Android obb mount -o bind

...τα πάντα για το open source στον χώρο των gadgets, συζητήσεις, εργαλεία, open hardware, οδηγοί κ.ά.

Συντονιστής: adem1

Android obb mount -o bind

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 16 Ιούλ 2015, 00:50

Καλησπέρα :D

Λοιπόν, σε περίπτωση που δεν ξέρετε ξεκαθαρίζω στα γρήγορα ορισμένα πράγματα :) Off topic:
(ακούγομαι επιθετικός για κάποιο λόγο δεν ξέρω γιατί. Οι φατσούλες ελπίζω να το κάνουν λίγο πιο φιλικό)
Στο android αποθηκεύονται μεγάλα αρχεία εφαρμογών στο φάκελο με το όνομα της εφαρμογής κάτω από /sdcard/Android/obb (το μονοπάτι μπορεί να έχει μικρές διαφορές ανά συσκευή)

Παράδειγμα, αν η εφαρμογή ubuntu έχει μεγάλα αρχεία που απαιτούνται για την εκτέλεσή της (.obb αρχεία) τα αποθηκεύει και επεξεργάζεται στο /sdcard/Android/obb/ubuntu/ubuntu.obb

Αυτά τα αρχεία όμως είναι τεράστια για τα μόλις 2GB που μου είναι διαθέσιμα. Οπότε σκέφτηκα να τα μετακινήσω στην κάρτα μνήμης (/storage/extSdCard/obb/ubuntu/ubuntu.obb) και άφησα άδειο το φάκελο /sdcard/Android/obb/ubuntu

Και στο terminal (emulator ή busybox) δίνω
Κώδικας: Επιλογή όλων
mount -o bind /storage/extSdCard/obb/ubuntu /sdcard/Android/obb/ubuntu


Όμως κάνοντας
Κώδικας: Επιλογή όλων
ls /sdcard/Android/obb/ubuntu

μου δείχνει το φάκελο άδειο.

Έχετε καμία ιδέα; Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων! :)

Δοκίμασα και στο fat32 διαμέρισμα και στο ext2 διαμέρισμα της κάρτας μνήμης μου.
Δοκίμασα επίσης
Κώδικας: Επιλογή όλων
mount -o bind /storage/extSdCard/obb/ubuntu/ /sdcard/Android/obb/ubuntu

μπας και έλειπε η κάθετος αλλά δίχως τύχη :/
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Gadgets με Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα