ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

...ασύγχρονα μαθήματα Δικτύων

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό Garrus » 24 Αύγ 2011, 00:49

Starlight στο cs.uoi σπουδασες;
Ερωτησεις:
Carrier Sense: Λεγεται ετσι επειδη κυριολεκτικα ανιχνευει ενα υπαρχει φερον σημα στο μεσο;


2. Άν εσύ στείλεις ένα πακέτο στον δρομολογητή με IP ενος άλλου υπολογιστή Β (σε διαφορετικό δίκτυο) (που θές να μάθεις την MAC του Β στο διαφορετικό δίκτυο) αλλα με MAC που είναι ίση με αυτη του δρομολογητή. Ο δρομολογητής θα διαβάσει το πακέτο μιας και θα δει την MAC του αλλα θα τον προβληματίσει το γεγονός οτι το ARP packet δεν έχει μεσα την δική του IP διεύθυνση ;) οπως ακριβώς το ξεκινήσαμε πολυ-πολυ απλα απο πάνω. Αν τωρα ο δρομολογητής δεν γνωρίζει την MAC του Β θα στείλει ενα ARP request στον Β για να την μάθει και για να ταιριάξουμε και τον κανόνα 1. στην όλη φάση μετα ο Β ο οποίος θα δεί την IP του υποχρεούται να απαντήσει στέλνοντας την MAC του στον δρομολογητη ωστε να την προσθέσει μετα αυτός στο ARP cache του και να μην χρειάζεται πλεον να γίνεται εργασία σε επίπεδο δικτύου IP διευθύνσεις.

Οταν στελνεις πακετα σε εναν Η/Υ εκτος τοπικου δικτυου,γιατι χρειαζεσαι την MAC? Δεν ειναι δουλεια του δρομολογητη του τοπικου δικτυου να προωθησει το μνμ στην IP του δικτυου του;Δεν εχουν οι δρομολογητες arp tables?
Πριν απο μια επικοινωνια Α->Β , ο Α πρεπει να εχει την MAC του παραλητπη;Δλδ πριν τη μεταδοση των δεδομενων προηγειται η προμηθεια της MAC του παραληπτη;
1 Γνώσεις Linux: Ελπίζω τουλ. μέτρια ┃ Προγραμματισμού: Καλή ┃ Αγγλικών: Very best englands
2 Ubuntu 15.10 wily 64bit (en_US.UTF-8),
3 Intel Core i5-3210M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 3843 MiB ‖ SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD. NP350E5C-S03GR [...]
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] (rev 09) ⋮ [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series] [1002:6840] (rev ff)
5 enp2s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 09) ⋮ wlp3s0: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Garrus
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 26 Ιαν 2011, 03:23
Εκτύπωση

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό stamatiou » 24 Αύγ 2011, 11:27

Δλδ όταν στέλνω πακέτο εκτός δικτύου το στέλνω με βάση ποια διεύθυνση; Όταν είναι εντός το στέλνω με MAC έτσι;
1Γνώσεις→Linux: Αρχάριος┃Προγραμματισμός:Αρχάριος┃Αγγλικά:Μέτριος
2Λειτουργικό→Arch Linxu 32bit
3Προδιαγραφές→2x AMD AthlonX2 DualCore QL-66 ‖ RAM 1751 MiB ‖ Hewlett-Packard 308C - Hewlett-Packard Compaq 615
4Κάρτες γραφικών:ATI RS780M/RS780MN [Radeon HD 3200 Graphics][1002:9612]
5Δίκτυα:eth0:Marvell 88E8042 PCI-E Fast Ethernet Controller [11ab:4357] (rev 10)⋮eth1: Broadcom BCM4312 802.11b/g LP-PHY [14e4:4315](rev 01)
Πρωσοπική Ιστοσελίδα: http://giwrg98.co.cc
Άβαταρ μέλους
stamatiou
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 947
Εγγραφή: 25 Ιουν 2010, 20:23
Εκτύπωση

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 26 Αύγ 2011, 17:27

Off topic:
ΤΗν καλησπεέεεερα μου συναδελφοι :D σήμερα γυρισα απο διακοπές!!! Ωραια ηταν , δεν ειχα παρει καθολου λαπτοπ μαζι μου και ξεκουραστηκα εντελως ! Σημερα το πρωι ηρθα (ξημερωματα) ειχε και θαλασσα το βραδυ στο καραβι μας επιασε ενα 7αρι - 8αρι μποφορ στα ανοιχτα γιατι ερχομουν απο Κρητη και το διασκεδασα ακομη περισσοτερο (μ αρεσει οταν κουναει) :lol: βεβαια οσο να ναι δεν κοιμηθηκα ολη νυχτα και εκοβα βολτες οποτε μολις ηρθα σπιτι εκανα ενα μπανιο και επεσα ξερος για υπνο και σηκωθηκα προ λιγου... παω να τσιμπησω τιποτα και ερχομαι να δω τις αποριες που μαζευτηκαν

Π.Σ Σε καποια σημεια στους οδηγους θα γινουν καποιες διορθωσεις (οχι επειδη υπαρχουν σοβαρα λαθη αλλα πιο πολυ για να μην γινονται παρεξηγησεις αμα καποιος τους διαβαζει...) οποτε παω να τσιμπησω κατι και ερχομαι να συζητησουμε τις αποριες και να κανω και ορισμενες διορθωσεις.
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό stamatiou » 26 Αύγ 2011, 18:09

Star_Light έγραψε:Off topic:
ΤΗν καλησπεέεεερα μου συναδελφοι :D σήμερα γυρισα απο διακοπές!!! Ωραια ηταν , δεν ειχα παρει καθολου λαπτοπ μαζι μου και ξεκουραστηκα εντελως ! Σημερα το πρωι ηρθα (ξημερωματα) ειχε και θαλασσα το βραδυ στο καραβι μας επιασε ενα 7αρι - 8αρι μποφορ στα ανοιχτα γιατι ερχομουν απο Κρητη και το διασκεδασα ακομη περισσοτερο (μ αρεσει οταν κουναει) :lol: βεβαια οσο να ναι δεν κοιμηθηκα ολη νυχτα και εκοβα βολτες οποτε μολις ηρθα σπιτι εκανα ενα μπανιο και επεσα ξερος για υπνο και σηκωθηκα προ λιγου... παω να τσιμπησω τιποτα και ερχομαι να δω τις αποριες που μαζευτηκαν

Π.Σ Σε καποια σημεια στους οδηγους θα γινουν καποιες διορθωσεις (οχι επειδη υπαρχουν σοβαρα λαθη αλλα πιο πολυ για να μην γινονται παρεξηγησεις αμα καποιος τους διαβαζει...) οποτε παω να τσιμπησω κατι και ερχομαι να συζητησουμε τις αποριες και να κανω και ορισμενες διορθωσεις.

Περιμένουμε με ανυπομονυσία
Off topic:
Μα καλά πώς σου αρέσει να κουνά το πλοίο; Εγώ θα είχα πέσει στη θάλασσα :lol:
1Γνώσεις→Linux: Αρχάριος┃Προγραμματισμός:Αρχάριος┃Αγγλικά:Μέτριος
2Λειτουργικό→Arch Linxu 32bit
3Προδιαγραφές→2x AMD AthlonX2 DualCore QL-66 ‖ RAM 1751 MiB ‖ Hewlett-Packard 308C - Hewlett-Packard Compaq 615
4Κάρτες γραφικών:ATI RS780M/RS780MN [Radeon HD 3200 Graphics][1002:9612]
5Δίκτυα:eth0:Marvell 88E8042 PCI-E Fast Ethernet Controller [11ab:4357] (rev 10)⋮eth1: Broadcom BCM4312 802.11b/g LP-PHY [14e4:4315](rev 01)
Πρωσοπική Ιστοσελίδα: http://giwrg98.co.cc
Άβαταρ μέλους
stamatiou
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 947
Εγγραφή: 25 Ιουν 2010, 20:23
Εκτύπωση

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 26 Αύγ 2011, 18:24

Οταν κουναει έχει και λιγη περιπέτεια :P .
Δεν σε συμφέρει να πέσεις στην θάλασσα με τέτοια κύματα και μεσα στην μαύρη νυχτα :lol:

τα εχω συνηθίσει αυτα επειδή εχω κανει πολλα ταξίδια με αεροπλάνα και εχω φαει κατι απιστευτα κενά αερος οποτε μετα ολα τα αλλα
σου φαινονται παιδικά!!!
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 26 Αύγ 2011, 19:03

stamatiou έγραψε:Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο;

1. Το Ip packet ποιο είναι; Γίνεται ένας υπολογιστής να έχει την ίδια MAC με το δρομολογητή του, αφού η MAC είναι μοναδική στον κόσμο :wtf: Δλδ για να καταλάβω, σε κάποια επίπεδα το πακέτο "βρίσκει το δρόμο του με IP και σε άλλα με MAC; Εδω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
A: 01000111      C: 11100000
B: 11100011      FLAG: 01111110
τι είναι τα A B και C;
Επίσης εδώ λες:
υπάρχει ενα πρόβλημα ομως στα παραπάνω... οτι ο δέκτης (αν κοιτάξετε καλυτερα μεταξυ του Α και του Β ) μπορεί να νομίσει λανθασμένα πως ακριβώς σε αυτο το σημείο ειναι το τέλος του πλαισίου.
2. Γιατί να το νομίζει αυτό; 3. Και παρακάτω με το bit sturfing όταν βάζουμε εκεί τα 0 δεν αλοιώνεται η πληροφορία; 4. Επίσης στο προτελευταίο Flag γιατί να το πειράξουμε; 5. Και τέλος δεν κατάλαβα αυτό το broadcast address :?:


1.Οχι δεν γινεται να εχουν ιδια MAC , απλα αν δεν έχεις την MAC μεσα στο τοπικο δικτυο αυτουνου με τον οποιον θέλεις να επικοινωνησεις θα πρέπει να κάνεις επεξεργασία ως το επίπεδο δικτύου (1 επίπεδο πιο πανω) και να στειλεις το πακετο με βαση την IP του αλλουνου μεχρι να παρεις την MAC μεσω του ARP. Aπλα με την IP παιζεις μεχρι να παρεις την MAC. Δεν ειναι οτι αλλοτε παιζεις με IP και αλλοτε με MAC απλα με IP μεσα στο τοπικο παιζεις μεχρι να βρεις την MAC του αλλου και να κανεις εγγραφη στον πινακα σου ωστε απο εκει και επειτα η επικοινωνια να γινεται με βαση μονο την MAC οπως εχουμε πει πως γινεται σε αυτο το επιπεδο. Δεν συμφερει οπως εχω γραψει και στον οδηγο να γινεται επεξεργασια με βαση την IP διοτι ετσι ξεφευγεις ενα επιπεδο πιο πανω (επιπεδο δικτυου) .

2. Εδω υπάρχει το θεμα της πλαισίωσης των δεδομένων (framing) . Δηλαδη έχεις ενα πακέτο και του βάζεις μια κεφαλίδα και μια ουρά. Και τα 2 αυτα αποτελούν σημαίες για το συγκεκριμένο πακέτο οι οποίες προσδιορίζουν την αρχή και το τέλος του αντίστοιχα. Η απάντηση στην ερώτηση γιατι να το νομίσει αυτο έχει να κάνει με το ποτε ο δεκτης θα πρεπει να μετρα το σημα για να ανακτησει τα bits του πακετου αλλα και γενικότερα προβλήματα που έχουν να κάνουν με τον δέκτη πχ θα πρεπει να διατηρεί το σωστο ρυθμό (μεσω ενος ρολογιου) οταν διαβαζει τα bits + να βρισκει τον χρονο εναρξης και ληξης του σηματος που αντιστοιχει στις ακολουθιες απο τα bits που μεταδιδονται

3. Θα αλλοιωνοταν η πληροφορια ναι αν μετα στον παραληπτη δεν γινοταν η αντιστροφη διαδικασια ωστε να αφαιρεθει η προσθηκη του αρχικου bit '0' που έχει μπει προκειμενου να ανακτηθεί το αρχικό πακέτο.

4. Το "πειραζεις" επειδη δεν θες να νομισει ο δεκτης πως αυτο ειναι τελικα το τελος του πλαισιου επειδη ουσιαστικα αν το αφησεις οπως ειναι το πακετο θα τερματισει... ειπαμε πως βαζουμε στο πακετο μια κεφαλιδα και μια ουρα σαν σημαιες , η ονομασια FLAG για το αποσπαμα 01111110 της γενικοτερης ακολουθιας μπηκε επιτηδες για να δειχθουν καλυτερα οι σημαιες αρχης και τελους (FLAGS)

5. Η διευθυνση broadcast δεν λαμβανεται υποψη σαν διευθυνση καποιου συγκεκριμενου υπολογιστη μεσα στο τοπικο δικτυο αλλα σαν διευθυνση την οποία όταν την φέρει ένα πακέτο , τοτε αυτο το πακέτο γίνεται επεξεργασία απο όλους τους κομβους ανεξαιρέτως του δικτύου σου.

Τελος τα A , B , C μιας και δεν αντιστοιχουν σε δυαδικά ισοδύναμα αντιστοιχα των χαρακτηρων A , B , C ειναι τυχαια που μπηκαν απλα για το παραδειγμα αντι να πεταξω χυμα την ακολουθια που προκειται να μεταδοθει.

stamatiou έγραψε:Δλδ όταν στέλνω πακέτο εκτός δικτύου το στέλνω με βάση ποια διεύθυνση; Όταν είναι εντός το στέλνω με MAC έτσι;


με την IP.
Τελευταία επεξεργασία από Star_Light και 26 Αύγ 2011, 20:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 26 Αύγ 2011, 19:21

Garrus έγραψε:Starlight στο cs.uoi σπουδασες;
Ερωτησεις:
1.Carrier Sense: Λεγεται ετσι επειδη κυριολεκτικα ανιχνευει ενα υπαρχει φερον σημα στο μεσο;


2. Άν εσύ στείλεις ένα πακέτο στον δρομολογητή με IP ενος άλλου υπολογιστή Β (σε διαφορετικό δίκτυο) (που θές να μάθεις την MAC του Β στο διαφορετικό δίκτυο) αλλα με MAC που είναι ίση με αυτη του δρομολογητή. Ο δρομολογητής θα διαβάσει το πακέτο μιας και θα δει την MAC του αλλα θα τον προβληματίσει το γεγονός οτι το ARP packet δεν έχει μεσα την δική του IP διεύθυνση ;) οπως ακριβώς το ξεκινήσαμε πολυ-πολυ απλα απο πάνω. Αν τωρα ο δρομολογητής δεν γνωρίζει την MAC του Β θα στείλει ενα ARP request στον Β για να την μάθει και για να ταιριάξουμε και τον κανόνα 1. στην όλη φάση μετα ο Β ο οποίος θα δεί την IP του υποχρεούται να απαντήσει στέλνοντας την MAC του στον δρομολογητη ωστε να την προσθέσει μετα αυτός στο ARP cache του και να μην χρειάζεται πλεον να γίνεται εργασία σε επίπεδο δικτύου IP διευθύνσεις.

2.Οταν στελνεις πακετα σε εναν Η/Υ εκτος τοπικου δικτυου,γιατι χρειαζεσαι την MAC? 3.Δεν ειναι δουλεια του δρομολογητη του τοπικου δικτυου να προωθησει το μνμ στην IP του δικτυου του;Δεν εχουν οι δρομολογητες arp tables?
4.Πριν απο μια επικοινωνια Α->Β , ο Α πρεπει να εχει την MAC του παραλητπη;Δλδ πριν τη μεταδοση των δεδομενων προηγειται η προμηθεια της MAC του παραληπτη;


Καλως ήλθες στην παρέα μας Garrus!!!!

στην 1η σου ερωτηση ειναι ετσι. Ανίχνευση φέροντος & ανίχνευση σύγκρουσης για το CSMA-CD του ethernet παντα.

2-3-4. Ειναι δουλεια του δρομολογητη να κανει αυτο που λες αλλα οχι σε επιπεδο δικτύου για αυτο στελνει ενα ARP request για να κανει την επιλυση. Εχουν arp tables και οι δρομολογητες αλλα και ολοι γενικα οι υπολογιστες στο τοπικο δικτυο. Εχω δωσει και καποιες εντολες arp στον οδηγο για να δει καποιος το arp table του. Η επικοινωνια γινεται με βαση τις MAC απλα η IP χρησιμοποιειται μεχρι να βρεθεί ας πουμε η αντίστοιχη MAC. Εσενα σε μπέρδεψε που έγραψα οτι ο Α θα πρέπει να ξέρει την MAC του Β ο οποίος βρίσκεται σε διαφορετικό δίκτυο? (υποδίκτυο)

Δεν σπουδασα στο πανεπιστημιο ιωαννίνων στο πανεπιστημιο πειραία σπούδασα :P
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό migf1 » 26 Αύγ 2011, 20:57

Off topic:
Καλώς επέστρεψες φίλε Star_Light :)
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 26 Αύγ 2011, 21:02

migf1 έγραψε:Off topic:
Καλώς επέστρεψες φίλε Star_Light :)


Γεια σου φιλε migf!!!! Καλως σας βρηκα. Δεν λεω ακομη καλο χειμωνα μην με παρετε φαλαγγι :lol:
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: ΜΑΘΗΜΑ Νο2 ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

Δημοσίευσηαπό stamatiou » 26 Αύγ 2011, 21:06

Οκ, ευχαριστώ πολύ και καλωσήλθες!
1Γνώσεις→Linux: Αρχάριος┃Προγραμματισμός:Αρχάριος┃Αγγλικά:Μέτριος
2Λειτουργικό→Arch Linxu 32bit
3Προδιαγραφές→2x AMD AthlonX2 DualCore QL-66 ‖ RAM 1751 MiB ‖ Hewlett-Packard 308C - Hewlett-Packard Compaq 615
4Κάρτες γραφικών:ATI RS780M/RS780MN [Radeon HD 3200 Graphics][1002:9612]
5Δίκτυα:eth0:Marvell 88E8042 PCI-E Fast Ethernet Controller [11ab:4357] (rev 10)⋮eth1: Broadcom BCM4312 802.11b/g LP-PHY [14e4:4315](rev 01)
Πρωσοπική Ιστοσελίδα: http://giwrg98.co.cc
Άβαταρ μέλους
stamatiou
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 947
Εγγραφή: 25 Ιουν 2010, 20:23
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Δικτύων

cron