Η γραμμή εντολών

...ασύγχρονα μαθήματα Τερματικού

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό lucinos » 01 Μάιος 2012, 17:31

αναρωτιέμαι πόσο κόσμο έχω «καταστρέψει» ρίχνοντάς τον πρώτα στο εικονικό τερματικό... :D :D :D :D :D :D :D :D :P :P :P :P :P :P :P

h12 έγραψε:μπορούμε να κανουμε minimize το τερματικο με καποια εντολη οταν ειμαστε μεσα στο τερματικο ?

πήγαινε στην τρίτη παράγραφο: Το τερματικό στο γραφικό περιβάλλον
(μην αμελήσεις όμως να διαβάσεις τα προηγούμενα)
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό lucinos » 01 Μάιος 2012, 21:47

lucinos έγραψε:αναρωτιέμαι πόσο κόσμο έχω «καταστρέψει» ρίχνοντάς τον πρώτα στο εικονικό τερματικό... :D :D :D :D :D :D :D :D :P :P :P :P :P :P :P

h12 έγραψε:μπορούμε να κανουμε minimize το τερματικο με καποια εντολη οταν ειμαστε μεσα στο τερματικο ?

πήγαινε στην τρίτη παράγραφο: Το τερματικό στο γραφικό περιβάλλον
(μην αμελήσεις όμως να διαβάσεις τα προηγούμενα)


ωχ, τώρα που το ξαναδιάβασα κατάλαβα τι εννοείς. Συγγνώμη. Δεν ξέρω πώς γίνεται.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό headless » 02 Μάιος 2012, 00:05

Το πιο εύκολο που μπορώ να σκεφτώ είναι με keyboard shortcut.
Συγκεκριμένα με Alt+Space εμφανίζεται το menu στο οποίο με n (αγγλικό Ν) κάνεις minimize και με x maximize.
Υπάρχουν και άλλες ιδέες όπως αυτές που περιγράφονται εδώ αλλά μου φαίνονται περισσότερο μπελάς παρά διευκόλυνση.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό Πετραν » 06 Ιουν 2012, 22:36

lucinos έγραψε:Μπορείτε να μπείτε στον play ανεξάρτητα ποιος είναι ο τρέχων φάκελος με
Κώδικας: Επιλογή όλων
cd ~/playground/play


καταφερα να μπω, δεν καταλαβα πως βγαινω...
1 Γνώσεις Linux: Ποτέ αρκετές ┃ Προγραμματισμού: Λίγες ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.5.0-40-generic 64bit (el_GR.UTF-8, GNOME)
3 Pentium Dual-Core CPU T4500 2.30GHz ‖ RAM 3917 MiB ‖ Dell Inc. 0N7J7M - Dell Inc. Inspiron N5030
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915}
5 eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 [1969:2062] (rev c1) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01)
Πετραν
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:51
Εκτύπωση

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό pros » 06 Ιουν 2012, 23:01

Πετραν έγραψε:καταφερα να μπω, δεν καταλαβα πως βγαινω...

με cd .. και cd πηγαίνεις ένα επίπεδο πάνω ή κατευθείαν στο ~

Για παράδειγμα...
Κώδικας: Επιλογή όλων
sterios@desktop:~$ cd Desktop/
sterios@desktop:~/Desktop$ cd αρχεία
sterios@desktop:~/Desktop/αρχεία$ cd ..
sterios@desktop:~/Desktop$ cd αρχεία
sterios@desktop:~/Desktop/αρχεία$ cd
sterios@desktop:~$
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό mitsos93 » 05 Ιούλ 2012, 12:56

Πάρα πολύ καλό το κείμενό σου φίλε μου. Τα συγχαριτήριά μου. Τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι και με βοήθησε πολύ.
Δεν πήρε πολύ ώρα να το διαβάσω, ή μπορεί απλά να μου φάνηκε έτσι γιατί ειναι πολύ καλογραμμένο.
Πολύ καλύ δουλειά με το να μην βάλεις ένα σωρό εντολές. Και πάλι μπράβο
1 Linux: Αρχάριος┃ Προγραμματισμός: Τίποτα ┃ Αγγλικά: i speak the england very best
2 Ubuntu 14.04 LTS 64 bit, Windows 7 64-bit
3 Intel Core i5-2410M CPU @ 2.30GHz ‖ RAM 4GB ‖ HP Pavilion g6
4 Intel Device [8086:0116] (rev 09) ⋮ ATI Radeon HD 6400M Series
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] ⋮ eth1: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
mitsos93
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2011, 17:09
Εκτύπωση

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό simosx » 12 Σεπ 2012, 11:35

lucinos έγραψε:Το πρώτο που θα κάνουμε είναι να μπούμε στην γραμμή εντολών. Σχεδόν σε όλες τις διανομές λίνουξ αυτό μπορείτε να το κάνετε πατώντας Ctrl+Alt+F1 (και τα τρία πλήκτρα πατημένα ταυτόχρονα).Eπιστρέφετε στο γραφικό περιβάλλον με Alt+F7.

Όταν πατήσετε Ctrl+Alt+F1 θα σάς ζητήσει λογικά να κάνετε login. Πρέπει να γράψετε το όνομα τού χρήστη και να πατήσετε Enter. Στην συνέχεια θα σάς ζητήσει το συνθηματικό σας (password). Προσοχή! Όταν γράφετε το συνθηματικό σας δεν εμφανίζεται τίποτα, ούτε καν αστεράκια. Πατάτε Enter και σε περίπτωση επιτυχίας θα πρέπει να δείτε τον προτροπέα (prompt) ο οποίος στο ubuntu συνήθως είναι το σύμβολο $. Δεν είναι το μοναδικό σύμβολο που χρησιμοποιείται ως προτροπέας. Επίσης χρησιμοποιείται το # (για να δηλώνει τα δικαιώματα υπερχρήστη) αλλά και το > (θα το θυμάστε από την DOS) και % και ενδεχομένως και άλλα.


Παρατηρώ ότι υπάρχουν αρκετά άτομα που την πατάνε με το να μπαίνουν στην κονσόλα του Linux. Στην κονσόλα του Linux δεν υπάρχει (εύκολη...) δυνατότητα για αντιγραφή και επικόλληση, δεν υποστηρίζεται η πλήρης γραφή ελληνικών (λόγω λογισμικού), τα ελληνικά μάλλον δε φαίνονται (λόγω αρχικοποίησης σε προβληματικό οδηγό κάρτας γραφικών).

Αυτό που προτείνω είναι να αλλάξει η αναφορά για την κονσόλα του Linux και να μπει ως πληροφόρηση για τους προχωρημένους χρήστες.
Πιο πρόσφατο παράδειγμα με χρήση που αντιμετώπισε πρόβλημα: viewtopic.php?p=260307#p260307
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό lucinos » 12 Σεπ 2012, 12:41

simosx έγραψε:Παρατηρώ ότι υπάρχουν αρκετά άτομα που την πατάνε με το να μπαίνουν στην κονσόλα του Linux.


Το ξέρω ότι ακούγεται παράξενο (το έχω περίπου ξαναναφέρει). Στο συγκεκριμένο θέμα είμαι εσκεμμένα μοχθηρός. Η συγκεκριμένη παρουσίαση δεν είναι σχεδιασμένη για μια γρήγορη αναφορά και αυτό θέλω να είναι ξεκάθαρο. Για μένα όποιος έρθει εδώ και δεν κάνει κάνει τον κόπο να φτάσει στην τρίτη παράγραφο (όπου αναφέρεται ο εξομοιωτής τερματικού) και δεν κοιτάξει καν μια ματιά στον πίνακα περιεχομένων, τού αξίζει να την πατήσει. Όταν έγραφα τα μαθήματα επίτηδες έκανα κάτι τέτοια, πιστεύω ότι λίγες δυσκολίες βοηθάνε την μάθηση. Από την άλλη η «μοχθηρία» μου περιορίζεται σε κάτι τέτοια. Έχω καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε τα μαθήματα να είναι ασφαλή και κανένας να μην πάθει ζημιές (την ίδια στιγμή έχω δει άλλες παρουσιάσεις να δίνουν εντολή rm -rf για πλάκα)

Για γρήγορη αναφορά έχω γράψει την σύνοψη
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό simosx » 12 Σεπ 2012, 13:56

lucinos έγραψε:
simosx έγραψε:Παρατηρώ ότι υπάρχουν αρκετά άτομα που την πατάνε με το να μπαίνουν στην κονσόλα του Linux.


Το ξέρω ότι ακούγεται παράξενο (το έχω περίπου ξαναναφέρει). Στο συγκεκριμένο θέμα είμαι εσκεμμένα μοχθηρός. Η συγκεκριμένη παρουσίαση δεν είναι σχεδιασμένη για μια γρήγορη αναφορά και αυτό θέλω να είναι ξεκάθαρο. Για μένα όποιος έρθει εδώ και δεν κάνει κάνει τον κόπο να φτάσει στην τρίτη παράγραφο (όπου αναφέρεται ο εξομοιωτής τερματικού) και δεν κοιτάξει καν μια ματιά στον πίνακα περιεχομένων, τού αξίζει να την πατήσει. Όταν έγραφα τα μαθήματα επίτηδες έκανα κάτι τέτοια, πιστεύω ότι λίγες δυσκολίες βοηθάνε την μάθηση. Από την άλλη η «μοχθηρία» μου περιορίζεται σε κάτι τέτοια. Έχω καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε τα μαθήματα να είναι ασφαλή και κανένας να μην πάθει ζημιές (την ίδια στιγμή έχω δει άλλες παρουσιάσεις να δίνουν εντολή rm -rf για πλάκα)


Έχω τη διάθεση να βοηθήσω στη βελτίωση του HowTo για την κονσόλα, από την πλευρά σου έχεις όρεξη να γράψεις περισσότερα;

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να πάει ξεχωριστά σε νέο νήμα το κομμάτι για την κονσόλα, ώστε να περιγράφει
1. το σκέτο Linux console έχει τον στόχο να είναι για έκτακτες ανάγκες (emergency), γιαυτό δε θα μπει δυνατότητα να γράφεις ελληνικά με τόνους, κτλ.
2. μπορεί να μπει framebuffer στο Linux console όπου βελτιώνει πολύ την κατάσταση (μπορείς να δεις και γραφικά!). Δεν ξέρω αν παρατήρησες το σχετικό HowTo που έγραψα πρόσφατα.
3. η κονσόλα έχει ιδιαίτερο νόημα σε πολύ παλιούς υπολογιστές όπου δε σηκώνουν X.Org.
4. για αντιγραφή+επικόλληση, παίζει το gpm που θέλει ειδική ρύθμιση.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Η γραμμή εντολών

Δημοσίευσηαπό lucinos » 12 Σεπ 2012, 21:40

Πιστεύω ότι έχεις παρεξηγήσει τούς στόχους αυτής τής σειράς μαθημάτων.

Όταν κάποιος γράφει για ένα θέμα υπάρχουν τρεις διαφορετικού είδους σκοποί. Μερικές φορές συνδέονται αλλά συχνά είναι αντίθετοι.

Το πρώτο είδος είναι τα εγχειρίδια αναφοράς. Εκεί ο σκοπός είναι η γρήγορη εύρεση πληροφορίας

Το δεύτερο είδος είναι τα "HowTo". Αυτά είναι κάτι σαν συνταγές. Βοηθάς τον άλλον να κάνει μια δουλειά.

Το τρίτο είδος είναι η κατανόηση.

Και τα τρία είναι καλά και χρήσιμα, αλλά είναι διαφορετικά μεταξύ τους.

Προσπαθώ να ξεκαθαρίσω σε όλους τούς τόνους ότι εδώ με ενδιαφέρει μόνο το τρίτο είδος.

Τα μαθήματα ακολουθούν μια ροή «κάνε αυτό, κάνε εκείνο» αλλά αυτό είναι απλώς ένα στυλ που προτιμώ (από το να γράψω «ακαδημαϊκά» για τα θέματα με αφηρημένο τρόπο, δεν λέω ότι αυτό είναι απαραιτήτως κακό). Στην πραγματικότητα καθόλου δεν με ενδιαφέρουν οι συγκεκριμένες ενέργειες αλλά οι ιδέες πίσω από αυτές.

Πιο συγκεκριμένα τα θέματα που στόχευα να καλύψω (επί τροχάδην) όταν ξεκίνησα την σειρά ήταν
τερματικό
σύνταξη εντολών (όνομα ορίσματα)
φάκελοι και αρχεία
σωλήνες και ανακατευθύνσεις
μπαλαντέρ
μεταβλητές
χαρακτήρες διαφυγής
τύποι εντολών
σενάρια
δικαιώματα
εργασίες

αυτά τα ολίγα! και είμαι ευχαριστημένος γιατί τα κάλυψα στον βαθμό που σκόπευα. Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν θέματα που δεν έχουν καλυφθεί καθόλου και όσα «κάλυψα» δεν έχουν καλυφθεί επαρκώς. Αλλά η ιδέα μου ήταν πάνω από όλα να δώσω μια γεύση τών ιδεών αυτών στον κοινό χρήστη που δυστυχώς οι περισσότεροι στερούνται. Εκτενέστερες εξηγήσεις ταιριάζουν σε βιβλία και όχι εδώ, και υπάρχουν αρκετά βιβλία εκεί έξω. Καλύτερα να προτείνουμε βιβλία και όχι να τα αναπαράγουμε εδώ. Σε κάθε περίπτωση δεν θέλω να επιβαρύνω τα μαθήματα με παρεμβαλλόμενα HowTo παρά μόνο στον βαθμό που κάτι τέτοιο είναι πραγματικά αναγκαίο. Η ζημιά από τέτοιες παρεμβολές μπορεί να μειωθεί αν τα δίνεις μέσα σε κουτί σπόϊλερ (όπως έκανα εδώ) ή δίνοντας σύνδεσμο. Και πάλι όμως δεν είναι επιθυμητό να αποσπάσω τον αναγνώστη με πολλούς συνδέσμους.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι ο τομέας δεν είναι επεκτάσιμος. Αραιά και πού όπως βλέπετε επανέρχομαι και ανοίγω νέα θέματα όπως έκανα με τούς συνδέσμους ή σήμερα με τούς φλοιούς. Και προφανώς ο τομέας δεν μού ανήκει, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει το ίδιο. Όλα τα θέματα επίσης είναι ανοικτά για να απαντήσει ο οποιοσδήποτε.

Για να επανέλθω σε αυτά που αναφέρεις, θεωρώ ότι ταιριάζουν στην ιδέα τών HowTo και όχι στούς σκοπούς που είχα για τα μαθήματα αυτά.

Επίσης το παρόν νήμα υπάρχει για ιστορικούς λόγους. Δεν πρέπει να διαγραφεί γιατί εμφανίζει τις ημερομηνίες που γράφτηκαν τα μαθήματα και είναι πρωτότυπη εργασία. Όμως καλό θα ήταν οι σύνδεσμοι που οδηγούν σε αυτό να διορθωθούν και να δείχνουν στην πιο ενημερωμένη έκδοση:
πρώτο μέρος
δεύτερο μέρος
τρίτο μέρος

Η αποτυχία μου είναι ότι δεν είχα την ανατροφοδότηση που ήθελα (υποτίθεται πλεονέκτημα ενός φόρουμ), σε ένα βαθμό εγώ φταίω γιατί δεν δημιούργησα θέματα που θα βοηθούσαν σε αυτήν την κατεύθυνση όπως ασκήσεις. Έχει αρκετές χιλιάδες θεάσεις και όσους είχα άμεση ή έμμεση ανατροφοδότηση, ιδιωτικά ή δημόσια μπορώ να πω ότι χωρίζονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες. Σε αυτούς που το διάβασαν όλο και το βρήκαν εξαιρετικό και σε αυτούς που δεν έφτασαν στην τρίτη παράγραφο.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Τερματικού