Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

...ασύγχρονα μαθήματα γλώσσας PHP

Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό linuxs » 23 Ιουν 2011, 07:33

Παρατήρησα πως όταν έχω λάθη στην PHP μου βγάζει κάτι τέτοιο:
Κώδικας: Επιλογή όλων
Parse error: syntax error, unexpected '<' in C:\xampp\htdocs\myweb\index.php on line 21


Το καλό είναι οτι λεέι σε ποια γραμμή έχεις το λάθος. Γενικά στην PHP τι μπορεί να συναντήσω? Υπάρχουν segmentation fault? αν και φαντάζομαι πως δεν είναι συναρτησιακή γλώσσα μιας και έχει μεγάλη σχεση με την C μήπως γνωρίζει κανένας κάποιον τρόπο για debuging?
Αν το πρόβλημά μας επιλυθεί. Επιλέγουμε το θέμα που βοήθησε στην επίλυση και πατάμε το κουμπάκι Εικόνα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο┃Προγραμματισμός: C┃Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 10.4 LTS
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium @T4500 2.3GHz│ 512GB VRAM│ 500 HDD│ ATI RADEON HD545v 512 MB │ Screen: 15.6''
Άβαταρ μέλους
linuxs
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2010, 13:19
Τοποθεσία: GR
IRC: linuxs
Εκτύπωση

Re: Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό sv1jsb » 23 Ιουν 2011, 12:15

Το πως θα εμφανίζει τα λάθη και αν θα τα εμφανίζει ορίζεται στο php.ini αρχείο.
Δες εδώ για όλες τις δυνατότητες.
Για κάποιον debuger με την μορφή που έχει στις γλώσσες προγραμματισμού δεν έχω υπόψην μου.
Αν το ψάξεις στο google;
Programming blog
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλά ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 64bit
Προδιαγραφές ⇛ Phenom II │ 8GB │ 2xATI 5670 │ HD Audio │ TFT 23"
Άβαταρ μέλους
sv1jsb
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 01 Ιουν 2011, 23:50
Εκτύπωση

Re: Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό migf1 » 23 Ιουν 2011, 12:29

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://pelfusion.com/tools/how-to-debug ... ing-tools/
Επίσης, αν χρησιμοποιείς Firefox υπάρχει το FirePHP addon κι αν δεν απατώμαι, τόσο το Eclipse IDE όσο και το Aptana Studio ενσωματώνουν PHP debugger.

sv1jsb έγραψε:Το πως θα εμφανίζει τα λάθη και αν θα τα εμφανίζει ορίζεται στο php.ini αρχείο.
Δες εδώ για όλες τις δυνατότητες.
Για κάποιον debuger με την μορφή που έχει στις γλώσσες προγραμματισμού δεν έχω υπόψην μου.
Αν το ψάξεις στο google;
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό linuxs » 23 Ιουν 2011, 17:56

migf1 έγραψε:Ρίξε μια ματιά εδώ: http://pelfusion.com/tools/how-to-debug ... ing-tools/
Επίσης, αν χρησιμοποιείς Firefox υπάρχει το FirePHP addon κι αν δεν απατώμαι, τόσο το Eclipse IDE όσο και το Aptana Studio ενσωματώνουν PHP debugger.

sv1jsb έγραψε:Το πως θα εμφανίζει τα λάθη και αν θα τα εμφανίζει ορίζεται στο php.ini αρχείο.
Δες εδώ για όλες τις δυνατότητες.
Για κάποιον debuger με την μορφή που έχει στις γλώσσες προγραμματισμού δεν έχω υπόψην μου.
Αν το ψάξεις στο google;


Σε ευχαριστώ...θα τα κολιτάξω! ;) Χρησιμοποιείς κάποιο συγκεκριμένο εσυ?
Αν το πρόβλημά μας επιλυθεί. Επιλέγουμε το θέμα που βοήθησε στην επίλυση και πατάμε το κουμπάκι Εικόνα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο┃Προγραμματισμός: C┃Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 10.4 LTS
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium @T4500 2.3GHz│ 512GB VRAM│ 500 HDD│ ATI RADEON HD545v 512 MB │ Screen: 15.6''
Άβαταρ μέλους
linuxs
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2010, 13:19
Τοποθεσία: GR
IRC: linuxs
Εκτύπωση

Re: Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό migf1 » 23 Ιουν 2011, 21:43

Τίποτε βρε συ :)

Παρόλο που έχω ασχοληθεί με wordpress customization, για 3-4 sites που έχω στήσει, ποτέ δεν κάθισα να ασχοληθώ μεθοδικά και με σοβαρότητα για επισταμένη εκμάθηση της php. Με βοηθάει πολύ η γνώση της C προφανώς, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να ασχοληθώ σοβαρά και με τα ενδότερα της php.

Θέλω να καταλήξω πως όχι δεν έχω χρησιμοποιήσει php debugger. Όποτε χρειάστηκε να βρω κάτι, το έκανα με απλά echo.

linuxs έγραψε:Σε ευχαριστώ...θα τα κολιτάξω! ;) Χρησιμοποιείς κάποιο συγκεκριμένο εσυ?
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό M.Jackson » 10 Ιούλ 2011, 17:00

Θέλω να φτιάξω πρόγραμμα με login κτλ αλλά και με το rember me.
Εχω φτιάξει κάτι με Cookies αποθηκευω σε cookies το ID του χρηστη, το username και την λεξη "checked" αν επελεξε το remember me. Αυτο δεν είναι επικινδυνο για τους hackers? υπαρχει κατι πιο ασφαλες;
Άβαταρ μέλους
M.Jackson
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1053
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 19:06
Εκτύπωση

Re: Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό linuxs » 10 Ιούλ 2011, 18:09

Τα cookies γενικότερα νομίζω πως ναι είναι επικύνδινα(σε γενικές γραμμές). Ο μηχανισμός αν χρησιμοποιηθεί κάπου θα γίνει πάνω σε κάποιον server έτσι δεν είναι? Αν δημιουργήσεις μια βάση δεδομένων(μην με ρωτλησεις πως :P) και στέλνεις εκεί τα δεδομένα σου νομίζω θα είναι πιο ασφαλές...αλλα και πάλι ΝΟΜΙΖΩ...
Αν το πρόβλημά μας επιλυθεί. Επιλέγουμε το θέμα που βοήθησε στην επίλυση και πατάμε το κουμπάκι Εικόνα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο┃Προγραμματισμός: C┃Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 10.4 LTS
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium @T4500 2.3GHz│ 512GB VRAM│ 500 HDD│ ATI RADEON HD545v 512 MB │ Screen: 15.6''
Άβαταρ μέλους
linuxs
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2010, 13:19
Τοποθεσία: GR
IRC: linuxs
Εκτύπωση

Re: Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό the_eye » 11 Ιούλ 2011, 01:53

M.Jackson έγραψε:Θέλω να φτιάξω πρόγραμμα με login κτλ αλλά και με το rember me.
Εχω φτιάξει κάτι με Cookies αποθηκευω σε cookies το ID του χρηστη, το username και την λεξη "checked" αν επελεξε το remember me. Αυτο δεν είναι επικινδυνο για τους hackers? υπαρχει κατι πιο ασφαλες;


Είναι τελείως ανασφαλής ο τρόπος που χρησιμοποιείς. Δες τα sessions.
http://www.php.net/manual/en/book.session.php
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό M.Jackson » 13 Ιούλ 2011, 20:43

the_eye έγραψε:
M.Jackson έγραψε:Θέλω να φτιάξω πρόγραμμα με login κτλ αλλά και με το rember me.
Εχω φτιάξει κάτι με Cookies αποθηκευω σε cookies το ID του χρηστη, το username και την λεξη "checked" αν επελεξε το remember me. Αυτο δεν είναι επικινδυνο για τους hackers? υπαρχει κατι πιο ασφαλες;


Είναι τελείως ανασφαλής ο τρόπος που χρησιμοποιείς. Δες τα sessions.
http://www.php.net/manual/en/book.session.php


Τα γνωρίζω αλλα πια η διαφορα τους δεν καταλαβα; Απλα τα ηξερα για προσορινη μεταφορα μεταβλητων απο ενα αρχειο σε ενα αλλο.
Άβαταρ μέλους
M.Jackson
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1053
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 19:06
Εκτύπωση

Re: Αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε PHP

Δημοσίευσηαπό M.Jackson » 11 Απρ 2012, 15:33

Παιδιά, αποθηκευω σε ενα πινακα καποια μυνηματα (strings/texts) και μετα απο php (echo) τυπονω το κειμενο στην σελιδα αλλα θα ήθελα αυτο το κειμενο να σπαζει δηλαδη να εχει ενα οριο που θα μπορει να επεκτεινετε το κειμενο και οχι σε full page. Τι μπορώ να κάνω;
Άβαταρ μέλους
M.Jackson
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1053
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 19:06
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα PHP

cron