηαπό lepidas » 12 Σεπ 2013, 11:34

βαλε εδω τα log files μεσα σε code tag να δουμε τι λεει.για να το κανεις αυτο θα πρεπει να συνδεθεις ssh με το raspberry.λογικα θα βρεις τα αρχεια κατω απο το φακελο /var/log με μια μικρη επιφύλαξη αλλα δες εκει και πες.

επισης το raspbmc εχει wiki για να δεις πως γινεται το ssh
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Gadgets με Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα